2018/2019

Aktualności » Archiwum » Artykuły - archiwum » 2018/2019

 • Erasmus[1].jpg

  Erasmus Plus - wyjazdy nauczycieli

  Irlandia - p. Weronika Zalewska, p. Agnieszka Pietrzykowska, p. Magdalena Wiśniewska

  Panie Agnieszka Pietrzykowska, Magdalena Wiśniewska i Weronika Zalewska pierwsze dwa tygodnie października spędziły na szkoleniu metodycznym dla nauczycieli języka angielskiego. Zajęcia były prowadzone przez wybitnych, pełnych pasji i zaangażowania, Irlandzkich wykładowców z kilkunastoletnim stażem nauczania.

  czytaj dalej

 • Odbiór świadectw dojrzałości

  Dnia 4 lipca od godz. 11:00 do 13:00 w auli naszej szkoły, wydawane będą świadectwa dojrzałości przez wychowawców klas.

  Przy odbiorze świadectwa wymagany jest dowód tożsamości.

  W przypadku braku możliwości stawienia się w wyżej wymienionym terminie, świadectwa dojrzałości będzie można odebrać w sekretariacie szkoły.

 • faktykaliskie.pl

  Nagroda dla p. Małgorzaty Mencel za osiągnięcia sportowe

  Dnia 17 czerwca 2019r w Sali Recepcyjnej Kaliskiego Ratusza odbyło się uroczyste wręczenie nagród w ramach Podsumowania Współzawodnictwa Sportowego Szkół za rok szkolny 2018/2019.

  Nauczycielka naszej szkoły P. Małgorzata Mencel otrzymała podziękowanie za znaczący wkład i wsparcie w organizację miejskich imprez oraz osiągnięcia sportowe.

  Serdecznie gratulujemy.

 • 20190521_134445[1].jpg

  2 miejsce w Kaliszu oraz 4 na Rejonie w piłce siatkowej plażowej

  W dniach 21.05 i 28.05.2019 na kaliskim Aquaparku odbyły się zawody w plażową piłkę siatkową. Uczniowie naszej szkoły w składzie Jakub Wolny i Marcin Lisik, po zaciętej rywalizacji zdobyli wysokie 2 miejsce w Kaliszu, przegrywając tylko z uczniami z ekonomika. Tym samym zakwalifikowali się do Rejonu. W finale rejonu zdobyli wysokie 4 miejsce.


  Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

 • REKRUTACJA 2019

  Przypominamy że od dnia 21 czerwca do dnia 25 czerwca w godz. od 8:00 do 15:00, można uzupełniać wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu zewnętrznego.

   

  Poniżej do pobrania DEKLARACJE KANDYDATA.

  DODATKOWE PODANIE - gimnazjum

  DODATKOWE PODANIE - szkoła podstawowa

 • rok 18-19.JPG

  Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

  19 czerwca w auli naszej szkoły, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.

  Życzymy udanych wakacji !

   

 • 1.JPG

  Nagrody Burmistrza Hamm

  W piątak 7 czerwca podczas święta miasta już osiemnasty raz mogliśmy uczestniczyć w wyróżnieniu dwóch absolwentek Asnyka: najlepszej – Natalii Kasprzak i najlepszej z niemieckiego – Oliwii Majewskiej, nagrodami Burmistrza Hamm.

  Burmistrz Hamm, pan Manfred Lindemann, gratulując wyróżnionym podkreślił wagę znajomości języka niemieckiego w kontaktach międzyludzkich w zjednoczonej Europie i wyraził radość, że Asnyk zapewnia zdobycie takiej umiejętności potwierdzone certyfikatem DSD.

  Pan Ulrich Kroker ze Stowarzyszenia Most Kulturowy Hamm - Kalisz, współtwórca nagrody, podziękował za wieloletnie kontakty pielęgnowane starannie przez Dyrekcję i nauczycieli Asnyka związanych z projektami z Hamm.

  Nie zabrakło słów uznania dla nagrodzonych, rodziców i nauczycieli od wiceprezydenta Kalisza, pana Mateusza Podsądnego. Dyrektor Asnyka, pani Urszula Janczar, dziękując gościom za przybycie, wyraziła nadzieje kontynuowania kontaktów i dobrych tradycji z partnerskim Hamm. Uroczystość uświetnił mini recital Mikołaja Sobczaka i Natalii Kasprzak.

 • IMG_20190606_100325.jpg

  Erasmus Day

  6 czerwca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu odbył się wyjątkowy dzień -Dzień Języków Obcych-ERASMUS DAY. Dzięki staraniom Dyrekcji oraz zaangażowaniu nauczycieli, szkole udało się wziąć w udział w projekcie ERASMUS PLUS, który umożliwia nauczycielom z całego świata udział w szkoleniach doskonalących swój warsztat pracy.

  Nauczyciele, którzy w tym roku szkolnym wyjechali na zagraniczne szkolenia (p. Agnieszka Pietrzykowska, p. Magdalena Wiśniewska, p. Weronika Zalewska – Irlandia, p. Elżbieta Tomczyk -Malta, p. Agnieszka Bełzowska Maślak - Hiszpania, p. Agnieszka Szymańska Pawelec – Włochy oraz p. Kamila Majewska - Anglia), postanowiły podzielić się swoją wiedzą zdobytą podczas wyjazdu. W trakcie Erasmus Day, uczniowie I LO oraz zaproszeni goście z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki (uczniowie wraz z opiekunami: p. Arletą Durward, p. Sylwią Stasiak oraz p. Izabelą Wojciechowską)  z uwagą wysłuchali prezentacji o Hiszpanii, Irlandii, Anglii, Włoszech oraz Malcie, jak również uczestniczyli w różnorodnych zabawach i ćwiczeniach językowych.  

  Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych takich wyjazdów, tym razem z udziałem młodzieży naszej szkoły.

 • DSCF7818.JPG

  Koncert orkiestry i chóru z Hamm

  W piątek 31 maja 2019r. odbył się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu koncert Orkiestry i Chóru Gimnazjum Hammonense z Hamm dla uczczenia jubileuszu 25ciu lat współpracy szkół i 200lecia budynku szkoły. Dyrektor, pani Urszula Janczar, podziękowała za dotychczasową owocna współpracę i zapewniła o woli jej kontynuacji.

  Z tej okazji dyrygent i nauczyciel Hammonense, pan Alexander Fox, przygotował specjalny program zawierający klasykę, muzykę rozrywkową polską, niemiecką i angielską oraz utwór skomponowany przez dr Krzysztofa Niegowskiego „Polonez Kaliski” specjalnie na tę okazję. Uczniowie Asnyka zgotowali niemieckim gościom wspaniały poczęstunek w postaci pysznych ciast i sałatek, a Firma Werblińscy zapewniła wspaniałego grilla, za co serdecznie dziękuje Dyrekcja i organizatorzy spotkania: Agnieszka Iwanow-Maruda, Anna Cichorek oraz Tomasz Kałuża.

  Zapraszamy w imieniu pana Alexandra Foxa na koncert w niedzielę, 2 czerwca 2019r. o godzinie 17.15 do Katedry św. Mikołaja.

 • IMG_20190524_102707.jpg

  Wycieczka do Torunia

  24 maja klasa 2f z wychowawczynią panią Eweliną Lis-Jarnuszkiewicz, panem Tomaszem Bartoszkiem oraz trzema koleżankami z 2d spędziła bardzo miły dzień w pięknym Toruniu. Było słonecznie i ciepło. Zwiedzili miasto, poznając jego historię, płyneli statkiem po Wiśle, odwiedzili planetarium i piernikarnię. Było super!

 • IMG_20190523_113446.jpg

  P. E. lesson - let's get it started!

  Czwartkowa lekcja wychowania fizycznego w klasie 1e była nieco inna niż zwykle, gdyż została poprowadzona w języku angielskim. Klaudia Kubisiak i Zuzanna Kozyra, które poprowadziły zajęcia, przygotowały zestawy ćwiczeń obejmujące rozgrzewkę, ćwiczenia z siatkówki i rozciągania. Wszystkie instrukcje do wspomnianych ćwiczeń przekazywane były w języku angielskim. Dla ułatwienia, każde ćwiczenie było demonstrowane przez trenerki. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach. Lekcja została przeprowadzona przy współpracy p. Agnieszki Pietrzykowskiej, p. Łukasza Zająca i p. Marcina Paszyna. Być może język angielski zawita wkrótce na inne lekcje:)

 • IMG_20190430_095607.jpg

  Apel na 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  30 kwietnia uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole 228. rocznicę uchwalenia przez Polskę Konstytucji 3 Maja. Klasa 2f wraz z wychowawczynią, panią Eweliną Lis-Jarnuszkiewicz przygotowała apel upamiętniający ten wyjątkowy dzień. Była to pewnego rodzaju lekcja historii przy dźwiękach Chopina i Grechuty.

 • hand-painted-easter-eggs.jpg

  Życzenia Wielkanocne

  Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu pragnie złożyć wszystkim nauczycielom, uczniom, pracownikom administracji oraz rodzicom najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Niech ten czas będzie dla Nas wszystkich czasem spokoju, miłości, oraz błogosławieństwa Bożego.

 • IMG_0367.jpg

  Wyjazd edukacyjny do Anglii

  Już po raz czwarty uczniowie naszego liceum wyruszyli na edukacyjna wyprawę do Anglii. Tym razem zwiedzili przepiękny i romantyczny średniowieczny zamek w Leeds, otaczające go ogrody, pobliska ptaszarnie i labirynt. Odwiedzili również miasto Canterbury, a w nim najważniejsza świątynie kościoła anglikańskiego. W programie był również wyjazd do jednego z najbardziej znanych miasteczek uniwersyteckich na świecie Cambridge. W Londynie natomiast młodzież zwiedziła Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s, Muzeum Historii Naturalnej i Nauki, Muzeum Wiktorii i Alberta, słynne lochy londyńskie oraz odwiedziła najważniejsze miejsca stolicy takie jak np dzielnice Westminster, park św Jakuba, plac Trafalgar i Leicester, China Town, Soho, pałac Buckingham czy Covent Garden. Ostatnim punktem programu był rejs statkiem po rzece Tamizie do Greenwich.

  Nasze liceum jako jedyne w Kaliszu organizuje takie coroczne wyjazdy do Anglii, cieszą się one ogromną popularnością, uczniowie mieszkają u rodzin angielskich i maja doskonała okazje do szlifowania języka i poszerzania wiedzy o historii i kulturze Wielkiej Brytanii.

