2017/2018

Aktualności » Archiwum » Artykuły - archiwum » 2017/2018

 • dobra-robota5.png

  Gratulacje dla tegorocznych maturzystów

  3 lipca nasi maurzyści otrzymali wyniki z matur pisemnych. Jesteśmy dumni z ich osiągnięć. W większości przedmiotów na poziomie rozszerzonym i podstawowym uzyskaliśmy wyniki, które plasują nas na drugim miejscu wśród kaliskich szkół.

  Bardzo dobrze wypadł język polski i język angielski. Spora grupa uczniów może być zadowolona z matematyki, choć ta w skali całego kraju wyszła dość słabo. Cieszy wysoka zdawalność! Życzymy Wam wielu sukcesów.

 • UWAGA_800x400-730x300.jpg

  Drodzy Maturzyści!

  Dyrektor I LO informuje, że świadectwa dojrzałości / aneksy / informacje o wynikach będą do odbioru w macierzystych szkołach zdających w dniu 3 lipca 2018 roku w godzinach od 10:00 do 15:30.

 • uwaga-wazne.jpg

  Harmonogram egzaminów poprawkowych

  Oto hamonogram egzaminów poprawkowych. Prosimy o zapoznanie się z tymi terminami i owocne przygotowania - harmonogram

   

 • kkk.png

  Wszystkiego dobrego!

  Z okazji zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia miłego czasu wakacji Dyrekcja szkoły życzy udanego oraz bezpiecznego wypoczynku.

  Regenerujmy siły i spotkajmy się we wrześniu z podwójną energią do pracy!

 • Koniec-roku-szkolnego.jpg

  Zakończenie roku szkolngo

  Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018 odbędzie się dnia 22.06.2018r. Zakończenie Roku rozpocznie się Mszą Św. w intencji Uczniów I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz ś.p. ucznia Szymona Adamusa w kościele św. Mikołaja o godz. 8:00Zapraszam wszystkich chętnych nauczycieli, naszych wychowanków oraz rodziców.

  O godz. 9:00 w auli szkoły odbędzie się uroczystość zakończenia dla klas I, o godz. 10:00 - zakończenie klas II.

  Dyrektor, Urszula Janczar

 • oke.gif

  Uwaga tegoroczni maturzyści!

  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu informuje, że w związku z wejściem w życie ustawy o RODO wprowadzona została zmiana dotycząca udostępniania zdającym wyników egzaminów.

  Sprawdzenie własnych wyników przez zdającego możliwe będzie po zalogowaniu w serwisie przeznaczonym dla uczniów i absolwentów uczniowie.oke.poznan.pl za pomocą loginu i hasła wygenerowanego przez OKE, które zdający otrzyma za pośrednictwemszkoły. W związku z powyższym, Absolwenci mogą odbierać loginy i hasła w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka od poniedziałku 25 czerwca 2018r.w Sekretariacie szkoły.

  Zalogowanie do serwisu uczniów i absolwentów oraz uzyskanie informacji o wynikach egzaminu maturalnego możliwe będzie od dnia 3 lipca br. (nie wcześniej).

 • 10[5].jpg

  Fotorelacja z wycieczki szkolnej klasy 1d

  W dniach od 30.05 do 02.06 2018 r. klasa 1d wraz z wychowawcą panem Remigiuszem Przybyłem i panią Żanetą Balcerzak wyjechali na wycieczkę szkolną do Smołdzińskiego Lasu.

  Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

 • 5b2260eda7b11_o,size,933x0,q,70,h,977d33.jpg

  Wielki sukces Asnyka - „Ad fontes!

  Wielki sukces uczniów Asnyka w konkursie „Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego 2018” W zmaganiach konkursowych wzięło udział 72 uczestników.

  Nagrodę Główną Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu otrzymali: Filip Kowalski z klasy 2d, Julia Sobczak z klasy 1d i Wiktoria Wróbel z klasy 1d oraz wyróżnienie otrzymała Zuzanna Wypych z klasy 1d. Opiekunem uczestników w konkursie był pan Remigiusz Przybył. Serdecznie gratulujemy!

 • 20180614_135748.jpg

  I LO kontra II LO w debacie oksfordzkiej

  14 czerwca odbyła się kolejna- i jednocześnie ostatnia w tym roku szkolnym - debata oksfordzka pomiędzy uczniami naszej szkoły i II Liceum im. T. Kościuszki. Tym razem przedmiotem sporu było powszechne prawo do posiadania broni. Spotkanie odbyło się w obecności publiczności, która pod koniec miała okazję zadać dodatkowe pytania mówcom obu drużyn i opowiedzieć się za jedną ze stron, której argumentacja była trafniejsza.

  Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 2a: Julia Molka, Jagoda Rydz, Natalia Placek i Marta Kliszewska. Debata zakończyła się wspólnym podsumowaniem półrocznej współpracy i zapowiedzią jej wznowienia już we wrześniu.

 • wakacje.jpg

  Książki na wakacje!

  Zbliżają się wakacje, jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów każdego roku. Czas, kiedy wreszcie możemy zwolnić, zrelaksować się i naprawdę odpocząć. To również świetny moment na to, by nadrobić zaległości i przeczytać książki, na które zabrakło czasu w trakcie roku szkolnego. Tylko osoby, które rozliczyły się z biblioteką i maja puste konto mogą wypożyczyć książkę na wakacje.

  Nie zastanawiaj się dłużej, zajrzyj do biblioteki szkolnej.

 • IMG_0437.JPG

  8. literacka gra miejska „Asnyk znany i mniej znany”

  Dnia 6 czerwca uczniowie klasy 2 d uczestniczyli w grze miejskiej zorganizowanej po raz ósmy przez Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz i Szkołę Podstawową nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu. Wydarzenie honorowym patronatem objął  Grzegorz Sapiński, prezydent miasta Kalisza.

  W naszej szkole był punkt , w którym  odbyło się spotkanie poety z dawnymi nauczycielami i kolegami na temat jego działalności patriotycznej i społecznej.

 • DSCF7294.JPG

  Jak nie czytam, jak czytam

  8 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie.

  Biblioteki, będące organizatorami akcji, udowodniły, że uczniowie chcą czytać. Wspólnie stworzyliśmy masową akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę, dzięki której pokazano dorosłym, jak się czyta w młodym pokoleniu. 

 • IMG_0455.JPG

  Wycieczka klasy 2d i 2f

  7 czerwca 2018 r. w wycieczce do Dobrzycy i Śmiełowa uczestniczyli uczniowie klasy 2d i 2f pod opieka p. Joanny Montelatic i p. Anny Jaroszkiewicz.

   

   

 • 10[4].jpg

  Święto niemieckiego w Asnyku

  8 czerwca 2018r. uhonorowano w auli naszej szkołyabsolwentów w dwojaki sposób: nagrodami Burmistrza Miasta Hamm i Dyplomami DSD II potwierdzającymi znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1, czyli licencjatu. Gośćmi honorowymi uroczystości byli:  Pani Ulrike Wäsche, Pan Ulricha Krokera, Pan Tomasz Rogoziński oraz Pani Joanna Kokot-Ciszewska. 

  Nagroda Burmistrza Hamm jest prestiżową nagrodą dla najlepszego absolwenta i najlepszego z języka niemieckiego. Oprócz dyplomów absolwenci otrzymują ciekawe nagrody książkowe związane z wybranym przez nich kierunkiem studiów. W tym roku laureatkami nagród zostały: Klaudia Wiśniarek i Daria Symenko, a nagrodę wręczyła pani Burmistrz Wäsche i pan Kroker.

  Drugi szczególny powód  spotkania to wręczenie dziewięciorgu absolwentom dyplomów DSD II. Na prośbę pani Susanne Lindemann wręczyła je pani Dyrektor Urszula Janczar. Dziewięcioro naszych „germanistów” uzyskało najlepsze wyniki w okręgu Konsulatu Wrocław razem ze szkołami z  Opola i Raciborza. Uroczystość zyskała oprawę muzyczną dzięki chórowi pod kierownictwem dr Krzysztofa Niegowskiemu i Natalii Kasprzak grającej na skrzypcach.

 • IMG_20180606_113238227.jpg

  Europejskie Dni Sportu - I Deblowy Turniej Badmintona

  6 czerwca z okazji Europejskich Dni Sportu rozegrany został w naszej szkole I Deblowy Turniej Badmintona o Puchar Dyrekcji I LO dziewcząt i chłopców. W zawodach uczestniczyły trzy szkoły: I LO, II LO oraz ZSE. Poziom turnieju był bardzo wyrównany, zespoły dawały z siebie wszystko. Zwycięskie szkoły otrzymały okazałe puchary ufundowane przez Dyrekcję naszej szkoły, a każdy z uczestników i opiekunów otrzymali pamiątkowe medale.

  Organizatorem turnieju i zarazem trenerem naszych zawodniczek i zawodników był Marcin Paszyn. Sędzią głównym zawodów była Justyna Bednarska - czołowa badmintonistka naszej szkoły.

 • 4F591A18-A18F-40DF-B331-0891ABD705AC.jpeg

  Wystawa poświęcona życiu i twórczości Adama Asnyka

  W środę 6 czerwca uczniowie naszej szkoły (klasa 2a) wraz z Panią Dyrektor - Urszulą Janczar, Panią Pedagog - Agnieszką Potoczny i Panią Pauliną Litwicką-Tomczyk uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy o Adamie Asnyku. Pod ratuszem zgromadzili się przedstawiciele władz miejskich oraz osoby związane z życiem kulturalnym Kalisza.

  Pan Adam Borowiak przywitał wszystkich zgromadzonych i wraz z Panem Prezydentem otworzyli uroczyście wystawę poświęconą naszemu patronowi. Zapraszamy do jej zwiedzania. 

 • ASNYK GRA.jpg

  KALISZANIE PISZĄCY – ASNYK ZNANY I MNIEJ ZNANY

  6 czerwca uczniowie naszej szkoły brali udział w literackiej grze miejskiej, której zadania związane były z patronem naszej szkoły Adamem Asnykiem. Z okazji uroczystych obchodów Roku Asnyka, uczniowie z klasy II d przygotowali punkt gry w auli szkoły, w którym odgrywali scenkę spotkania nauczycieli oraz kolegów z ławy szkolnej z kaliskim poetą. Gra była ciekawą formą nauki o nieznanych elementach biografii Asnyka, a także świetną zabawą dla uczestników i organizatorów.

  Jak co roku pomysłodawcą i organizatorem miejskiej gry jest Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz, a patronat nad nią objął prezydent miasta Kalisza, p. Grzegorz Sapiński.

