DSD

Uwaga! Tu znajdziesz informacje o DSD międzyszolnym - prezentacja PPT

I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Asnyka - jedynym kaliskim liceum - uczniowie mogą przygotować się i przystąpić do egzaminu DSD II- Deutsches Sprachdiplom. Jest to dyplom z języka niemieckiego wydawany przez KMK- Stałą Konferencję Ministrów Edukacji i Kultury Republiki Federalnej Niemiec. Dyplom umożliwia absolwentom klasy DSD studiowanie na każdej uczelni w Niemczech bez zdawania dodatkowych egzaminów językowych

Egzamin DSD I jest egzaminem przewidzianym dla całej grupy bądź klasy, stąd nie można do niego przystępować indywidualnie. Egzamin DSD  przeprowadzany jest nieodpłatnie i na miejscu w naszym liceum. Wszystkie zajęcia przygotowujące do niego są nieodpłatne, więc nie obciążają budżetu domowego. Uczniowie grupy międzyszkolnej, aby spełnić warunki dopuszczenia do certyfikatu, realizować będą w szkole macierzystej przynajmniej program podstawowy języka niemieckiego, a w naszym liceum dodatkowe 2 godziny.

zobaczcie szczegóły

 • Projekt[2].jpg

  Dokumenty dla kandydatów i ich rodziców

   

  Informacje o DSD - link

  Oświadczenie Rodzica - link

  Karta zgłoszenia - link

 • pexels-photo-179941.jpeg

  Przydatność języka niemieckiego w życiu - oczyma absolwentów Asnyka

  Sara Zając, studentka lingwistyki stosowanej, Uniwersytet Warszawski: Od klasy DSD w kaliskim Asnyku zaczęła się moja przygoda z j. niemieckim. Choć początkowo nie dorównywałam poziomem moim rówieśnikom, dzięki nauczycielce, która motywowała nas swoim zaangażowaniem do nauki j. niemieckiego, szybko wdrożyłam się w obowiązujący do egzaminu materiał.

  Tak jak moi koledzy z klasy zdałam DSD II na poziomie C1. Ten certyfikat językowy dał mi przede wszystkim bardzo dobry start na studiach związanych z j. niemieckim. czytaj więcej

 • dsd llogo.png

  Wyniki DSD II 2021

  DSD 2 – dla każdego, kto śledzi losy rozwoju języka niemieckiego w Kaliszu jest to pojęcie znane i nieodłącznie związane z Asnykiem. Egzamin Deutsches Sprachdiplom 2 potwierdza znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1, czyli można go porównać z poziomem licencjatu zdawanego po trzech latach studiów filologicznych. Z ośmiorga przystępujących do egzaminu aż czworo uzyskało dyplom C1, troje dyplom B2, a jedna osoba potwierdzenie znajomości języka w piśmie na poziomie B2 i treści czytanych i słuchanych na C1. W tej grupie znalazła się Dagmara Pawlak z IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Kacper Bednarek z Asnyka przygotowywani na zajęciach dodatkowych międzyszkolnych przez Panią Agnieszkę Iwanow-Marudę. 

  To wielki sukces w tak młodym wieku i ogromny plus na przyszłość. Czy warto było się męczyć i wkuwać? Uczniowie 3a DSD i grupy międzyszkolnej odpowiedzą najlepiej sami na to pytanie - wywiad z uczniami.

 • 1[25].jpg

  Wyniki egzaminów DSD I i DSD II sesji 2020

  Uczniowie Asnyka oraz innych kaliskich liceów mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach języka niemieckiego i przygotować się do egzaminu DSD I – niemiecki dyplom językowy potwierdzający znajomość języka na poziomie B1. Ze względu na pandemię egzamin wyjątkowo odbył się nie w marcu, lecz we wrześniu ubiegłego roku. Przystąpiło do niego czternaścioro uczniów, w tym dwie uczennice z IV Liceum Ogólnokształcącego.

  Dziewięcioro z nich otrzyma wkrótce dyplomy na poziomie B1, czworo zaświadczenia o znajomości języka na poziomie A2.

  Natomiast swoje dyplomy DSD 2 na poziomie B2/C1 wykorzystało już podczas rekrutacji na studia sześcioro ze zdających egzamin na poziomie licencjatu, w tym dwoje uczniów z grupy międzyszkolnej z II i III Liceum w Kaliszu.

  Najlepszy wynik uzyskała siódma ze zdających Larissa Biernacki z obecnej 3f, która oprócz dyplomu otrzymała nagrodę od Konsula Republiki Federalnej Niemiec i cieszy się z tak świetnego wyniku, ponieważ planuje studia w Niemczech, a dyplom DSD II daje jej wiele z tym związanych przywilejów.