 • DSCF7622.JPG

  Drzwi Otwarte – dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

  6. kwietnia odbyły się w Asnyku Drzwi Otwarte. Szkołę licznie odwiedziła młodzież gimnazjów i szkół, aby zapoznać się z naszą ofertą, obejrzeć szkołę, porozmawiać z uczniami i nauczycielami.

  W tym dniu przeprowadziliśmy konkursy przedmiotowe, zadaliśmy sporą liczbę ciekawych zagadek, pokazaliśmy żywą hodowlę zwierząt, przeprowadziliśmy doświadczenia chemiczne, odbył się pokaz anatomiczny, wykład z matematyki oraz liczne prezentacje przedmiotowe. Nie zabrakło akcentów sportowych tj., chińczyka w wersji maxi, badmintona i siatkówki. W auli przedstawiciele poszczególnych klas prezentowali ofertę na rok szkolny 2019/2020. Wszystko to odbyło się przy akompaniamencie naszych uzdolnionych uczniów.

  Dziękujemy za Waszą obecność i wspaniałą współracę!

 • IMG_20190402_112414.jpg

  Pióro, mikrofon, kamera, a może zbiory orzeczeń sądowych...

  …o tych i o wielu innych ważnych elementach związanych z  pracą dziennikarza oraz prawnika dowiedzieli się uczniowie biorący udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz podczas wykładu mgr Filiny Sztandery Po co człowiekowi małżeństwo. Prawa i obowiązki małżonków na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę prezentera telewizyjnego, spikera radiowego, poznać tajniki pracy w studenckim Radiu Meteor na Morasku, a także rozwiązywać problemy typowe dla zawodu prawnika. Wycieczkę edukacyjną zorganizowali p. J.Montelatic i p. R. Przybył.

 • IMG_3350.JPG

  Lekcja biologii dla uczniów z Gimnazjum Sióstr Nazaretanek

  1 kwietnia uczniowie z klasy trzeciej z Gimnazjum Sióstr Nazaretanek po raz kolejny wzięli udział w otwartej lekcji biologii w Asnyku. Wspólnie z maturzystami z klasy 3f o profilu biologiczno-chemicznym, pracowali w grupach na materiale zwierzęcym – sercu, wątrobie z woreczkiem żółciowym, gałce ocznej oraz układzie oddechowym świni.

  Była to ciekawa forma powtórzenia wiadomości przed egzaminem gimnazjalnym i maturalnym. Jednocześnie młodzież gimnazjalna miała okazję poznania szkoły i profilu klasy, oraz porozmawiania z uczniami Asnyka o możliwościach dalszego kształcenia, jaki daje profil biologiczno-chemiczny.

 • 9[6].jpg

  Pierwszy egzamin ustny DSD I dla grupy międzyszkolnej

  1 kwietnia 2019r. odbył się pierwszy egzamin ustny uczniów uczących się w grupie międzyszkolnej DSD I prowadzonej przez germanistkę, Agnieszkę Iwanow-Marudę.

  Komisja w składzie: pani Susanne Lindemann, przewodnicząca, koordynator Centrali Szkolnictwa Zagranicznego we Wrocławiu, egzaminatorki, panie Agnieszka Szymańska-Pawelec i Agnieszka Iwanow-Maruda, oceniły wypowiedzi 11 uczniów. Wszyscy zdali egzamin ustny z bardzo dobrymi wynikami, dwoje uzyskało sto procent możliwych punktów.

  Uczniowie pracowali od września w grupie międzyszkolnej po swoich zajęciach, sami przygotowali prezentacje na temat z zakresu życia codziennego, uczestniczyli w intensywnym trzydniowym obozie językowym we Wrocławiu sponsorowanym przez Centralę Szkolnictwa Zagranicznego, konsultowali swoje wątpliwości z nauczycielką prowadzącą zarówno osobiście, jak i elektronicznie. Wysiłki jak widać przyniosły pożądany efekt. Na początku wakacji dowiemy się, czy równie dobrze napisali egzamin pisemny.

  Do grupy międzyszkolnej należeli uczniowie z innych liceów kaliskich, w tym roku zdawali Piotr Goździewicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz Hubert Sieradzki z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

  Grupa międzyszkolna działa dalej, za rok szansa dla uczestników, którzy w piątek maja kolejne zajęcia.

 • Poznan.jpg

  Larissa Josephine Biernacki finalistką 42 Olimpiady Języka Niemieckiego

  Uczennica klasy 1f, Larissa Josephine Biernacki uzyskała w niedzielę po dwudniowych zmaganiach, tytuł finalisty 42 Olimpiady Języka Niemieckiego. Spośród ponad 18 tysięcy uczniów, którzy wzięli udział w etapie szkolnym olimpiady, znalazła się w gronie 83 najlepszych w Polsce.

  Zakres olimpiady obejmował oprócz praktycznej znajomości języka na najwyższym poziomie, wiedzę dotyczącą między innymi historii, geografii, zabytków, polityki, kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii rozbitych w regulaminie za szereg szczegółowych pytań oraz interpretację literacką wybranych pozycji z kanonu literatury niemieckiej do 1945 roku i współczesnej. Wszystkie siedem wymaganych pozycji Josie przeczytała w oryginale.

  Jestem dumna z jej wyniku, podziwiam cierpliwość w nauce kolejnych zakresów tematycznych i pasję nauki. Było zaszczytem, mimo ogromu przygotowań, móc pracować z tak zaangażowana uczennicą. Dziękuję Dyrekcji i wszystkim Nauczycielom za zrozumienie i wsparcie.

  Agnieszka Iwanow-Maruda, opiekunka finalistki

 • 56168036_1431082050366912_7254146836062011392_n.jpg

  Julia Rudowicz finalistką XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej

  Uczennica naszej szkoły JULIA RUDOWICZ z klasy I d w dn. 28-30 marca br.uczestniczyła w trzecim - ogólnopolskim etapie XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem: Św. Jacek - wzór ewangelizacji i uzyskała tytuł finalistki. Gratulujemy sukcesu i nagrody w postaci indeksu na wybrane uczelnie w Polsce!!! Wysiłek, trud i niełatwa rywalizacja zostały, jak widzimy, słusznie nagrodzone. Uczestnicy finału OTK zwiedzili również Opole, Górę św. Anny i Kamień Śląski - miejsce urodzenia św. Jacka.

 • IMG_20190329_155014.jpg

  Pielgrzymka maturzystów

  29 marca 50 osobowa grupa maturzystów naszej szkoły udała się do Częstochowy na Jasną Górę.

  Uczestniczylismy w spotkaniu z gościem specjalnym Janem Melą, Drodze Krzyżowej i Mszy Świętej. Maturzyści zawierzyli siebie Matce Bożej i modlili się o pomyślne zdanie egzaminów maturalnych.

 • IMG_20190327_103840.jpg

  Mistrzostwa Asnyka w Sudoku

  W środę, 27 marca rozstrzygnięte zostały Mistrzostwa Asnyka w Sudoku. Osiemnaścioro śmiałków zmierzyło się z pięcioma diagramami. Punktowane było każde poprawnie wypełnione pole. 

   

  Oto wyniki:

  1. miejsce - Julia Dworacka (3a)
  2. miejsce - Filip Szafran (1f)
  3. miejsce - Agnieszka Bażant (2c)
  4. miejsce - Martyna Wasik (2f)
  5. miejsce - Mateusz Kołodziejczyk (3c)
  6. miejsce - Róża Niczyporuk (3c)
   
  Gratulujemy! Już teraz zapraszamy do udziału w mistrzostwach w przyszłym roku :-)
  Konkurs przygotowała p. Ewelina Lis-Jarnuszkiewicz
   
 • IMG_20190325_094604.jpg

  Wykład na Uniwersytecie Adama Mickiewicza

  25 marca uczniowie klas 2a i 3a pod opieką p. Magdaleny Wiśniewskiej i Agnieszki Pietrzykowskiej mieli okazję uczestniczyć w kolejnym już wykładzie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Tym razem był to wykład z literatury amerykańskiej i dotyczył bezkompromisowego krytyka literackiego, poety i, przede wszystkim, autora niesamowitych opowiadań znanych z elementów grozy- Edgara Allana Poe. Po zapoznaniu się z sylwetką autora, uczniowie wspólnie z panem doktorem Arturem Skweresem dokonali analizy jednego z opowiadań, mianowicie "Beczki Amontillado". Trzeba przyznać, że niektórzy z naszych uczniów (Grzegorz Wrzuszczak i Kacper Sobański z 3a) mają zadatki na świetnych krytyków literackich, gdyż bez większych trudności analizowali dzieło Poe, mimo iż angielszczyzna, w której opowiadanie zostało napisane nie należy do najprostszych. Wykład zaliczamy do bardzo interesujących i liczymy, że to nie było to ostatnie spotkanie z panem doktorem Skweresem.

 • BA40306B-CE36-4990-88BE-68CE746C6D72.jpeg

  Konferencja gastroenterologiczna w Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

  W sobotę, 23 marca uczniowie klas 1b,1e,1f,2e,2f,3e,3f z opiekunami p. Krystyną Kucińską, p. Beatą Nowacką, p. Agnieszką Bełzowską–Maślak, p. Tomaszem Kałużą oraz p. Marcinem Paszynem uczestniczyli w konferencji naukowej skierowanej zarówno do studentów medycyny jak i młodzieży licealnej.

  Konferencję poprowadził nasz wychowanek Adrian Tomczyk, przewodniczący studenckiego koła naukowego gastroenterologii i dietetyki, student V roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pod opieką pani dr n. med. Iwony Kreli-Kaźnierczak oraz pani dr n. med. Liliany Łykowskiej-Szuber. Podczas konferencji poruszono temat dotyczący witaminy życia-witaminy D. Zwrócono uwagę na profilaktykę gastroenterologiczną oraz korzyści płynące ze snu. Pan dr Eryk Matuszkiewicz-absolwent naszej szkoły, wygłosił wykład dotyczący ciemnej strony tatuaży. Studentki dietetyki poruszyły tematy związane z mlekiem, glutenem, nietolerancją pokarmową oraz dietą ketogeniczną.

 • received_1894633247309007.jpeg

  Stypendystka z języka niemieckiego

  22 marca naszej szkole zostało przyznane miejsce na wakacyjnym międzynarodowym kursie języka niemieckiego organizowanym przez ZfA (Centrala Szkolnictwa Zagranicznego). Odbędzie się on w terminie od 08.08.2018 do 07.09.2019.

