2014/2015

Aktualności » Archiwum » Artykuły - archiwum » 2014/2015

 

 • Bądźmy razem

  16 września 2014 r. w naszej szkole odbyła się akcja edukacyjno-profilaktyczna pod hasłem „Bądźmy razem bezpieczni”. Jej inicjatorem była Fundacja „Bądźmy razem”.  Zapraszamy do obejrzenia filmiku z imprezy: LINK

 • zuzia.png.jpg

  Zuzia mistrzynią Polski w pływaniu!!!

  Nasza uczennica Zuzia Kit zdobyła latem dwa złote medale w pływaniu stylem klasycznym na mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim w kategorii juniora (17-18 lat). Została mistrzynią Polski juniorek. To już czternasty medal utalentowanej pływaczki Kaliskiego Klubu Sportowego. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

 • Asnykowcy na Wydziale Prawa

           Klasa humanistyczna z I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu miała przyjemność skorzystać  15 kwietnia 2015 z warsztatów prawniczych organizowanych przez Wydział  Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Młodzież z klasy 1d pod opieką p. Remigiusza Przybyła i p. Eweliny Majewskiej- Kędzi wzięła udział w siedmiu 45- minutowych prelekcjach dotyczących aktualnych prawnych problemów współczesnej młodzieży. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z wynikającymi z osiągnięcia odpowiedniego wieku  konsekwencjami prawnymi stosowania środków odurzających, dokonywania zakupów przez internet bądź też ściągania filmów z internetu.W klasach humanistycznych w Asnyku wprowadzono przedmiot podstawy prawa, którego celem jest  przygotowanie uczniów do podjęcia w przyszłości studiów prawniczych. Podczas warsztatów młodzież mogła poznać możliwości rozwoju przyszłej kariery zawodowej i naukowej związanej z prawem. Koordynatorem tego przedsięwzięcia w naszej szkole jest p. Ewelina Majewska- Kędzia, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

 • B10.jpg

  Kamila laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

            Kamila Przepiórka uczennica klasy 2e profilu biologiczno-chemicznego została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia dla szkół ponadgimnazjalnych, zajmując trzecie miejsce w Polsce. W Olimpiadzie wzięło udział 34500 uczniów z całej Polski. Do etapu centralnego zakwalifikowało się 16 uczniów. Kamila reprezentowała województwo wielkopolskie. W ciągu trzech dni trwania olimpiady  uczniowie musieli wykazać się wiedzą pisząc test sprawdzający, następnie udzielali pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz przedstawiali  prezentację przeprowadzonej w ciągu roku szkolnego akcji prozdrowotnej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • 3.jpeg

  Muzyka kocha poezję

         Miło nam poinformować, że  nasza uczennica Adrianna Wiśniewska z klasy 1d zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Poetyckiej "Muzyka kocha poezję", który odbył się w Zespole Szkół Nr 9, 12 czerwca bieżącego roku. Natomiast kilka dni później, we wtorek 16 czerwca poprzez kwalifikacje internetową miała okazje zaprezentować swoje umiejętności i staż muzyczny na IV Gali Młodych Utalentowanych Wielkopolan 2015 "Sztuka jest w nas" organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Życzymy Adriannie dalszego rozwoju w tym kierunku i wielu sukcesów muzycznych. 

 • DSCN1860.JPG

  Święto niemieckiego w Asnyku

             W minioną sobotę, 13 czerwca 2015 roku, podczas święta miasta, swoje święto obchodziła trójka absolwentów Asnyka. W samo południe odebrali bowiem z rąk przedstawiciela Burmistrza Miasta Hamm, pana Ulricha Krokera – pomysłodawcy nagrody, przedstawiciela wydziału kultury urzędu miasta Hamm, członka stowarzyszenia Kulturbrücke - Most Kulturowy Hamm-Kalisz, dyplomy Burmistrza Hamm. Na taki dyplom trzeba solidnie zapracować, ponieważ przyznawany on jest najlepszemu absolwentowi i najlepszemu germaniście wśród uczniów.  W tym roku nagrodzono aż troje absolwentów I LO: Joannę Paszyn – najlepszą absolwentkę, oraz Kaję Wojtaszczyk i Konrada Mocka – najlepszych germanistów, którzy otrzymali najlepsze wyniki z egzaminu DSD i celujące oceny z niemieckiego. Nagrodzeni otrzymali również już podczas uroczystości zakończenia szkoły nagrody książkowe ufundowane przez burmistrza Hamm, pana Thomasa Hunteger-Petermanna, pana Ulricha Krokera oraz pana Wolfganga Komo, nauczyciela naszej partnerskiej szkoły Hammonense z Hamm. Wręczający uroczyste dyplomy pan U. Kroker serdecznie pogratulował uczniom oraz ich rodzicom obecnym na uroczystości tak imponujących wyników. Podkreślił fakt, że Asnyk jest jedną z nielicznych szkół, która przeciw panującym wśród młodzieży trendom nauki zupełnie innych języków obcych , oferuje naukę języka niemieckiego na bardzo wysokim poziomie i umożliwia zdawanie certyfikatu DSD. Wyraził radość z faktu, że dwoje absolwentów planuje studia na niemieckich uczelniach. Podziękował Dyrektorowi szkoły, pani Elżbiecie Karpisiewicz i germanistce Agnieszce Iwanow-Marudzie za wspieranie uczniów w projektach i wymianach międzynarodowych. Dyrektor I LO, pani Elżbieta Karpisiewicz,  podziękowała pomysłodawcy tego wyróżnienia. Podkreśliła, że nasza szkoła dumna jest z takich absolwentów i tak prestiżowych nagród przyznawanych już od piętnastu lat. Na ręce pana Krokera złożyła podziękowania dla fundatorów. Pan Kroker na zakończenie wyraził radość z faktu, że kolejna grupa potencjalnych laureatów nagród burmistrza Hamm, przyjedzie już we wrześniu do Hammonense w ramach wymiany międzyszkolnej.

 • image4.JPG

  Pomoc dla Nepalu

  Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami i uczniami naszej szkoły wspierali akcję charytatywną Szkoły dla Nepalu. Zebrano dużą ilość ubrań dla dzieci jak i dla dorosłych oraz przyrządy szkole dla najmłodszych. Za udział w akcji serdecznie dziękuję - Remigiusz Przybył - opiekun SU.

 • 2[1].jpg

  Rewitalizacja kaliskiego podwórka

            Nasi wychowankowie pod opieką pani Eweliny Majewskiej Kędzi i pana Remigiusza Przybyła wzięli udział w projekcie miejskim "rewitalizacja kaliskiego podwórka" przy zbiegu ulic Chodyńskiego i Grodzkiej, od którego samorząd miasta chce rozpocząć rewitalizację śródmieścia. Uczniowie zorganizowali wraz z miastem ankietę, którą uzupełniali mieszkańcy kamienic, przy których mają rozpocząć się prace. Udział w projekcie naszych licealistów umożliwił zdobycie doświadczenia przy przeprowadzeniu ankiet oraz zbliżył ich w cykl społecznych analiz i konsultacji.

 • Wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody

                   22 maja 2015 roku klasa 2f wraz z opiekunem, Magdaleną Napruszewską -Jakubowską  wybrała się do Stacji Uzdatniania wody w celu dowiedzenia, gdzie i w jaki sposób kontrolowana jest woda pitna dostarczana mieszkańcom Kalisza. Mieliśmy możliwość zobaczenia z bliska laboratoria, w których wykonywane są wszelkie badania i oznaczenia fizyko-chemiczne parametrów wody miejskiej. Laboratorium wyposażone jest w nowoczesną aparaturę pomiarową pozwalającą na wykonywanie badań zgodnie z rosnącymi wymaganiami związanymi z dostosowywaniem ustawodawstwa polskiego do wymogów Unii Europejskiej. Zobaczyliśmy również mapę kontrolną jakości dostaw wody. Uczniom najbardziej spodobało się sprawdzanie jakości wody za pomocą małż oraz pustynia z osadu zbieranego ze zbiorników, w których znajdowała się przefiltrowana woda.  Zwiedzanie tego miejsca było dla całej klasy nowym i ciekawym doświadczeniem.