   

 • 1[12].jpg

  Najlepsi z języka niemieckiego

  Grupa dziewięciorga uczniów klasy 3a DSD może być z siebie dumna. Znaleźli się bowiem w tym roku w gronie trzech szkół z najlepszymi wynikami egzaminu DSD II obok Raciborza i Opola. To wielki sukces naszych absolwentów: Natalii Stępniak, Darii Symenko, Sary Zając, Wiktorii Spychały, Aleksandry Kwiatkowskiej, Laury Rzeńcy, Małgorzat Gałęzkiej, Piotra Salomona i Nikolasa Dal Cantona. Potwierdzenie wyników DSD otrzymali w Konsulacie Generalnym we Wrocławiu z rąk pani Konsul Generalnej Ulrike Knotz. Otrzymali też gratulacje od koordynatorki do spraw języka niemieckiego ZFA Wroclaw, pani Susanne Lindemann.

  „Opłacało się cotygodniowe pisanie rozprawek, nauka zwrotów podnoszących jakość wypowiedzi oraz pisanie niezliczonych testów z czytania i słuchania ze zrozumieniem” powiedziała w konsulacie Laura Rzeńca, dziękując za wyróżnienie naszej szkoły.Uczniom w konsulacie towarzyszyły dyrektor szkoły, pani Urszula Janczar oraz ich nauczycielka niemieckiego - pani Agnieszka Iwanow-Maruda.

  Wręczenie dyplomów DSD odbędzie się w naszej szkole w czasie święta miasta Kalisza i połączone będzie z wręczeniem nagrody Burmistrza Hamm. 

 • rekrutacja-2018_19.jpg

  Drodzy Gimnazjaliści!

  Zapoznajcie się z terminami rekrutacji w naszej szkole. W załączonym pliku zobaczycie wszystkie niezbędne daty, które powiedzą Wam, kiedy składać wnioski i w jakich sytuacjach możecie dokonać korekty. Poniżej znajdziecie też plik z informacjami, jakie przedmioty są punktowane przy rekrutacji do poszczególnych klas. 

  Plik - terminy rekrutacji           Plik - przedmioty punktowane

 • lizak.jpg

  Dzień Dziecka

  Kochani Uczniowie!

  Z okazji Dnia Dziecka życzę, aby każdy dzień był dla Was powodem do zadowolenia. Dużo radości i wielu sukcesów! Słodkiego życia!

  Dyrekcja

 • ROTA.Jpg

  Śpiewanie Roty

  I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka pomogło w ustanowieniu rekordu Polski w śpiewaniu Roty. Dyrektor szkoły, Urszula Janczar, grupa uczniów z klas pierwszych i drugich wraz z panem Remigiuszem Przybyłem oraz panie Joanna Przywara i Joanna Balcerzyk uczestniczyli w tym szczególnym, patriotycznym wydarzeniu, które miało miejsce 27 maja 2018r. przed budynkiem Starostwa Powiatowego.

  Wydarzenie "Śpiewamy dla Polski" zostało zorganizowane z okazji 100-ej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Cieszy nas fakt, że nasi uczniowie i nauczyciele swoją postawą pokazują dumę z niepodległej Polski.

 • IMG_20180525_122622551_HDR.jpg

  Zawody w siatkówkę plażową oraz streetball

  Dnia 25.05 na kaliskim aquaparku odbyły się zawody chłopców w siatkówkę plażową oraz streetball. W plażówce naszą szkołę reprezentowali: Asnyk I - Szymon Pokrzywa, Adrian Wyrwich oraz Asnyk II - Adam Jędrzejak, Rafał Stefaniak, natomiast w streetballu Asnyk I - Jakub Gołębiak, Dawid Pietrzak, Grzegorz Wrzuszczak oraz Asnyk II - Wiktor Marcinkowski, Marcel Hofman, Adam Chlebowski, Michał Latosiński.

  Występ naszych uczniów zakończył się podwójną wiktorią, Asnyka I w piłce siatkowej oraz Asnyka I w streetballu, zespoły Asnyka II również dzielnie walczyły o każdy punkt. Gratulujemy! Sekcję koszykówki prowadzi p. Łukasz Zając, a piłki siatkowej męskiej p. Żaneta Balcerzak.

 • matura.jpg

  Trzymamy Kciuki 2018

  Ogólnopolską akcję Trzymamy Kciuki 2018 czas zacząć! Drodzy Maturzyści - jesteśmy z Wami. Życzymy cierpliwości, opanowania nerwów i wytrwałości podczas zmagań na egzaminach pisemnych i ustnych.

  Jesteśmy pewni, że osiągniecie takie wyniki, o jakich marzyliście.

   

 • image003.jpg

  Asnykowski akcent na ślubie księcia Harrego

  Możemy być dumni z absolwenta naszej szkoły, Rafała Zielińskiego, który od lat projektuje nakrycia głowy dla znanych osobistości na całym świecie. Jest absolwentem Katedry Projektowania i Ubioru w Wyższej Szkole Sztuki i Pojektowania w Łodzi. Otrzymał laur najlepszego dyplomu roku za studia licencjackie oraz Nagrodę Ex aequo Rektora za najlepszą magisterską pracę dyplomową roku 2012/13.

  Rafał Zieliński, osiąga coraz większe sukcesy w Polsce i na świecie. Jego projekty prezentowane są w Warszawie, Rzymie, Hollywood czy Los Angeles. Jego stałymi klientami są uczestniczki najważniejszych wyścigów konnych na świecie, żony dyplomatów, artyści czy wielkie osobowości z Emiratów Arabskich. Jednym z większych sukcesów było również zaprojektowanie obuwia dla Leonardo DiCaprio na jego prywatne zamówienie. Ostatnio pracuje nad nakryciami głowy dla gości biorących udział w planowanym na 19 maja ślubie księcia Harrego i Meghan Markle, o czym możemy przeczytać w najnowszym numerze gazety Ziemi Kaliskiej. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!

 • 20180426_144947.jpg

  Debata oksfordzka - ILO/IILO

  26 kwietnia odbyła się pierwsza debata oksfordzka między uczniami I Liceum i II Liceum im. Tadeusza Kościuszki. Naszą Szkołę reprezentowały uczennice z klasy 2a: Jaulia Molka, Jagoda Rydz, Natalia Placek i Marta Kliszewska, a w roli widowni Jurek Kava (1a) i Iza Borowiec (2a). Uczestnicy mieli dwa tygodnie na przygotowanie się do dyskusji na temat: Decyzja o szczepieniu dziecka powinna należeć do rodziców.

  W ramach przygotowań uczniowie zapoznali się z licznymi publikacjami, przeanalizowali wiele danych statystycznych i przypadków medycznych, co pozwoliło na bardzo ożywioną dyskusję. Kolejna debata już wkrótce. Opiekunami uczniów są p. A. Pietrzykowska (I LO) i p. Małgorzata Wojczak-Olejnik (II LO).

 • DSCF7215.JPG

  Uroczystość

  26 kwietnia 2018 r. klasa II d z wychowawcą - p. Joanną Montelatic - przygotowała uroczysty apel przypominający najważniejsze założenia Konstytucji 3 maja z 1791 r.

  Wiwat 3 Maj!

   

 • DSCF72.jpg

  Wyjątkowy gość - Mariusz Szczuraszek

  W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi gościliśmy w naszym liceum pana Mariusza Szczuraszka – z zawodu architekta, a z zamiłowania podróżnika, który jako 22 Polak zdobył Koronę Ziemi (najwyższe szczyty na wszystkich kontynentach). 

  Nasz gość barwnie opowiedział o swojej siedemnastoletniej „przygodzie” z górami, ponieważ tyle czasu zajęło mu dotarcie na 9 szczytów w Europie, Ameryce Płd. i Płn., Afryce, Antarktydzie oraz Australii i Oceanii. Zwieńczeniem projektu była wyprawa do Azji w 2017 r. na Mount Everest w Himalajach – najwyższą górę świata.

 • image1.jpeg

  Wykład - prestrzeń miejska

  19 kwietnia 2018 r.  klasa patronacka UAM uczestniczyła w wykładzie o przestrzeni miejskiej odnoszącym się do rozważań francuskiego antropologa kultury Marca Auge, autora głośnej publikacji Nie-miejsca (wprowadzenie do antropologii hipernowoczesności). Dr A.Bednarczuk, analizując kulturę kiczu w miejskiej przestrzeni, opowiedział o znaczeniu pojawiających się od 1999 w Polsce tzw. ławeczek z postaciami tworzącymi historię i tożsamość miast. Zainspirowani ciekawym wykładem w drodze powrotnej do szkoły, odwiedziliśmy ławeczkę znanego kaliszanina Stefana Szolca-Rogozińskiego.

 • 20180419_134339.jpg

  Lekcja kulturowa - bliżej Turcji

  Od kilku tygodni w naszej szkole na lekcjach angielskiego gości studentka drugiego roku filologii angielskiej z Turcji. Na początku tego tygodnia uczniowie klasy 1d (opiekunowie: pani dyrektor Urszula Janczar i pani Agnieszka Pietrzykowska) mieli okazję bliżej ją poznać, zadając najróżniejsze pytania, począwszy od poglądów na temat polskiej kuchni, na zamiłowaniach do seriali telewizyjnych skończywszy.

  Z kolei w czwartek nasz gość przygotował specjalną prezentację dla uczniów klasy 2a (grupa angielska) na tematy związane z szeroko pojętą kulturą. Mieliśmy okazję usłyszeć między innymi o tańcu tureckim, przesądach panujących w Turcji, sposobie nadawania imion czy choćby o tradycyjnym napoju tureckim, czyli herbacie. Opiekunem praktyk jest p. Agnieszka Pietrzykowska.

 • 20180418_125039.jpg

  Dzień Języków Obcych - Język angielski pod znakiem kangura

  18 kwietnia był w naszej szkole Dniem Języków Obcych. Od samego rana uczniowie brali udział w różnego rodzaju konkursach, m.in. tłumaczeniowym oraz literowania. Wydarzenie uświetniły dwa wykłady poprowadzone przez pana dr. Marka Derenowskiego.

  Punktem kulminacyjnym dzisiejszego dnia był Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, do którego stanęło 12 dwuosobowych zespołów. Zwyciezcami okazały się  Iza Borowiec i Marta Kliszewska z klasy 2a. Na drugim miejscu uplasował się zespół z klasy 1c, na trzecim zaś reprezentanci klasy 2e. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Organizatorami wydarzenia byli nauczyciele języków obcych oraz uczniowie. Tym ostatnim bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

 • DSC_0345.JPG

  Zakończenie „Tygodnia Zdrowia”

  13 kwietnia 2018 r. w naszej szkole został podsumowany Tydzień Zdrowia pod hasłem „Z pasją po zdrowie” pod patronatem Prezydenta Miasta Kalisza. 

