Szkoła promująca zdrowie

 • zdj[2].jpg

  Warsztaty rolkarskie

  10 listopada odbyły się warsztaty rolkarskie pod nazwą "Naucz mnie jeździć na rolkach ". Impreza skierowana była do wychowanków Kaliskiego Domu Dziecka, dzieci  szkół podstawowych i gimnazjum.

  Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Rolki Kalisz, a projekt został współfinansowany ze środków programu funduszy inicjatyw obywatelskich.W warsztatach pomagała wolontariuszka naszej szkoły Eliza Brzezińska. Każdy uczestnik mógł cieszyć się darmową nauką jazdy na rolkach.

 • fit.jpg

  Jesteśmy fit!

  Z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu fotograficznego pod hasłem „Jestem fit”: 

  Miejsce I – Mateusz Sikora kl. 3e

  Miejsce II – Eliza Brzezińska kl. 2f

  Miejsce III – Julia Domaniewska kl. 1e

  Gratulujemy!

 • IMG_20181107_103824714_BURST000_COVER[1].jpg

  Wiem, nie biorę, jestem bezpieczny!

  7 listopada 2018r  w ramach realizacji projektu edukacyjnego „ Wiem nie biorę jestem bezpieczny” odbyło się szkolenie dla uczniów klasy drugiej. Projekt wpisany jest w Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020. Tematem szkolenia były nowe narkotyki czyli tzw. dopalacze. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach wynikających z ich używania, a na zakończenie obejrzeli film edukacyjny „Dopalacze – Nie zamykaj oczu”.

  Szkolenie przeprowadziły p. Joanna Jaroma-Woźniak, Katarzyna Mokrzycka i Elżbieta Wojtyła z Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu. Organizator spotkania p. Krystyna Kucińska

 • IMG_20181024_100254005.jpg

  Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra tytoń

  24 października 2018r młodzież  drugiej  klasy biologiczno - chemicznej wzięła  udział w szkoleniu Młodzieżowych Liderów Zdrowia zorganizowanym przez nauczyciela biologii p. Krystynę Kucińską. Zajęcia warsztatowe przeprowadziła p. Joanna Jaroma-Woźniak z Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Kaliszu. Uczniowie poznali  szkodliwy wpływ palenia papierosów i e-papierosów na organizm, oraz dowiedzieli się, że w Polsce jest ponad milion waperów, a ich liczba w dość szybkim tempie wzrasta.

  Każdy z uczestników warsztatów otrzymał dyplom  Młodzieżowego Lidera Zdrowia –kontra tytoń. Po szkoleniu uczniowie i pracownicy szkoły  mogli zmierzyćsmokolajzerem ilość tlenku węgla w wydychanym przez siebie powietrzu.

 • Zdjecie1.jpg

  Zdrowe śniadanie

  19 października 2018 roku uczniowie klasy 3e z wychowawczynią p. Krystyną Kucińską na godzinie wychowawczej przygotowali zdrowe śniadanie. Wszyscy mogli zjeść zdrowy, dodający energii na cały dzień  posiłek, dowiedzieli się wielu cennych informacji na temat zdrowego odżywiania i prowadzenia aktywnego trybu życia. Była to również okazja do wspólnego spędzenia czasu i porozmawiania.

 • bieg2.jpg

  Bieg Ptolemeusza 2018

  W niedzielę 7 października 2018 r. odbył się 38. MIĘDZYNARODOWY BIEG ULICZNY PTOLEMEUSZA. W najstarszej biegowej imprezie w Wielkopolsce udział wzięło blisko dziewięciuset biegaczy. Do rywalizacji na dystansie 10 km stanęli nauczyciele naszej szkoły Jadwiga Bartoszek z czasem 0:52:27 oraz Piotr Jakubowski z wynikiem 1:05:41.

  W zmaganiach na trasie największym rywalem była pogoda z wysoką jak na tę porę roku temperaturą. Zawodom towarzyszyła fantastyczna atmosfera. Reprezentanci naszego liceum mają nadzieję wystartować również w kolejnej edycji Biegu Ptolemeusza.

   

 • 20181029_090028.jpg

  Jesteś tym, co jesz. Pomysły na zdrowe śniadanie

  Owsianka, ryż z warzywami i kurczakiem, tortilla z warzywami, świeże owoce... to tylko kilka przykładów zdrowego drugiego śniadania, które pojawiło się dziś na stołach w klasie 3B w ramach lekcji języka angielskiego poświęconej  zdrowemu odżywianiu. Zanim uczniowie opowiedzieli o przyniesionych potrawach i  przystąpili do konsumpcji, zostali poproszeni o wypełnienie piramidy żywieniowej odpowiednimi produktami oraz przeanalizowanie diety swoich kolegów i koleżanek na podstawie krótkiego instruktażu przedstawiającego tzw. model zdrowego talerza, opracowany przez Uniwersytet Harvarda.