 • IMG_20150429_103327.jpg

  Warsztaty edytorskie w Poznaniu

                Ekipa z Asnyka 29 kwietnia 2015 r. kolejny raz uczestniczyła w warsztatach polonistyczno-dziennikarskich  w ramach uniwersyteckiego projektu Po co komu literatura - odpowiada młodzież podpowiada Richard Rorty, prowadzonych przez pracowników poznańskiej polonistyki.Tym razem nasi uczniowie doskonalili swoje umiejętności edytorskie w specjalistycznej pracowni, w której pan Mateusz Czekała (który sam siebie nazwał ,,książkorobem”) pokazał im z humorystycznymi akcentami jak ciężką pracą jest obróbka tekstu. Uczniowie mieli okazję pod okiem p. Czekały ,,kroić” tekst na komputerach iMac. Było to niezwykle ciekawe doświadczenie. Dr Katarzyna Krzak-Weissrównież opowiedziała o edytorstwie, a pani Marzenna Ledzion-Markowska,  dyrektor wydawnictwa naukowego UAM, promowała perełkę wydawniczą reprint modlitewnika Olbrachta Gasztołda (1480-1539), wojewody trockiego. Warsztaty te mogą okazać się dla uczestników szczególnie przydatne w przyszłości, ponieważ gdy będą chcieli złożyć podanie na Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu i podadzą informację, że opracowany przez nich dokumeny znajduje się  na dysku w pracowni edytorskiej,  otrzymają dodatkowo 10 punktów przy rekrutacji.
               Wizytę w Poznaniu zakończyły konsultacje z panem Tomaszem Umerle. Scenariusz napisany, w takim razie teraz czas na film. Zaczynamy kręcić w czerwcu. Efekty pracy już wkrótce :-) Trzymajcie za nas kciuki !!!

 • DSC_0141[1].jpg

  Nagroda Burmistrza Hamm

  W tym roku troje absolwentów naszego liceum otrzymało wyjątkowe nagrody, a mianowicie nagrody Burmistrza Hamm. Są to nagrody z partnerskiego miasta Kalisza, które fundowane są już od czternastu  lat. Głównym fundatorem jest Burmistrz Miasta Hamm, pan Thomas Hunsteger-Petermann, a współfundatorami pan Ulrich Kroker ze Stowarzyszenia „Most Kulturowy Kalisz-Hamm” oraz pan Wolfgang Komo, nauczyciel z partnerskiego Gimnazjum Hammonense z Hamm. Oprócz specjalnie drukowanych dla laureatów dyplomów, które dotrą do nas podczas święta miasta, wyróżnieni otrzymali w dniu zakończenia klas trzecich  nagrody książkowe. W tym roku nagrody powędrowały  do:
  -najlepszej absolwentki Joanny Paszyn
  -dwojga najlepszych germanistów wśród tegorocznych absolwentów: Kai Wojtaszczyk i Konrada Mocka.

 • rodzina dsd (1).jpg

  Wyjątkowa "rodzina DSD"

  Tegoroczna grupa DSD, czyli grupa uczniów klasy 3a I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka o rozszerzonym profilu języka niemieckiego, zdawała w grudniu 2014r. swój pierwszy, bardzo trudny egzamin językowy, certyfikat DSD B2/C1, najwyższy rangą egzamin Republiki Federalnej Niemiec za granicą.  Opłaciła się im trudna, mozolna praca, wkuwanie wytycznych niemieckiej komisji egzaminacyjnej, mrocznych reguł gramatycznych z tysiącami wyjątków, pisanie rozprawek raz w tygodniu, niezliczone testy słuchania i czytania. Wreszcie docenili fakt, że ucząca ich Agnieszka Iwanow-Maruda konsekwentnie, ale też bardzo przyjaźnie uczniom, wysoko postawiła poprzeczkę.

  Wyniki były w tym roku imponujące, opiekun wrocławski i przewodnicząca ustnej komisji egzaminacyjnej, pani Dorothea Burdzik, pochwaliła bardzo wysoki poziom kompetencji językowej zdających.

  gratulacje należą się: Kai Wojtaszczyk, Aleksandrze Antczak, Marcie Juszczak, Konradowi Mockowi, Gabrieli Wodiczko, Katarzynie Wielgusiak, Annie Biesiadzie oraz Natalii Janczak i Przemysławowi Balcerzakowi, którzy zdecydowali się zdawać dwie części egzaminu.

  Po co to wszystko?

  Certyfikat DSD jest szanowanym przez polskie i niemieckie uczelnie dokumentem potwierdzającym znajomość języka. Na niemieckie uczelnie kandydaci przyjmowani są bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów językowych i odbywania roku zerowego na naukę języka. Mają również możliwość otrzymania stypendium i miejsca w akademiku. Potencjalni pracodawcy szanują kompetencje językowe, ponieważ poziom C1 odpowiada praktycznie licencjatowi. Można więc studiować inny kierunek i otrzymać lepszą pracę, np. w fili niemieckiej firmy w Polsce. Oprócz tego najlepsi otrzymują prestiżową nagrodę Burmistrza Miasta Hamm w postaci pamiątkowego dyplomu i nagród książkowych. W tym roku byli to Kaja Wojtaszczyk i Konrad Mocek.

              Grupa DSD 2012-2015 to zespół wyjątkowych młodych ludzi, którzy nie samą nauką żyli. Takiej grupy ze świecą szukać... Nauka nie polegała tylko na pracy z podręcznikiem i wkuwaniu słówek, ale przede wszystkim na użyciu zdobytej wiedzy w tworzonych sytuacjach językowych. Wszyscy angażowali się w różne projekty. W klasie pierwszej i drugiej  przygotowywali  etiudy teatralne i  dwukrotne reprezentowanie naszą szkołę w przeglądach szkolnych teatrów językowych w IV LO. Przygotowywali się do obu przeglądów bardzo intensywnie, samodzielnie przygotowując scenariusze sztuk oparte na klasykach niemieckich oraz uczestnicząc w warsztatach teatralnych w NKJO w Kaliszu. W klasie drugiej uczniowie przeprowadzili w Niepublicznym Przedszkolu Niezapominajka całoroczny projekt „Z Niezapominajką w Europie”. Przez cały rok, raz w tygodniu uczyli dzieci podstaw języka niemieckiego, czytali im bajki po niemiecku, przygotowali dla nich bajkę „Śpiąca Królewna”, zadania językowe „Muzykanci z Bremy” na dzień dziecka, nauczyli ich śpiewać piosenki oraz przygotowali z nimi krótkie przedstawienie dla rodziców prezentowane podczas święta przedszkola.

  Godne podkreślenia jest też ich aktywne uczestnictwo w  wymianach  międzynarodowych z partnerską szkołą Hammonense z Hamm. Nauka języka nie jest nigdzie tak efektywna jak w Niemczech, a takie projekty I LO prowadzi od 22 lat. Podczas wizyt gości z Hamm w Kaliszu grupa DSD  przygotowywała  projekty gier miejskich, pokazując im w ciekawy sposób nasze miasto, przybliżając naszą kulturę i  aktywnie poznając się poprzez działanie.