 • Projekt (2).png

  Świetne wyniki ustnego egzaminu DSD I w Asnyku

  Czternaścioro uczniów grupy międzyszkolnej DSD przystąpiło 23 marca 2021 r. do ustnego egzaminu z języka niemieckiego potwierdzającego poziom jego znajomości na poziomie B1. Wśród zdających znaleźli się reprezentanci Asnyka, Kopernika oraz Lingua Nova. Pracowali pod okiem germanistek: pani Anny Cichorek, prowadzącej grupy międzyszkolne, wspieranej przez panie Agnieszkę Żmurkiewicz, Agnieszkę Szymańską-Pawelec i Agnieszkę Iwanow-Marudę.

  Egzamin składał się z trzech części i trwał piętnaście minut. Każdy zdający najpierw rozmawiał z egzaminatorem na tematy z życia codziennego, następnie przedstawiał przygotowaną wcześniej multimedialnie prezentację i w ostatniej części prowadził rozmowę na jej temat z komisją egzaminacyjną. Wszyscy zdający udowodnili, że opanowali język mówiony na poziomie B1, zdając tym samym część ustną. Wynik całego egzaminu znany będzie dopiero na początku wakacji.

  Gratulujemy sukcesu wszystkim zdającym!

 • 1 dsd.jpg

  Egzamin DSD I w Asnyku

  W tym roku aż czternaścioro uczniów grupy międzyszkolnej DSD przystąpiło do egzaminu z języka niemieckiego potwierdzającego poziom jego znajomości na poziomie B1. Wśród zdających znaleźli się reprezentanci Asnyka, Kopernika oraz Lingua Nova. Pracowali pod okiem nauczycielek przygotowanych do specyficznego uczenia zgodnie z wytycznymi Centrali Szkolnictwa Zagranicznego z Kolonii, pani Anny Cichorek, prowadzącej grupy międzyszkolne, wspieranej przez panie Agnieszkę Żmurkiewicz, Agnieszkę Szymańską-Pawelec i Agnieszkę Iwanow-Marudę.

  Egzamin składał się z trzech części i trwał prawie cztery godziny. Prace wysłane zostaną do Niemiec, na wyniki poczekamy prawie cztery miesiące. Ale to nie koniec zmagań, do części ustnej uczniowie przystąpią 23 marca 2021. Trzymamy kciuki. A dlaczego warto znać niemiecki? Zajrzyjcie na stronę Instytutu Goethego. Niemiecki to plus+

  https://www.goethe.de/ins/pl/de/spr/wdl.html

 • 10[13].jpg

  C1 z niemieckiego? W Asnyku to możliwe!

  26 stycznia 2021r. był bardzo stresującym dniem dla kandydatów zdających przed komisją pod przewodnictwem pani Susanne Lindeman z Centrali Szkolnictwa Zagranicznego w Kolonii, Koordynator Programu DSD na południową Polskę, swój ustny egzamin - Deutsches Sprachdiplom - potwierdzający znajomość języka na poziomie B2/C1. I chociaż w komisji zasiadała przygotowująca ich nauczycielka, pani Agnieszka Iwanow-Maruda oraz znana ze szkoły druga germanistka, pani Agnieszka Szymańska-Pawelec, to nerwy na początku paraliżowały każdego.

  Na szczęście strach miał działanie motywujące. Uczniowie grupy 3a DSD, uczeń z ubiegłorocznej grupy międzyszkolnej i uczennica z IV LO wypowiadali się na nieznany temat w pierwszej części i prezentowali wcześniej opracowanie zagadnienie problemowe w drugiej. Po każdym monologu brani byli przez wszystkie panie w krzyżowy ogień pytań. Nie dali się i siedmioro z nich zdało na poziomie C1, czyli najwyższym możliwym do uzyskania.

  Dla porównania C1 uzyskać można po trzyletnich studiach licencjackich, a uczniowie uzyskali ten poziom ze sprawności mówienia już teraz! Wszyscy stwierdzili, że warto było ciężko pracować. Niemiecki to plus!

 • 10[12].jpg

  Pisemny egzmin DSD II

  Grupa kolejnych śmiałków przystąpiła w tym roku do egzaminu DSD II - certyfikat potwierdzający znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1. Za nami etap pisemny (24.11.2020.), który trwał ponad pięć godzin i sprawdzał opanowanie języka podczas słuchania i czytania ze zrozumieniem oraz czytania. Egzamin był bardzo trudny, a przygotowanie do niego utrudnione sytuacją epidemiologiczną.

  Części ustnej przewodniczyć będzie 26 stycznia 2021 roku pani Susanne Lindemann, nasza koordynator, a egaminować będą germanistki Agnieszka Iwanow-Maruda i Agnieszka Szymańska-Pawelec.

  Miło nam, że oprócz uczniów Asnyka z klasy DSD oraz Kacpra Bednarka z ubiegłorocznej grupy międzyszkolnej do egzaminu przystępuje uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego, Dagmara Pawlak. Uczniów przygotowuje Agnieszka Iwanow-Maruda.

  Na wyniki poczekamy do kwietnia, ponieważ wszystkie prace sprawdzane są w Niemczech.