  Młodzież i dzieci, którzy aktywnie włączyli się w działania promujące zdrowy tryb życia, odebrali atrakcyjne nagrody i puchary.

 • 22685C98-4C93-4A2D-BD35-A73144C5A201.jpeg

  Drzwi Otwarte - dziękujemy za Waszą obecność!

  14 kwietnia odbyły się w I LO Drzwi Otwarte. Cieszymy się, że tak liczna grupa gimnazjalistów chciała zapoznać się z naszą ofertą. 

  W tym dniu odbyła się debata oksfordzka, przeprowadziliśmy konkursy przedmiotowe, zadaliśmy sporą liczbę ciekawych zagadek, pokazaliśmy żywą hodowlę zwierząt. W auli przedstawiciele poszczególnych klas prezentowali ofertę na rok szkolny 2018/2019. Odbył się również proces sądowy między Napoleonem a Hitlerem. Zaprezentowały się języki obce, klasa geograficzna i chemiczna oraz profil humanistyczny. dużym zaiteresowaniem cieszyła się wystawa kolekcji widokówek i listów od rodzin królewskich. 

  Dziękujemy za zaangażowanie!

 • IMG_5768 (1).JPG

  Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

  Z radością i dumą informujemy, że nasza uczennica – Michalina Krysiak – uzyskała tytuł finalistki XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Przechodziła przez kolejne stopnie konkursu, otrzymując bardzo wysokie wyniki. Do etapu okręgowego dostała się pisząc bardzo ciekawą pracę - Orientalizm w polskiej literaturze i kulturze, za którą otrzymała 58/60 punktów. Pracę napisała pod kierunkiem Pani Pauliny Litwickiej-Tomczyk. W Poznaniu przystąpiła do egzaminu pisemnego i ustnego, a uzyskany wynik pomógł jej przejść do finału zawodów, który odbył się w Warszawie w dniach 11-14 kwietnia 2018 roku. Uzyskany tytuł finalisty zwolnił uczennicę z konieczności zdawania matury z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

  Życzymy Michalinie wielu dalszych sukcesów!

 • IMG_20180411_083832.jpg

  II Turniej Badmintona

  Dnia 11 kwietnia, w ramach Tygodnia Zdrowia odbył się II Turniej Badmintona, w którym wzięło udział 14 uczniów - 10 dziewcząt: Justyna Bednarska, Eliza Brzezińska, Natalia Chwiralska, Emilia Garncarek, Paulina Matysiak, Magdalena Morawska, Róża Niczyporuk, Nikola Sitko, Zuzanna Tukalska, Aleksandra Urban oraz 4 chłopców: Hubert Bącler, Michał Jankowski, Szymon Kazimierczak, Michał Kobus. Wśród uczennic, towarzysko zagrała również Karolina Maj.
  Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym (2 grupy dziewcząt oraz 1 chłopców). Wśród chłopców o miejscach decydowała kolejność w grupie, zwycięzcą został Szymon Kazimierczak, który obronił tytuł z zeszłego roku, drugie miejsce zajął Michał Kobus, trzecie Hubert Bącler, a czwarte Michał Jankowski.

 • autyzm.jpg

  Wkręć się w autyzm

  W miniony piątek - 6 kwietnia - grupa uczniów z klasy 1e uczestniczyła w prelekcji dotyczącej autyzmu w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Niepublicznym Przedszkolu „Pluszaki”. W trakcie spotkania uczniowie pozyskali cenne informacje dotyczące poruszanego problemu.

   

 • Czego ucza nas filozofowie.jpg

  Warto filozofować!

  Z wielką przyjemnością informujemy, że Michał Waszak uczeń klasy II D oraz Michalina Krysiak uczennica klasy III A zostali finalistami V Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży zorganizowanych przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Uczestnicy warsztatów posiadali dostęp do zamieszczonego na platformie zestawu materiałów dydaktycznych (w formie tekstów, filmów, prezentacji, quizów) i na podstawie zdobytej wiedzy musieli rozwiązywać zadania konkursowe. Ostatni i najtrudniejszy etap przeznaczony dla najlepszych miał miejsce w stolicy małopolski.

  7 kwietnia 2018 r., w budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Michalina i Michał interpretowali przypadkowo wylosowany tekst filozoficzny. Z zdaniem poradzili sobie znakomicie. Naszym finalistom serdecznie gratulujmy!!!

 • DSCF6975.JPG

  Krew - bezcenny lek

  5 kwietnia miała miejsce w naszej szkole akcja oddawania krwi w ramach projektu „Młoda krew ratuje życie”. Akcję poprzedziły prelekcje przeprowadzone przez pana Janusza Sibińskiego, przewodniczącego Wielkopolskiej Rady Okręgowej Honorowego Krwiodawstwa PCK.

  Chętnych do podzielenia się cząstką siebie nie zabrakło. Kolejna akcja już za rok!

   

 • received_1669100243177035.jpeg

  Młodzież w Kaliskim Centrum Opieki Długoterminowej Salus

  W dniu 28.03.2018 uczniowie klasy 2e biologiczno-chemicznej odwiedzili pensjonariuszy Kaliskiego Centrum Opieki Długoterminowej Salus. Uczniowie przekazali pensjonariuszom własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami wielkanocnymi. Była to już kolejna akcja uczniów klasy 2e na rzecz pensjonariuszy.

   

 • DSCF6888.JPG

  Wykład o cukrzycy

  We wtorek 27 marca odbył się w naszej szkole wykład dotyczący cukrzycy. Uczniowie dowiedzieli się najważniejszych informacjach o tej chorobie i profilaktyce. Dziękujemy za ciekawe informacje. 

   

 • FestiwalProfesjonalistow2018_calisia_1200x300px-01.jpg

  Festiwal Profesjonalistów

  W dnia 6-7 kwietnia 2018 roku zapraszamy na Festiwal Profesjonalistów, który odbędzie się w Hali Kalisz Arena. Szczegóły dostępne na stronie - profesjonaliści.kalisz.pl

 • grupowe.jpeg

  Muzyka dla Asnyka

  21 marca 2018r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu odbył się kolejny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej „Muzyka dla Asnyka” patronatem Dyrektor Urszuli Janczar. 

  ury w składzie: przewodniczący  dr Mehmed Sahib Akinci oraz pani Emilia Wojulewicz – nauczyciel języka angielskiego, pani Agnieszka Iwanow-Maruda – nauczyciel języka niemieckiego, dr Krzysztof Niegowski, wykładowca UAM w Kaliszu, przyznało następujące nagrody: III miejsce: Maja Symanowicz z SP Nr 10 w Kaliszu, duet Aleksandra Bartosik i Roksana Bartczak z SP Nr 10 w Kaliszu, II miejsce: duet Julia Spalona i Julia Jatczak z SP Nr 16 w Kaliszu, Antoni Leśniewski z SP 10 w Kaliszu, I miejsce: Natalia Bora ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chełmcach.

  Organizatorzy – zespół nauczycieli języków obcych – serdecznie gratulują uczestnikom festiwalu i dziękują nauczycielom za ich przygotowanie.

 • IMG_3979.JPG

  Wycieczka do Anglii - marzec 2018

  Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę edukacyjna do Anglii. Tym razem oprócz Londynu odwiedziliśmy  inne ciekawe miejsca i miasta położone w okolicach stolicy GB. Z ogromnym zachwytem podziwialiśmy nie tylko atrakcje w Londynie, ale rownież Brighton - tzw. London by the sea, Oxford, Hampton Court - największą zabudowę pałacowa na świecie oraz zamek królewski w Windsor.

  Uczniowie bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń wracają do kraju, planując kolejny wyjazd na warsztaty językowe.

 • IMG_4653.JPG

  Spotkanie z transplantologiem Panem Prof. Maciejem Głydą

  W dniu 14.03.2018 r. na zaproszenie nauczyciela biologii p. Krystyny Kucińskiej w naszym liceum gościł Prof. UZ dr hab n. medycznych Pan Maciej Głyda z Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Uczniowie klasy biologiczno-chemicznej mieli okazje zapoznać się z aspektami medycznymi i etycznymi związanymi z przeszczepianiem tkanek i narządów, warunkami jakie muszą być spełnione żeby udał się przeszczep.

  Młodzież miała okazję zobaczyć, jak wygląda krzyżowy łańcuchowy przeszczep nerek. Na koniec spotkania Pan Profesor chętnie odpowiadał na pytania, a każdy uczeń otrzymał oświadczenie woli.

 • IMG_5559.JPG

  Uczniowie gimnazjum Sióstr Nazaretanek w Asnyku

  15 marca odbyła się kolejna lekcja otwarta. Tym razem uczniowie Gimnazjum Sióstr Nazaretanek w Kaliszu uczestniczyli w zajęciach z biologii.

  Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do Asnyka.

   

   

 • 20180319_115407-1.jpg

  Znają niemiecki

  19 marca 2018r. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się ustny egzamin DSD I, do którego przystąpiło dziewięć uczennic z klasy 2a DSD oraz jedna z klasy 2f. Przewodnicząca komisji, pani Susanne Lindemann była pod wrażeniem kompetencji językowych zdających. Egzaminatorem była pani Agnieszka Szymańska-Pawelec, a członkiem komisji pani Agnieszka Iwanow-Maruda. 

  Wszystkie uczennice zdały egzamin ustny, czego serdecznie im gratulujemy. Teraz oczekiwanie na wyniki egzaminu pisemnego, który sprawdzany jest w Niemczech. Trzymamy kciuki również za uczniów z Gimnazjum nr 9, którzy swójegzamin zdawać będą jutro.

 • DSCF6800.JPG

  Święto Liczby Pi

  14 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby Pi. Liczne gry, prezentacje i zabawy matematyczne urozmaiciły nam ten szczególny dzień. Naszymi gości byli uczniowie Gimnazjów nr 7 i nr 9 w Kaliszu. Wspólnie z licealistami brali udział w zajęciach otwartych m.in. lekcji języka polskiego: "Nieznośna Ludolfina, czyli zmagania Wisławy Szymborskiej z liczbą Pi", lekcji historii, matematyki oraz lekcji języka angielskiego, mieli okazję poznać wybitne postaci w świecie matematyki z Lwowskiej Szkoły Matematyków.

  Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze bawili się tego dnia i na długo w pamięci pozostanie im tajemnicza liczba Pi.

 • pobrane.png

  Warsztaty na UAM

  12 marca 2018 r. uczniowie klasy 2 d uczestniczyli warsztatach prowadzonych przez etnologa, pracownika WPAUAM - Pana dra Karola Walczaka, który rozmawiał z młodzieżą o kulturze ludowej jako nośniku współczesnych tradycji i platformie (re)konstrukcji tożsamościowych.

  Uczniowie chętnie włączali się do dyskusji, wykazując się wiedzą z historii i literatury. Panu doktorowi dziękujemy za ogromną dawkę wiedzy!

   

 • DSCF6755.JPG

  Deutsches Sprachdiplom I

  13 marca gościliśmy 10. uczniów kaliskiego Gimnazjum nr 9, którzy wraz z dziesięciorgiem naszych licealistów przystąpili do egzaminu DSD I (Deutsches Sprachdiplom I to egzamin organizowany przez Federalny Urząd Administracyjny RFN we współpracy ze Stałą Konferencją Ministrów Oświaty).

  Niemiecki Dyplom Językowy I stopnia odpowiada poziomowi B1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia. Warto nadmienić, że w tym samym dniu egzamin DSD I odbywał się w ponad 1000 szkół na całym świecie.

 • 20180307_093643.jpg

  Ustny egzamin DSD

  8 marca klasa 1 a DSD postanowiła po ustnym egzaminie pilotażowym DSD niezwłocznie ćwiczyć swoje umiejętności wypowiedzi ustnej. W tym celu uczniowie przygotowali swój pierwszy projekt - prezentacje zgodne z założeniami egzaminu ustnego DSD.

  Było dużo pracy, stres wypowiedzi na forum, ale też radość z docenienia wysokiej jakości przygotowania.

 • IMG_4477.jpg

  DRZWI OTWARTE na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

  7 marca uczniowie klas 2e, 2f, 3e, 3f  biologiczno-chemicznych pod opieką nauczycieli: Krystyny Kucińskiej, Bogumiły Walińskiej- Łuczak i Łukasza Zająca, uczestniczyli w Drzwiach Otwartych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Każdy miał okazję zapoznać się z informacjami dotyczącymi poszczególnych kierunku studiów.

  Studenci byli otwarci na wszelkie pytania, z chęcią opowiadali o swoich sukcesach. Odbywały się także liczne zajęcia, wykłady i doświadczenia, w których uczniowie mogli wziąć czynny udział. Największym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska koła chemicznego oraz ćwiczenia z laparoskopii.

   

 • DSCF6745.JPG

  Nowy egzamin w Asnyku

  1 marca gościły w naszej szkole pani Konsul Kulturalna Niemiec, Marion Ramackers oraz pani Susanne Lindemann, koordynator programu DSD na południową Polskę. Celem wizyty było  podziękowanie naszej szkole za przygotowywanie uczniów do egzaminu DSD II, poziom B2/C1, oraz pogratulowanie przyznania I LO możliwości organizowania egzaminu DSD I,  poziom A2/B1. Pani Konsul przekazała naszej szkole na ręce pani Dyrektor, Urszuli Janczar, dokument potwierdzający ten fakt.

 • PART_1518108179084 (1).jpeg

  Dbamy o naszego patrona

  W czwartek 8 lutego uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami i dyrekcją zadbali o pomnik naszego patrona - Adama Asnyka. Wymyli go, sprzątnęli otoczenie i podzielili się z nim tłustoczwartkowym pączkiem. 

   

 • DSCF6590.JPG

  Uczniowie gimnazjum w I LO

  We wtorek 6 stycznia odbyły się lekcje otwarte dla uczniów z Gimnazjum w Zbiersku. Uczestniczyli oni w zajęciach matematycznych, chemicznych, historycznych, z języka polskiego i języka hiszpańskiego.

  Dziękujemy za miłą atmosferę i oczywiście - zapraszamy do Asnyka!

 • ferie_z_programowaniem.jpg

  Kurs programowania - ferie zimowe 2018

  Zapraszamy na kurs programowania, który odbędzie się w naszej szkole w ferie.

  Szczegóły znajdziecie na stronie: link

   

   

 • Glowny_Inspektorat_Sanitarny-Warszawa-LOGO-201108081.png

  Patent na bezpieczne ferie

  Ferie to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską i zabawą na świeżym powietrzu. W tym, żeby właśnie tak było pomaga - Państwowa Inspekcja Sanitarna.

  Prosimy o zapoznanie się z ważną informacją - bezpieczne ferie!

   

 • IMG_3643.JPG

  Teatr Wielki w Poznaniu

  W dniu 31.01.2018r. młodzież klas biologiczno-chemicznych (1e, 2e, 2f, 3e) udała się do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć spektakl "Zemsta Nietoperza", który jest niezykłym tour de force młodego reżysera Krzysztofa Cichowskiego.

  Młodzież była zachwycona wystąpieniem utalentowanych aktorów, ich niepowtarzalnymi głosami i zdolnościami teatralnymi.

 • centrum-nauki-kopernik2-05.jpg

  Wizyta w Centrum Nauki Kopernik

  24 stycznia 2018 roku dwie klasy biologiczno-chemiczne z naszej szkoły uczestniczyły w zajęciach laboratoryjnych (chemia, biologia) w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

  Uczniowie poznali sposoby preparowania narządów, a wytrawni technicy kryminalistyczni badali przyczynę śmierci Stefana na podstawie próbek krwi. Wycieczka zakończyła się pomyślnie. 

 • 20180130_105554.jpg

  Gość z Australii

  We wtorek 30 stycznia naszą szkołę odwiedził bardzo miły gość – Hamish, który pochodzi i mieszka w Perth w Australii. Odwiedziny były możliwe dzięki uprzejmości Darii Góreckiej z klasy 2a, której Hamish złożył krótką wizytę. Uczniowie klasy drugiej z rozszerzonym programem języka angielskiego mieli niepowtarzalną okazję spędzić trzy godziny i porozmawiać po angielsku z rodzimym użytkownikiem tego języka.

  Uczniowie zasypali naszego gościa ogromem pytań związanych ze sportem, nawykami żywieniowymi, historią czy też językiem. Tu specjalne ukłony w stronę Grzegorza Wrzuszczaka i Kacpra Sobańskiego. Uczniowie sprawdzili też czy polski język jest rzeczywiście tak trudny dla obcokrajowców... Cóż, okazało się, że powtórzenie imienia i nazwiska wspomnianego wcześniej Grzegorza było dla Hamisha niewykonalne. Na co dzień Hamish zajmuje się przeprowadzaniem badań i pisaniem pracy doktorskiej na Uniwersytecie Australii Zachodniej. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości odwiedzi mury naszej szkoły raz jeszcze.

 • Konkurs[1].jpg

  Konkurs recytatorski - sukces naszych uczniów

  16 stycznia 2018 roku nasi uczniowie wzięli udział w XIV Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Stefana Gillera, który rozganizowała biblioteka w Opatówku. III miejsce zdobyła Elżbieta Mazurowska z klasy IIf. Wyróżnienie natomiast zdobył Kacper Sobański z klasy IIa. Gratulujemy również uczestnictwa uczennicy klasy IIIa - Wiktorii Spychale. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i gratulujemy sukcesu.

  Zdjęcie wykonane przez organizatorów, zapraszamy na stronę - link

 • 20180117_100908.jpg

  Nieznani znani - Henryk VIII

  W tym tygodniu klasy 1 i 2 Lingua (grupy angielskie pod opieką p. Magdaleny Wiśniewskiej i p. Agnieszki Pietrzykowskiej) miały kolejną okazję, aby wysłuchać wykładu na zaprzyjaźnionym Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku filologia angielska z pedagogiką. Tym razem zajęcia poświęcone były kontrowersyjnej postaci Henryka VIII, powszechnie znanego z tego, iż miał 6 żon oraz z faktu, iż powołał kościół anglikański, którego głową się mianował.

  Opowieści o tym, w jaki sposób doszło do rozłamu z Rzymem, zostały okraszone humorem prowadzącego wykład, pana doktora Bartosza Wolskiego, co sprawiło, że czas minął niepostrzeżenie. Mamy nadzieję na następny interesujący wykład już niebawem. 

 • studniowka1.png

  Studniówka 2018

  Tegoroczna studniówka Asnyka przeszła już do historii, ale wspomnienia pozostaną z nami jeszcze bardzo długo. Dziękuję uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za wspaniałą zabawę. Jestem wdzięczna za bardzo dobrą organizację imprezy i niezwykłe wrażenia estetyczne.

  Życzę uczniom i rodzicom sił i spokoju na najbliższy czas przygotowań maturalnych.

  Dyrekcja

 • ZD1.jpg

  EKOPrzyjaźni

  Uczennice klasy 2 d włączyły się w przygotowanie prac poruszających problem zanieczyszczenia środowiska. Karolina Janiak, Adrianna Mikulska pod opieką p. Beaty Nowackiej przygotowały plakat  Złap oddech (Wpływ zanieczyszczenia na drogi oddechowe człowieka), a Zuzanna Kałużna i Iga Nowacka pod opieką p. Joanny Montelatic,  zaprezentowały niszczący wpływ smogu na organizm człowieka, tworząc pracę STOP!SMOG!

  Prace zostały zaprezentowane 10 stycznia 2018 r., podczas IX Seminarium Naukowego „Żyjesz w Środowisku” zorganizowanego przez Wydział Politechnicznych Inżynierii Ochrony Środowiska wCollegium Oecologicum PWSZ w Kaliszu.

 • 26772463_10207934669003609_172690324_o.jpg

  Studenci z wymiany Erazmus

  Studenci z Portugalii, Rumuni i Turcji, studiujący w ramach programu Erazmus + w kaliskiej PWSZ wraz z Panią Kamilą Majewską gościli z wykładem w I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu.

  W spotkaniu uczestniczyły klasy o rozszerzonym profilu języka angielskiego z nauczycielami: panią Agnieszką Pietrzykowską i panią Magdaleną Wiśniewską. Młodzież liceum mogła usłyszeć, jakie zalety wiążą się z możliwością korzystania z programu Erazmus +, jak przełamać bariery językowe oraz poznać kulturę, zwyczaje oraz najpiękniejsze zakątki Portugalii, Rumuni i Turcji. Spotkanie przebiegało w bardzo ciepłej atmosferze, toczyła się żywa dyskusja, młodzież zarzucała gości ogromem pytań, w związku z czym przedłużone zostało do 1,5 godz. Było ono również okazją do zawiązania znajomości i wymiany kontaktów.