  Mówienie o jedzeniu bardzo zaostrzyło apetyty i wszyscy ze smakiem zjedli drugie śniadanie :) Warto zaznaczyć, że był to już kolejny raz, kiedy klasa 3B z p. Agnieszką Pietrzykowską zorganizowała wspólny zdrowy posiłek w szkole. W poprzednich latach podobne lekcje odbyły się na języku angielskim i godzinie wychowawczej. 

 • DSCF7306.JPG

  Spotkanie z Martą Walczykiewicz

  Dnia 26 września 2018 roku odbyło się spotkanie z Panią Martą Walczykiewicz - kaliską kajakarką, wicemistrzynią olimpijską z Rio. Na początku spotkania Pani Marta przedstawiła swój dorobek sportowy. Następnie uczniowie zadawali pytania. Byli zainteresowani jak wyglądają treningi kajakarskie, skąd pomysł na trenowanie właśnie tej dyscypliny oraz zadawali pytania odnośnie ulubionej potrawy i żywienia.

  Pani Marta chętnie udzielała odpowiedzi oraz zdradziła parę szczegółów z życia sportowca, a także z własnego dzieciństwa. Następnie uczniowie otrzymali pamiątkowe widokówki z autografem kajakarki oraz zrobili zdjęcia. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży. Bardzo się cieszymy, iż udało nam się zaprosić wicemistrzynię olimpijską do naszej szkoły.

  Spotkanie odbyło się w ramach Programu - Szkoła Promująca Zdrowie.

 • fit-sniadanie-pomysly-i-porady-588.jpg

  Blog o zdrowiu

  Zachęcamy do czytania bloga o zdrowym trybie życia. Znajdziecie go w tym miejscu: AsnykPOWER

  Czytajcie i dbajcie o siebie!

 • 20180409_140254.jpg

  Nasze działania w ramach Tygodnia Zdrowia 2018 - „Z pasją po zdrowie”

  9 kwietnia 2018 roku młodzież naszego liceum rozpoczęła działania związane z tygodniem zdrowia udziałem w przemarszu od Urzędu Miasta do Ratusza, gdzie Prezydent Kalisza otworzył V edycję Tygodnia Zdrowia.

  W kolejne dni w naszej szkole odbywały się zawody sportowe. Młodzież brała udział w II Turnieju Badmintona , zawodach międzyklasowych w piłkę nożną halową, rajdzie nordic walking, pokazie udzielania pierwszej pomocy i quizie wiedzy o zdrowiu. Chętni uczniowie mogli doświadczyć wpływu narkotyków na jazdę rowerem używając narkogogli. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

 • Resized_20180410_113140_6678 (1).jpeg

  Zawody międzyklasowe w piłkę nożną halową

  10 kwietnia 2018 roku odbyły się zawody międzyklasowe w piłkę nożną halową zorganizowane przez p. Łukasza Zająca. W zawodach wzięło udział 10 klas, które podzielone zostały na dwie grupy. W grupie A swoje mecze rozgrywały klasy: 1a,1c, 2a, 2d, 3c, w grupie B zespoły klas: 1b, 1de, 2c, 3e, 3a.

  W półfinale turnieju zagrały drużyny 1a przeciwko 3f oraz 1c przeciwko 2c. Pierwszy mecz półfinału zakończył się wynikiem 3:2, natomiast drugi półfinał zakończył się skromnym wynikiem 0:1. Najlepszym strzelcem turnieju został Gabriel Maryniaczyk z klasa 3e z 13 bramkami na koncie.

 • 20180411_143152.jpg

  Jedz owoce i warzywa, to na zdrowie dobrze wpływa!

  W marcu został ogłoszony konkurs na rebus promujący zdrowy tryb życia. Wśród prac znalazły się zarówno proste jak i trudniejsze zagadki. Były też rebusy w języku angielskim. 12 kwietnia został wyłoniony zwycięzca.

  Nagrodę główną - ponad trzy kilogramy świeżych owoców - zdobyła Joanna Madziała z klasy 2b, której serdecznie gratulujemy. Pomysłodawcą konkursu była pani Agnieszka Pietrzykowska.