 • pexels-photo-109629.jpeg

  Egzaminy DSD – Deutsches Sprachdiplom – Niemiecki Dyplom Językowy w Asnyku 2020

  Ponieważ pandemia uniemożliwiła uczniom zdawanie egzaminu z języka niemieckiego na poziomie B1 w marcu, na początku września nadrobiliśmy zaległości”. W tym roku do egzaminu z języka niemieckiego przystąpiło czternaścioro uczniów, w tym czworo z grupy międzyszkolnej przygotowanych przez panią Annę Cichorek. Miło nam, że zaproszenie do grupy po raz kolejny przyjęli uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu: Dagmara Pawlak i Gabriela Spież, które bardzo dobrze zaprezentowały się na egzaminie ustnym.  Dagmara postanowiła podjąć wyzwanie i starać się zdobyć dyplom DSD II na poziomie B2/C1, czyli podejdzie do najwyższego rangą egzaminu Republiki Federalnej Niemiec zdawanego za granicą.

  Pozostałych uczniów z grup DSD I Liceum przygotowały germanistki, panie Agnieszka Szymańska-Pawelec i Agnieszka Iwanow-Maruda. O ile znamy poziom zdania egzaminu ustnego, na wyniki pisemnego musimy poczekać kilka miesięcy, ponieważ wszystkie prace sprawdzane są w Niemczech.

  Wszystkich, którzy chcą uzyskać dodatkowy certyfikat zapewniający dodatkowe profity w przyszłym życiu studenckim i zawodowym zachęcamy do uczestnictwa w zajęciach grupy międzyszkolnej. Zdjęcia - LINK

 • DSCF7818.JPG

  Koncert orkiestry i chóru z Hamm

  W piątek 31 maja 2019r. odbył się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu koncert Orkiestry i Chóru Gimnazjum Hammonense z Hamm dla uczczenia jubileuszu 25ciu lat współpracy szkół i 200lecia budynku szkoły. Dyrektor, pani Urszula Janczar, podziękowała za dotychczasową owocna współpracę i zapewniła o woli jej kontynuacji.

  Z tej okazji dyrygent i nauczyciel Hammonense, pan Alexander Fox, przygotował specjalny program zawierający klasykę, muzykę rozrywkową polską, niemiecką i angielską oraz utwór skomponowany przez dr Krzysztofa Niegowskiego „Polonez Kaliski” specjalnie na tę okazję. Uczniowie Asnyka zgotowali niemieckim gościom wspaniały poczęstunek w postaci pysznych ciast i sałatek, a Firma Werblińscy zapewniła wspaniałego grilla, za co serdecznie dziękuje Dyrekcja i organizatorzy spotkania: Agnieszka Iwanow-Maruda, Anna Cichorek oraz Tomasz Kałuża.

  Zapraszamy w imieniu pana Alexandra Foxa na koncert w niedzielę, 2 czerwca 2019r. o godzinie 17.15 do Katedry św. Mikołaja.

 • 9[6].jpg

  Pierwszy egzamin ustny DSD I dla grupy międzyszkolnej

  1 kwietnia 2019r. odbył się pierwszy egzamin ustny uczniów uczących się w grupie międzyszkolnej DSD I prowadzonej przez germanistkę, Agnieszkę Iwanow-Marudę.

  Komisja w składzie: pani Susanne Lindemann, przewodnicząca, koordynator Centrali Szkolnictwa Zagranicznego we Wrocławiu, egzaminatorki, panie Agnieszka Szymańska-Pawelec i Agnieszka Iwanow-Maruda, oceniły wypowiedzi 11 uczniów. Wszyscy zdali egzamin ustny z bardzo dobrymi wynikami, dwoje uzyskało sto procent możliwych punktów.

  Uczniowie pracowali od września w grupie międzyszkolnej po swoich zajęciach, sami przygotowali prezentacje na temat z zakresu życia codziennego, uczestniczyli w intensywnym trzydniowym obozie językowym we Wrocławiu sponsorowanym przez Centralę Szkolnictwa Zagranicznego, konsultowali swoje wątpliwości z nauczycielką prowadzącą zarówno osobiście, jak i elektronicznie. Wysiłki jak widać przyniosły pożądany efekt. Na początku wakacji dowiemy się, czy równie dobrze napisali egzamin pisemny.

  Do grupy międzyszkolnej należeli uczniowie z innych liceów kaliskich, w tym roku zdawali Piotr Goździewicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz Hubert Sieradzki z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

  Grupa międzyszkolna działa dalej, za rok szansa dla uczestników, którzy w piątek maja kolejne zajęcia.

 • Poznan.jpg

  Larissa Josephine Biernacki finalistką 42 Olimpiady Języka Niemieckiego

  Uczennica klasy 1f, Larissa Josephine Biernacki uzyskała w niedzielę po dwudniowych zmaganiach, tytuł finalisty 42 Olimpiady Języka Niemieckiego. Spośród ponad 18 tysięcy uczniów, którzy wzięli udział w etapie szkolnym olimpiady, znalazła się w gronie 83 najlepszych w Polsce.