 • 3[8].jpg

  Wykłady PWSZ

  W poniedziałek 8 stycznia uczniowie I klasy Liceum im. Adama Asnyka rozpoczęli cykl wykładów na PWSZ dotyczących takich zagadnień jak: pieniądz i instytucje finansowe, współczesne metody zarządzania, instrumenty promocji marketingowej oraz sprawozdania finansowe i analiza finansowa. Wykłady prowadzone są przez mgr Kamilę Majewską, mgr Anetę Szczepanowską i dr Katarzynę Mikurendę.

  Podczas ostatniego spotkania młodzież mogła zapoznać się także z zasobami uczelnianej biblioteki, które przedstawiła pani Magdalena Aulich. Anna Szymańska z biura rekrutacji zaprezentowała Asnykowcom krótką prezentację Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w oraz zapoznała z ofertą edukacyjną na rok akademicki 2018/2019.

 • pomoc.jpg

  Podziękowania!

  Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Jan Paweł II

  W imieniu państwa Tylczyńskich przekazujemy głęboką wdzięczność za życzliwy gest i wsparcie wszystkim WIELKIM LUDZIOM, którzy zrezygnowali z gwiazdkowego prezentu i swoje pieniądze przekazali na pomoc dla Michała. Dzięki Waszemu wsparciu udało nam się zebrać kwotę 4.290 PLN, która pomoże w dalszej rehabilitacji Michała. 

  W dniach 29 listopada i 6 grudnia klasa II a zorganizowała na terenie naszej szkoły świąteczny kiermasz charytatywny, który miał na celu pomoc w zebraniu pieniędzy na kosztowną rehabilitację dla naszego ucznia - Michała, który uległ poważnemu wypadkowi. 

 • przyladek.png

  Lubimy pomagać!

  Uczniowie klasy 3F wraz z wychowawcą przekazali po raz kolejny upominki świąteczne na rzecz podopiecznych fundacji Przylądek Nadziei we Wrocławiu. Przed Świętami Bożego Narodzenia zostały zakupione gry planszowe dla dzieci chorych na raka, które Święta spędzą w szpitalu.

  Mamy nadzieję, że mimo choroby na twarzy małych pacjentów pojawi się uśmiech i choć przez chwilę zapomną o chorobie.

   

 • IMG_2477[1].jpg

  XXX Mecz Koszykówki o Puchar im. Kazimierza Paszyna

  15 grudnia 2017 roku rozegrany został jubileuszowy XXX Mecz Koszykówki o Puchar im. Kazimierza Paszyna. Głównym organizatorem meczu była Kaliska Fundacja im. Kazimierza Paszyna. Przed głównymi meczami absolwentów i uczniów odbył się po raz pierwszy w historii pojedynek żeńskich reprezentacji. Po meczu dziewcząt wystąpili absolwenci, a ostatni mecz rozegrali uczniowie.

  W przerwach meczu mogliśmy podziwiać występy zespołów tanecznych. Jak co roku licznie zgromadzona na trybunach publiczność, której mogłyby pozazdrościć najznakomitsze imprezy sportowe, nie szczędziła sił, pomysłów i gardeł, aby zagrzewać swoje drużyny do walki. Emocji było dużo: zarówno na boisku jak i na widowni.

 • Bal.jpg

  Bal Asnyka

  Szanowni Państwo,

  Dyrekcja oraz Rada Rodziców działająca przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka serdecznie zapraszają na Bal Asnyka, który odbędzie się dnia 27 stycznia 2018 r. o godz. 19:00 - miejsce Sala Bankietowa Dobrzec. Koszt- 220 zł (para). 

  Dochód z Balu zostanie przekazany na fundusz Rady Rodziców. Naszym celem jest dofinansowanie zakupu szafek dla uczniów naszej szkoły. Zapisy w sekretariacie. 

  Zapraszamy.

 • 20171212_103306.jpg

  Sto procent normy

  12 grudnia 2017r. dziewięcioro uczniów klasy 3a DSD, przygotowanych przez Agnieszkę Iwanow-Marudę, zdało ustny egzamin DSD B2/C1. Aż ośmioro z nich zdało na najwyższym poziomie C1, udowadniając tym samym, że nie zmarnowali intensywnych, trwających dwa i pół roku przygotowań. Największe gratulacje otrzymała od pani Susanne Lindemann, koordynatora do spraw języka niemieckiego ZFA Wrocław i przewodniczącej komisji, Natalia Stępniak, która uzyskała  maksymalną liczbę punktów. Pytania zdającym zadawała również pani Agnieszka Szymańska-Pawelec.

  Uczniowie poradzili sobie z udzieleniem informacji dotyczących niekiedy trudnych zagadnień z zakresu ochrony środowiska, cyfryzacji w szkole i pracy czy sportu. Uczniom pogratulowała pani Dyrektor Urszula Janczar, zadowolona z tak dobrego wyniku. Na wynik całego egzaminu czekać będziemy do kwietnia, ponieważ pozostałe trzy części, które uczniowie zdawali 29 listopada 2017r., sprawdzane są jak wszystkie inne prace w Niemczech. Będziemy trzymać kciuki. 

 • 61BADDA0-3ADF-442A-A469-A2446CDF05E0.jpeg

  Konkurs Bożonarodzeniowy w Asnyku

  W Asnyku atmosfera stała się już iście świąteczna, a to za sprawą Konkursu Bożonarodzeniowego dla szkół gimnazjalnych z Kalisza i okolic, który odbył się 13 grudnia. W tym roku ponad 70 osób wzięło udział w tym wydarzeniu. Wzorem ubiegłych lat konkurs składał się z dwóch części: pierwsza z nich polegała na przygotowaniu kartki świątecznej i zredagowaniu życzeń w języku obcym. W drugiej części uczestnicy prezentowali kolędę lub piosenkę związaną z tematyką Bożego Narodzenia w języku obcym.

  Jury w składzie - pan dr Krzysztof Niegowski (wykładowca UAM, który prowadzi też chór naszego liceum), pani mgr Agnieszka Iwanow-Maruda (nauczycielka języka niemieckiego) i pani mgr Agnieszka Pietrzykowska, było pod ogromnym wrażeniem uzdolnień artystycznych i nagrodziło następujące osoby. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!

  Wyniki - czytaj dalej

 • musza101.jpg

  Wizyta na UAM

  14 grudnia 2017 r. uczniowie klasy humanistycznej mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu p. Bohdana Głębockiego o stosunkach polsko-żydowskich w II Rzeczpospolitej. Młodzież z zaciekawieniem słuchała barwnej opowieści o trudnych relacjach mieszkańców międzywojennej Polski.

  Serdecznie dziękujemy panu Bohdanowi Głebockiemu i zachęcamy do  lektury jego książek „Musza Góra” i „Ślepe ryby”, utrzymanych w klimacie lat 30. XX w. 

   

 • DSCF6483.JPG

  Wiedza o bezpieczeństwie - olimpiada

  We wtorek 12 grudnia 2017 roku odbyła się pierwsza Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie.

  Gratulujemy uczestnikom.

   

 • images.jpg

  Dni Honorowego Krwiodawstwa

  28 listopada zasłużonym honorowym dawcom krwi z Kalisza i powiatu wręczono wyróżnienia i podziękowania. Pan Janusz Sibiński,wiceprzewodniczący Krajowej Rady HDK PCK, podziękował za zaangażowanie kaliskich szkół średnich w pozyskiwanie dawców wśród młodzieży w ramach organizowanego od 15 lat Turnieju „Młoda krew ratuje życie”. 

  Miło nam poinformować, że Kapituła Odznaki Honorowej PCK w dowód uznania za aktywną działalność na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża nadała Odznakę Honorową PCK III stopnia pani Agnieszce Bełzowskiej–Maślak.

  Serdecznie gratulujemy! Akcja oddawania krwi w Asnyku już 5 kwietnia 2018 roku!

 • Drezno 2017 1.jpg

  Jarmark świąteczny w Dreźnie

  Niemieckie Muzeum Higieny, Galeria Starych Mistrzów w Zwinger, spacer malowniczymi uliczkami Drezna, zabytkowe kościoły, a przede wszystkim przepiękny najstarszy w Europie jarmark bożonarodzeniowy Striezelmark to miejsca, które 2 grudnia 2017 r. zwiedzali uczniowie Asnyka.

  Wycieczka była doskonałą okazją do poznania kultury i zwyczajów naszych sąsiadów, a także możliwością sprawdzenia umiejętności lingwistycznych. Jak co roku wyjazd zorganizowała p. Agnieszka Szymańska – Pawelec. 

 • 20171206_114036.jpg

  Mikołajowy Talent Show

  6 grudnia w naszej szkole odbyła się trzecia edycja Talent Show. Wniosek jest jeden: mamy bardzo utalentowanych uczniów. Zaprezentowali oni różnego rodzaju zdolności i umiejętności: śpiew, jazda na rolkach, gra na pianinie czy gitarze. Jury w składzie: pani Weronika Zalewska, pani Magdalena Wiśniewska, pan Remigiusz Przybył oraz Witosz Bryła (z ramienia Samorządu Uczniowskiego) wydali następujący werdykt:

  I miejsce  Sara Zając (3a) i Aleks Benedyczak (2c) II miejsce  Eliza Brzezińska (1f) III miejsce ex aequo Martyna Miśko (3a) i Jakub Janiak (2a)

  Pozostali uczniowie (Weronika Ptak (3f), Grzegorz Wrzuszczak (2a), Michał Stępień (1d) również zostali nagrodzeni. Wydarzenie zostało poprowadzone przez Magdalenę Zdunek, Magdalenę Janczak oraz Kacpra Sobańskiego, który podczas przerwy dał popis swoich wokalnych i kompozytorskich zdolności. Kolejny pokaz talentów w przyszłym roku!

 • IMG_20171120_100128.jpg

  Podstawy przedsiębiorczości - wykłady w Asnyku

  W ramach cyklów wykładów prowadzonych przez GUS gościliśmy w naszym liceum pracownika Głównego Urzędu Statystycznego w Poznaniu oddział w Kaliszu - Pana Arkadiusza Kamińskiego z wykładem pt" Bazy banków danych". Był to bardzo ciekawy warsztat przybliżający młodzieży zasoby baz danych i sposoby ich filtrowania. Umiejętności poszukiwania informacji młodzież będzie potrzebowała pisząc biznesplany, pracę licencjackie, magisterskie czy inne prace naukowe.