  W tym roku swoją szansę wykorzysta Julia Wardęga z klasy 2a DSD.

  Uczestnicy będą mieli możliwość sprawdzenia i polepszenia swoich kompetencji językowych podróżując w międzynarodowej grupie młodzieży oraz uczestnicząc w niemieckim życiu szkolnym i rodzinnym. Da im  to też szansę zobaczenia, jak wygląda dłuższy pobyt w Niemczech i potwierdzenia, czy są nadal zainteresowani studiami w tym kraju. Uczniowie ponoszą jedynie koszty przejazdu na terenie Polski, wszystkie koszty podróży samolotami oraz miesięcznego pobytu w Niemczech ponosi strona niemiecka.

  Grupa 5 uczniów z Polski wyleci samodzielnie ze wskazanych lotnisk, w Niemczech na docelowym lotnisku zostaną odebrani przez opiekuna. Uczniowie z ubiegłych lat byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w kursie, zachwycił ich program pobytu i jego organizacja. Przed dwoma laty pobyt ten pozwolił uczennicy naszej szkoły Darii Symenko podjąć decyzję dotyczącą studiów – obecnie studentka germanistyki – i bez problemu zdać egzamin DSD II najlepiej w szkole. Nauczycielem języka niemieckiego obu szczęśliwych uczennic wnioskującym o stypendium jest Agnieszka Iwanow-Maruda.

 • 55498080_1298993403588044_4596841632199868416_o.jpg

  Zwycięstwo w konkursie o UE

  22 marca uczniowie naszej szkoły tj. Bartłomiej Goplarek, Jan Jopek, Dagmara Koniak, Julia Sobczak i Martyna Szczot wygrali Międzyszkolny Drużynowy Konkurs z Wiedzy o Unii Europejskiej pod honorowym patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Grzyba.

  Uczniów przygotował pan Remigiusz Przybył.

  Zwycięzcom gratulujemy.

 • kosz ch fall.jpg

  II miejsce koszykarzy na Mistrzostwach Kalisza.

  Reprezentacje Naszej szkoły zakończyły udział w zawodach międzyszkolnych w różnych humorach. Dziewczęta nie zakwalifikowały się do fazy finałowej mistrzostw Kalisza przegrywając swoje mecze po bardzo zaciętej rywalizacji z V Lo 17-27 oraz II Lo 17-31. Dziewczęta pokazały, że przyszłość może należeć do nich i w przyszłych latach będą wałczyły o „pudło” mistrzostw Kalisza. 

  Chłopcy natomiast byli o krok od awansu do finału rejonu. W fazie grupowej pokonali III LO 30-22 oraz ZSE 39-16 aby w finale miasta zmierzyć się z reprezentacjami szkół ZSP2 oraz ZSTE. W pierwszym meczu Nasz zespół był górą pokonując ZSTE 35-33 i zmierzył się ze zwycięzcą pojedynku ZSTE-ZSP2. W meczu decydującym o awansie zagraliśmy z ZSP2 ale niestety niewiele zabrakło i musieliśmy uznać wyższość Naszych przeciwników przegrywając trzema punktami 40-43. 

  Zarówno dziewczętom jak i chłopcom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na letnich zawodach Streetbasket’owych

 • krew 2019.jpg

  Pomaganie mamy we krwi

  W piątek, 08 marca 2019 roku odbyła się w naszej szkole po raz kolejny akcja oddawania krwi  w ramach projektu „Młoda krew ratuje życie”. Chętnych do podzielenia się cząstką siebie nauczycieli  i młodzieży  nie zabrakło.  Jednego dnia to my pomagamy komuś, kolejnego możemy sami możemy potrzebować pomocy- dlatego warto pomagać. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogły oddać w tym dniu krwi mogą udać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Kaliszu przy ul. Kaszubskiej 9 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00-14.00.

  Kolejna akcja w szkole  już za rok !

 • 20190314_103721.jpg

  DSD I po raz pierwszy dla grupy międzyszkolnej w Asnyku

  Datę 14 marca 2019r. z pewnością zapamięta dziesięcioro uczniów z międzyszkolnej grupy DSD I z Asnyka, do której należą uczniowie I, II i III Liceum z Kalisza. Podjęli oni trud intensywnego przygotowania po obowiązkowych zajęciach szkolnych i dziś zdawali egzamin pisemny, składający się z czytania i słuchania ze zrozumieniem oraz pisania wypracowania. Czy dodatkowe męczarnie i pobyt na trzydniowym, intensywnym obozie językowym „Sprachcamp” we Wrocławiu przyniosły efekt w postaci certyfikatu DSD I A2/B1, okaże się w czerwcu. Ale to nie koniec zmagań, od jutra kolejne zajęcia z naciskiem na mówienie, ponieważ 1 kwietnia odbędzie się egzamin ustny. Przygotowująca grupę germanistka, Agnieszka Iwanow-Maruda, gorąco wierzy w umiejętności swoich podopiecznych i jest pełna podziwu dla ich pracowitości i zaangażowania. Powodzenia na egzaminie życzyła zdającym Dyrektor Urszula Janczar, a nad przebiegiem egzaminu czuwały Agnieszka Iwanow-Maruda i Agnieszka Potoczny.

 • IMG-20190314-WA0003.jpg

  Święto Liczby Pi w Asnyku

  14 marca to Międzynarodowe Święto Liczby Pi, pierwszy raz obchodzono je w USA już w 1988 roku. Dlaczego dziś? Przybliżeniem Pi jest liczba 3,14, stąd taka data.  Co działo się w  Asnyku? Odbyły się II Mistrzostwa Sudoku, wzięło w nich udział 18 chętnych, ich zadaniem było rozwiązanie jak największej liczby diagramów , wyniki podamy wkrótce. Ponadto uczniowie mieli okazję wziąć udział w wykładzie przygotowanym przez panią Ewelinę Lis-Jarnuszkiewicz zatytułowanym „Pokochać matematykę – ciekawostki i paradoksy w matematyce”. Sztuczki liczbowe, paradoks Monty Halla, Hotel Nieskończoność czy googol to tylko niektóre zagadnienia przedstawione na wykładzie. Dziękujemy Karolinie Wąsik, Adzie Kmiecik, Norbertowi Urbaniakowi, Gosi Król, Agnieszce Król oraz Oliwii Smolarek za przygotowanie plakatów. Nad wszystkim tego dnia czuwała pani Ewelina Lis-Jarnuszkiewicz.

  (foto źródło: pixabay.com)

 • 1[1].jpeg

  Konferencja Dyrektorów DSD

  W dniach 6-8 marca 2019 r. odbyła się w Warszawie Konferencja Dyrektorów szkół z programem DSD. Brały w niej udział również szkoły z Kalisza: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka i Szkoła Podstawowa Nr 24 im. Jana Pawła II (w Zespole Szkół Nr 9). Poruszano podczas niej ważne tematy związane z przyszłością DSD w dobie reformy edukacji. Dyrektorzy przedstawili wypracowane podczas dyskusji postulaty w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec panu Friedowi Nielsenowi. Najważniejsze dla przyszłości DSD jest rozpowszechnienie wiedzy o możliwościach programu wśród uczniów, rodziców, osób związanych z kształtowaniem polityki oświatowej w Polsce oraz uznanie dyplomu DSD jako odpowiednika matury z języka niemieckiego zdanej w stu procentach. czytaj dalej

 • kwiaty.jpg

  Życzenia na Dzień Kobiet

  Pani Dyrektor, pani Wicedyrektor wszystkim paniom Nauczycielkom, Paniom pracującym w naszej szkole oraz wszystkim Uczennicom w Dniu Kobiet spełnienia marzeń, wielu sukcesów, dużo uśmiechów, samych szczęśliwych dni życzy męska część grona pedagogicznego i społeczności uczniowskiej.

   

   

 • krew2019.png

  Akcja oddawania krwi

  Akcja oddawania krwi już 8 marca 2019 roku. Rejestracja w sali gimnastycznej od godziny 8.00 do 11.00. Pamiętajcie o dokumencie ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości oraz o beztłuszczowym posiłku przed donacją. Czekamy!

   

 • IMG_20190306_142525[1].jpg

  Debata Oksfordzka z II LO - finałowe starcie

  6 marca w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki odbyła się kolejna- i niestety ostatnia w tym roku szkolnym- debata oksfordzka w języku angielskim pomiędzy uczniami  klas o  rozszerzonym profilu języka angielskiego naszej szkoły i II Liceum. Tym razem tematem debaty było studiowanie poza granicami naszego kraju. Nasi reprezentanci: Natalia Placek, Kacper Sobański oraz Magdalena Zdunek odnieśli zdecydowane zwycięstwo, należy jednak zaznaczyć, że obie drużyny były doskonale przygotowane zarówno pod względem wiedzy na wspomniany temat jak i umiejętności językowych. Rolę marszałka podczas debaty pełniła Julia Molka. Debata odbyła się przy udziale publiczności a opiekunami wydarzenia były p. Arleta Durward  (II LO) i p. Agnieszka Pietrzykowska (I LO).

 • img5484c_1.JPG

  Olimpiada Teologii Katolickiej

  Uczennice naszego Liceum odniosły sukces na Olimpiadzie Teologii Katolickiej. „Św. Jacek – wzór ewangelizacji”, to hasło XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej, której etap diecezjalny odbył się 27 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. W diecezjalnym etapie OTK, Weronika Świderek z klasy 1b zajęła V miejsce, a Julia Rudowicz z klasy 1d zajęła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do ogólnopolskiego etapu olimpiady, który odbędzie się w dniach 28-30 marca w Opolu. Nasze uczennice pilnie przygotowywała do olimpiady, i jak widać skutecznie, siostra Natalia Musidlak. Naszym uczennicom gratulujemy sukcesów, a Julii, która będzie reprezentować naszą Szkołę oraz diecezję kaliską w finale ogólnopolskim XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej życzymy pomyślności i jak najwyższego miejsca w etapie ogólnopolskim.

 • IMG_1005.JPG

  Akcja Charytatywna

  Głównym celem charytatywnej działalności w szkole jest uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych ludzi, szczególnie dzieci. Po raz kolejny pokazaliśmy wielkie serca i chęć pomocy innym. W lutym na terenie naszej szkoły została przeprowadzona przez uczniów klasy 3a oraz Samorząd Uczniowski, Charytatywna Akcja Walentynkowa .  Zbieraliśmy pieniądze na rehabilitację małej Mai Nowakowskiej. Uczniom udało się zebrać 204,75 zł i 0,50 EUR.   Cały dochód został  przekazany na ręce mamy małej Mai przez p. Annę Jaroszkiewicz koordynatorkę przedsięwzięcia.   Bardzo wszystkim dziękujemy za włączenie się do akcji!!!