   

 • 30174408_1586828161435575_867102514_o.jpg

  II Turniej Badmintona

  Dnia 11 kwietnia, w ramach Tygodnia Zdrowia p. Marcin Paszyn zorganizował II Turniej Badmintona, w którym wzięło udział 14 uczniów - 10 dziewcząt oraz 4 chłopców. Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym (2 grupy dziewcząt oraz 1 chłopców). Wśród chłopców o miejscach decydowała kolejność w grupie, zwycięzcą został Szymon Kazimierczak, który obronił tytuł z zeszłego roku, drugie miejsce zajął Michał Kobus, trzecie Hubert Bącler, a czwarte Michał Jankowski.

  Wśród dziewcząt rozegrano półfinały, mecze o 5, 7 oraz 9 miejsce. Zwyciężczynią została Justyna Bednarska. Mecz o 5 miejsce wygrała Aleksandra Urban, mecz o 7 miejsce zakończył się zwycięstwem Nikoli Sitko, natomiast w meczu o 9 miejsce - Elizy Brzezińskiej. Podczas turnieju rozegrany został mecz deblowy, nauczyciele kontra uczniowie. Nauczycieli reprezentowali: Małgorzata Mencel oraz Marcin Paszyn, natomiast uczniów: Hubert Bącler i Szymon Kazimierczak, tym razem górą byli uczniowie, gratulujemy!

  Funkcje sędziego głównego pełnił uczeń klasy 2f Michał Kobus. Ogromne brawa dla wszystkich uczestników turnieju, którzy dawali z siebie wszystko przy każdej wymianie.

 • 20180410_093731.jpg

  Pokaz udzielania pierwszej pomocy

  10.04.2018 roku podczas Tygodnia Zdrowia uczniowie naszej szkoły - Wiktoria Balcerzak i Rafał Stefaniak - na spotkaniu z rówieśnikami pokazali jak udzielić pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej. Poinformowali także, co należy robić w sytuacji omdlenia, bezdechu, omówili działanie AED i najważniejsze zasady postępowania przy poszkodowanym.

  Uczniowie pokazali, jak prawidłowo powinno sprawdzać się oddech i krążenie, kiedy należy zadzwonić po pomoc, jak udzielić pierwszej pomocy osobie urazowej i jak rozpoznać, czy poszkodowany ma podejrzenie o złamaniu trzewioczaszki. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prowadzących. Może kiedyś wykorzystają zdobytą wiedzę w praktyce, ratując czyjeś życie?!

  Dziękujemy!

 • 20180404_111700.jpg

  Rajd nordic walking

  10.04.2018 młodzież - promując zdrowy styl życia - z nauczycielem w-f p. Małgorzatą Mencel wzięła udział w dwugodzinnym rajdzie nordic walking i zajęciach z gimnastyki terenowej. Trasa prowadziła przez Park Miejski, Wał Matejki, w kierunku Szałego. Jest to pierwszy z cyklu rajdów organizowanych w naszej szkole.

  Rajd cieszył się dużym zainteresowaniem, zapraszamy młodzież i nauczycieli do udziału w kolejnych rajdach.

 • IMG_5129.jpg

  Spotkanie z p. Martą Rygas ze Straży Miejskiej w Kaliszu

  W ramach realizacji zadań projektu Szkoły Promującej Zdrowie, 28 marca młodzież klasy 2e biologiczno – chemicznej wzięła udział w spotkaniu na temat dopalaczy. Osobą prowadzącą była z p. Martą Rygas ze Straży Miejskiej w Kaliszu. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wypowiedzi młodych ludzi uzależnionych od dopalaczy, którzy poddali się terapii.

  Po założenia narkogogli oraz alkogogliprzekonali się,  jak widzi osoba nietrzeźwa oraz będąca pod wpływem narkotyków. Dziękujemy za spotkanie.

 • IMG_5057.jpg

  Spotkanie z diabetologiem p. dr Elżbietą Dębską.

  Uczniowie klas drugich 27 kwietnia uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez p. dr Elżbietę Dębską na temat cukrzycy. Młodzież poznała przyczyny cukrzycy I, metody i sposoby leczenia. 

  Dziękuję za ciekawy wykład.

   

 • DSC07096.JPG

  Młodzież w przedszkolu Szczęśliwa Trzynastka

  Młodzież klas 3 razem z nauczycielem w-f Żanetą Balcerzak przeprowadziła zajęcia ruchowe dla przedszkolaków z przedszkola Szczęśliwa Trzynastka. Ćwiczenia były prowadzone metodą Weroniki Sherborne.

  Młodzież uczyła również przedszkolaki udzielania pierwszej pomocy. Radość i zainteresowanie dzieci były ogromne.

 • DSCF6504.JPG

  Bądź zdrów!

