I LO w Kaliszu
Absolwenci I LO w Kaliszu
Absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu
Nasi absolwenci
Z lat 2000-2021
Rafał Zieliński
Urodzony w 1988 r. Pochodzi z Kalisza. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz Katedry Projektowania i Ubioru w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Kolekcja licencjacka pod tytułem „Panny dworskie”, inspirowana obrazem Diego Velasqueza z 1656 roku pod tym samym tytułem, została zrealizowana w pierwszej w Polsce Pracowni Projektowania Kostiumu Scenicznego i Filmowego pod kierunkiem wykładowcy Beaty Cholewy – Mazurowskiej.
Rektor uczelni, prof. Jerzy Derkowski docenił młodego projektanta przyznając kolekcji „Panny dworskie” nagrodę J.M. Rektora za Najlepszy Dyplom 2011 roku! Kolekcja magisterska Un Losange powstała na podstawie pracy „Życie w świetle reflektorów – analiza drogi na szczyt trzech ikon popkultury” pod kierunkiem Małgorzaty Gawrysiak-Bańkowskiej otrzymała nagrodę J.M. Rektora za Najlepszy Dyplom 2013 roku. Pierwszy raz w historii Uczelni nagroda przyznana za Najlepszy Dyplom roku przyznana temu samemu studentowi. Kolekcja Un Losange została zaprezentowana podczas licznych konkursów, których młody projektant został laureatem, zarówno w Polsce, Europie (Riccione Moda Italia, Alta Moda w Rzymie, 50 lat Lamborghini w Brukseli, oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podczas finału zakończenia sezonu wyścigowego gonitw płaskich koni arabskich w Abu Dhabi.
Projekty Rafała Zielińskiego łączą w sobie elegancję z ogromnym przepychem. Tajemniczość, a zarazem odwaga i barokowy rozmach są mu najbliższe. Luksusowe tkaniny, futra, skóry i włoskie dodatki królują w jego szykownych projektach. „To, co naprawdę mnie inspiruje to bulwary Monako, gdzie – poza książęcą parą – króluje klasyka w najelegantszym wydaniu”.
Łukasz Durajski
Uczęszczał do Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w rodzinnym Zbiersku. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu, profil biologiczno-chemiczny. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.
Ponadto kształcił się we Włoszech, studiując medycynę na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie. Lekarz rezydent specjalizujący się w dziedzinie pediatrii na Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP) od I 2015r., Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej (PTEiDD) od II 2015r., Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW) od VIII 2015r. Członek Honorowy Studenckiego Koła Kardiochirurgii przy Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.
Lekarz w programie „You Can Dance” TVN w 8 i 9 edycji, „Projekt Lady”. Zwycięzca 3. edycji programu „Bitwa o dom” (produkcja TVN, GoldenMedia).
Agnieszka Kołacińska
Jest specjalistką chirurgii, profesorem nadzwyczajnym, członkiem Zarządu Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Board of Directors of the European Society of Surgical Oncology. Jej miłością zawodową jest chirurgiczne leczenie raka, a w szczególności nowotworów piersi i skóry.
Jest absolwentką Akademii i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pracuje na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi. Doświadczenie zdobywała w Klinikach Chirurgii Piersi Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie, Uniwersytetu we Florencji, Instytutu Onkologii w Amsterdamie, Kliniki Mayo w Rochester, Instytutu Raka w Tokio i Instytutu Ivo Pitanguy w Rio de Janeiro.
Antonina Łuszczykiewicz
Absolwentka kulturoznawstwa dalekowschodniego, które ukończyła z wyróżnieniem, obecnie doktorantka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Laureatka stypendium konfucjańskiego na uniwersytecie Xi’an Jiaotong Daxue (Chińska Republika Ludowa), visiting scholar na Department of East Asian Languages and Cultures na Indiana University (Stany Zjednoczone).