 • IV Bal Asnyka

  Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu pragnie bardzo gorąco podziękować Radzie Rodziców, nauczycielom, uczniom oraz wszystkim którzy przyczynili się do organizacji IV Balu Asnyka. Swoje podziękowania kieruję do uczniów, którzy zorganizowali nagrody na bal. Dziękuję także sponsorom balu, wszystkim przyjaciołom szkoły za trud i pracę włożoną w organizację tego wydarzenia. Wspaniałe wspomnienia wyśmienitej zabawy zostaną z nami na zawsze. Rada Rodziców przy naszej szkole po raz kolejny udowodniła, że potrafi zorganizować środki na wspieranie naszej młodzieży. Za to wszystko jeszcze raz: DZIĘKUJĘ.

 • 1[18].jpg

  Sprachcamp Wrocław – dzień trzeci

  Dobiegł końca nasz pierwszy Sprachcamp DSD I. Od rana uczniowie sprawdzili robioną wczoraj późnym wieczorem pracę domową i zabrali się do rozwiązywania testu modelowego: sprawność czytania i słuchania ze zrozumieniem sprawdzona na bieżąco przez panią Szymańską-Pawelec zadowoliła wszystkich. Wyniki były zdecydowanie lepsze niż podczas egzaminu próbnego, co dowodzi, że opłacało się ciężko pracować zarówno podczas obozu jak i na lekcjach z panią Iwanow-Marudą analizując przygotowane przez nią zestawy „wiedzy niezbędnej w pigułce”. Teraz obie nauczycielki sprawdzą kolejna pracę pisemną, która omówiona zostanie już w Asnyku.

  Cieszy fakt, że w obozie uczestniczył zarówno uczeń III LO im. Mikołaja Kopernika, Hubert Sieradzki, uczniowie grupy międzyszkolnej jak i grupy 2a naszej szkoły. Atmosfera w Kamienicy pod Aniołami sprzyjała nam bardzo.

  Nauczycielki i uczestnicy dziękują ZFA-Centrali Szkolnictwa Zagranicznego reprezentowanej przez panią Susanne Lindemann oraz pani Marion Ramackers, Konsul d/s Kultury Konsulatu RFN we Wrocławiu, za wsparcie finansowe i merytoryczne przedsięwzięcia.

 • 1[17].jpg

  Sprachcamp Wrocław 2019 - dzień drugi

  Od samego rana uczestnicy kursu ostro zabrali się do pracy. Pani Agnieszka Szymańska-Pawelec przeprowadziła intensywny trening słuchania ze zrozumieniem, zwracając uwagę na strategię rozwiązywania poszczególnych typów zadań. Po przerwie pałeczkę przejęła pani Agnieszka Iwanow-Maruda, ucząc technik rozwiązywania zadań dotyczących tekstów czytanych.  Po obiedzie nauczycielki omówiły poszczególne kroki umożliwiające przygotowanie prezentacju na egzamin ustny. A ponieważ praktyka czyni mistrza, uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie prezentacje i ze spokojem godnym mistrza wysłuchali rad i uwag, jak można je udoskonalić. Na zakończenie dnia prowadzące indywidualnie omawiały  napisane poprzedniego wieczoru wypracowanie, podając każdemu punktację i wskazując mocne i słabe strony. Podziękowaliśmy również pani Susanne Lindemann za możliwość udziału w obozie językowym. Dzień zakończyliśmy w Graciarni delektując się pyszną pizzą i na rynku podziwiając uroki życia we Wrocławiu. Niestety w hotelu czeka na nas praca domowa na juto rano, ale przecież po to tu przyjechaliśmy:)

 • 20190227_102458.jpg

  Niemiecki obóz językowy - dzień pierwszy

  W środę grupa młodzieży przygotowującej się do egzaminu DSD I wraz z nauczycielkami języka niemieckiego, paniami Agnieszką Iwanow-Marudą i Agnieszką Szymańską-Pawelec rozpoczęła trzydnowy, intensywny obóz językowy. Dziś nauczycielki wraz z panią Lindemann położyły nacisk na sprawność mówienia i pisania z wykorzystaniem różnorodnych technik aktywizujących: "łowca autografów", "wyrzuć to z siebie", "dziś pytanie, dziś odpowiedź", "burza myśli", " Flip-Flop", "zapach wspomnień". Nie zabrakło też "przeszmuglowania" gramatycznej powtórki wymaganych struktur i pisania wypracowania. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Centralę Szkolnictwa Zagranicznego ZFA.

 • 20190226_124428.jpg

  Niemiecki sukces

  Z dumą informujemy, że uczennica naszego liceum, Larissa Josephine Biernacki, zakwalifikowała się do etapu centralnego 41 Olimpiady Języka Niemieckiego.

  Zawody centralne III stopnia składają się, dla wszystkich zawodników, z części pisemnej i ustnej. Egzaminy pisemne polegają na napisaniu przez uczestników testu, przygotowanego przez Komitet Główny – jest to na tym etapie praca z tekstem popularno-naukowym (odpowiedzi na pytania problemowe, wyjaśnianie pojęć w konkretnym kontekście tekstu, przekształcanie struktur gramatycznych, synonimy). Wszyscy uczestnicy finału zdają następnego dnia egzamin ustny z praktycznej znajomości języka niemieckiego, literatury niemieckojęzycznej( tu należy przeczytać sześć utworów w oryginale) i wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego ( historia, geografia, kultura).

  Przed Josie i jej opiekunką, Agnieszką Iwanow-Marudą, okres bardzo wytężonej pracy, tym bardziej, że finał już 29 marca, a wcześniej 14 marca pisemny egzamin DSDI.

  Gratulujemy i trzymamy kciuki.

 • 2[16].jpg

  Pilotażowe DSD I

  W poniedziałek odbył się w naszej szkole pilotażowy egzamin ustny DSD I, który za kilka tygodni zdawać będą uczniowie grupy międzyszkolnej naszego liceum oraz uczniowie z Gimnazjum Nr 9. Pani Susanne Lindemann, koordynator ZFA Wrocław, przeprowadziła krótkie szkolenie uczestników, na co należy zwrócić uwagę podczas wypowiedzi, a następnie oceniono wspólnie prezentację i rozmowę z komisją szwedzkiej uczennicy.

  Cennym doświadczeniem była również obserwacja egzaminu „na żywo” zdawanego przez uczennicę naszej szkoły Julię Wardęgę. Tym razem oceniały przeszkolone przez panią Lindemann nauczycielki języka niemieckiego: panie Magdalena Góral-Stanek, Agnieszka Żmurkiewicz, Agnieszka Szymańska-Pawelec i Agnieszka Iwanow-Maruda. Jednogłośnie ustalono poziom B1, czyli najwyższy możliwy na tym etapie.

  Uczniowie mieli okazję na chwilę samooceny, na jakim poziomie są teraz i na co muszą zwrócić uwagę podczas ostatnich przygotowań. Życzymy powodzenia na egzaminie pisemnym już 14 marca!

 • 51752267_2170600883000679_6030696007040237568_n.jpg

  Udział w VI Dniach Akademickich na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu

  W dniu 13.02.2019r. uczniowie klas biologiczno-chemicznych uczestniczyli w VI dniach akademickich na Wydziale Biologii w Poznaniu.

  Dni Akademickie rozpoczęły się wykładem dr. hab. Michała Rurka p.t. „Podróż do niesamowitego świata organellowego”. Po wykładzie młodzież brała udział w warsztatach z roślinnych kultur in vitro i zoologii bezkręgowców. Samodzielnie tworzyła mapy zagrożeń objawami alergii wziewnych, analizowała skład ciała i obliczała zapotrzebowanie kaloryczne organizmu.

 • 61228819-4C20-4B7C-B834-84CAAC44BF00.jpeg

  Warsztaty z biologii na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu

  7 lutego uczniowie klasy trzeciej biologiczno-chemicznej wzięli udział w zajęciach z genetyki i biotechnologii na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu.

  W czasie warsztatów młodzież przeprowadziła badania na muszce owocówce i elektroforezę. Na zakończenie warsztatów wysłuchała wykładu na temat najnowszych zastosowań kwasów nukleinowych w kryminalistyce.

 • 20190214_122404.jpg

  Spotkanie na „Dachu świata”

  14 lutego b.r. gościliśmy w naszym liceum pana Krystiana Durmana – kaliszanina, który dzięki funduszom uzyskanym z budżetu miasta Kalisza, odbył samotną podróż do Nepalu. Nasz gość na co dzień zawodowo spełnia się jako aktor Starego Teatru w Krakowie, ale od młodych lat interesuje się wspinaczką i podróżami. Pan Krystian Durman opowiedział o swojej pasji do gór, przygotowaniach do wyprawy, kulturze i obyczajach u podnóża najwyższych himalajskich szczytów, a także spotkaniach z ciekawymi ludźmi w trakcie wyprawy. Interesującą opowieść przeplatał licznymi autorskimi zdjęciami oraz filmami. Nasz gość zwrócił szczególną uwagę na mieszkańców położonych wysoko w Himalajach osad. Żyją oni w bardzo ciężkich warunkach, każdego dnia zmagają się z dużymi utrudnieniami, jakie niesie ze sobą pobyt na wysokości powyżej 4000 m n.p.m. Mimo to, Nepalczycy są niezwykle gościnni i otwarci na coraz liczniej przybywających w te odległe miejsca turystów.

  Dziękujemy p. Krystianowi za podzielenie się z nami swoją pasją i piękną opowieść o najwyższych górach świata.

 • 1[16].jpg

  Konwersacje z niemieckim gościem

  Kolejną wizytę pana Richarda Niederhausa klasa 2a DSD wykorzystała na poćwiczenie umiejętności prowadzenia konwersacji przed ustnym egzaminem DSD I.

  Każdy z uczniów miał okazję przeżyć na swojej skórze formę egzaminu. Pan Niederhaus i pani Iwanow-Maruda wcielili się w rolę egzaminatorów: zadawali pytania z zakresu życia codziennego, zainteresowań, sportu, kina, muzyki, itd., przysłuchiwali się przygotowanym prezentacjom i zadawali do nich pytania. Pan Niederhaus zwracał uwagę na to, co należałoby poprawić i krótko podsumowywał, co mu się podobało i o czym należałoby jeszcze wspomnieć. Było to kolejne cenne doświadczenie językowe.