  Zakres olimpiady obejmował oprócz praktycznej znajomości języka na najwyższym poziomie, wiedzę dotyczącą między innymi historii, geografii, zabytków, polityki, kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii rozbitych w regulaminie za szereg szczegółowych pytań oraz interpretację literacką wybranych pozycji z kanonu literatury niemieckiej do 1945 roku i współczesnej. Wszystkie siedem wymaganych pozycji Josie przeczytała w oryginale.

  Jestem dumna z jej wyniku, podziwiam cierpliwość w nauce kolejnych zakresów tematycznych i pasję nauki. Było zaszczytem, mimo ogromu przygotowań, móc pracować z tak zaangażowana uczennicą. Dziękuję Dyrekcji i wszystkim Nauczycielom za zrozumienie i wsparcie.

  Agnieszka Iwanow-Maruda, opiekunka finalistki

 • logo dsd.jpg

  DSD - informacje o egzaminie DSD1, DSD II

  W I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Asnyka - jedynym kaliskim liceum - uczniowie mogą przygotować się i przystąpić do egzaminu DSD II- Deutsches Sprachdiplom. Jest to dyplom z języka niemieckiego wydawany przez KMK- Stałą Konferencję Ministrów Edukacji i Kultury Republiki Federalnej Niemiec.

  Posiadanie dyplomu potwierdza umiejętności językowe na poziomie B2/C1 – wg Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego (Internationale Referenzrahmen). Dyplom umożliwia absolwentom klasy DSD studiowanie na każdej uczelni w Niemczech bez zdawania dodatkowych egzaminów językowych, oraz zwiększa ich szanse na rynku pracy. Uczniowie przygotowywani są przez wykwalifikowanych nauczycieli języka niemieckiego oraz konsultowani podczas egzaminów pilotażowych  przez panią Susanne Lindemann, polskiego koordynatora Centrali Szkolnictwa Zagranicznego w Kolonii.

  czytaj dalej

   

   

 • DSD Asnyk.jpeg

  DSD I międzyszkolne

  Zobaczcie, czym jest DSD I miedzyszkolne. Warto z nami uczyć się niemieckiego!

  Tu znajdziecie prezentację - DSD PPT

  Zapraszamy do Asnyka!

   

 • received_1894633247309007.jpeg

  Stypendystka z języka niemieckiego

  22 marca naszej szkole zostało przyznane miejsce na wakacyjnym międzynarodowym kursie języka niemieckiego organizowanym przez ZfA (Centrala Szkolnictwa Zagranicznego). Odbędzie się on w terminie od 08.08.2018 do 07.09.2019.

  W tym roku swoją szansę wykorzysta Julia Wardęga z klasy 2a DSD.

  Uczestnicy będą mieli możliwość sprawdzenia i polepszenia swoich kompetencji językowych podróżując w międzynarodowej grupie młodzieży oraz uczestnicząc w niemieckim życiu szkolnym i rodzinnym. Da im  to też szansę zobaczenia, jak wygląda dłuższy pobyt w Niemczech i potwierdzenia, czy są nadal zainteresowani studiami w tym kraju. Uczniowie ponoszą jedynie koszty przejazdu na terenie Polski, wszystkie koszty podróży samolotami oraz miesięcznego pobytu w Niemczech ponosi strona niemiecka.

  Grupa 5 uczniów z Polski wyleci samodzielnie ze wskazanych lotnisk, w Niemczech na docelowym lotnisku zostaną odebrani przez opiekuna. Uczniowie z ubiegłych lat byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w kursie, zachwycił ich program pobytu i jego organizacja. Przed dwoma laty pobyt ten pozwolił uczennicy naszej szkoły Darii Symenko podjąć decyzję dotyczącą studiów – obecnie studentka germanistyki – i bez problemu zdać egzamin DSD II najlepiej w szkole. Nauczycielem języka niemieckiego obu szczęśliwych uczennic wnioskującym o stypendium jest Agnieszka Iwanow-Maruda.

 • 20190314_103721.jpg

  DSD I po raz pierwszy dla grupy międzyszkolnej w Asnyku

  Datę 14 marca 2019r. z pewnością zapamięta dziesięcioro uczniów z międzyszkolnej grupy DSD I z Asnyka, do której należą uczniowie I, II i III Liceum z Kalisza. Podjęli oni trud intensywnego przygotowania po obowiązkowych zajęciach szkolnych i dziś zdawali egzamin pisemny, składający się z czytania i słuchania ze zrozumieniem oraz pisania wypracowania. Czy dodatkowe męczarnie i pobyt na trzydniowym, intensywnym obozie językowym „Sprachcamp” we Wrocławiu przyniosły efekt w postaci certyfikatu DSD I A2/B1, okaże się w czerwcu. Ale to nie koniec zmagań, od jutra kolejne zajęcia z naciskiem na mówienie, ponieważ 1 kwietnia odbędzie się egzamin ustny. Przygotowująca grupę germanistka, Agnieszka Iwanow-Maruda, gorąco wierzy w umiejętności swoich podopiecznych i jest pełna podziwu dla ich pracowitości i zaangażowania. Powodzenia na egzaminie życzyła zdającym Dyrektor Urszula Janczar, a nad przebiegiem egzaminu czuwały Agnieszka Iwanow-Maruda i Agnieszka Potoczny.