  Zdrowie jest wartością nadrzędną, dlatego społeczność naszej szkoły w ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” wzięła udział w prelekcjach na temat: Zasady racjonalnego odżywiania i Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.

  Zajęcia prowadziła p. Anna Jaroszkiewicz na lekcjach wychowawczych.

   

 • IMG_2556[1] (1).jpg

  Aktywna przerwa

  W środę 20 grudnia 2017 roku odbyła się kolejna aktywna przerwa, której celem jest zachęcenie młodzieży do miłego spożytkowania czasu pomiędzy lekcjami. Uczniowie spędzili czas na wspólnym tańcu. Całe wydarzenie cieszyło się sporą popularnością. Wiele osób świetnie się razem bawiło w rytm belgijki oraz Macareny.

  Zobaczcie filmik - link

  Zapraszamy wszystkich uczniów chętnych do wspólnej zabawy w środy podczas długiej przerwy o godzinie 10:35 na korytarzu przy gabinecie biologicznym. 

 • received_1463364310443003.jpeg

  Zdrowe kalorie na początek i koniec dnia

  Wszyscy wiemy, jak ważną rolę odgrywa pierwsze śniadanie. Niestety są osoby, które z racji porannego pośpiechu, nie są w stanie go przygotować i zjeść. Aby promować właściwe nawyki żywieniowe, wiele klas zorganizowało w tym miesiącu zdrowe drugie śniadanie. Na stołach królowały kolorowe sałatki z warzywami i ryżem, kanapki z serem lub chudą wędliną i sałatą oraz spore ilości owoców. 

  Odbyły się także lekcje związane z ciekawymi potrawami z Hiszpanii. Podczas ubiegłotygodniowej Nocy Asnyka zorganizowano zdrową kolację. Szczególnie wykazała się klasa 2e, która przygotowała wiele pysznych potraw. Mamy nadzieję, że nasze działania uświadomią wszystkim, jak ważną rolę ma odżywianie.  

 • IMG_1528.jpg

  Dopalacze i smokolajzer

  13 listopada 2017r. był w naszej szkole dniem wiedzy o dopalaczach. W ramach realizacji działań z zakresu promocji zdrowia młodzież klasa 2e ( biologiczno-chemicznej) wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez nauczyciela biologii p. Krystynę Kucińską.

  Szkolenie Wiem nie biorę! Jestem bezpieczny poprowadziła p. Agnieszka Stępniak z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kaliszu. Podczas warsztatów można było poszerzyć swoją wiedzę o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą popularne ostatnio dopalacze.

  W ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia uczniowie i nauczyciele mogli zmierzyć smokolajzerem ilość tlenku węgla w wydychanym przez siebie powietrzu. 

 • rak piersi.jpg

  Lepiej zapobiegać niż leczyć

  W październiku młodzież naszej szkoły wraz z p. Krystyną Kucińską i p. Agnieszką Bełzowską- Maślak po raz kolejny uczestniczyła w konferencji dotyczącej profilaktyki raka piersi. Konferencja została zorganizowana przez kaliski Klub Amazonki w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

  Celem spotkania było uświadomienie młodzieży jak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. To właśnie wczesne wykrycie choroby daje szansę na całkowity powrót do zdrowia.

 • 20180307_120515.jpg

  Piękna z natury

  W listopadzie, uczennica klasy 2a Natalia Placek przygotowała prezentację dotyczącą kosmetyków naturalnych. Natalia opowiedziała, na co należy zwracać szczególną uwagę kupując kosmetyki oraz jakie substancje mogą wywołać niepożądane reakcje. Opowiedziała też, w jaki sposób kosmetyki naturalne poprawiły kondycję jej cery i włosów.

  Warto podkreślić, że wiele z nich Natalia przygotowuje samodzielnie, np. maseczki czy szampony. Oczywiście dobre naturalne kosmetyki to połowa sukcesu- zawsze należy pamiętać o tym, że właściwa dieta pełna owoców i warzyw jest podstawą naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

 • IMG_1637[1].jpg

  Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

  7 listopada 2017r odbył się etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Po dogrywce do etapu rejonowego zakwalifikowała się Natalia Ludwiczak z klasy 2e biologiczno-chemicznej.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • 20171014_142303.jpg

  Nauczyciele świecą przykładem

  Powszechnie wiadomo, że przykład idzie z góry. W naszej szkole nauczyciele pokazują, w jaki sposób zdrowo spędzać czas wolny. Ruch na świeżym powietrzu to podstawa - spacery, wędrówki po górach, ćwiczenia na siłowni. Wysiłek fizyczny nie jest nam obcy, co widać na zdjęciach z wycieczki, która odbyła się w dniach 14-15 października 2017.