Autorka dwóch monografii poświęconych wizerunkowi Indusów i Chińczyków w literaturze brytyjskiej na przełomie XIX i XX wieku. Interesuje się historią relacji chińsko-indyjskich oraz tematyką związaną z uprzedzeniami i stereotypami. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą kulturowej interpretacji Pięciu Zasad Pokojowego Współistnienia.
Filip Radulak
Zwycięzca czwartej edycji konkursu „Poznań przyciąga najlepszych” i zarazem jest zdobywcą głównej nagrody, którą jest rok darmowego życia w jednym z najlepszych ośrodków akademickich w kraju – otrzymał Filip Radulak, maturzysta z I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu, za film pt. „Zdrowo na sportowo”.
Podczas Gali Art of Packaging wręczono nagrody dla najlepszych twórców opakowań w dwóch kategoriach: Debiuty oraz Professional. W pierwszej grupie, zwycięzcą konkursu został Filip Radulak, student grafiki CDV. Jury doceniło kreatywność Filipa przyznając główną nagrodą za stworzenie opakowania na skarpetki – Bandziorki. Projekt został uznany za najbardziej innowacyjny, funkcjonalny, zaspokajający gusta wybrednych konsumentów. Laureat otrzymał miano zwycięzcy Konkursu Art of Packaging 2016 Debiuty dla Najlepszego Opakowania Roku 2016, prestiżową statuetkę Art of Packaging 2016, dyplom i znak towarowy ART OF PACKAGING 2016, prawo do użytkowania znaku Konkursu w portfolio oraz nagrodę pieniężną.
Sławni absolwenci
„… Droga mnie wiedzie do starego grodu,
otoczonego ramionami Prosny…
Tam wśród alei kasztanowych chłodu
Czerpałem tchnienie pierwszej życia wiosny…”
To fragment wiersza Adama Asnyka – patrona naszej szkoły, poety, liryka, bojownika o wolność.
Był on wychowankiem naszej szkoły.
Wśród uczniów, którzy odnieśli znaczący sukces w różnych dziedzinach życia znaleźli się między innymi także:
Alfons Parczewski
Autor prac z dziedziny prawa, historii i etnografii
Henryk Melcer-Szczawiński
Wybitny kompozytor, pianista, dyrygent
Artur Zawisza
Uczestnik powstania listopadowego, stracony za udział w zamachu na Paskiewicza, carskiego polakożercę
Stanisław Wojciechowski
Prezydent Rzeczypospolitej w latach 1922-1926
Sławomir Czerwiński
Pedagog, polityk, minister wyznań i oświecenia publicznego w latach 1923-1931
Marceli Nencki
Wybitny polski uczony, którego polem działania były rozległe dziedziny nauk przyrodniczych i lekarskich
Edward Dreszer
Profesor chirurgii dziecięcej AM w Poznaniu
Henryk Jedwab
Bohater spod Monte Casino
Józef Garliński
Historyk
Marian Weiss
Twórca polskiej szkoły rehabilitacji ortopedycznej
Edward Wende
Prawnik, polityk
Waldemar Chlebowski
Dziennikarz „Głosu Ameryki” i tłumacz Departamentu Stanu
Zenon Sroczyński
Właściciel firmy „Hellena”
Ewa Iżykowska
Solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu
Jan Ptaszyn Wróblewski
Jazzman
Jerzy Górny
Aktor
Jacek Kałucki
Aktor
Jerzy Kryszak
Aktor
Anna Janiszewska-Nowicka
Aktorka
Hubert Zduniak
Aktor
Katarzyna Chałsińska
Aktorka
Krzysztof Olesiak
Artysta plastyk
Tomasz Broda
Artysta plastyk
Niekończąca się lista asnykowców oraz różnorodność wybranych przez nich profesji dają wyraz przekonaniu, że nie istnieją takie dziedziny życia, w których nie mieliby udziału wychowankowie naszej szkoły.
I LO w Kaliszu