 • 1[1].jpeg

  Konferencja Dyrektorów DSD

  W dniach 6-8 marca 2019 r. odbyła się w Warszawie Konferencja Dyrektorów szkół z programem DSD. Brały w niej udział również szkoły z Kalisza: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka i Szkoła Podstawowa Nr 24 im. Jana Pawła II (w Zespole Szkół Nr 9). Poruszano podczas niej ważne tematy związane z przyszłością DSD w dobie reformy edukacji. Dyrektorzy przedstawili wypracowane podczas dyskusji postulaty w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec panu Friedowi Nielsenowi. Najważniejsze dla przyszłości DSD jest rozpowszechnienie wiedzy o możliwościach programu wśród uczniów, rodziców, osób związanych z kształtowaniem polityki oświatowej w Polsce oraz uznanie dyplomu DSD jako odpowiednika matury z języka niemieckiego zdanej w stu procentach. czytaj dalej

 • 1[18].jpg

  Sprachcamp Wrocław – dzień trzeci

  Dobiegł końca nasz pierwszy Sprachcamp DSD I. Od rana uczniowie sprawdzili robioną wczoraj późnym wieczorem pracę domową i zabrali się do rozwiązywania testu modelowego: sprawność czytania i słuchania ze zrozumieniem sprawdzona na bieżąco przez panią Szymańską-Pawelec zadowoliła wszystkich. Wyniki były zdecydowanie lepsze niż podczas egzaminu próbnego, co dowodzi, że opłacało się ciężko pracować zarówno podczas obozu jak i na lekcjach z panią Iwanow-Marudą analizując przygotowane przez nią zestawy „wiedzy niezbędnej w pigułce”. Teraz obie nauczycielki sprawdzą kolejna pracę pisemną, która omówiona zostanie już w Asnyku.

  Cieszy fakt, że w obozie uczestniczył zarówno uczeń III LO im. Mikołaja Kopernika, Hubert Sieradzki, uczniowie grupy międzyszkolnej jak i grupy 2a naszej szkoły. Atmosfera w Kamienicy pod Aniołami sprzyjała nam bardzo.

  Nauczycielki i uczestnicy dziękują ZFA-Centrali Szkolnictwa Zagranicznego reprezentowanej przez panią Susanne Lindemann oraz pani Marion Ramackers, Konsul d/s Kultury Konsulatu RFN we Wrocławiu, za wsparcie finansowe i merytoryczne przedsięwzięcia.

 • 1[17].jpg

  Sprachcamp Wrocław 2019 - dzień drugi

  Od samego rana uczestnicy kursu ostro zabrali się do pracy. Pani Agnieszka Szymańska-Pawelec przeprowadziła intensywny trening słuchania ze zrozumieniem, zwracając uwagę na strategię rozwiązywania poszczególnych typów zadań. Po przerwie pałeczkę przejęła pani Agnieszka Iwanow-Maruda, ucząc technik rozwiązywania zadań dotyczących tekstów czytanych.  Po obiedzie nauczycielki omówiły poszczególne kroki umożliwiające przygotowanie prezentacju na egzamin ustny. A ponieważ praktyka czyni mistrza, uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie prezentacje i ze spokojem godnym mistrza wysłuchali rad i uwag, jak można je udoskonalić. Na zakończenie dnia prowadzące indywidualnie omawiały  napisane poprzedniego wieczoru wypracowanie, podając każdemu punktację i wskazując mocne i słabe strony. Podziękowaliśmy również pani Susanne Lindemann za możliwość udziału w obozie językowym. Dzień zakończyliśmy w Graciarni delektując się pyszną pizzą i na rynku podziwiając uroki życia we Wrocławiu. Niestety w hotelu czeka na nas praca domowa na juto rano, ale przecież po to tu przyjechaliśmy:)

 • 20190227_102458.jpg

  Niemiecki obóz językowy - dzień pierwszy

  W środę grupa młodzieży przygotowującej się do egzaminu DSD I wraz z nauczycielkami języka niemieckiego, paniami Agnieszką Iwanow-Marudą i Agnieszką Szymańską-Pawelec rozpoczęła trzydnowy, intensywny obóz językowy. Dziś nauczycielki wraz z panią Lindemann położyły nacisk na sprawność mówienia i pisania z wykorzystaniem różnorodnych technik aktywizujących: "łowca autografów", "wyrzuć to z siebie", "dziś pytanie, dziś odpowiedź", "burza myśli", " Flip-Flop", "zapach wspomnień". Nie zabrakło też "przeszmuglowania" gramatycznej powtórki wymaganych struktur i pisania wypracowania. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Centralę Szkolnictwa Zagranicznego ZFA.