 • IMG_20190215_112958.jpg

  3. edycja Szkolnego Konkursu Czytania Prozy w Języku Angielskim

  15 lutego odbyła się 3. edycja Szkolnego Konkursu Czytania Prozy w Języku Angielskim. Uczestnicy zaprezentowali w tym roku bardzo szerokie spektrum literatury: od "Wichrowych Wzgórz" Emily Bronte, przez "Hobbita", po bardzo współczesne pozycje. Jury w składzie: p. Agnieszka Pietrzykowska, p. M. Wiśniewska i p. Weronika Zalewska oceniało wymowę, płynność, dykcję, tempo i pauzowanie, modulację głosu oraz dobór tekstu. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Wypych z klasy 2d, drugie miejsce- Jagoda Rydz z klasy 3a, a trzecie (ex aequo) Marta Kliszewska z 3a oraz Joanna Łęgowska z 2a. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu.

 • 1.jpeg

  Wycieczka klas humanistycznych do Poznania

  12 lutego klasy humanistyczne wzięły udział w wycieczce do Poznania. Uczniowie zwiedzili Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i poszerzyli swoją wiedzę na temat starożytnego Egiptu i początków państwa Piastów. Kolejnym punktem był wykład na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na którym dyskutowano na temat „Prawa cywilnego wobec altruizmu”.

  Opiekunami wycieczki byli Żaneta Balcerzak i Remigiusz Przybył.

 • olimp.j.n.2.jpg

  Eliminacje ustne Olimpiady Języka Niemieckiego

  W sobotę dnia 9 lutego uczennica klasy 1F Larissa Josephine Biernacki, uczestniczyła w drugim etapie eliminacji okręgowej Olimpiady Języka Niemieckiego w Poznaniu. Odpytywanie odbyło się w trzech komisjach. Sprawdzano umiejętności z krajoznawstwa, literatury, historii, kultury oraz poziom posługiwania się językiem niemieckim. Uczennica spotkała również absolwenta naszej szkoły – dr Przemysława Czarneckiego, który jest pracownikiem UAM w Poznaniu, w Katedrze Skandynawistyki. Wyniki etapu znane będą w połowie tygodnia. Nad przygotowaniem uczennicy czuwa Agnieszka Iwanow-Maruda.

 • 18119347_106840133216990_5445048744858831637_n.jpg

  Akcja - Serce dla Majki

  Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WALENTYNKOWA - SERCE DLA MAJKI”. Prace będą sprzedawane przed Dniem Świętego Walentego (czyli od 11.02 do 13.02) w naszej szkole. Będzie również wystawiona puszka, do której będą zbierane pieniądze. Cały dochód zostanie przekazany na rehabilitację Mai Nowakowskiej.

  Maja to dziewczynka walcząca z ciężką chorobą serca. Po urodzeniu dostała tylko 1% szans na przeżycie. Szczegółowe informacje o Mai znajdziecie na stronie Facebook-uWszelkie informacje dostępne są w bibliotece szkolnej u p. Anny Jaroszkiewicz.

 • 20190115_092243.jpg

  Próbny egzamin DSD I

  Podczas ferii, dokładnie na dwa miesiące przed właściwym egzaminem, uczniowie grupy międzyszkolnej DSD I przystąpili do próbnego egzaminu DSD I. Egzamin pisemny składa się z 3 części: czytanie i słuchanie ze zrozumieniem oraz pisanie. Wszystkie te części uczniowie ćwiczyli  podczas zajęć, teraz chodziło o sprawdzenie całości, przyzwyczajenie się do formy i przebiegu całego egzaminu i kontrolę czasu w części pisanie wypracowania. Taki egzamin zajmuje średnio trzy i pół godziny, stąd termin podczas ferii.  Wynik da możliwość sprawdzenia, na co należy zwrócić uwagę w kolejnych dwóch miesiącach przygotowań.

  Do egzaminu próbnego przystąpili uczniowie z II LO, III LO oraz z I LO. Grupę do egzaminu przygotowuje Agnieszka Iwanow-Maruda.

 • 20190111_095523.jpg

  Olimpiada języka niemieckiego

  W piątek - 11 stycznia - odbył się etap okręgowy 42 Olimpiady Języka Niemieckiego. Do etapu okręgowego zakwalifikowała się uczennica klasy 1f uczęszczająca na międzyszkolne DSD - Larissa Biernacki. Praca została wysłana do Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu, gdzie zostanie sprawdzona.

  Mamy nadzieję na udział naszej uczennicy w kolejnych etapach.

   

 • ranking-lit-tarcza-2019.png

  Ranking Perspektyw - nasz sukces!

  Z radością pragniemy poinformować, że nasza szkoła znalazła się na liście najlepszych szkół wg rankingu Perspektyw (miejsce 570). Gratulujemy Wam - uczniowie i nauczyciele. To przecież Wasza zasługa!

  Życzymy wielu sukcesów!

 • 20190104_123041.jpg

  Warsztaty z gościem z Niemiec

  W ubiegłym tygodniu grupy 1 a DSD i 2a DSD miały możliwość rozmowy i zajęć prowadzonych  przez pana Richarda Niederhausa, gościa uczennicy klasy 3f, Anny Andrzejak, wraz z ich nauczycielką niemieckiego, Agnieszką Iwanow-Marudą.

  Grupa 1a porównała polskie i niemieckie zwyczaje bożonarodzeniowe i sylwestrowe, natomiast grupa 2a uczestniczyła w warsztatach na temat zalet i wad urządzeń elektronicznych z naciskiem na telefony komórkowe. Zdecydowanie łatwiej było znaleźć zalety, dlatego nasz gość więcej czasu dyskutował z grupą szukająca wad. To kolejne cenne doświadczenie i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Nie były to ostatnie warsztaty, pan Niederhaus zapowiedział wiosną kolejne lekcje.

 • IMG_2266.jpg

  II Wielkopolska Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie

  W czwartek 10 stycznia 2019 roku odbył się drugi etap II Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie "Nie dla Smogu". Uczestnicy zgromadzili się w Sali Audytoryjnej Zielonej PWSZ w Kaliszu.

  Gratulujemy uczestnikom determinacji!

 • IMG_20190107_134001.jpg

  Tureckie klimaty w Asnyku

  Od ponad dwóch miesięcy w naszej szkole goszczą dwie praktykantki z Turcji, które pojawiły się w Kaliszu w związku z wymianą studencką w ramach programu Erasmus. Dziewczyny studiują pedagogikę z językiem angielskim. W grudniu i styczniu specjalnie dla naszych uczniów przygotowały cykl lekcji, podczas których opowiedziały o atrakcjach turystycznych, religii, historii i kuchni ich kraju. Praktykantki przeprowadziły zajęcia w klasach 1e, 2a, 2d, 2e, 2f, 3d i 3e.

  Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak Turczynkom smakuje kebab przygotowywany w Polsce. Podczas lekcji znalazł się też czas na naukę tureckiego, który, jak się okazało, do najprostszych nie należy. Opiekunami praktyk studentek z Turcji są p. Magdalena Wiśniewska i Agnieszka Pietrzykowska

 • Zdj 1.JPG

  Zajęcia warsztatowe z biologii

  19 grudnia klasa 3e biologiczno-chemiczna brała udział w zajęciach praktycznych z anatomii ssaków. Młodzież samodzielnie dokonywała cięcia świeżych preparatów anatomicznych bydła i świni.

  Dziękujemy pani dr Joannie Ciszewskiej za dostarczenie preparatów.

 • DSCF7470.JPG

  UAM – Wydział Biologii obejmuje patronat nad „ Klasą Patronacką”

  13 grudnia 2018r w auli szkolnej odbyło się oficjalne podpisanie porozumienia pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im Adama Asnyka reprezentowanym przez Panią Dyrektor mgr Urszulę Janczar, a Uniwersytetem im Adama Mickiewicza w Poznaniu reprezentowanym przez panią Prorektor ds. kształcenia prof. UAM dr hab. Beatę Mikołajczyk.

  UAM – Wydział Biologii obejmuje patronat nad „Klasą Patronacką”, którą poprowadzi nauczycielka biologii p. Krystyna Kucińska, z inicjatywy której klasa powstała. W ramach współpracy młodzież ma możliwość udziału w pracach badawczych wykonywanych na Wydziale Biologii UAM, korzystania z wykładów, seminariów i warsztatów prowadzonych przez kadrę naukową. czytaj dalej

 • DSCF7511.JPG

  Świąteczny konkurs piosenki

  Tuż przed świętami - 17 grudnia 2018r w naszej szkole odbył się konkurs na piosenkę świąteczną w języku obcym oraz najpiękniejszą ozdobę choinkową, w którym wzięli udział uczniowie szkół z Kalisza i powiatu.

  W trakcie konkursu panowała miła, świąteczna atmosfera. Dzieci zaśpiewały najbardziej znane piosenki świąteczne po angielsku, m.in. All I want you Christmas is you, Merry Christmas Everyone, Joy to the world, Last Christmas, Mistletoe itd. Było też jedno wykonanie w dialekcie bawarskim. Zachwyciły nas pomysłowością, oryginalnością i dokładnością wykonania. 

  Wszystkim uczestnikom dziękujemy za świetną zabawę i gratulujemy wygranych w konkursie! czytaj dalej

 • IMG_20181213_143354.jpg

  Szkolny dress code? Debat ciąg dalszy

  Czwartek 13 grudnia był kolejnym dniem Debaty Oksfordzkiej naszych uczniów i uczniów z II Liceum w Kaliszu. Tym razem debata odbywała się w języku polskim. Teza budziła spore emocje, gdyż była bliska codziennemu życiu uczniów, i brzmiała następująco: Regulamin szkoły nie powinien ingerować w strój ucznia. Naszą Szkołę reprezentowały: Julia Molka, Natalia Placek, Izabela Borowiec (3a) oraz Zuzanna Wypych (2d).

  Dziewczyny popisały się umiejętnościami oratorskimi i pięknie przedstawiły argumenty strony propozycji. Oczywiście strona opozycji nie dała za wygraną i walecznie starała się odeprzeć argumenty naszych uczennic. Opiekunami tej debaty była p. Agnieszka Pietrzykowska i p. Małgorzata Wojczak-Olejnik z II LO. Następna debata już niebawem!