  Uczniowie mieli możliwość nauki nie tylko w szkole, listopadowe wolne dni spędzili w ubiegłym roku na  intensywnym obozie językowym w Sobótce wraz

  z uczniami innych szkół DSD i nauczycielami. Intensywne całodzienne zajęcia, możliwość konsultacji, dokładna terapia błędów przyczyniły się niewątpliwie do sukcesu zdających.

  Najlepsi mieli okazję dwutygodniowego stypendium na Akademii Letniej w Torgelow, gdzie w towarzystwie młodzieży z siedmiu innych krajów szlifowali język.

  Grupa DSD wspierana jest merytorycznie i finansowo przez ZfA, czyli Centralny Wydział Szkolnictwa za Granicą, którego kierownik we Wrocławiu, pani Dorothea Burdzik, dba o wyposażenie pracowni języka niemieckiego w sprzęt multimedialny, słowniki i zestawy potrzebnych podręczników. Służy również radą nauczycielom oraz uczniom przewodnicząc komisji ustnych egzaminów pilotażowych i wskazując wszystkim rocznikom, jakie mocne i słabe strony miały prezentacje ich kolegów.

   To wyjątkowa grupa z wyjątkowo bogatym wachlarzem możliwości dla wyjątkowych młodych ludzi!

 • DSCF8938.JPG

  Warsztaty dziennikarskie w Poznaniu

            10 kwietnia 2015 roku sześcioosobowa grupa z naszej szkoły uczestniczyła w trzecim spotkaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu Po co komu literatura? Odpowiada młodzież, podpowiada- Richard Rorty.
  Warsztaty dziennikarskie prowadziła Agata Rosochacka, redaktorka  ,,Czasu kultury”, która opowiedziała młodzieży z czterech wielkopolskich szkół o pracy  w poznańskim czasopiśmie i jego historii. Zapoznała uczniów z charakterem pracy dziennikarza. Następnie zadaniem uczestników było znalezienie sposobów na zachęcenie społeczeństwa do czytania książek. Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i oryginalnością. Po bardzo interesujących warsztatach uczennice zaprezentowały panu Tomaszowi Umerle szkic scenariusza filmowego pt. W doświadczaniu literatury często więcej w nas podejrzliwości niż fascynacji i entuzjazmu, nad którym  uczestniczki projektu  intensywnie pracują. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.mackaliteracka.pl/

 • Asnykowcy najlepsi w Polsce!!!

            I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu to jedna z najstarszych szkół w Polsce, ale i  jedna z najlepszych. Od 2012 roku w Asnyku powstały klasy mundurowe, które specjalizują się w kształceniu i przygotowywaniu młodzieży do przyszłej pracy w formacjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek w naszym kraju. Oprócz typowych przedmiotów rozszerzonych tj. matematyki, wiedzy o społeczeństwie, historii wojskowości, w tych klasach wprowadzono różnego rodzaju zajęcia specjalistyczne, mające na celu kształcenie postaw patriotycznych, obywatelskich oraz umiejętności sprawnościowych. W dniach 15-17 kwietnia 2015 odbył się Ogólnopolski Turniej Klas Mundurowych. Patronat nad turniejem objął pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. społecznych inicjatyw pro obrony gen. dyw. Prof. Bogusław Pacek.Wzięły w nim udział 62 zespoły z całej Polski, w tym nasi uczniowie, którzy mieli okazje pokazać swoje  umiejętności. W wyniku klasyfikacji uczniowie I LO zdobyli I miejsce w ogólnej klasyfikacji kobiet.  Naszą szkołę reprezentowały: Melanie Gałczyńska i Daria Pietruszka. Nagrodą są 5 dniowe manewry dla klas mundurowych o wybranej przez nie tematyce , „INDEKSY WSHE” z 50% upustem za czesne na studia I-go stopnia w ramach oferty Centrum Systemów Bezpieczeństwa i Kształtowania Służb Mundurowych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku oraz I miejsce w Pierwszej Pomocy uzyskując maksymalną ilość punktów .W ocenie sędziów i lekarzy uczestniczących w tym zadaniu nasze dziewczęta wykazały się nie tylko dużą wiedzą teoretyczną ale przede wszystkim bardzo szybką  reakcją na zaistniałe zdarzenie. Dlatego też nagrodą jest 5-dniowy kurs pierwszej pomocy organizowany przez Międzynarodową Radę Resuscytacji. Dużym osiągnięciem także jest VI miejsce w ogólnej klasyfikacji mężczyzn, chłopcy z klasy trzeciej- Damian Szczepański i Jakub Białożyk, którzy zajęli również I miejsce,  tym razem w  biegu na orientację i I miejsce w torze sprawnościowym WOPR uzyskując najlepsze wyniki w historii organizowania tego turnieju. Nagrodą  był kurs na ratownika WOPR oraz zegarki treningowe.Podczas turnieju uczestnicy krzewili nie tylko szlachetną ideę współzawodnictwa, ale ukazali wizerunek sprawnego, zdecydowanego w działaniu i profesjonalnie przygotowanego kandydata do służb mundurowych. Głównym inicjatorem była pani Żaneta Balcerzak , która jest koordynatorem klas mundurowych, a zarazem nauczycielem w-f i przygotowywała naszą młodzież do tego turnieju. Podziękowania należą się także Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzecu , która wraz z nauczycielką prowadziła zajęcia z Pierwszej Pomocy, czego efektem było uzyskanie bardzo wysokiej lokaty  i wyróżnienia. 

 • Spotkania z rodzicami

  Zapraszamy Rodziców uczniów klas I i II na wywiadówki w środę 29 kwietnia 2015 r. o 17:00 (2d wyjątkowo na 17:30)

  Klasy pierwsze 17:00

  Klasy drugie 17:00

  1a - p. B. Witkowska - s. 10
  1b - p. E. Tomczyk - s. 2
  1c - p. A. Zając - s. 3
  1d - p. R. Przybył - s. 1
  1e - p. J. Woźniak - s. 11
  1f - p. M. Mencel - g. chem.

  2a - p. A. Pietrzykowska - s. 04
  2b - p. A. Gabiś - s. 9
  2c - p. Ł. Zając - s. 13
  2e - p. K. Kucińska - g. biologiczny
  2f - p. W. Zalewska - g. fizyczny
  wyjątkowo 17:30
  2d - p. J. Montelatic - s.011

 • Twarz Tuwima i nie tylko...

                O tym jak inspirującą czynnością może być interpretowanie fotografii opowiedział prof. dr hab. Jan Galant na czwartkowym ( 9 kwietnia 2015 r.) spotkaniu z uczniami klasy patronackiej IFPiK UAM. Punktem wyjścia do wprowadzania młodzieży w niepowtarzalny klimat międzywojnia oraz niepewne powojenne czasy była fotografia zrobiona 12 czerwca 1946 r. Julianowi Tuwimowi, jego żonie Stefanii oraz Jerzemu Borejszy (m.in. twórcy powojennej spółdzielni wydawniczej Czytelnik). Zdjęcie uwiecznia powrót Tuwimów z USA.  Przedwojenny celebryta ubrany z przesadną elegancją uchwycony został przez fotografa en face, a na jego twarzy można ujrzeć duże znamię na lewym policzku. Profesor J. Galant pokazał możliwości interpretowania zdjęcia jako tekstu kultury,  który należy postrzegać jako nośnik prawdy, dokument nobilitujący przeszłość, opowieść, którą poddajemy interpretacji. Druga część warsztatów poprowadzona została przez dr Kornelię Rybicką, która  zaprezentowała młodzieży strukturę nowej matury ustnej, a także sposoby interpretowania tekstów ikonograficznych.

 • DSCF1878[1].jpg

  Zapraszamy do Asnyka!

  Drzwi otwarte w Asnyku za nami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii. Wszystkich gimnazjalistów zachęcamy  do zapoznania się z naszą ofertą Oddziały - I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu.

