Drodzy Rodzice, Uczniowie! Chciałybyśmy zwrócić Waszą uwagę, jak ważna jest dbałość o zdrowie psychiczne. Ale zacznijmy od pytania, czym jest ZDROWIE PSYCHICZNE? Otóż, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają szerokie znaczenia. Ich rozumienie jest subiektywne, uwarunkowane kulturowo i środowiskowo.

Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku chorób. Przejawia się również w: poczuciu własnej wartości, zdolności do własnego rozwoju, odpowiedzialności za swoje życie (decyzje, trudności, sukcesy), zaangażowaniu w życie społeczne, pracę, związek.

Jak możemy o nie zadbać ?

  1. Odpoczynek i odpowiednio długi sen. Zadbaj o odpowiednią higienę snu. Najlepiej spać 7–9 godzin na dobę. Zbyt krótki sen źle wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne.
  2. Zdrowe odżywianie. Prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego odżywiania.
  3. Aktywność fizyczna. Wybierz aktywność, którą lubisz. Może to być spacer, jazda na rowerze czy kurs tańca. Ważne, żeby ruszać się regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Zacznij od 30 minut dziennie.
  4. Unikanie używek. Używki to substancje, które pobudzają nasz organizm. To np. alkohol, narkotyki, papierosy, ale również napoje energetyzujące czy kawa. Negatywne skutki po ich zażyciu mogą utrzymywać się kilka dni, tygodni czy miesięcy.
  5. Relacje społeczne. Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.

Bywa tak, że przez dłuższy czas nie zwracamy uwagi na nasze ogólne samopoczucie, dlatego czasami warto zwrócić się o pomoc i wsparcie do specjalisty. Kiedy jest taki czas, by nie zwlekać? Kiedy postawić sobie granicę? Każdy z nas ma spadki nastroju, jednak nie bagatelizujmy tego stanu szczególnie, gdy:

  • objawy utrzymują się długo i zwiększa się ich nasilenie,
  • masz problemy ze snem, apetytem,
  • czujesz niepokój i rozdrażnienie,
  • masz trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków.

Gdzie zasięgnąć wsparcia specjalisty:

  • Zgłoś się bezpośrednio do poradni zdrowia psychicznego – do psychologa lub do psychiatry. Specjalista pomoże Ci we wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki oraz przedstawi rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji.
    • Do psychologa potrzebujesz skierowanie, z wyjątkiem okresu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.
    • Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania. 
  • Zgłoś się do Centrum Zdrowia Psychicznego, które jest odpowiedzialne za udzielanie wszystkim potrzebującym ze swojego rejonu kompleksowej pomocy psychiatrycznej. Sprawdź, czy w Twojej okolicy znajdziesz CeZdrowia Psychicznego. 

DBAJCIE O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE !!

Telefony wsparcia i zaufania:

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dostępny 24/7 dyżur prawnika w środy od 9:00 do 14:00

Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04 od poniedziałku do soboty, od 11:00 do 21:00

Telefon zaufania 116111

Centrum Praw Kobiet 600 070 717 dostępny 24/7 22 621 35 37 poniedziałek i czwartek od 12:00 do 18:00 – dyżur prawny e-mail: pomoc@cpk.org.pl porady.prawne@cpk.org.pl porady.psychologiczne@cpk.org.pl

Kryzysowy Telefon Zaufania dla dorosłych 116 123 codziennie od 14:00 do 22:00

Infolinia „Anonimowych Alkoholików” 801 033 242 codziennie od 8:00 do 22:00 e-mail: aa@aa.org.pl

My również na terenie szkoły służymy pomocą:

mgr Anita Pawlak – pedagog

mgr Karolina Secler – Szczepaniak psycholog