  W ramach wykładów gościliśmy także przedstawiciela Głównego Urzędu Statystycznego w Poznaniu oddział w Kaliszu - Pana Dominika Andrzejewskiego  z wykładem dotyczącym procedury uruchamiania działalności gospodarczej w różnych formach organizacyjno prawnych. Dziękujemy Gościom za ciekawe wykłady, a uczniom za zaangażowanie. 

 • 1[10].jpg

  Warsztaty akademickie w Poznaniu

  8 grudnia 2017 r. uczniowie klas humanistycznych wcielili się w role studentów filologii polskiej i prawa. Świetnie radzili sobie w czasie zajęć warsztatowych dotyczących tekstów reklamowych, a także poznali tajniki nowej dziedziny naukowej - humanistyki cyfrowej. Na wydziale prawa poszerzali swoją wiedzę o środkach przymusu bezpośredniego, a także mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda praca przedstawicieli palestry.

  Serdecznie dziękujemy panu mgr Tomaszowi Umerle oraz panu dr Piotrowi Karlikowi za bardzo interesujące spotkania, które były doskonałą okazją do zapoznania się z charakterem studiów oraz ofertą edukacyjną uczelni.

 • wyniki-konkursu.png

  Wojewódzki Konkurs Biologiczny dla gimnazjalistów

   

  8 grudnia 2017 r. po raz kolejny w naszej szkole odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. W konkursie udział wzięła młodzież gimnazjum z Kalisza, Konina oraz wielu powiatów. W komisji zasiedli: Małgorzata Dąbrowska, Jolanta Hildebrandt, Małgorzata Jeziorska, a przewodniczyła pani Krystyna Kucińska. 

  Do etapu wojewódzkiego konkursu komisja zakwalifikowała uczniów którzy z testu uzyskali minimum 40 punktów: Macieja Jana Kozownickiego z Gimnazjum nr 2 im. Karola Wojtyły w Ostrzeszowie, Katarzynę Irenę Szafirowicz z Gimnazjum im. Agatona i Stefana Gillerów w Opatówku, Julitę Nikolę Krowiarz z Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Trzcinicy, Barbarę Marię Janiak z Gimnazjum Dwujęzycznego im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Gratulujemy i życzymy sukcesu na etapie wojewódzkim.

  Wyniki - pobierz

 • IMG_2042.jpg

  Konkurs HIV i AIDS nie zna granic

  W 29 listopada 2017r w naszej szkole odbyła się X edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy „HIV i AIDS nie zna granic” dla uczniów gimnazjum i szkół podstawowych. Honorowy patronat nad konkursem objęła pani Elżbieta Leszczyńska - Wielkopolski Kurator Oświaty w Poznaniu. 

  W konkursie brała udział młodzież z powiatu kaliskiego i poznańskiego. Uczniowie mieli do wykonania trzy zadania. Samodzielnie rozwiązywali test wiedzy, trzy osobowe zespoły ze szkół przedstawiały scenkę nt. Jak odmawiać i wykonały plakaty nt. HIV i AIDS nie zna granic.

  Wyniki - link

 • konkurs.jpg

  DWIE STRONY SIECI

  27 i 28 listopada 2017 r uczniowie klas 1, 2 i 3 uczestniczyli w prelekcji dotyczącej zagrożeń, które wynikają z niewłaściwego wykorzystywania Internetu. Pani aspirant Natalia Potasińska z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zwróciła uwagę na zjawisko cyberprzemocy.

  Uwrażliwiła młodzież na konieczność zachowania ostrożności podczas zawierania nowych znajomości w Internecie, ponieważ nigdy nie mamy pewności kto jest po drugiej stronie. Zwróciła również uwagę na konsekwencje prawne związane z nadużyciami podczas nieprawidłowego korzystania z Internetu zarówno dla ofiar jak i przestępców.

 • 20171130_093653.jpg

  Teatr Forma w Asnyku

  W czwartek 30 listopada klasy trzecie zobaczyły spektakl "Ferdydurke" przygotowany przez Teatr Forma z Białegostoku. Aktorzy w ciekawy sposób przedstawili wydarzenia z pierwszej części powieści Gombrowicza, ukazali problem formy i sposoby realizaowania groteski na różnych poziomach tekstu. 

  Dziękujemy za miłe spotkanie!

 • 20171128_081745.jpg

  Egzamin DSD

  Wtorek - 28 listopada 2017 r., był szczególny dla dziewięciorga uczniów z klasy 3a DSD. O 8.15 przystąpili powitani przez Panią Dyrektor, Urszulę Janczar, do swojego pierwszego ważnego życiowego egzaminu. Zmagali się z trzema trudnymi częściami: czytaniem i słuchaniem ze zrozumieniem oraz pisaniem rozprawki. Egzamin trwał  do 13.15. Sami zdający ocenili egzamin jako bardzo trudny, ale przygotowująca ich do niego wychowawczyni, Agnieszka Iwanow-Maruda, głęboko wierzy w ich powodzenie. Poza tym mieli na egzaminie wsparcie duchowe- kryształową sowę, talizman Pani Dyrektor. Ale to nie koniec przygotowań, ponieważ egzamin ustny już 12 grudnia 2017r. Życzymy sił, wytrwałości i kreatywnych prezentacji!

 • 20171118_123706.jpg

  Lesen gehen

  W sobotę 18 listopada 2017r. Wiktoria Spychała i Ania Andrzejak reprezentowały naszą szkołę w Poznaniu na wojewódzkim etapie konkursu czytania poezji niemieckiej. Współorganizatorka konkursu, pani Agata Frankowska gratulowała naszym uczennicom występu, ale niestety zabrakło kilka dziesiątych punktu… Najważniejsze, że dziewczyny czuja i rozumieją poezję, bo świadczy to o ich ponadprzeciętnej wrażliwości.

  Gratulujemy występu!

 • 20171127_101620-1.jpg

  Odwiedziny w 3a

  W poniedziałek 27 stycznia odwiedził nas Bartosz Piszczorowicz, który spędził z nami rok jako uczeń klasy 1a. Cieszymy się z sukcesów Bartka: jako jeden z 11 sportowców będzie startował w Mistrzostwach Europy Seniorów w Kopenhadze i mamy nadzieję, że dopłynie na metę pierwszy. A od przyszłego roku będzie studentem University of Louisville, gdzie zacznie trenować już od sierpnia.

   

  Piszczor - trzymamy za Ciebie kciuki- wychowawczyni, koleżanki i koledzy z 3a!

 • DSCF6460.JPG

  Noc Asnyka

  W piątkowy wieczór - 24 listopada - odbyła się kolejna Noc Asnyka. Od godziny 18:00 do 6:00 uczniowie i nauczycieli rozganizowali mecz badmintona, turniej szachowy, koncert, seans filmowy, zawody gier planszowych, wystawę militarną i wiele innych atrakcji.

  Dziękujemy za mile spędzony czas!

   

 • 2017-11-23_Preston_276.jpg

  Burmistrz miasta partnerskiego Preston z wizytą w Asnyku

  Dnia 23 listopada 2017r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka zjawili się znakomici goście. Dzięki pomocy pani Małgorzaty Zarzyckiej, Radnej Miasta Kalisza, szkoła mogła gościć Burmistrza Preston, pana Briana Rollo wraz z małżonką Trishą Rollo. Preston i Kalisz to miasta partnerskie, które od lat ze sobą współpracują.

  Wizyta w I Liceum przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Młodzież przygotowała program artystyczny. Na koniec wizyty w szkole, pan Brian Rollo wraz z małżonką obejrzeli mecz badmintona zorganizowany przez p. Marcina Paszyna. W meczu uczestniczyli najlepsi zawodnicy w tej dyscyplinie. Wizyta została zwieńczona wspólnym zdjęciem pod pomnikiem Adama Asnyka.

  Zdjęcia wykonał: pan Szymon Ratajczyk

 • odwazni-wygrywaja-2017.jpg

  ODWAŻNI WYGRYWAJĄ!

  Dnia 15 listopada uczniowie klasy 2c z panią Agnieszką Bełzowską-Maślak  uczestniczyli w konferencji edukacyjno-informacyjnej w profilaktyce nowotworowej  zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Kampania ODWAŻNI WYGRYWAJĄ została objęta patronem Ministerstwa Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Celem jej jest zwrócenie uwagi na profilaktykę, która może uratować życie, przełamywanie tabu oraz naukę samobadania u mężczyzn.

  Prelekcje kierowane  są przede wszystkim do młodych mężczyzn, w wieku 17 do 35 roku życia, ich rodzin oraz przyjaciół.Listopad jest miesiącem światowej akcji, która wzmacnia świadomość społeczną na temat problemów zdrowotnych występujących u mężczyzn. Więcej informacji na stronie odważni.com

 • 20171113_121406.jpg

  Pilotażowy egzamin DSD

  13 listopada 2017r. był dla grup niemieckich DSD naszej szkoły bynajmniej nie pechowym, ale bardzo pouczającym dniem. Trzy uczennice klasy 2a DSD przygotowane przez panią Agnieszkę Szymańską-Pawelec zdawały przed wszystkimi uczniami grup DSD egzamin ustny.

  Komisji przewodniczyła pani Susanne Lindemann, koordynator ZFA – Centrali Szkolnictwa Zagranicznego z Wrocławia, egzaminatorem była pani Agnieszka Szymańska-Pawelec, a członkiem komisji pani Agnieszka Iwanow-Maruda.

 • 20171124_224417.jpg

  Szczególni goście na Nocy Asnyka

  Podczas Nocy Asnyka odwiedzili naszą szkołę specjalni goście z Niemiec, panowie Ulrich Kroker i Wolfgang Komo, współfundatorzy nagrody Burmistrza Hamm. Przyjaciele naszej szkoły z radością przyjęli zaproszenie pani Dyrektor Urszuli Janczar i zobaczyli inne oblicze Asnyka. Miło zaskoczyła ich gościnność uczennic, które poczęstowały ich własnoręcznie zrobionym, wspaniałym tortem. Były wspomnienia wspólnych wymian ze znajomymi nauczycielami i poznanie nowych. Po raz kolejny goście odwiedzą nas najprawdopodobniej podczas święta miasta. 

 • IMG_5427.JPG

  11 listopada - pamiętamy!

  10 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Spotkanie było okazją do przypomnienia ważnych dla Polski chwil. Uczniowie przedstawili postać Józefa Piłsudskiego, reakcje Polaków po wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku oraz zaprezentowali sylwetki żołnierzy, którzy walczyli o wolność Polski na różnych frontach II Wojny Światowej i po jej zakończeniu.