 • Konkurs tłumaczeniowy

             13 kwietnia 2015 r. dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Konkursie Tłumaczeniowym organizowanym przez Zakład Filologii Angielskiej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczeń naszej szkoły, Maciej Gąsiorowski z klasy 3e otrzymał pierwsze wyróżnienie za swoją wersję tłumaczenia fragmentu opowiadania Alice Munro pt. „The Flats Road”. Po części konkursowej uczniowie wzięli udział w warsztatach tłumaczeniowych oraz językowych. Gratulujemy Maciejowi wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów językowych!

 • Matematycznie

  W konkursach matematycznych, które odbyły się w naszej szkole, do etapów finałowych zakwalifikowali się:

  - Wojciech Gierosz (kl.1e) i Emilia Gralka (kl.2f) - Konkurs organizowany przez ODN w Kaliszu

  - Klaudia Baranowska (kl.2b) - Pangea

  Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie! Opiekunem młodzieży i koordynatorem obu konkursów jest pani Ewa Dyśko.

 • Muzyka dla Asnyka

               24 marca 2015r. aula naszego liceum zabrzmiała po raz piąty utworami wykonywanymi przez zaproszonych gimnazjalistów w języku angielskim i niemieckim. Zaproszenie na piąty już konkurs pod honorowym patronatem dyrektora I LO, pani Elżbiety Karpisiewicz,  przyjęli uczniowie z dziesięciu gimnazjów wraz z opiekunami. Występy uczestników oceniało jury w składzie: pan Adam Michalak, muzyk, wykładowca UAM w Kaliszu, pani Emilia Wojtulewicz, nauczyciel języka angielskiego I LO, pani Agnieszka Szymańska-Pawelec,  nauczyciel języka niemieckiego I LO oraz Jakub Plota, uczeń naszej szkoły. 

   

  W kategorii język angielski nagrody otrzymali:

  I miejsce:  Justyna Garczarek, Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów nr 3 w Kaliszu

  II miejsce: Marcelina Olejnik, Zespól Szkół w Marchwaczu

  III miejsce:  Agnieszka Kaleta, Zespół Szkół w Chełmcach

  Grand Prix:  Karolina Janiak, Gimnazjum im. Agatona i Stefana Gillerów w Opatówku

  W kategorii język niemiecki nagrody otrzymali:

  I miejsce:  Bartosz Dreczko, Gimnazjum w Tłokini Wielkiej

  II miejsce: Marta Kliszewska, Gimnazjum w Zbiersku

  III miejsce:  Adrianna Pietura, Gimnazjum  im. Polskich Noblistów w Koźmin

  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, wyróżnieni nagrody książkowe i płyty CD, a zdobywczyni Grand Prix nagranie swojej  piosenki w profesjonalnym studio UAM, które umożliwił pan Adam Michalak. W przerwie gimnazjaliści mięli możliwość zapoznania się z ofertą naszego liceum, ze szczególnym naciskiem na profil językowy oraz przedstawieniem możliwości,który daje egzamin DSD. 

  Dzięki sponsorom organizatorzy zapewnili świeże bułeczki,pączki i inne słodkości. Organizatorzy dziękują: Piekarni Państwa Paraczyńskich, OSM Kalisz, Piekarni EMKO, Zakładowi Mięsno-Wędliniarskiemu „ Łyszczak”. 

  Serdecznie dziękujemy opiekunom gimnazjalistów, którymi były panie: 

  Hanna Jarczak, Agnieszka Szymańska-Pawelec, Karolina Sztolc, Katarzyna Domagała, Marta Galewicz, Aneta Grzelczyk, Maria Adamczyk, Agnieszka Madziała, Beata Przybylska, Anna Nowacka, Katarzyna Korzekwa, Agnieszka Pogorzelec, Anna Kornacka-Paszek oraz pan Bartosz Olender. 
  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

  Zespół nauczycieli języków obcych

 • DSCF1545.JPG

  Świątecznie

  Zapraszamy na wystawę "JAJEK WIELKANOCNYCH" , które eksponowane są w auli szkolnej. 

   

   

   

 • Warsztaty dziennikarskie w Poznaniu

          17 marca 2015 r. uczniowie naszej szkoły wraz z przedstawicielami czterech wielkopolskich liceów wzięli udział w kolejnym spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu Po co komu literatura? Odpowiada młodzież, podpowiada – Richard Rorty. Młodzież miała okazję doskonalić własne umiejętności medialne, podczas warsztatów dziennikarskich prowadzonych przez Mateusza Malinowskiego, redaktora Poznańskiego Informatora Kulturalnego, Sportowego i Turystycznego IKS, internetowego Wydawnictwa Miejskiego Posnania, portalu kulturapoznan.pl. Dziennikarz koordynował pracę młodzieży, podczas przekształcania tekstu publicystycznego w tekst informacyjny, przekazywał im praktyczne wskazówki niezbędne do zredagowania dobrego tekstu informacyjnego. W drugiej części spotkania nasi uczniowie przedstawili Tomaszowi Umerle przygotowany scenariusz filmowy nawiązujący do tezy Rorty’ego: W doświadczeniu literatury często więcej w nas podejrzliwości niż fascynacji i entuzjazmu. Kolejne spotkania z „refleksjami Rorty’ego” odbędą się w kwietniu. Projekt jest finansowany ze środków przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 • Sukces Kamili

             12 marca 2015r. w Poznaniu odbył się etap okręgowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. W XXII edycji Olimpiady udział wzięli uczniowie z województwa wielkopolskiego, którzy zajęli I miejsce w rejonach. Laureatką w kategorii szkół ponadgimnazjalnych etapu wojewódzkiego została, uczennica naszego liceum - Kamila Przepiórka, uczennica drugiej klasy profilu biologiczno-chemicznego. Kamila zakwalifikowała się do etapu centralnego. Będzie  reprezentować  Wielkopolskę podczas etapu centralnego, który odbędzie się w maju. Serdecznie gratulujemy Kamili I miejsca i życzymy jej dalszych sukcesów w etapie centralnym.

 • 326837_1426961518_db69_d.jpeg

  Światowy Dzień Poezji – podziel się z nami swoją twórczością!

  Piszesz do szuflady? Napisz do nas! Bibliotekarze, nauczyciele czy księgarze przyznają, że spada liczba osób czytających poezję. Chcemy to zmienić, dlatego zachęcamy Was do przesłania na adres biblioteki szkolnej: asnykliceum.biblioteka@wp.pl  swoich wierszy. Wszystkie opublikujemy na stronie biblioteki. Na Wasze wiersze czekamy do 17 kwietnia 2015 r. Zaznaczcie, czy chcecie, by podpisać je Waszym imieniem i nazwiskiem czy pseudonimem. Wszystkich serdecznie zachęcamy do pisania poezji.

 • pangea_logo.png

  Matematyczny tydzień w Asnyku

  We wtorek 3 marca odbył się w naszej szkole pierwszy etap Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Pangea organizowanego przez Meridian Internationel Schools oraz przez University Vistula. Jest to konkurs organizowany w Niemczech, Danii, Austrii, Polsce, Portugalii, Szwajcarii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Czechach, we Włoszech oraz na Węgrzech. Wzięło w nim udział 21 uczniów naszego liceum z klas: Ie, If, IIb, IIf oraz IIIb Z niecierpliwością czekamy na wyniki, życząc dalszych sukcesów. 
       Natomiast 4 marca odbył się szkolny etap konkursu matematycznego dla klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych organizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Wzięło w nim udział 11 uczniów naszej szkoły. Osoby, które osiągną odpowiedni próg punktowy dostają się do etapu rejonowego, który odbędzie się 15 kwietnia.  
  Koordynatorem obu konkursów w szkole jest pani Ewa Dyśko.