 • 20190226_124428.jpg

  Niemiecki sukces

  Z dumą informujemy, że uczennica naszego liceum, Larissa Josephine Biernacki, zakwalifikowała się do etapu centralnego 41 Olimpiady Języka Niemieckiego.

  Zawody centralne III stopnia składają się, dla wszystkich zawodników, z części pisemnej i ustnej. Egzaminy pisemne polegają na napisaniu przez uczestników testu, przygotowanego przez Komitet Główny – jest to na tym etapie praca z tekstem popularno-naukowym (odpowiedzi na pytania problemowe, wyjaśnianie pojęć w konkretnym kontekście tekstu, przekształcanie struktur gramatycznych, synonimy). Wszyscy uczestnicy finału zdają następnego dnia egzamin ustny z praktycznej znajomości języka niemieckiego, literatury niemieckojęzycznej( tu należy przeczytać sześć utworów w oryginale) i wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego ( historia, geografia, kultura).

  Przed Josie i jej opiekunką, Agnieszką Iwanow-Marudą, okres bardzo wytężonej pracy, tym bardziej, że finał już 29 marca, a wcześniej 14 marca pisemny egzamin DSDI.

  Gratulujemy i trzymamy kciuki.

 • 2[16].jpg

  Pilotażowe DSD I

  W poniedziałek odbył się w naszej szkole pilotażowy egzamin ustny DSD I, który za kilka tygodni zdawać będą uczniowie grupy międzyszkolnej naszego liceum oraz uczniowie z Gimnazjum Nr 9. Pani Susanne Lindemann, koordynator ZFA Wrocław, przeprowadziła krótkie szkolenie uczestników, na co należy zwrócić uwagę podczas wypowiedzi, a następnie oceniono wspólnie prezentację i rozmowę z komisją szwedzkiej uczennicy.

  Cennym doświadczeniem była również obserwacja egzaminu „na żywo” zdawanego przez uczennicę naszej szkoły Julię Wardęgę. Tym razem oceniały przeszkolone przez panią Lindemann nauczycielki języka niemieckiego: panie Magdalena Góral-Stanek, Agnieszka Żmurkiewicz, Agnieszka Szymańska-Pawelec i Agnieszka Iwanow-Maruda. Jednogłośnie ustalono poziom B1, czyli najwyższy możliwy na tym etapie.

  Uczniowie mieli okazję na chwilę samooceny, na jakim poziomie są teraz i na co muszą zwrócić uwagę podczas ostatnich przygotowań. Życzymy powodzenia na egzaminie pisemnym już 14 marca!

 • 1[23].jpg

  Die Besten – czyli Asy DSD II

  10 grudnia 2019r. odbył się ustny egzamin uczniów grupy DSD 3a oraz uczących się w grupie międzyszkolnej prowadzonej przez germanistkę, Agnieszkę Iwanow-Marudę w naszej szkole.

  Komisja w składzie: pani Susanne Lindemann, przewodnicząca, koordynator Centrali Szkolnictwa Zagranicznego we Wrocławiu, egzaminatorki, panie Agnieszka Szymańska-Pawelec i Agnieszka Iwanow-Maruda, oceniły wypowiedzi 10 uczniów. Wszyscy zdali egzamin ustny z bardzo dobrymi wynikami, aż dwoje uzyskało sto procent możliwych punktów.

  Uczniowie pracowali od września w grupie międzyszkolnej po swoich zajęciach, sami przygotowali prezentacje na kontrowersyjny, dyskusyjny temat, uczestniczyli w intensywnym trzydniowym obozie językowym we Wrocławiu sponsorowanym przez Centralę Szkolnictwa Zagranicznego, konsultowali swoje wątpliwości z nauczycielką prowadzącą zarówno osobiście, jak i elektronicznie. Wysiłki jak widać przyniosły pożądany efekt. W kwietniu dowiemy się, czy równie dobrze napisali egzamin pisemny.

  Do grupy międzyszkolnej należeli uczniowie z innych liceów kaliskich, w tym roku zdawali Piotr Goździewicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz Hubert Sieradzki z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

 • 1[16].jpg

  Konwersacje z niemieckim gościem

  Kolejną wizytę pana Richarda Niederhausa klasa 2a DSD wykorzystała na poćwiczenie umiejętności prowadzenia konwersacji przed ustnym egzaminem DSD I.

  Każdy z uczniów miał okazję przeżyć na swojej skórze formę egzaminu. Pan Niederhaus i pani Iwanow-Maruda wcielili się w rolę egzaminatorów: zadawali pytania z zakresu życia codziennego, zainteresowań, sportu, kina, muzyki, itd., przysłuchiwali się przygotowanym prezentacjom i zadawali do nich pytania. Pan Niederhaus zwracał uwagę na to, co należałoby poprawić i krótko podsumowywał, co mu się podobało i o czym należałoby jeszcze wspomnieć. Było to kolejne cenne doświadczenie językowe.

