Szkolny Klub Wolontariatu

 • santa-claus-christmas-beard-celebration-41963.jpeg

  I Ty możesz zostać św. Mikołajem

  20 grudnia 2019 r. została sfinalizowana akcja charytatywna pod hasłem: „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” zorganizowana na rzecz wychowanków z kaliskiego Domu Dziecka. Włączyli się do niej nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły.

  Zebrane podarunki trafiły do dzieci jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Opiekunem przedsięwzięcia była pani Agnieszka Potoczny.

 • 22D965DE-3772-42A1-BD14-8A59280376E5.JPG

  Z wizytą u seniorów Kaliskiego Centrum Opieki Długoterminowej Salus w Kaliszu

  17 grudnia wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką nauczyciela Krystyny Kucińskiej odwiedzili z życzeniami świątecznymi seniorów Kaliskiego Centrum Opieki Długoterminowej Salus w Kaliszu.

  Przebywającym seniorom ofiarowali własnoręcznie upieczone pierniki.

 • image1[3].jpeg

  Akcja na rzecz kaliskiego schroniska dla zwierząt

  Przez cały miesiąc październik 2019r trwała akcja zbiórki karmy na rzecz Kaliskiego Schroniska dla zwierząt w Kaliszu zorganizowana przez działający w naszej szkole Szkolny Klub Wolontariatu z opiekunem p. Krystyną Kucińską,.

  Naszym uczniom udało się zebrać łącznie ok. 45 kg karmy oraz smakołyki i koce.

  Do akcji pomocy zwierzętom włączył się również samorząd szkolny z akcją „Granie na szczekanie” z którego dochód został przeznaczony na zakup specjalistycznej karmy do schroniska.

  Nasi uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem w tych przedsięwzięciach.

  Bardzo wszystkim dziękuję.

 • Wolica 01[1].jpg

  Olimpiada Specjalna

  17 września 2019r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu aktywnie szerzyli idee wolontariatu. Pod opieką pani Agnieszki Potoczny pomagali podczas Olimpiady Specjalnej organizowanej przez Centrum Edukacyjno – Rehabilitacyjne Tęcza w Wolicy.

   

 • IMG_6611[1].jpeg

  Kampania Żonkilowe Pola Nadziei

  20 września 2019r. młodzież klas pierwszych działająca w Szkolnym Kole Wolontariatu pod opieką pani Krystyny Kucińskiej włączyła się w ogólnoświatową akcję, wspierania osób umierających na choroby nowotworowe i niesienie bezinteresownej pomocy podopiecznym hospicjów.

  Akcja rozpoczęła się posadzeniem żonkili- symbolu nadziei, na terenie Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu.

 • KREW2019.png

  Zostań honorowym dawcą krwi

  W ubiegłym tygodniu uczniowie klas drugich i trzecich brali udział w prelekcjach dotyczących propagowania wiedzy na temat honorowego oddawania krwi. Prelekcje poprowadził pan Janusz Sibiński-wiceprzewodniczący Krajowej Rady HDK PCK, który wyjaśnił młodzieży procedury oddawania krwi – krok po kroku. 

  Uzyskane przez młodzież informacje oraz materiały edukacyjne w postaci broszur przybliżyły uczniom ideę dzielenia się cząstką siebie. Akcja oddawania krwi w Asnyku odbędzie się  w ramach organizowanego Turnieju „Młoda krew ratuje życie” już 8 marca 2019 roku.

 • 47493536_2293276724229069_7362128417031979008_n.jpg

  Mikołajkowa zbiórka wolontariuszy

  6 grudnia 2018 roku wolontariusze z klasy 3e biologiczno-chemicznej po raz kolejny wzięli udział w mikołajkowej zbiórce na prezenty świąteczne dla dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących. Młodzież kwestowała w kaliskim supermarkecie. 

  Za zebrane pieniądze kaliski PCK zorganizuje w dniu 17 grudnia „ Czerwonokrzyską Gwiazdkę”- zabawę choinkową dla dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących. Dziekujęmy!

   

 • IMG_6817.JPG

  Pamiętając o zmarłych

  We wtorek uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą p.Magdaleną Wiśniewską odwiedzili dwie nekropolie kaliskie: Cmentarz Miejski i ewangelicko-augsburski. Na pierwszym z w.w. cmentarzy uczniowie zapalili znicze na grobach absolwentów naszego liceum oraz posprzątali kilka zaniedbanych i zapomnianych grobów.