 • Kolejny sukces Asnykowców!

              Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły Eryk Kędzierski kl. Id, Milena Maćkowiak kl. Id, Martyna Grabowska kl. IId, Oliwia Klimek kl. IId, Karolina Mikołajczak kl. IIe, Zuzanna Żywiołowska kl.II e zostali zakwalifikowani do projektu „Po co komu literatura? Odpowiada młodzież. Podpowiada - Richard Rorty". Uczniowie wspólnie opracowali argumenty do rozprawki, która została wysoko ocenia przez koordynatorów projektu. Projekt realizowany jest w ramach programu Skills-eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Program eNgage współfinansowany jest ze środków unijnych (EFS) i oficjalnie realizowany na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich prowadzonych na WFPiK UAM, przeprowadzą wspólne badania z kadrą naukową, których zwieńczeniem będzie nagranie filmów popularyzatorskich z profesjonalistami, wspólne prowadzenie e-czasopisma i bloga popularyzatorskiego. Opiekunem młodzieży jest p. Joanna Montelatic.

 • 20150123300.jpg

  Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

            23 stycznia 2015r odbył się w Kaliszu  etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Uczennica naszego liceum  Kamila Przepiórka  z 2e zakwalifikowała się do etapu okręgowego olimpiady. Kamila będzie reprezentowała młodzież ponadgimnazjalną z naszego rejonu na etapie okręgowym, który odbędzie się 12 marca 2015 r w Poznaniu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

 • wyboryksiazek.jpg

  Zdecyduj, co będziesz czytać! - Ogólnopolskie Wybory Książek

          Od 16 do 20 marca 2015 r. w szkole organizowane będą Wybory Książek. W wyznaczonych dniach wrzucajcie do urny karty do głosowania, na których wpiszcie tytuły najciekawszych książek przez was przeczytanych (od 1 do 3 tytułów). Serdecznie zapraszamy! 

 • Dzień Języka Angielskiego w Asnyku

         W poniedziałek 19 stycznia 2015 r. zorganizowano w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego. Jego inicjatorką była p. Elżbieta Tomczyk, która wspólnie z pp. Agnieszką Pietrzykowską i Magdaleną Wiśniewską przygotowała konkursy. Uczniowie mogli wziąć udział w 5 konkurencjach: test leksykalno-gramatyczny So you think you know English, konkurs na najlepszą scenkę/stand-up w języku angielskim, konkurs piosenki w języku angielskim, konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych, a także konkurs na plakat Dzień Języka Angielskiego w Asnyku. Najlepiej z rozwiązaniem testu leksykalno-gramatycznego poradzili sobie: Marta Lorenc z 1e, Natalia Chwiłkowska z 2e i Mikołaj Morawski z 3a. Konkurs na najlepszą scenkę lub stand-up w języku angielskim wygrali uczniowie 2c  Szymon Zimny i Oskar Stradomski. Miłosz Sipka również z 2c wykonaniem utworu  All of Me (John Legend) porwał publiczność i został zwycięzcą konkursu piosenki w języku angielskim. Najbardziej wyczekiwaną przez uczniów konkurencją był konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych, który miał formę teleturnieju „1 z 10”. Zgłoszonych zostało 10 drużyn. Uczniowie zmagali się z pytaniami w zakresie geografii, historii, kultury, sztuki i muzyki. Po pełnym emocji  pojedynku wygrała drużyna klasy 2A: Mateusz Bera, Rafał Gorgol, Marcin Szkudlarek. W konkursie na plakat wyróżniono 3 prace - Magdaleny Ignasiak z 2d, Klaudii Sucheckiej z 1e oraz projekt czerwonej budki telefonicznej uczennic 2a: Adrianny Michalak, Joanny Niemiec i Pauliny Piekarskiej. Po części konkursowej uczestnicy wysłuchali wykładu w języku angielskim pana prof. dra hab. Mirosława Pawlaka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który próbował odpowiedzieć na pytanie How to be a successful language learner?. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy organizacji konkursów i tym, którzy wzięli w nich udział. Mamy nadzieję, że dobrej zabawy i emocji nie zabrakło. Zwycięzcom gratulujemy !

  Pamiętajcie: English is fun !!!

 • DSCF0435[1].jpg

  152. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

           21 stycznia 2015 r. przedstawiciele władz miasta Kalisza z prezydentem Grzegorzem Sapińskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Plichtą i wiceprzewodniczącym Edwardem Prusem złożyli hołd uczestnikom Powstania Styczniowego pod pomnikiem Adama Asnyka w Kaliszu. W 152 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego nie zabrakło również przedstawicieli I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu im. Adama Asnyka , przedstawicieli Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu z panem prezesem Adamem Borowiakiem na czele, przedstawicieli Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz reprezentantami osiedla Adama Asnyka w Kaliszu.Adam Asnyk pochodził z rodziny szlacheckiej i już od młodzieńczych lat wychowywany był w duchu patriotycznym. Po ukończeniu nauki działał w Towarzystwie Literacko-Słowiańskim w Paryżu i Heidelbergu. Brał udział w ruchu spiskowym, a w 1860r. Został aresztowany i uwięziony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. W powstaniu styczniowym był członkiem wrześniowego Rządu Narodowego, który działał od 17 września do 17 października 1863 r.

 • EWELINA1.jpg

  Konkurs biologiczny

           17 stycznia 2015 r w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu po raz piąty został przeprowadzony etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu  Biologicznego dla gimnazjalistów. W konkursie brała udział młodzież z  Kalisza oraz powiatów: kaliskiego, pleszewskiego, jarocińskiego, ostrowskiego, krotoszyńskiego, ostrzeszowskiego i kępińskiego. Do finału zakwalifikowały się Julia Woźna z Gimnazjum Sióstr Nazaretanek, Julia Dzierla z Niepublicznego Gimnazjum w Krotoszynie, Kacper Kiereta z Gimnazjum nr 2 im. Karola Wojtyły, Agata Nowacka z Gimnazjum nr 10 w Kaliszu.  Finał konkursu odbędzie się  20 marca 2015r w Poznaniu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • Wyniki etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego dla gimnazjalistów przeprowadzonego 17 stycznia 2015 r.

   

   

 • Zapraszamy na wykład

  19 stycznia 2015 r. o godzinie 13.30 gościem naszej szkoły będzie
  prof. dr hab. Mirosław Pawlak
  z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który wygłosi wykład pt.: 
  "How to be a successful language learner?"

  Wszystkich uczniów, którzy skończyli już lekcje, a chcieliby uczestniczyć w wykładzie serdecznie zapraszam.
  Elżbieta Tomczyk

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  11 stycznia 2015 roku nasi uczniowie wspomogli 23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas niedzielnego finału wolontariusze zebrali 1286,11 zł. Dziękujemy wolontariuszom i liczymy, że w przyszłym roku więcej uczniów weźmie udział w akcji J

 • CCI20150109.jpg

  Dobro powraca...

              Dziękujemy naszym uczennicom: Agacie Niziołek, Magdzie Sosnowskiej, Klaudii Płucienniczak i Michalinie Filipiak w imieniu świetlicy „Nazaret” za zorganizowanie i ufundowanie prezentów dla ich podopiecznych.