 • 20181214_132609.jpg

  Niemieckie zakończenie roku

  W piątek, 14 grudnia, odbył się w naszej szkole ustny egzamin DSD II, do którego przystąpiły uczennice z klasy 3a DSD oraz z grupy międzyszkolnej DSD II. Komisji przewodniczyła pani Susanne Lindemann, doradca Centrali Szkolenia Zagranicznego, ZFA we Wrocławiu, a w rolę egzaminatorów wcieliły się germanistki I LO, panie Agnieszka Szymańska-Pawelec i Agnieszka Iwanow-Maruda. Uczennice bardzo poważnie podeszły do przygotowania prezentacji z kanonu tematycznego na ten rok dotyczącego tematyki ochrony środowiska, mediów oraz problemu migracji.

  Gratulujemy sukcesu i życzmy w kwietniu równie wysokich wyników z części pisemnej, która odbyła się 28 listopada 2018, a sprawdzana jest przez ekspertów w Niemczech.

 • IMG_20181212_142758.jpg

  Oxford Debate. Capital punishment- for or against?

  12 grudnia 2018 r. Adam Janicki, Tomasz Duras, Kacper Sobański i Grzegorz Wrzuszczak (3a) kolejny raz reprezentowali naszą szkołę w debacie oksfordzkiej z II Liceum Ogólnokształcącym. Tym razem tematem dyskusji było przywrócenie kary śmierci w Polsce. Debata odbywała się w języku angielskim i była prowadzona przez Natalię Placek (również klasa 3a), która pełniła rolę marszałka. 

  Według opinii eksperta, nasi uczniowie okazali się lepszymi mówcami, natomiast widownia zdecydowanie opowiedziała się po stronie drużyny przeciwnej. Z niecierpliwością czekamy na możliwość rewanżu podczas kolejnej debaty:) Opiekunami uczniów biorących udział w spotkaniu były p. Agnieszka Pietrzykowska i p. Arleta Durward. 

 • SAVE_20181212_180154.jpeg

  Uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2018/2019

  Uczennica naszej szkoły - Zuzanna Kubasik z klasy II E otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za uzyskane osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2017/18.  Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się  auli III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernia w Kaliszu

  Prezes Rady Ministrów przyznał swoje Stypendium na rok szkolny 2018/2019 najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. W tym roku szkolnym stypendia Prezesa Rady Ministrów otrzymało 302 uczniów z wielkopolskich szkół.

  Zuzi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • received_2149971495252904.jpeg

  Asnyk w czapce Mikołaja

  6 grudnia - jak przystało na taki dzień - spędziliśmy w atmosferze przedświątecznej. Sami zobaczcie!

  Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie. 

   

 • logo_koma[1].jpg

  Matematyczny konkurs Koma

  W listopadzie w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny KOMA, który jest organizowany przez Uniwersytet Wrocławski. Osoby, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu to: Ola Włodarska z IIF oraz Marta Zwierz z Ib. 

  Gratulujemy i życzymy uczennicom wielu sukcesów.

 • 47268562_320038728833711_6707224051321929728_n.jpg

  Psiwitanie zimy

  4 grudnia 2018r. uczniowie klas 1e i 1f sprzedawali zrobione przez siebie wypieki (pserniki, siarlotki, psiasteczka, haubatniki, ciasteczka psia kość, kotaklizm). Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na kupno dietetycznej karmy dla chorych zwierząt oraz puszki dla szczeniąt - mieszkańców kaliskiego schroniska.

  Dziękujemy za hojność i dobre serce tym wszystkim,którzy wspomogli naszą akcję.

 • Pomnik.jpg

  Podziękowania

  Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka pragnie podziękować wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego. Wasza postawa jest wyrazem szacunku do Niepodległej, a dla mnie jesteście dumą tej szkoły.

  źródło zdjęcia - www.ekai.pl

 • dzieki.jpg

  Podziękowania dla Jurka Kawy

  Stowarzyszenie KALISZANIE i Młodzi KALISZANIE pragną podziękować uczniowi I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu - Jurkowi Kawie - za pomoc przy organizacji wakacyjnego projektu "Koncert Młodych" w Rogatce Wrocławskiej. Jurek dał się poznać jako sumienny pomocnik oraz partner przy kluczowych aspektach organizacyjnych.

  Jesteśmy usatysfakcjonowani postawą oraz zaangażowaniem społecznym. Życzymy kolejnych sukcesów oraz dalszej pomyślnej współpracy na rzecz rozwoju miasta Kalisza. 

 • zus_2018,oX6D62aapFTLo7bXW5mZ.jpg

  Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach

  Dnia 27 listopada odbyła się w naszej szkole Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. Wzięło w niej udział 37 uczniów klas pierwszych. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się: Marta Zwierz z klasy 1A oraz Weronika Bartoszek z klasy 1D. 12 grudnia odbędzie się test uzupełniający Olimpiady. Pozwoli on spośród czworga naszych uczniów wybrać jedną, która będzie reprezentować naszą szkołę wraz z Martą oraz Weroniką w etapie wojewódzkim.

  Do testu uzupełniającego przystąpią: Oliwia Juszczak - klasa 1A, Oliwia Kościelna - klasa 1A, Gabriela Zboińska - klasa 1 B, Gniewomir Woldański - klasa 1D. Wszystkim uczniom, którzy brali udział w olimpiadzie Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych serdecznie gratuluję. Dziękuję wam również za udział w całym projekcie lekcje z ZUS, za poświęcony dodatkowo czas na zgłębianie wiedzy z zakresu ZUS i ubezpieczeń społecznych.

  Kamila Majewska

 • IMG_3985.JPG

  Konkurs HIV i AIDS nie zna granic

  W 29 listopada 2018 r uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej wzięli udział w XI edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy - „HIV i AIDS nie zna granic”. Honorowy patronat nad konkursem objęła pani Elżbieta Leszczyńska Wielkopolski Kurator Oświaty w Poznaniu.

  Komisja w składzie K. Kucińska, Elżbieta Wojtyła i Jolanta Stefańska w kategorii test wiedzy przyznała: I miejsce: Aleksandrze Kasza z Zespołu Szkół w Jankowie Pierwszym, II miejsce: Klaudii Wawrzyniak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Marii Dąbrowskiej w Russowie, III miejsce: Kindze Wychorskiej z Zespołu Szkół w Jankowie Pierwszym

  w kategorii szkół: I miejsce: Zespołowi Szkół w Jankowie Pierwszym. GRATULUJEMY!

 • mms_img6194012131943062123.jpg

  Gałązka heliotropu

  20 listopada 2018 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych Gałązka heliotropu.

  Ma on na celu popularyzację twórczości poetów i pisarzy związanych z Kaliszem i Ziemią Kaliską, rozwijanie talentów, rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa, doskonalenie umiejętności interpretacji. Tegoroczny konkurs poświęcony był przede wszystkim patronowi naszej szkoły- Adamowi Asnykowi. czytaj dalej

 • image7.jpeg

  II Międzynarodowa Konferencja Poetycka

  W piątek 30 listopada odbyła się w naszej szkole II Międzynarodowa Konferencja Poetycka. Odbyło się uroczyste spotkanie Aforystykonu z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Wzięły w nim udział klasy IIa i IIe.

   

   

 • 46959746_524347478062671_2950908201849061376_n.jpg

  Dni Akcji Przeciwdziałania Przemocy

  27 listopada 2018r. uczniowie  kl. III A pod opieką p. Agnieszki Potoczny odwiedzili MOPS w Kaliszu przy ul. Granicznej 1 i włączyli się w Kampanię 16 Dni Akcji Przeciwdziałania Przemocy Ze Względu Na Płeć, która trwa od 25 listopada do 10 grudnia 2018r. Była to niebywała okazja dla uczniów, aby poznali funkcjonowanie jednostki MOPS, zdobyli wiedzę dotyczącą zjawiska przemocy w rodzinie, a także uwrażliwienie młodych ludzi na to, czym jest przemoc i gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc.

  Uczniowie dowiedzieli się, czym jest procedura Niebieskiej Karty oraz jaką rolę pełni Zespół Interdyscyplinarny w Kaliszu. Zdobyli podstawową wiedzę nt.: rodzajów i mechanizmów przemocy w rodzinie. Mogli porozmawiać z osobami specjalizującymi się w pomocy osobom będącym ofiarami przemocy w rodzinie: pracownikami socjalnymi i psychologami zatrudnionymi w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu, którzy chętnie odpowiadali na nurtujące młodzież pytania.

 • IMG_7157.JPG

  Pilotażowy egzamin ustny DSD II

  23 listopada 2018r. odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka próbny egzamin ustny DSD II B2/C1, w którym dwie uczennice z grupy 2a, DSD zgodziły się zaprezentować grupie kandydatów przebieg egzaminu. Uczennice przygotowały wcześniej prezentacje problemowe z zakresu tematycznego ustalanego corocznie przez ZFA. Komisji egzaminacyjnej w składzie Agnieszka Iwanow-Maruda i Agnieszka Szymańska-Pawelec przewodniczyła pani Susanne Lindemann,  koordynator ZFA, która bardzo wysoko oceniła poziom egzaminu.

  Obie uczennice, Natalia Chwiralska i Katarzyna Kwiatowska, zaprezentowały najwyższy poziom egzaminu ustnego C1. Obserwujący mieli możliwość poznania struktury i przebiegu egzaminu oraz przemyślenia swoich przyszłych prezentacji. Cieszy nas bardzo, że wśród obserwatorów byli uczniowie z II i IV Liceum uczęszczający na międzyszkolne DSD do Asyka.

 • received_1481969495270443.jpeg

  Wizyta w Instytucie Psychologii

  24 listopada 2018 r. uczniowie klas humanistycznych wzięli udział w drzwiach otwartych Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztatach oraz wykładach, które prezentowały charakter studiów oraz pracy psychologa.

  Zwiedzanie Muzeum Adama Mickiewicza, przypomnienie najważniejszych informacji o powstaniu epopei narodowej, wizyta na Skytower oraz jarmark bożonarodzeniowy to kolejne atrakcje, które umiliły wspólnie spędzany czas.

 • pozytywnie otwraci.gif

  Finał "Krótki film o HIV"

  Finał konkursu ph. "Krótki film o HIV" odbędzie się 26.11.2018r. w Auli I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu o godz. 9.00. Finał rozpocznie prelekcja p. Sylwii Wojtysiak z Poznania.

  Zostanie wyemitowany film laureatki I miejsca ( ok. 1 min) i zostaną wręczone nagrody dla laureatów I, II, III miejsca oraz wyróżnienia.