  Na drugim odszukali grobowce znanych kaliskich postaci z pocz.XXw. takich jak rodzina Fibigerów, Repphanów czy Szolc-Rogozinskich. Tam rownież zostały zapalone znicze. Pogoda zdecydowanie sprzyjała cmentarnym spacerom i kultywowaniu pamięci o tych,którzy już odeszli.

   

 • DSCN8390.JPG

  Wolontariat z klasą

  20 czerwca 2018 roku uczniowie naszej szkołypod opieką pani Agnieszki Potoczny  po raz kolejny spotkali sie z mieszkańcami kaliskiego Domu Pomocy Społecznej. W ramach akcji "Wolontariat z klasą" przygotowali program artystyczny.

  Uczennice grały na pianinie, śpiewały, jak również przeczytano utwory Adama Asnyka.

 • article_IMG_7944.JPG

  Wolontariuszka językowa

  9 czerwca 2018r. podczas święta miasta uczennica naszej szkoły Katarzyna Kwiatkowska z grupy DSD opiekowała się gośćmi z Erfurtu. Uczestniczyła z nimi w paradzie gigantów, opowiedziała o naszej szkole, a na festiwalu smaków była doradcą językowym chcących spróbować polską kuchnię gości.

  Było to ciekawe doświadczenie i możliwość "podszlifowania" języka niemieckiego. Zdjęcia: calisia.pl

 • 20180411_164200.jpg

  Szkolny Klub Wolontariatu

  W ramach wolontariatu, kilkoro uczniów naszej szkoły pod opieką pani Magdaleny Wiśniewskiej i Agnieszki Pietrzykowskaiej od kilku miesięcy uczęszcza na świetlicę socjoterapeutyczną przy ul. Polnej. Wspierają tam dzieci i młodzież, pomagając w odrabianiu pracy domowej, czytaniu lektur oraz pokazując, w jaki sposób wartościowo spędzać czas poprzez rozwijanie talentów, ćwiczenie konkretnych umiejętności lub gry edukacyjne.

  Wspomniane działania przyczyniają się do polepszenia wyników edukacyjnych podopiecznych świetlicy oraz urozmaica czas spędzony poza szkołą. Współpraca odbywa się w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.

 • 5[2].jpg

  Pamiętając o zmarłych

  30 października Uczniowie klasy ID upamiętnili Wszystkich Świętych zapalając znicze przy grobowcach asnykowców oraz uporządkowali grobowiec powstańca styczniowego Henryka Mikołaja Millera (1839-1921) adiutanta generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Hauke-Bosaka. Opiekunem wyjścia na cmentarz miejski był pan Remigiusz Przybył.

 • image[3].jpeg

  Młoda krew ratuje życie

  Dnia 3 października 2017 roku podsumowano w Ratuszu XIV edycję turnieju „Młoda krew ratuje życie” za rok szkolnym 2016/17. Celem akcji PCK jest propagowanie idei honorowego oddawania krwi oraz zebranie jak największej ilości krwi w danej placówce. W roku szkolny 2016/17 pozyskano 615 litrów krwi - dzięki ofiarności 1604 uczniów i nauczycieli.  W dotychczasowych edycjach turnieju kaliska młodzież oddała łącznie już 4.934 litry krwi.

  Dzięki zaangażowaniu młodzieży  i nauczycieli naszej szkoły idea honorowego krwiodawstwa szerzona jest wśród społeczności szkolnej i lokalnej od siedmiu lat, co przekłada się na wzrost liczby osób, które chcą podzielić się „cząstką siebie”. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest pani Agnieszka Bełzowska-Maślak.

 • IMG_9825.JPG

  Nasi wolontariusze na Wolicy

  20 września 2017 roku wolontariusze naszej szkoły wraz z Panią Agnieszką Potoczny wzięli udział w II Regionalnym Dniu Młodego Sportowca. Pomagali oni dzieciom i organizatorom przeprowadzić Olimpiadę Specjalną - Wolica 2017.

  Zadaniem wolontariuszy było przede wszystkim zaangażowanie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w dostosowane do ich poziomu ćwiczeniach. To bardzo ważne działanie, ponieważ sport stymuluje dzieci - wpływa na ich rozwój fizyczny, intelektualny i społeczny.

  Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy „Centrum Edukacyjno- Rehabilitacyjne Tęcza” z ogromną radością i sympatią przyjął uczniów z Asnyka. Także sami wolontariusze ze swojej strony zrobili wszystko, by ten dzień był dla małych sportowców niezwykły. Zobaczcie zdjęcia - galeria