Asnyk po niemiecku? - możliwe!

Aktualności » Asnyk po niemiecku? - możliwe!

Tegoroczna wymiana międzyszkolna z Gimnasium Hammonense z Hamm przebiegła pod hasłem ASNYK. Od piątku, 28 września 2018r. gościliśmy w naszej szkole młodzież niemiecką wraz z opiekunami, panami Aleksandrem Foxem i Patrickiem Libutzig. Pracowaliśmy bardzo intensywnie nad przekładem literackim pięciu wierszy Adama Asnyka na język niemiecki wspierani przez naszych polskich opiekunów, panią Agnieszkę Iwanow-Marudę  pana Tomasza Kałużę.  Było to bardzo ciekawe, choć trudne zadanie. Ale efekt końcowy zadowolił bardzo wymagających opiekunów i podobał się zgromadzonej w auli szkoły w poniedziałek młodzieży.

Oprócz roku Asnyka obchodziliśmy podczas naszego spotkania dwudziestopięciolecie wymian międzyszkolnych. Z tej okazji wiersze Asnyka przepleciono podczas poniedziałkowej prezentacji wspomnieniami z minionych lat naszej współpracy. Pan Alexander Fox przekazał na ręce pani dyrektor Urszuli Janczar grafikę od dyrektora Jörga Asshoffa  przedstawiającą Gimnazjum Hammonense. a pani dyrektor przekazała szkole niemieckiej grafikę z wizerunkiem Adama Asnyka.

Podczas wymiany młodzież oprócz intensywnych działań literackich aktywnie poznawała naszą szkołę porównując ją z partnerskim Hammo, zwiedziła miasto metodą stacji, po czym rozwiązała quiz zasługując na nagrody. Nie zabrakło też wizyty w ratuszu u  Prezydenta Kalisza, pana Grzegorza Sapińskiego, kolacji powitalnej, wspólnych kręgli, „Pizzaabend”, baru sałatkowego w szkole i wspólnych wyjść wieczornych.

Wszystko to możliwe było dzięki wsparciu finansowemu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, za co uczestnicy i opiekunowie bardzo dziękują.