 • olimp.j.n.2.jpg

  Eliminacje ustne Olimpiady Języka Niemieckiego

  W sobotę dnia 9 lutego uczennica klasy 1F Larissa Josephine Biernacki, uczestniczyła w drugim etapie eliminacji okręgowej Olimpiady Języka Niemieckiego w Poznaniu. Odpytywanie odbyło się w trzech komisjach. Sprawdzano umiejętności z krajoznawstwa, literatury, historii, kultury oraz poziom posługiwania się językiem niemieckim. Uczennica spotkała również absolwenta naszej szkoły – dr Przemysława Czarneckiego, który jest pracownikiem UAM w Poznaniu, w Katedrze Skandynawistyki. Wyniki etapu znane będą w połowie tygodnia. Nad przygotowaniem uczennicy czuwa Agnieszka Iwanow-Maruda.

 • 20190115_092243.jpg

  Próbny egzamin DSD I

  Podczas ferii, dokładnie na dwa miesiące przed właściwym egzaminem, uczniowie grupy międzyszkolnej DSD I przystąpili do próbnego egzaminu DSD I. Egzamin pisemny składa się z 3 części: czytanie i słuchanie ze zrozumieniem oraz pisanie. Wszystkie te części uczniowie ćwiczyli  podczas zajęć, teraz chodziło o sprawdzenie całości, przyzwyczajenie się do formy i przebiegu całego egzaminu i kontrolę czasu w części pisanie wypracowania. Taki egzamin zajmuje średnio trzy i pół godziny, stąd termin podczas ferii.  Wynik da możliwość sprawdzenia, na co należy zwrócić uwagę w kolejnych dwóch miesiącach przygotowań.

  Do egzaminu próbnego przystąpili uczniowie z II LO, III LO oraz z I LO. Grupę do egzaminu przygotowuje Agnieszka Iwanow-Maruda.

 • 20190111_095523.jpg

  Olimpiada języka niemieckiego

  W piątek - 11 stycznia - odbył się etap okręgowy 42 Olimpiady Języka Niemieckiego. Do etapu okręgowego zakwalifikowała się uczennica klasy 1f uczęszczająca na międzyszkolne DSD - Larissa Biernacki. Praca została wysłana do Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu, gdzie zostanie sprawdzona.

  Mamy nadzieję na udział naszej uczennicy w kolejnych etapach.

   

 • 1[22].jpg

  Egzamin DSD II

  27 listopada odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu pisemny egzamin DSD II – Deutsches Sprachdiplom. Uczniowie walczyli o zdobycie certyfikatu potwierdzającego znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1. Przez pięć godzin rozwiązywali testy czytania i słuchania ze zrozumieniem oraz pisali rozprawkę problemową na podstawie tekstu źródłowego i statystyki. Poziom trudności był bardzo wysoki.

  Do egzaminu przystąpili uczniowie grupy DSD klasy 3a, absolwentki pragnące poprawić zeszłoroczny wynik oraz uczniowie grupy międzyszkolnej, w tym dwoje z II i III LO, przygotowani przez Agnieszkę Iwanow-Marudę. Otuchy dodała uczniom dyrektor szkoły, pani Urszula Janczar, życząc im powodzenia.

  Teraz uczniów czeka intensywny trening mówienia i dopracowanie prezentacji multimedialnych wybranego przez siebie tematu, ponieważ 10 grudnia odbędzie się egzamin ustny pod przewodnictwem koordynator do spraw języka niemieckiego, pani Susanne Lindemann.

 • 20181214_132609.jpg

  Niemieckie zakończenie roku

  W piątek, 14 grudnia, odbył się w naszej szkole ustny egzamin DSD II, do którego przystąpiły uczennice z klasy 3a DSD oraz z grupy międzyszkolnej DSD II. Komisji przewodniczyła pani Susanne Lindemann, doradca Centrali Szkolenia Zagranicznego, ZFA we Wrocławiu, a w rolę egzaminatorów wcieliły się germanistki I LO, panie Agnieszka Szymańska-Pawelec i Agnieszka Iwanow-Maruda. Uczennice bardzo poważnie podeszły do przygotowania prezentacji z kanonu tematycznego na ten rok dotyczącego tematyki ochrony środowiska, mediów oraz problemu migracji.

  Gratulujemy sukcesu i życzmy w kwietniu równie wysokich wyników z części pisemnej, która odbyła się 28 listopada 2018, a sprawdzana jest przez ekspertów w Niemczech.