 • 20181116_133212.jpg

  Finał Wojewódzki XX Licealiady

  16 listopada odbył się Finał Wojewódzki XX Licealiady w drużynowym pływaniu na Termach maltańskich w Poznaniu. Uczniowie naszej szkoły w składzie Aleksy Antczak, Cieślak Kacper, Gołębiak Jakub, Mytula Mikołaj, Staniszewski Olaf i Świderski Szymon rywalizowali ze sztafetami z 32 szkół z województwa wielkopolskiego.

  Sztafeta liczyła 6 zawodników z której każdy płynął 50m stylem dowolnym. Po zaciętej rywalizacji zajęliśmy wysokie IV miejsce, z czasem 2:46,78. Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom. Opiekunem reprezentacji naszej szkoły była Pani Małgorzata Mencel.

 • 20181113_105456.jpg

  Wycieczka przedmiotowa do kopalni soli w Kłodawie

  Uczniowie klasy 2b i 2c wraz z  nauczycielami panią Magdaleną Napruszewską – Jakubowską, panią Anną Gabiś i panem Łukaszem Zającem uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do kopalni soli w Kłodawie. Taka forma „zajęć w terenie” umożliwiła uczniom zapoznanie się z funkcjonowaniem zakładu przemysłowego (kopalnia soli w Kłodawie jest największą kopalnią soli w Europie),ze sposobami wydobycia i wykorzystania surowca, a także dostarczyła wielu  niezapomnianych wrażeń.

  Szczególne emocje wywołał trwający 1,5 minuty zjazd szybem górniczym do wnętrza kopalni na poziom - 600m ( to tak, jakby jechać windą  w 200- piętrowym  wieżowcu…tylko, że w przeciwną stronę). A pod ziemią czekały nas kręte korytarze wydrążone w soli kamiennej i ciekawy wykład przewodnika.

 • zdj1[1].jpg

  Zamek, zamek i... zamek, czyli Asnyk na wykładzie z językoznawstwa

  19 listopada klasy 2a i 3a z rozszerzonym programem języka angielskiego pod opieką p. Magdaleny Wiśniewskiej i p. Agnieszki Pietrzykowskiej miały kolejną okazję uczestniczyć w wykładzie z językoznawstwa poprowadzonym przez doktora Marka Derenowskiego, wykładowcę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

  Tym razem wykład związany był z semantyką i dotyczył takich zagadnień jak homonimy, synonimy, antonimy czy wieloznaczność wyrazów oraz ich wpływu na proces komunikacji. Wykład wzbogacony był licznymi przykładami z języków używanych na całym świecie. Mamy nadzieję, że to nie był to ostatni wykład u Pana Doktora i z niecierpliwością czekamy na kolejne zaproszenie.

 • 20181109_090415.jpg

  Święto Niepodległości

  Dnia 9 listopada uczciliśmy w naszej szkole 100 lat niepodległości Polski. Uczniowie uczestniczyli w części artystycznej przygotowanej przez klasę IIb i Pana Jarosława Woźniaka. O godzinie 11:11 przy pomniku naszego patrona wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski.

  Zostały również wręczone nagrody za konkurs "Projekt znaczka pocztowego". Gratulujemy laureatom i dziękujemy uczniom za godną postawę w tak ważnym dla nas dniu. Zobaczcie filmik z naszej uroczystości - www.youtube.com

 • Niepodlegla.jpg

  #RekordDlaNiepodległej

  Szanowni Państwo, wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zapraszam wszystkie przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą do włączenia się w akcję „Rekord dla Niepodległej”.

  W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, chcemy wspólnie zaśpiewać 4-zwrotkowy hymn narodowy. czytaj dalej

 • DSCF7388.JPG

  Projekt znaczka pocztowego - 100 lat niepodległości

  Zapraszamy do oglądania wystawy konkursowej z okazji Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości pt „Projekt znaczka pocztowego”. Konkurs zorganizowali: p. Anna Jaroszkiewicz, p. Remigiusz Przybył. p. Tomasz Kałuża.

  Organizatorzy konkursu dziękują sponsorom: Auto Centrum Lis - Autoryzowany Dealer marek Hyundai oraz Mitsubishi w Kaliszu, Metalplast-Kalisz, BLACK PROJECT.

 • part000001.jpeg

  Przygotowania do Święta Niepodległości

  Oto pełne zaangażowanie dziewczątk z klasy IIf w przygotowaniu obchodów święta Niepodległości. Uczennice wykonały piękne flagi, które przyczepimy 9 listopada.

   

 • IMG_20181107_160923.jpg

  Asnyk kontra Kościuszko - debata oksfordzka

  7 listopada odbyła się kolejna w tym roku szkolnym debata między uczniami Naszej Szkoły i II Liceum Ogólnokształcącego. Tym razem, uczestnicy debaty dyskutowali zasadność opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej (Poland should leave the European Union). Temat wzbudził wiele kontrowersji, nasi uczniowie Tomasz Duras i Kacper Sobański (3a) dwoili się i troili, odpierając argumenty przeciwników :)

  Spotkanie było doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz zdolności oratorskich. Kolejna debata, tym razem z udziałem widowni, odbędzie się w grudniu. Opiekunami wydarzenia były panie A. Pietrzykowska (I LO) i Pani Arleta Durward (II LO).

 • IMG_20181108_123255962.jpg

  Mistrzostwa Kalisza w Piłce Ręcznej Dziewcząt

  Dnia 8.11 odbyły się Mistrzostwa Kalisza w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Nasza szkoła w składzie: Josephine Biernacki, Sandra Grabarczyk, Karolina Kurkowiak, Jolanta Lesień, Paulina Matysiak, Elżbieta Mazurowska, Nikola Pich, Justyna Puszczyk oraz Aleksandra Trawczyńska, wywalczyła brązowe medale. Zawody rozgrywane były systemem "każdy z każdym" w 5-osobowej grupie.

  W pierwszym meczu pokonaliśmy II LO 6:2, natomiast kolejne spotkania po zaciętej walce zakończyły się niewielkimi przegranymi z ZSGH 4:3 oraz III LO 2:0. Ostatni mecz, który zadecydował o podium, wygraliśmy 3:1 z IV LO. Dziewczęta dawały z siebie wszystko w każdym meczu, nie oszczędzając przeciwniczek. Opiekunem zespołu był p. Marcin Paszyn.

 • IMG_8335.JPG

  Najładniejsze dynie nagrodzone!

  Do tegorocznego konkursu na najciekawszą dynię przystąpiło sześcioro uczestników, którzy wykazali się niebywałą kreatywnością i poczuciem humoru tworząc swoje projekty. Dziękujemy za udział w konkursie i ubarwienie naszej szkolnej rzeczywistości pięknymi pracami.

  Nagrody i dyplomy otrzymali: I miejsce – Daria Górecka kl. 3a, II miejsce – Agnieszka Skrzypczyńska kl. 3e, III miejsce – Justyna Bednarska kl. 3e, Michał Jankowski kl. 2c, Agata Panfil kl. 3f, Wojciech Jonczyk kl. 3e. Gratulujemy!!!

 • sad.jpg

  Tydzień Mediacji

  25 października 2018 r. uczniowie klas 3a i 3d wzięli udział w spotkaniu w Sądzie Okręgowym w Kaliszu w ramach obchodów Tygodnia Mediacji. W spotkaniu wzięli udział: zastępca komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu dr Maciej Gołębiowski, mediator Agnieszka Kowalewska oraz Koordynator ds. edukacji SSO Romuald Kompanowski.

  Młodzież zapoznała się z zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz metodami mediacji. Organizatorem wyjścia był pan Remigiusz Przybył.

 • IMG_20181023_085235_HDR.jpg

  Młodzieżowe Przeglądy Prezentacji Edukacyjnych - Szukajcie prawdy jasnego płomienia

  23 października 2018 roku nasi uczniowie Iga Nowacka, Martyna Cierlaczyk, Zuzia Kałużna, Maciej Matusiak zaprezntowali zgromadzonej publiczności w auli WAP UAM prezentację dotyczącą dzialalności patriotycznej Adama Asnyka. Poeta kaliski był również inspiracją do przygotoania przez nich  roll-upa i ulotek. Serdecznie gratulujemy świeżości i odwagi w niekowencjonalnym ukazaniu działań patriotycznych wybitnego kaliszanina. Opiekunem młodzieży była p. J.Montelatic.

  Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Miejska Bibliotekę Publiczna im. A. Asnyka, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu, wramach obchodów Roku Asnyka.

 • IMG_20181023_152307444_BURST000_COVER_TOP.jpg

  Mistrzostwa Kalisza w Badmintonie Drużynowym

  We wtorek 23.10 odbyły się Mistrzostwa Kalisza w Badmintonie Drużynowym.  Nasze dziewczęta w składzie Asnyk I (Paulina Matysiak, Natalia Chwiralska) zdobyły srebrny medal, przegrywając w wielkim finale po pasjonującej grze z zespołem Kościuszki, natomiast drugi zespół Asnyk II (Justyna Bednarska, Emilia Garncarek, Jolanta Lesień) zajął 4 miejsce, ulegając w meczu o 3 miejsce drużynie z Ekonomika. Po turnieju dziewcząt grali panowie, naszą szkołę reprezentowali: Michał Kobus i Michał Jankowski, którzy bardzo pewnie pokonali drużynę II LO w meczu o 3 miejsce, zdobywając brązowe medale.

  Trenerem naszych zawodniczek i zawodników jest p. Marcin Paszyn.

 • a16.jpg

  Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020

  17 września 2018 roku w auli naszej szkoły odbyła się uroczystość przekazania uczniom I LO sprzętu multimedialnego, który został zakupiony w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolska. Gościliśmy władze miasta oraz przedstawicieli odpowiedzialnych za przebieg całego projektu.

  Mamy nadzieję, że sprzęt pomoże naszym uczniom rozwinąć skrzydła. 

 • Erasmus.jpg

  Erasmus Plus

  Dwa projekty Erasmus w roku szkolnym 2019/2020:

   

  STANDING UP FOR HUMAN RIGHTS AGAINST RACISM AND PREJUDICE

  I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu przystąpiło do realizacji projektu Erasmus+ pt. "Human rights against racism and prejudice". Projekt jest organizowany w ramach akcji KA229 - Współpraca szkół. Nasze liceum jest koordynatorem projektu, a szkołami partnerskimi są szkoły z Turcji, Portugalii, Włoch i Grecji. Celem projektu jest walka z uprzedzeniami kulturowymi, promowanie tolerancji, nauka języków obcych oraz promowanie uczenia się przez całe życie. Czas trwania projektu 01.09.2019- 31.08.2021.