   

   

 • 20141220-0003.jpeg

  Finał konkursu KOMA

  W przedświąteczną sobotę aż jedenaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w drugim etapie konkursu matematycznego KOMA, który odbędzie się w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród finalistów znaleźli się: Jakub Telega, Joanna Fengier, Katarzyna Mikołajczyk, Agnieszka Małolepsza, Maciej Jaśkiewicz, Balbina Ławniczak, Aleksandra Michałowska, Iwona Zielińska, Dominika Kula, Monika Szewc oraz Aleksandra Stasiak. Tematem wykładu finałowego było "Nieziemskie przyciąganie", czyli specyficzne połączenie przekształceń jednokładności i powinowactwa. Niestety okazało się, że tego typu działania nie są mocną stroną asnykowców, w odróżnieniu od działań na macierzach, które poznali podczas etapu szkolnego. Dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły podczas konkursu! Koordynatorem konkursu w szkole i opiekunem młodzieży była pani Ewelina Lis-Jarnuszkiewicz. 

 • DSCN1327.JPG

  Ustny egzamin DSD zdany na medal

  18 grudnia 2014 r. uczniowie grupy DSD klasy 3a przystąpili do ustnego egzaminu DSD. Komisji przewodniczyła koordynator do spraw języka niemieckiego, pani Dorothea Burdzik, egzaminowała przygotowująca grupę do egzaminu p. Agnieszka Iwanow-Maruda, a członkiem komisji była p. Agnieszka Szymańska-Pawelec, nauczyciel języka niemieckiego naszej szkoły.  Do egzaminu przystąpiło siedmioro uczniów. Każdy przygotowywał przez 20 minut wypowiedź na temat materiału stymulującego, po czym prezentował go w formie czterominutowej wypowiedzi komisji egzaminacyjnej. Kolejne sześć minut zajmowała rozmowa z komisją dotycząca tematu stymulusa, po czym uczniowie omawiali prezentacje przygotowane przez siebie wcześniej, do których komisja ponownie zadawała pytania i prosiła o dodatkowe wyjaśnienia. Każdy uczeń otrzymywał po naradach komisji informację, na jakim poziomie zdał egzamin. Pięcioro zdających uzyskało najwyższy poziom C1, a dwoje poziom B2. Pani Burdzik gratulowała tak dobrego przygotowania do egzaminu. Nasi uczniowie przez dwa i pół roku osiągnęli poziom B2 lub C1 ustnej znajomości języka, co kosztowało ich wiele mozolnej pracy i dodatkowych godzin przygotowań prezentacji, ale ich trud został doceniony. 

 • DSCN1220[1].jpg

  Międzynarodowo bożonarodzeniowo w auli Asnyka

  16 grudnia 2014 r. odbył się kolejny konkurs bożonarodzeniowy na najpiękniejszą kartkę świąteczną oraz na najbardziej interesująco wykonaną kolędę w języku niemieckim dla gimnazjalistów. Konkurs pod honorowym patronatem Dyrektora I LO otworzyła wicedyrektor, p. Jadwiga Bartoszek. W tym roku do grupy niemieckiej dołączyli gimnazjaliści śpiewający oraz piszący po angielsku. Na konkurs kartek bożonarodzeniowych przesłano po 35 kartek w języku niemieckim i angielskim. Organizatorzy wspierani przez uczniów grup językowych wyróżnili po 12 najbardziej kreatywnych prac z każdego języka.

  Nagrody w kategorii język niemiecki otrzymali:
  Za oryginalność:Piotr Secler –Gimnazjum nr 2, Weronika Jaroszek – Gimnazjum nr 10, Joanna Madziała – Gimnzajum nr 10
  Miejsce 3:Kamila Nowak-Gimnazjum nr 10, Dominika Krysiak – Zespół Szkół w Tłokinii Wielkiej, Aleksandra Kuczyńska – Gimnazjum w Koźminku
  Miejsce 2:Wiktoria Kokocińska –Gimnazjum w  Zbiersku, Iga Iwanow- Gimnazjum nr 2, Aleksandra Księżak – Zespół Szkół w Russowie
  Miejsce 1:Gabriela Karwacka – Gimnazjum nr 2, Agnieszka Łańduch – Gimnazjum w Marchwaczu, Zosia Hendrysiak – Gimnazjum nr 10

  Nagrody w kategorii język angielski otrzymali:
  Za oryginalność:Dominika Krysiak – Zespół Szkół w Tłokinii Wielkiej,  Zosia Hendrysiak – Gimnazjum nr 10, Ilona Kużniak – Gimnazjum nr 7
  Miejsce 3:Kasia Bałch – Gimnazjum nr 10, Zuzanna Kałużna i Julia Molka– Gimnazjum nr 9
  Miejsce 2:Natalia Szymczak – Gimnazjum nr 10, Patrycja Przepiórka i Sandra Banasiak – Gimnazjum nr 7
  Miejsce 1:Sylwia Maślak- Zespół Szkół w Russowie, Klaudia Kowalska – Gimnazjum nr 10, Joanna Cofalska – Zespół Szkół w Chełmcach

  Do koncertu kolęd zgłosiło się 11 gimnazjów proponując 5 kolęd w języku niemieckim i 8 w angielskim. Poziom był bardzo wysoki, szczególnie cieszył nas fakt uczestnictwa gimnazjalistów, którzy śpiewali w Asnyku w poprzednich latach. Jury postanowiło więc przyznać aż trzy pierwsze miejsca, dwa drugie i jedno trzecie.

  Miejsce 3: Daria Wałęsiak i Łukasz Dudek - Zespół Szkół w Russowie
  Miejsce 2: Adrianna Pietura – Gimnazjum w Koźminku oraz Zofia Górka – Gimnazjum nr 7
  Miejsce 1: Justyna Garczarek – Gimnazjum nr 3, Marcelina Olejnik – Gimnazjum w Marchwaczu oraz Bartosz Dreczko - Zespół Szkół w Tłokinii Wielkiej

  Wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci książek, płyt i gier językowych. Wszyscy nauczyciele – opiekunowie oraz uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczennice grupy DSD klasy 1a zapoznały gimnazjalistów z ofertą klasy DSD,  natomiast  uczennice grupy 2a DSD przygotowały wypieki świąteczne dla wszystkich uczestników. W imieniu zespołów nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego I LO dziękujemy za udział w konkursie wszystkim  gimnazjalistom i ich opiekunom- Elżbieta Tomczyk  i Agnieszka Iwanow-Maruda, przewodniczące zespołów

 • poznan2.png

  Akademickie klimaty

            12 grudnia 2014 r. uczniowie klas patronackich (I d i II d) Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wzięli udział w bardzo wartościowych warsztatach prowadzonych przez studentów Koła Żywych Metodyków „Metoteka” oraz pracowników naukowych. Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach: Manipulacja i perswazja w nowych mediach – jak się obronić?, Popularne portale społecznościowe pod lupą młodego humanisty, Blog jako narzędzie krytyka literackiego. Specjalnie dla naszych uczniów i dzięki życzliwości władz instytutu warsztaty odbyły się w Salonie Mickiewicza pod Kopułą w Collegium Maius. Uczniowie mieli okazję poznać najważniejsze informacje z życia uczelni, poczuć przedsmak zajęć i obowiązków studenckich. 

 • DSCF1266.JPG

  Spotkanie pokoleń

  5 grudnia w auli szkoły z inicjatywy naszych absolwentów odbyła się uroczystość, w której brali udział przedstawiciele różnych pokoleń. Byli wśród nich dawni "Asnykowcy", uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. Ważnym elementem spotkania było przekazanie naszemu liceum Sztandaru Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. W imieniu stowarzyszenia dokonali tego pan prezes Władysław Jarczewski i pan Stanisław Kościelniak. Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę za zaufanie, jakim nas obdarzono, powierzając Sztandar. Jesteśmy zaszczyceni.