 • IMG_7157.JPG

  Pilotażowy egzamin ustny DSD II

  23 listopada 2018r. odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka próbny egzamin ustny DSD II B2/C1, w którym dwie uczennice z grupy 2a, DSD zgodziły się zaprezentować grupie kandydatów przebieg egzaminu. Uczennice przygotowały wcześniej prezentacje problemowe z zakresu tematycznego ustalanego corocznie przez ZFA. Komisji egzaminacyjnej w składzie Agnieszka Iwanow-Maruda i Agnieszka Szymańska-Pawelec przewodniczyła pani Susanne Lindemann,  koordynator ZFA, która bardzo wysoko oceniła poziom egzaminu.

  Obie uczennice, Natalia Chwiralska i Katarzyna Kwiatowska, zaprezentowały najwyższy poziom egzaminu ustnego C1. Obserwujący mieli możliwość poznania struktury i przebiegu egzaminu oraz przemyślenia swoich przyszłych prezentacji. Cieszy nas bardzo, że wśród obserwatorów byli uczniowie z II i IV Liceum uczęszczający na międzyszkolne DSD do Asyka.

 • 7cfd34c7-0921-47d1-9e77-d6113ccbf949.JPG

  Najlepsze wakacje z niemieckim – wspomina Julia Wardęga, tegoroczna stypendystka PAD

  Międzynarodowy kurs PAD (Pädagogischer Austauschdienst der KMK) był dla mnie świetną przygodą i pomimo, iż obawiałam się na początku tego wyjazdu, teraz wiem, że była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Podczas czterotygodniowego pobytu poznałam wiele niemieckich miast takich jak Bonn, Kolonia, Hamburg, Berlin, Monachium, zwiedziłam najważniejsze zabytki, próbowałam różnorodnych kuchni świata, miałam możliwość mieszkać u rodziny goszczącej oraz uczęszczać do niemieckiego Gymnasium Christianeum, gdzie uczestniczyłam w zajęciach i projektach.

  Ponadto jedną z najważniejszych wartości, jaką wyniosłam z tego wyjazdu była wzajemna nauka poznawania innych kultur, dzięki mojej grupie mogłam pogłębić wiedzę o takich krajach jak Chiny, Liban, Mołdawia, Kenia.

  Oczywiście codzienne używanie języka niemieckiego na co dzień sprawiło, że teraz posługuje się nim o wiele lepiej, jestem pewniejsza podczas swoich wypowiedzi i myślę, że nie ma lepszego sposobu, aby poprawić znajomość jakiegokolwiek języka niż właśnie taka okazja. Sama nie byłabym w stanie zorganizować sobie tak bogatego programu całkowicie sfinansowanego przez stronę niemiecką.

  Bardzo chciałabym podziękować Paniom Agnieszce Iwanow – Marudzie i Susanne Lindemann, dzięki którym mogłam uczestniczyć w tak cennym kursie językowym.

 • ratusz2.jpg

  Asnyk po niemiecku? - możliwe!

  Tegoroczna wymiana międzyszkolna z Gimnasium Hammonense z Hamm przebiegła pod hasłem ASNYK. Od piątku, 28 września 2018r. gościliśmy w naszej szkole młodzież niemiecką wraz z opiekunami, panami Aleksandrem Foxem i Patrickiem Libutzig. Pracowaliśmy bardzo intensywnie nad przekładem literackim pięciu wierszy Adama Asnyka na język niemiecki wspierani przez naszych polskich opiekunów, panią Agnieszkę Iwanow-Marudę i pana Tomasza Kałużę. więcej

  Wszystko to możliwe było dzięki wsparciu finansowemu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie,za co uczestnicy i opiekunowie bardzo dziękują. Można przeczytać o wymianie również na: kalisz.naszemiasto.pl, www.faktykaliskie.pl, www.calisia.pl

  Zobaczcie zdjęcia: link

 • FB_IMG_1.jpg

  Wymiana Hamm - wrzesień 2019

  W dniach 12-18.09.2019 r.odbyła się kolejna wymiana naszej szkoły z partnerskim Gimnazjum Hammonense w Hamm. Tym razem był to wyjazd 14-osobowej grupy z naszej szkoły wraz z opiekunami p.Anną Cichorek- nauczycielką języka niemieckiego oraz koordynatorką projektu i p.Tomaszem Kałużą, nauczycielem języka angielskiego.
  Tegoroczna wymiana była wyjątkowa, gdyż właśnie w tym roku obchodzimy jej 25-lecie, które dodatkowo zbiegło się z obchodami 200-lecia powstania gmachu naszej szkoły. czytaj dalej

 • 1[20].jpg

  Uroczyste wręczenie dyplomów DSD I

  Podczas ślubowania klas pierwszych odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów DSD I. Dyplomy te otrzymali z rąk Dyrekcji, pani Urszuli Janczar oraz germanistek, pań Agnieszki Szymańskiej-Pawelec i Agnieszki Iwanow-Marudy uczniowie pierwszej grupy międzyszkolnej z I, II i III LO oraz absolwenci Zespołu Szkół Nr 9, a obecnie uczniowie naszego liceum.

  Wszystkim gratulujemy sukcesu, zapraszamy chętnych do kolejnej grupy międzyszkolnej DSD I.