  Regulamin - link

   

  SELF-TRUST IN USING TECHNOLOGY

  I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu przystąpiło do realizacji projektu Erasmus+ pt. "Self-trust in using technology". Projekt jest organizowany w ramach akcji KA229 - Współpraca szkół. Nasze liceum jest partnerem  w projekcie wraz ze szkołami z Włoch, Turcji, Hiszpanii i Rumunii. Celem projektu jest nauka wykorzystywania narzędzi mobilnych oraz technologii informatycznej w uczeniu się oraz nauczaniu, a także nauka języków obcych. Czas trwania projektu 01.09.2019- 31.08.2021.

  Regulamin - link

 • IMG_3681.JPG

  Dzień Edukacji Narodowej

  12 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie składali swoim Pedagogom życzenia i wzięli udział w uroczystości zatytułowanej "Mój Nauczyciel - Mój Mistrz". Apel przygotowała klasa 3a i 2e - młodzi artyści zaprezentowali wiersze Jana Rybowicza i Jana Twardowskiego. Muzycy wykonali utwory Michała Bajora i Pawła Domagały. Opiekunami przygotowującymi uroczystość byli: Tomasz Bartoszek, Paulina Litwicka-Tomczyk.

  Bardzo dziękujemy uczniom za fantastyczne przygotowanie, a nauczycielom jeszcze raz życzymy wielu sukcesów i satysfakcji z pełnionej misji. 

 • IMG_6176.jpg

  Utworzenie klasy patronackiej - WIELKI SUKCES

  W dniu 9.10.2018 r. w Poznaniu doszło do podpisania współpracy między Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu reprezentowanym przez Dziekana Wydziału – prof. dr. hab. Przemysława Wojtaszka a I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu – reprezentowanym przez Dyrektor Liceum - mgr Urszulę Janczar.

  Celem patronatu jest pogłębienie wśród młodzieży zainteresowań naukami biologicznymi, możliwość udziału w seminariach, warsztatach, wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu prowadzonych przez pracowników naukowych.

  Opiekunem klasy patronackiej jest nauczycielka biologii Krystyna Kucińska.

 • mms_20181011.jpg

  Wykład filozoficzny

  28 września rozpoczęły się w I LO, z inicjatywy pani Beaty Witkowskiej, wykłady z filozofii w ramach projektu „Filozofia w szkole” realizowanego przez członków Polskiego Towarzystwa Filozoficznego z oddziałem w Kaliszu. Celem i zadaniem tego przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy humanistycznej uczniów o zagadnienia związane z filozofią, w której ważna jest zdolność dziwienia się, samodzielnego zadawania pytań, wspólnego poszukiwania odpowiedzi, ważenia racji i dobór argumentów, analizy informacji. Te zaś wymagają uważnego i zgodnego z zasadami logiki namysłu. Dlatego każde spotkanie w ramach projektu będzie łączyć wykład z zajęciami praktycznymi, mogącymi mieć postać analizy tekstu lub zadanego problemu i swobodnej dyskusji.

  Pierwszy wykład na temat problemów współczesnej etyki poprowadził dr Grzegorz Matuszczak z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

 • 352FDE88-AE4F-4433-BF91-D8808D92D91B.jpeg

  Teatr Forma w Asnyku

  9 września gościliśmy w naszej szkole Teatr Forma z Białegostoku. Przedstawili oni uczniom trzecią część "Dziadów" Adama Mickiewicza.

  Dziękujemy za interesujące spotkanie ze sztuką. 

   

 • 35E22041-ED36-422C-A695-D04C0F4B8C78.jpeg

  Wybory przewodniczącego SU

  W środę 3 października w auli szkolnej zaprezentowali się kandydaci na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Przedstawili swoje pomysły i odpowiadali na pytania zgromadzonych uczniów.

  Jutro głosowanie! Życzymy powodzenia wszystkim kandydatom: Mateuszowi Jarkowi, Jurkowi Kavie, Bartkowi Sokołowi, Wojciechowi Majewskiemu i Gerardowi Woźniakowi. 

 • ratusz2.jpg

  Asnyk po niemiecku? - możliwe!

  Tegoroczna wymiana międzyszkolna z Gimnasium Hammonense z Hamm przebiegła pod hasłem ASNYK. Od piątku, 28 września 2018r. gościliśmy w naszej szkole młodzież niemiecką wraz z opiekunami, panami Aleksandrem Foxem i Patrickiem Libutzig. Pracowaliśmy bardzo intensywnie nad przekładem literackim pięciu wierszy Adama Asnyka na język niemiecki wspierani przez naszych polskich opiekunów, panią Agnieszkę Iwanow-Marudę i pana Tomasza Kałużę. więcej

  Wszystko to możliwe było dzięki wsparciu finansowemu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie,za co uczestnicy i opiekunowie bardzo dziękują. Można przeczytać o wymianie również na: kalisz.naszemiasto.pl, www.faktykaliskie.pl, www.calisia.pl

  Zobaczcie zdjęcia: link

 • KLISZA3[1].jpg

  Szkolny DKF - spotkanie

  Jeśli interesuje Cię sztuka filmowa... Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś o specyficznym języku filmu… To właśnie do Ciebie skierowane są spotkania naszego szkolnego DKF-u. Zapraszamy w każdy wtorek o 14:20 w sali 011.

  Na następne wtorkowe spotkanie 16 października 2018 r. należy się przygotować i obejrzeć film „Przełęcz ocalonych” w reżyserii Mela Gibsona z 2016 roku, oraz "Moon Lovers" odcinek 13.

 • kalendarz[1].png

  Harmonogram pracy szkoły

  Zachęcamy do zapoznania się z ważnymi wydarzeniami zaplanowanymi na rok szkolny 2018/2019 - link

   

 • 183.jpg

  Asnyk kontra Kościuszko - Oxford Debate

  W środę 26 września odbyła się pierwsza debata oksfordzka w języku angielskim między uczniami Naszej Szkoły i II Liceum Ogólnokształcącego. Teza debaty brzmiała następująco: Poland's Sunday ban on trade is a good idea.  Asnyka godnie reprezentowali uczniowie klasy 3a (z rozszerzonym programem języka angielskiego): Magdalena Walczak, Grzegorz Wrzuszczak, Kacper Sobański oraz Tomasz Duras.

  Przeciwnikami byli uczniowie z 3 klasy o tym samym  profilu. Uczestnicy debaty połknęli bakcyla debatowania na zasadzie Debaty Oksfordzkiej i już nie mogą się doczekać kolejnego spotkania. Opiekunami wydarzenia były pani Agnieszka Pietrzykowska (I LO) i pani Arleta Durward (II LO).

 • 1_15,qYt-7WiboVrZqr7XV5Ka.jpg

  XVIII Zjazd Asnykowców - podziękowania

  Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka przesyła podziękowania dla grupy uczniów oraz nauczycieli zaangażowanych w organizację XVIII Zjazdu Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka, który odbywał się w dniach 7-9.09.2018 r. 

  Szczególne podziękowania kieruję do uczniów, trenerów oraz organizatorów Meczu Paszyna. Nasza drużyna zarówno Absolwentów jak i uczniów spisała się na medal, wygrywając oba mecze z drużynami z III LO im. Mikołaja Kopernika. Na wyjątkowe podziękowania zasługują także uczniowie oraz nauczyciele przygotowujący Akademię z okazji Zjazdu przedstawioną w auli UAM. Część artystyczna uczniów z udziałem absolwentek na długo pozostanie w pamięci naszych starszych kolegów.

 • IMG_4949.JPG

  XXXI Mecz Koszykówki o Puchar im. Kazimierza Paszyna

  7 września 2018 r. w ramach XVIII Zjazdu Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka oraz Jubileuszu 100-lecia Szkoły Dwojga Imion Anny Jagiellonki i Mikołaja Kopernika i IX Zjazdu Absolwentów i Wychowanków Szkoły, rozegrany został XXXI Mecz Koszykówki o Puchar im. Kazimierza Paszyna. 

  Tradycyjnie w roku zjazdowym głównymi organizatorami meczu były Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Dwojga Imion Anny Jagiellonki i Mikołaja Kopernika, a także Dyrekcje szkół - I i III Liceum Ogólnokształcącego. czytaj dalej

 • 2018-09-02_184319.jpg

  SZKOLNE STYPENDIUM SOCJALNE

  Drodzy uczniowie, w załczniku znajdziecie informacje i formularze dotyczące stypendium socjalnego. Prosimy zainteresowanych i zapoznanie się z tymi materiałami. Wnioski można składać do 15 września 2018 roku.

  wzór wniosku - linki      informacje - link     sposoby dokumentowania - link

   

 • 1200px-PASCH_Logo_farbig.jpg

  Zaproszenie DSD

  I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu uzyskało od roku 2018 możliwość przeprowadzania międzynarodowego egzaminu DSD A2/B1  Stałej Konferencji Ministrów Kultury Landów Republiki Federalnej Niemiec.

  Jest to egzamin dla uczniów szkół zagranicznych przeprowadzany na mocy porozumienia z Ministerstwem Kultury RP. czytaj dalej

 • tablica_szkola.jpg

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

  Zapraszamy wszystkich uczniów na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Odbędzie się ono w poniedziałek 3 września o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej. Po części oficjalnej uczniowie spotkają się z wychowawcami. 

  Klasy pierwsze:  p. Beata Witkowska - I A sala 10, p. Anna Cichorek - I B sala 11, p. Joanna Balcerzyk - I D sala 9, p. Agnieszka Bełzowska-Maślak - I E sala 2, p. Elżbieta Tomczyk - I F sala 3

  Klasy drugie: p. Magdalena Wiśniewska – II A sala 04, p. Jarosław Woźniak - II B sala 11, p. Anna Gabiś - II C sala 02 (gabinet geograficzny), p. Remigiusz Przybył - II D sala 03 (gabinet historyczny), p. Tomasz Bartoszek - II E sala 12 (gabinet fizyczny), p. Joanna Przywara - II F sala 1

  Klasy trzecie: p. Paulina Litwicka- Tomczyk - III A sala 07, p. Magdalena Napruszewska- Jakubowska – IIIB sala 011, p. Weronika Zalewska- III C gabinet chemiczny, p. Joanna Montelatic - III D sala 01, p. Krystyna Kucińska- III E gabinet biologiczny, p. Łukasz Zając - III F sala 06