  W spotkaniu brał również udział znany i wybitny absolwent naszej szkoły, pan profesor Stanisław Pawlak, polski dyplomata, prawnik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawiciel Polski przy ONZ, doradca ds. międzynarodowych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego, członek Komisji Prawa Międzynarodowego, członek Komisji Prawa Morskiego PAN, sędzia Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza,  obecnie dziekan Wydziału Administracji i Zarządzania w Wyższej Szkole Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie, autor wielu publikacji, uhonorowany w 2005 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Pan profesor o swoich zasługach i bogatym życiu zawodowym mówił niewiele, więcej czasu poświęcił temu, co jest ważne i cenne w życiu, m.in.  nauce, pracy, celom, wyborom, odpowiedzialności i uczciwości. W swoim życiu często kierował się słowami  Adama Asnyka, które stanowią Misję naszej szkoły:

  Trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe

  .........

  Spotkanie pokoleń było nie tylko lekcją patriotyzmu, ale również  międzypokoleniowej współpracy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

 • poznan.jpg

  Asnykowcy w Katedrze Mikrobiologii Ogólnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

  5 grudnia 2014 r. uczniowie klasy IIe profilu biologiczno-chemicznego uczestniczyli w wycieczce do Poznania do Katedry Mikrobiologii Ogólnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas zajęć młodzież samodzielnie wykonywała i obserwowała pod mikroskopem barwione preparaty przyżyciowe  bakterii i grzybów. Miała okazję poszerzyć wiedzę zdobytą w szkole, samodzielnie przeprowadzić badania oraz poznać wiele ciekawostek dotyczących wirusów i bakterii. Wcześniej 24 października 2014 r. młodzież wzięła udział w wykładach  prowadzonych  przez prof. dr hab. Katarzyna Czaczyk i dr inż. Mariolę Galbas na temat "Pogawędki bakterii, czyli zjawisko quorum sensing" i "Wirusy - piękne i niebezpieczne towarzystwo". 

 • krew.jpg

  Mikołajkowa akcja pobierania krwi

  5 grudnia (piątek) 2014 r. od godziny 8 do 11 odbędzie się na terenie naszej szkoły po raz kolejny akcja poboru krwi. Akcja odbywa się w ramach XIII edycji organizowanego przez PCK ogólnopolskiego turnieju „Młoda krew ratuje życie”. Koordynatorem akcji jest pani Agnieszka Bełzowska-Maślak.

 • DSCN1203.JPG

  Pisemny egzamin DSD w Asnyku

  2 grudnia 2014r.  odbyła się część pisemna egzaminu DSD II, czyli Deutsches Sprachdiplom, certyfikat językowy na poziomie B II/C I. Dyplom ten  umożliwia studiowanie na zagranicznych uczelniach bez konieczności zdawania egzaminu językowego. Jego ranga niesie ze sobą więc bardzo wysoki stopień trudności. W pierwszej, pisemnej części egzaminu udział wzięli uczniowie naszej szkoły z klasy IIIA, w której uczą się języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym. Przez ostatnie trzy miesiące nauka była niezwykle intensywna, w szczególności pisanie trudnych rozprawek. Pomocny w przygotowaniach był intensywny obóz języka niemieckiego w Sobótce. Egzamin pisemny składał się z trzech części: Leseverstehen (czytanie ze zrozumieniem), Hörverstehen (rozumienie ze słuchu) oraz część, która wymagała od uczestników napisania rozszerzonej rozprawki w formacie niemieckim, czyli Schriftliche Kommunikation (komunikacja pisemna). Do egzaminu przystąpili: Aleksandra Antczak, Przemysław Balcerzak, Ania Biesiada, Natalia Janczak, Marta Juszczak, Konrad Mocek, Gabriela Wodiczko oraz Kaja Wojtaszczyk. W komisji nadzorującej egzamin zasiadły  przygotowująca uczniów do egzaminu przez dwa i pół roku nauczycielka niemieckiego, pani Agnieszka Iwanow-Maruda oraz wicedyrektor szkoły, pani Jadwiga Bartoszek. Na wyniki egzaminu czekamy aż do kwietnia, ponieważ prace wszystkich zdających sprawdzane są  w Niemczech.

 • 10430452_825912097459621_1641183843257113483_n.jpg

  Śniadanie z klasą

  W szkole brakuje inicjatyw, które łączyłyby uczniów, ale nie tylko ich nawzajem, ale także ich z nauczycielami. A czy jest lepszy sposób na wspólne spędzenie czasu niż śniadanie? Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia. Stare przysłowie mówi – "Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi". I jest w tym dużo prawdy.

  Śniadanie gwarantuje uśmiechnięty poranek, ale daje nam też energię na cały dzień. Jest także podbudową więzi międzyludzkich, bo kiedy jak nie przy śniadaniu możemy zamienić parę miłych słów „co u kogo słychać?”. Takie wspólne miłe śniadanie urządziło sobie wiele klas w naszej szkole podczas godzin wychowawczych. Pomysłodawcą tej akcji była pani Anna Gabiś. A ponieważ w dzisiejszym zabieganym świecie człowiek nie ma czasu żeby usiąść i spokojnie zjeść coś w pozytywnej atmosferze, zaproponowała urządzenie klasowego „pikniku”. Każdy z uczniów miał przynieść coś, co będzie pasowało do śniadania i będzie kojarzyło się ze słowem „zdrowy”.  Większość wywiązała się z tego zadania wzorowo. I tak na klasowym stole można było zauważyć – chleby i ciasta domowej roboty, sałatki, warzywa, owoce świeże oraz suszone, jogurty, konfitury, czy nawet też naleśniki. Po takim śniadaniu chyba każdemu poprawiłby się humor. - To bardzo dobry pomysł. Często nie zastanawiamy się co jemy rano, a takie lekcje mogą zwrócić uwagę na „wagę” śniadania – mówią uczniowie.  Wielu z nich przyznało, że nie je śniadań w domu w ogóle – „bo za późno wstają”, „bo nie mają czasu”, bądź po prostu „im się nie chce”. Takie zatrważające opinie potwierdzają statystyki prowadzone przez dietetyków – ponad 1/3 ankietowanych nie je nic przed wyjściem do szkoły lub pracy. Tymczasem to właśnie pierwszy posiłek jest gwarantem efektywnej pracy umysłowej. By jednak zyskać podwójnie, warto włączyć do diety konkretne produkty wspierające mózg - chociażby orzechy lub migdały. W czasach, gdy opieramy się na tłustym mięsie i niezdrowych fast-foodach, warto poświęcić te 5 minut na przygotowanie czegoś zdrowszego i naturalnego. W końcu, chyba każdy z nas chce cieszyć się pełnym zdrowiem jak najdłużej, a świeży pomidor, czy też marchewka, są całkiem przyjemnymi „gwarantami długowieczności”.

  Bardzo dziękujemy klasie 3e za przygotowanie notatki i udostępnienie zdjęć.

 • ActionComics300-Supermanv229.jpg

  Lekcja ze Supermanem

         Dlaczego superbohater, wykreowany bez mała 100 lat temu, nadal fascynuje ludzi? Co łączy Daredevila z Supermanem, Spidermanem, Captain America i X-Men’em? Na czym polega fenomen słowa superman, które należy do 10 najbardziej rozpoznawanych wyrazów na świecie? Jak rolę odegrała popularna seria komiksów dla dzieci i młodzieży Action Comics, w wykreowaniu ikony popkultury – Supermana, fantastycznej postaci skutecznie walczącej ze złem? Uczniowie klas patronackich wraz z doktorem Piotrem Pławuszewskim (pracownikiem Katedry Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM) zastanawiali się nad rolą superbohaterów w kulturze masowej, rozważali jak wzorce filmowe przenoszone są w codzienne życie, i czy są one warte powielenia.  

 • ang.png

  Dzień Języka Angielskiego - 19 stycznia 2015 r.

  Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w I Dniu Języka Angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu.