  Program artystyczny przygotowała klasa 2a z wychowawcą – Panią Pauliną Litwicką-Tomczyk. Dziękujemy wszystkim uczniom za zachowanie stosowne do okoliczności. 

 • 5[3].jpg

  Pamiętając o Błogosławionym Księdzu Józefie Kurzawie

  11 listopada 2017r. nasi uczniowie uczestniczyli w Mszy Świętej z okazji rocznicy kolejnej Odzyskania Niepodległości. Uroczystość odbyła się w Kościele pw. Błogosławionego Michała Kozala w Kaliszu.

  Tego dnia poświęcono także tablicę upamiętniającą męczeńską śmierć Błogosławionego Księdza Józefa Kurzawy, absolwenta Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu.

  Opiekunami uczniów byli: Pani Dyrektor Urszula Janczar oraz Pan Remigiusz Przybył.

   

 • DSCF6400.JPG

  Jak nie czytam, jak czytam

  Zapraszamy do oglądania wystawy pt. Jak nie czytam, jak czytam - korytarz dolny i górny.

   

 • 20171108_100039.jpg

  Wykład na UAM dla anglistów

  8 listopada uczniowie klas 1a i 2a o profilu rozszerzonym z języka angielskiego wraz z opiekunami, panią Magdaleną Wiśniewską i panią Agnieszką Pietrzykowską, mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z historii Wielkiej Brytanii, prowadzonym przez pana doktora Bartosza Wolskiego, wykładowcę na kierunku Filologia Angielska z Pedagogiką w Kaliszu.

  Wykład traktował o inwazji Rzymian na Brytanię i oczywiście prowadzony był w języku angielskim. Uczniowie dowiedzieli się, jak ogromny wpływ wywarło Imperium na takie aspekty jak język, religia, rolnictwo, system dróg czy też budowa domów i miast. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Żywimy głęboką nadzieję, że podobne wykłady na stałe wpiszą się w harmonogram zajęć naszych uczniów.

 • DSCF6347.JPG

  Gałązka heliotropu - relacja z konkursu

  20 października 2017 r. w auli naszej szkoły odbył się międzyszkolny konkurs poetycki „Gałązka heliotropu” dla uczniów szkół gimnazjalnych z Kalisza i regionu. Recytatorzy prezentowali wiersze, piosenki fragmenty prozy artystów związanych z Ziemią Kaliską. Oto laureaci: I miejsce: Aleksander Warzyniak (Gimnazjum w Kamieniu), II miejsce: Natalia Czarnek (SP Nr 10 w Kaliszu), III miejsce Dorocie Misiak (SP im. W. Broniewskiego w Tłokini Wielkiej).

  Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji „Gałązki heliotropu” w następnym roku szkolnym.

 • Lesen gehen.jpg

  Lesen gehen

  W czwartek 25 października 2017r. odbył się etap szkolny konkursu czytania poezji niemieckiej Lesen gehen. Oceniana była płynność czytania, wymowa, intonacja oraz interpretacja, która okazała się najtrudniejsza. 

  W Poznaniu w etapie wojewódzkim naszą szkołę reprezentować będą zgodnie z ustaleniem jury w składzie pani Beata Sieradzka i pani Agnieszka Iwanow-Maruda uczennice: Wiktoria Spychała z 3a oraz Anna Andrzejak z 2fŻyczymy powodzenia

 • 2.JPG

  Nasi nauczyciele nagrodzeni

  W auli naszego liceum 13 października 2017r.  kaliscy pedagodzy świętowali Dzień Edukacji Narodowej. Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza najlepszym nauczycielom, w tym dyrektorom placówek oświatowych, wręczył wiceprezydent Artur Kijewski.

  Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymała pani Jadwiga Bartoszek. Agnieszka Iwanow-Maruda – nauczyciel języka niemieckiego – otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Serdecznie gratulujemy wyróżnień. Zdjęcia: Urząd Miejski Kalisz

 • cinema.png

  DKF w Asnyku - zapraszamy miłośników kina!

  Jeśli chcesz poznać historię kina… Jeśli interesuje Cię sztuka filmowa... Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś o specyficznym języku filmu… To właśnie do Ciebie skierowane są spotkania naszego szkolnego DKF-u. Zapraszamy w każdy wtorek o 14:20 w sali 011. Na następne wtorkowe spotkanie 31 października należy się przygotować i obejrzeć dwa filmy: Dracula z 1931 roku oraz Dracula z 2014 roku

 • NAGRODA 1.jpg

  Październik miesiącem nagród

  26 października 2017r.  w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Z rąk pani Kurator Elżbiety Leszczyńskiej wyróżnienie odebrały aż trzy nauczycielki naszego liceum: pani Żaneta Balcerzak, pani Krystyna Kucińska i pani Agnieszka Iwanow-Maruda.

  Jest to docenienie ich pracy i zaangażowania w działania rozwijające  kompetencje uczniów oraz uznanie  szczególnych zasług w pracy dydaktycznej,  wychowawczej  i opiekuńczej. Nagrodzonym gratulujemy sukcesów. 

 • 20171011_103652.jpg

  Pomagamy zwierzakom!

  Już niebawem w naszej szkole ruszy akcja pomocy podopiecznym schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu. Psy i koty baaaaardzo liczą na: koce, prześcieradła, ręczniki, kołdry (ze sztucznym wsadem), obroże i smycze, drapaki. Oczywiście mogą to być rzeczy już używane.

  Oprócz tego mile widziana będzie też mokra karma dla psów i kotów. Szczegółowe informacje u p. Magdaleny Wiśniewskiej i p. Agnieszki Pietrzykowskiej.

 • DSCF6388.JPG

  Strasznie fajnie w Asnyku

  W ostatnim tygodniu października myśli wszystkich zwracają się ku wieczności. Dzieje się tak we wszystkich kulturach, choć każda wyraża to w inny sposób. Halloween, czyli wigilia Wszystkich Świętych, to popularne święto ludowe obchodzone w wieczór i noc 31 października w krajach anglosaskich. Jego wpływ widoczny jest także w wielu innych regionach świata, w tym również w Polsce. W naszej szkole pojawiły się różne zjawy, stwory, czarownice i inne potwory rodem z filmów grozy. 

 • Aston Martine.jpg

  DZIEŃ CHŁOPAKA

  Wszystkim Chłopcom, Panom, Mężczyznom wysyłamy dziś szczególne uściski. Uśmiechajcie się i cieszcie każdym dniem! Z całego serca życzymy Wam samych słodkości... i Aston Martina!

   

  Dyrekcja, Nauczycielki i Uczennice I LO!

 • IMG_20170721_134604_445.jpg

  Doświadczenie jest najcenniejsze - Niemcy 2017

  Prezentujemy refleksje Darii Symenko z 3a DSD, która szlifowała język niemiecki od 29 czerwca do 29 lipca 2017r. w Bonn, Berlinie, Norymbergii i Hamburgu na międzynarodowym stypendium ufundowanym przez PAD dzięki koordynatorowi ZFA - pani Dorothei Burdzik.

  Miesięczny pobyt w Niemczech był nie tylko spełnieniem moich najskrytszych marzeń, lecz także najcenniejszą lekcją. Nic tak nie uczy, jak takie wyjazdy. Dzięki nim człowiek staje się samodzielny, odważniejszy, bardziej otwarty na świat....

  Czytajcie dalej - warto!

 • Szkola i sztuka.jpg

  Jedziemy do Wrocławia!

  11 września 2017 r. podsumowano program Szkoła & Sztuka i Kino Szkoła realizowany w roku szkolnym 2016/2017 w CKiS w Kaliszu. Spośród szkół biorących udział w programie nagrodzono uczniów placówek najaktywniej włączających się w działania Kina CENTRUM. Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w poprzednim roku szkolnym w spektaklach, seansach filmowych, zbierając tym samym punkty.

  Jako liderzy programu uczniowie naszej szkoły wygrali jednodniową wycieczkę do Wrocławia wraz z opiekunami. Koneserom dobrego kina gratulujemy i zapraszamy do włączenia się do kolejnej edycji programu Szkoła & Sztuka. Joanna Montelatic

 • DEN.jpg

  Wszystkiego najlepszego!

  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy Dyrekcji, nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły wiele radości, zapału do pracy, dużo optymizmu i wiary, że wykształcenie jest największym skarbem człowieka.

  Warto w tym dniu przypomnieć słowa Vernona Howarda: "Zawsze idź przez życie tak, jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie". Wszystkiego dobrego!

 • warsztaty.jpg

  Zaproszenie dla maturzystów

  9 listopada 2017 r.  w godzinach 16:30 - 17:30 w Zespole Szkół przy ul. Karpackiej 3w Kaliszu, pani Agnieszka Burchacka, absolwentka naszego liceum, polonista i logopeda, rusza z warsztatami z pisania dla maturzystów. Podczas 5 spotkań poznasz warsztat pisarski w pigułce. Pisanie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Zapisy i więcej szczegółów na fb Kalisz - logopeda Agnieszka Burchacka lub e-mail: kaliszlogopedia@o2.pl.

  Warto zapoznać się z tą ciekawą propozycją. Zapraszamy!

 • 1[5].jpg

  Kaliskie manewry - wykład

  19 września 2017 r. przedstawiciele klas humanistycznych pod opieką pana Remigiusza Przybyła uczestniczyli w wykładzie pt. „Zjazd Monarchów i wielkie manewry w Kaliszu 1835 roku”, wygłoszonym przez prof.  Zbigniewa Pilarczyka - kierownika Zakładu Historii Wojskowości Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Uczniowie mieli okazję poznać okoliczności zjazdu i dowiedzieć się jak przebiegały kaliskie manewry.

 • 3[5].jpg

  Koncert dla Michała

  28 września 2017 r. przez Samorząd Uczniowski z opiekunem panem Remigiuszem Przybyłem i panią Agnieszką Szymańską Pawelec został zorganizowany koncert charytatywny. Gościem honorowym był Michał z rodziną. 

  W koncercie wystąpiły największe gwiazdy ASNYKA takie jak: Julta Balcerzak, Sara Zając, Martyna Miśko, Bartek Kowalczyk, zespół The Flesh (Aleks Ciekalski, Krzysztof Hadrych, Kacper Sobański) oraz zaproszeni goście Krzysztof Hadrych i Patryk Raniś. Niezabrakło również pokazu tanecznegow na rolkach, któy wykonała Eliza Brzezińska, a pomiędzy utworami zaprezentowali swoje umiejętności taneczne  Gabriel Maryniaczyk, Kasia Kurek i Marcelina Przybyłowska.

