Najlepsze wakacje z niemieckim – wspomina Julia Wardęga, tegoroczna stypendystka PAD

Aktualności » Archiwum » Artykuły - archiwum » 2019-2020 » Najlepsze wakacje z niemieckim – wspomina Julia Wardęga, tegoroczna stypendystka PAD

Międzynarodowy kurs PAD (Pädagogischer Austauschdienst der KMK) był dla mnie świetną przygodą i pomimo, iż obawiałam się na początku tego wyjazdu, teraz wiem, że była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Podczas czterotygodniowego pobytu poznałam wiele niemieckich miast takich jak Bonn, Kolonia, Hamburg, Berlin, Monachium, zwiedziłam najważniejsze zabytki, próbowałam różnorodnych kuchni świata, miałam możliwość mieszkać u rodziny goszczącej oraz uczęszczać do niemieckiego Gymnasium Christianeum, gdzie uczestniczyłam w zajęciach i projektach.

Ponadto jedną z najważniejszych wartości, jaką wyniosłam z tego wyjazdu była wzajemna nauka poznawania innych kultur, dzięki mojej grupie mogłam pogłębić wiedzę o takich krajach jak Chiny, Liban, Mołdawia, Kenia.

Oczywiście codzienne używanie języka niemieckiego na co dzień sprawiło, że teraz posługuje się nim o wiele lepiej, jestem pewniejsza podczas swoich wypowiedzi i myślę, że nie ma lepszego sposobu, aby poprawić znajomość jakiegokolwiek języka niż właśnie taka okazja. Sama nie byłabym w stanie zorganizować sobie tak bogatego programu całkowicie sfinansowanego przez stronę niemiecką.

Bardzo chciałabym podziękować Paniom Agnieszce Iwanow – Marudzie i Susanne Lindemann, dzięki którym mogłam uczestniczyć w tak cennym kursie językowym.