  Koncert okazał się wielkim sukcesem, pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację dla Michała, a samemu Michałowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

 • page-0.jpg

  Nabór na rok szkolny 2017/2018

  Zapraszamy uczniów trzecich klas gimnazjum do Asnyka! Przygotowaliśmy atrakcyjne profile, które otworzą Wam drogę do dalszego rozwoju. Zapraszamy do klas: LINGUA, TALES, PITAGORAS, TEMIDA i MEDICUS.

  Zapoznajcie się z naszą ofertą - kliknij. Tu zobaczycie siatkę godzin na poszczególne profile - przedmioty rozszerzone. Terminy postępowania rekrutacyjnego - terminy.

  Najbliższe terminy- składanie wniosków od 22 maja 2017r. do 9 czerwca 2017 r. do godz. 15:00

  Formularz rekrutacyjny  na stronie https://ponadgimnazjalne-kalisz.nabory.pl/

  Do pobrania :) -     DEKLARACJA KANDYDATA

 • Wojtek.jpg

  Ogromny żal...

  Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wojtka Gierosza, absolwenta naszej szkoły (Matura 2017).

  Składamy wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Wojtka.

  Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 22 września o godzinie 14:00 w Kraszewicach.

   

   

 • 20170929_083741.jpg

  Porozumienie DSD

  29 września 2017 r. zostało w naszej szkole zawarte porozumienie współpracy między Zespołem Szkół Nr 9 reprezentowanym przez Dyrektor Anetę Justyńską a I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka reprezentowanym przez Dyrektor Urszulę Janczar. Celem porozumienia jest ścisła współpraca obu szkół w przygotowaniu uczniów do egzaminu DSD II oraz zdobycie od Centrali Szkolnictwa Zagranicznego w Kolonii pozwolenia na zdawanie  egzaminu DSD I przez uczniów Zespołu Szkół Nr 9 z grup DSD  w naszej szkole.

  Cieszymy się, że nasza szkoła ma szansę stać się Centrum Egzaminacyjnym DSD i oferować uczniom obu szkół zdawanie certyfikatów DSD I oraz DSD II. 

 • miasto-kalisz_budzet-obywatelski-logo.jpg

  Projekty w Budżecie Obywatelskim

  Zwracamy się z prośbą do wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli o wsparcie naszej szkoły w głosowaniu na projekty w Budżecie Obywatelskim na rok 2018. Głosy można oddawać do 29 września 2017 roku. W głosowaniu mogą wziąć udział mieszkańcy Kalisza, którzy w dniu głosowanie ukończyli 16 rok życia. Głosujemy na stronie www.bo.kalisz.pl (głosowanie elektroniczne).

  Mamy nadzieję, że dzięki głosowaniu uda nam się poprawić warunki nauki w naszej szkole. Dziękujemy za każdy oddany głos.

 • 1[4].jpg

  Przywitanie nowych nauczycieli i uczniów

   5 września 2017r. Samorząd Uczniowski przywitał nowe grono pedagogiczne oraz uczniów klas pierwszych. Życzenia pomyślności oraz sukcesów zawodowych i szkolnych złożył Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Kewin Sieradzki. 

   

   

 • 20170929_111630.jpg

  Próbna ewakuacja

  W piątek 29 września zostala w naszej szkole przeprowadzona próbna ewakuacja. Wszystkie klasy oraz nauczyciele postępowali zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi w sytuacji zagrożenia.

  Dziękujemy za sprawną organizację tej akcji. 

 • rekrutacja.jpg

  Rekrutacji ciąg dalszy :)

  Drodzy Kandydaci!

  12 lipca o 10:00 zostaną wywieszone listy osób zakwalifikowanych do naszej szkoły. Od tego momentu osoby te mogą dostarczać  dokumenty: oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego, oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum, kartę zdrowia, kopię aktu urodzenia, dwa zdjęcia podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem, wypełnioną i podpisaną przez rodzica i kandydata deklarację kandydata. Dokumenty można składać 12 lipca do 15:00, w kolejne dni od 8:00 do 15:00.

  Ze względu na intensywne prace remontowe na dachu naszego budynku prosimy o jak najszybsze dostarczenie dokumentów :)

 • 3.JPG

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

  4 września w I LO miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Klasy pierwsze poznały szkołę i swoich nowych wychowawców, a uczniowie klas drugich i trzecich przywitali grono pedagogiczne po dwóch miesiącach wakacji.

  Pani Dyrektor - Urszula Janczar – życzyła wszystkim zgromadzonym sił i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

   

 • umww.jpg

  Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego

  Wydział Edukacji przypomina, że do 25 września uczniowie mogą ubiegać się o Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Dokumenty, w tym również Regulamin oraz wzory wniosków dot. Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego pod adresem: www.umww.pl.

  Szczegóły w zakładce: Urząd/Departamenty/Departament Edukacji i Nauki/Stypendium o charakterze socjalnym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

 • 20170609_102642.jpg

  Sukcesy naszych germanistów

  9 czerwca 2017 r. absolwenci klasy 3a grupy DSD odebrali z rąk pani dyrektor Jadwigi Bartoszek dyplomy DSD. Wszyscy bardzo ciężko zapracowali na swój sukces, ale posiadanie certyfikatu DSD B2/C1 czyli równoważnego z licencjatem, jest powodem do dumy i atutem w przyszłej pracy. Gratulujemy uczniom przygotowanym przez Agnieszkę Iwanow-Marudę tak wspaniałego wyniku.

  Podczas święta miasta tradycyjnie od 16 lat odbyło się wręczenie nagród Burmistrza Miasta Hamm. W tym roku panowie Wolfgang Komo i Ulrich Kroker przekazali nagrody książkowe i dyplomy najlepszej absolwentce - Marcie Lorenc i najlepszemu germaniście wśród absolwentów - Olafowi Adamczykowi. Cieszymy się, że to właśnie najlepsi Asnykowcy otrzymują tak wyjątkowe wyróżnienia. Ich przyznawanie od lat koordynuje Agnieszka Iwanow-Maruda.

 • 12[1].jpg

  Urodziny Adama Asnyka

  10 września 2017 roku Dyrekcja, członkowie stowarzyszenia „Asnykowców”, nauczyciele i uczniowie uczcili pamięć swojego patrona – Adama Asnyka, który przyszedł na świat 11 września 1838 roku w Kaliszu. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Katedrze św. Mikołaja, którą celebrował Ksiądz Prałat Adam Modliński oraz Ksiądz Łukasz Skworzec.

  Kwiaty pod pomnikiem Adama Asnyka złożyli: Dyrekcja I Liceum Adama Asnyka, Stowarzyszenie „Asnykowców” oraz uczniowie. Zobaczcie zdjęcia z tej uroczystości: galeria

 • maxresdefault.jpg

  W drodze do Hamm...

  7 września 2017 r. szesnaścioro uczniów naszego liceum wyruszyło w drogę do Hamm. Na zaproszenie młodzieży z partnerskiego Hammonense spędzą pięć dni w Niemczech szlifując język i poznając realia życia codziennego niemieckich kolegów.

  Opiekę nad grupa sprawują panie Małgorzata Mencel i Beata Sieradzka, a szczęśliwej podróży życzyła dziś młodzieży na dworcu pani Dyrektor, Urszula Janczar. Agnieszka Iwanow-Maruda

 • IMG_5009.JPG

  Wrzesień w Hamm

  Tradycyjnie od lat wrzesień to miesiąc wymiany międzyszkolnej Asnyk- Hammonense. I tym razem szesnaścioro uczniów pod opieką pani Małgorzaty Mencel i pani Beaty Sieradzkiej udało się z rewizytą do Hamm.

  Niemieccy gospodarze i opiekun - pan Alexander Fox - przygotowali bardzo ciekawy pięciodniowy program: zwiedzanie Hamm z uwzględnieniem polskich akcentów, Bochum i Muzeum Górnictwa, zwiedzanie Dortmundu, udział w zajęciach w szkole, praca nad wspólnym projektem: ”Jak postrzegamy siebie nawzajem w mediach”, wizyta w ratuszu i serdeczne przyjęcie przez panią Burmistrz Simshäuser. Nie zabrakło też wspólnych wieczornych atrakcji i miło spędzonej niedzieli z rodzinami gospodarzy. Kolejna wizyta gości z Hamm w Kaliszu planowana jest za rok.

  Wymiana wspierana była finansowo niezmiennie od lat przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie, której organizatorzy serdecznie dziękują.

   

  Zobaczcie galerię!(AIM)

 • 4[4].jpg

  Wybory do SU

  29 września 2017r. Zostały zorganizowane wybory do Samorządu Uczniowskiego. Zwycięzcą został Jakub Gołębiak. Gratulujemy!

   

   

 • IMG_0904.JPG

  Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

  23 czerwca odbyło się w Asnyku zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Podczas uroczystości wręczone zostały odznaki "Laur Asnykowski" dla najlepszych uczniów naszej szkoły oraz świadectwa z wyróżnieniem.

  Pani Dyrektor Jadwiga Bartoszek podziękowała zebranym za zaangażowanie, pracowitość i miłą atmosferę. Program artystyczny został przygotowany przez Panią Bogusławę Walińską-Łuczak i klasę II e. Bardzo dziękujemy!

 • 7[2].jpg

  Ślubowanie pierwszoklasistów

  11 września 2017 roku obchodziliśmy Dzień Patrona naszego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka. W rocznicę urodzin poety został zorganizowany w naszej szkole konkurs wiedzy o patronie. Konkurs przygotowali nauczyciele: Pani Agnieszka Szymańska-Pawelec, Pani Paulina Jarzębska i Pan Remigiusz Przybył.

  Uwieńczeniem dnia było ślubowanie pierwszoklasistów i program artystyczny, który przygotowali: Martyna Cierlaczyk z klasy 2D i Witosz Bryła z klasy 3F. Uczniom klas pierwszych życzymy samych sukcesów, sił i uśmiechu każdego dnia. 

 • 1[13].jpg

  „Wolontariuszki językowe” w Tulipanie

  Od poniedziałku do środy (28-30.05) grupa osób niepełnosprawnych z miasta partnerskiego Kalisza – Hamm – uczestniczyła w warsztatach tanecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy „Tulipan”. We wtorek towarzyszyły im w zajęciach wspierając językowo uczennice naszej szkoły: Julia Dworacka, Natalia Kasprzak i Agata Panfil.

  Zdobyły nowe, cenne doświadczenia, nie tylko językowe, ale też ważne w życiu poznanie i zrozumienie potrzeb osób niepełnosprawnych.

  Zdjęcia: ŚDS „Tulipan”