  Zespół Anglistów przygotował dla Was kilka propozycji:

  • Konkurs na najlepszy plakat pt. „Dzień Języka Angielskiego w Asnyku” . Plakat należy przygotować do 14 stycznia, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 19 stycznia.
  •  „Soyouthinkyouknow English” – test leksykalno-gramatyczny Ze względów organizacyjnych test odbędzie się 12 stycznia o godzinie 7.45. Zapisy u swoich nauczycieli języka angielskiego. Liczba uczestników ograniczona.
  • Konkurs na najlepsze dialogi sytuacyjne/scenki w języku angielskim - zapisy u swoich nauczycieli języka angielskiego.
  • "1 z 10” – konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych (zapraszamy grupy 3 osobowe z poszczególnych klas) – zapisy u nauczycieli języka angielskiego.
  • Konkurs piosenki w języku angielskim– zapisy u nauczycieli języka angielskiego

  Zapisy trwają do 10 grudnia!!!

  Dodatkowo zapraszamy do zorganizowania stoisk z tradycyjnymi angielskimi wypiekami lub innymi potrawami, których moglibyśmy spróbować. Nie zapominajmy oczywiście o prawdziwie angielskim napoju – herbacie!!!

  W imieniu wszystkich Anglistów serdecznie zapraszam,

   Elżbieta Tomczyk

 • krwiodawstawo.jpg

  Edukacja o honorowym krwiodawstwie w Asnyku

  W dniach 24-25 listopada klasy trzecie uczestniczyły w prelekcjach promujących honorowe krwiodawstwo. Pan Janusz Sibiński, przewodniczący Wielkopolskiej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK, omówił zasady i przebieg oddawania krwi. Rozwiał wszelkie wątpliwości i mity związane z krwiodawstwem. Młodzi asnykowcy  uświadomili sobie jak bezcenne jest propagowanie leku ratującego życie i zdrowie drugiego człowieka. Prelekcje promują Mikołajkową Akcję Oddawania Krwi na terenie szkoły. 

 • koma.jpg

  Konkurs matematyczny KO-MA

  W środę 26 listopada w naszej szkole odbył się wykład, który stanowił pierwszą część konkursu matematycznego KO-MA organizowanego przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, który w naszej szkole odbywa się już po raz piąty. Tematem wykładu były Macierze, przygotowała go, na podstawie przysłanego przez organizatorów konspektu i przeprowadziła pani Ewelina Lis-Jarnuszkiewicz. Wzięło w nim udział ponad 30 uczniów, dyrekcja oraz  chętni nauczyciele. Zadaniem słuchaczy było notowanie i wychwytywanie najważniejszych informacji przekazywanych przez wykładającego. W czwartek, 27 listopada odbyła się druga część, sprawdzająca nabyte podczas  wykładu wiadomości i umiejętności, uczestnicy konkursu mogli korzystać z własnych notatek sporządzonych na wykładzie w środę. KO-MA oprócz tego, że rozwija matematycznie, uczy także racjonalnego notowania. Uczniowie, którzy uzyskają odpowiednią ilość punktów, wezmą udział w finałowym etapie we Wrocławiu. W tym roku wykład wzbudził zainteresowanie w szczególności wśród trzecioklasistów, którzy z macierzami zetkną się na studiach, więc konkurs w pewien sposób przyda im się w przyszłości. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie etapu szkolnego.

 • dps2.jpeg

  Rozdając uśmiech...

  24 listopada 2014 klasa 2f wraz z wychowawcą, p. Weroniką Zalewską, udała się z wizytą do kaliskiego Domu Opieki Społecznej. Uczniowie przygotowali poczęstunek oraz program artystyczny w wykonaniu uczennicy Julity Balcerzyk. Rezydenci domu spontanicznie przyłączyli się do wspólnego śpiewania i po raz kolejny prawdziwym okazało się powiedzenie, że muzyka łączy pokolenia. Uczniowie już planują ponowną wizytę, tym razem w klimacie świątecznym.

 • Olimpiada chemiczna

  Uczniowie naszej szkoły: Katarzyna Mikołajczyk (3b), Wojciech Kulawinek (3b ), Balbina Ławniczak (3e), Justyna Sobczak (3e), Aleksandra Michałowska (3f), Joanna Paszyn (3f), Aleksandra Szymańska (3f) zakwalifikowali się do I etapu LXI Olimpiady Chemicznej która odbędzie się 29 listopada 2014 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakwalifikowani uczniowie pod opieką Bogusławy Walińskiej - Łuczak wzięli udział w seminariach naukowych zorganizowanych przez UAM w Poznaniu, które odbyły się 15 i 22 listopada 2014 roku. Prowadzone przez wykładowców uczelni pod kątem zbliżającej się olimpiady. Uczniom życzymy powodzenia.

 • godz.jpg

  Sukces Jakuba

  W sobotę, 15 listopada 2014 r.  w Solcu Kujawskim odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów do lat szesnastu, rozgrywanych w ramach Polskiej Federacji Kyokushin Karate. W turnieju wzięło udział 162 zawodników z trzydziestu trzech ośrodków. Turniej rozgrywany był w dwóch konkurencjach katai kumite. Uczeń klasy 1c, Jakub Goździewicz zajął wysokie -  II miejsce w kategorii powyżej 70 kg . Gratulujemy sukcesu!

 • Festiwal ciasta

  13 listopada 2014r. w szkole zorganizowany został przez Samorząd Uczniowski Festiwal Ciasta. Uczniowie oraz pracownicy szkoły mieli okazje spróbować dzieła "NAJSŁODSZYCH ASNYKOWCÓW 2014 ROKU" :) Smakołyki przybrały różne kształty i kolory, rozeszły się błyskawicznie.

 • 250237_814180085305022_7595506739709260571_n.jpg

  Intensywny obóz języka niemieckiego w Sobótce

  Wolny listopadowy weekend grupa pięciorga uczniów z klasy 3a, grupy niemieckiej spędziła ze swoją nauczycielka języka niemieckiego bardzo pracowicie. Ola Antczak, Marta Juszczak, Konrad Mocek, Kasia Wielgusiak i Kaja Wojtaszczyk pod opieką Agnieszki Iwanow-Marudy wyruszyli w niedzielę, 9 listopada o 6.00 rano do Sobótki. No i się zaczęło! Prowadząca zajęcia, pani Dorothea Burdzik, nasz koordynator do spraw języka niemieckiego z Wrocławia, narzuciła ostre tempo zajęć. Uczniowie przez cały dzień ćwiczyli swoje umiejętności z zakresu mówienia, czytania, słuchania ze zrozumieniem, a  przede wszystkim pisania wypracowania. Wypracowania sprawdzały i dokładnie omawiały z piszącymi obecne na seminarium nauczycielki z Wrocławia, Gliwic, Jeleniej Góry i Kalisza. W ten sposób można było jeszcze dokładniej poznać swoje mocne i słabe strony. Wieczorami oprócz rozmów na temat oceny wypracowań uczniowie mieli możliwość skonsultowania z panią Burdzik prezentacji, które przygotowują na egzamin ustny. W seminarium uczestniczyło 47 uczniów oraz pięcioro nauczycieli. W ocenie uczniów było świetnie, za rok polecamy tę formę kolejnej klasie DSD. Więcej zdjęć można znaleźć w galerii.

 • karski.jpg

  Półfinalistki

  Uczennice klasy 2d:  Martyna Grabowska, Zuzanna Kit i Klaudia Kłos pod opieką pana Remigiusza Przybyła dostały się do drugiego etapu  konkursu historycznego „Za dużo widziałem w czasie wojny...”- Jan Karski (1914-2000). 
  Życzymy powodzenia w dalszym etapie.

 • 11list[1].jpg

  Uroczystości upamiętniające Święto Niepodległości

  7 listopada 2014 roku w naszej szkole odbył się apel i część artystyczna, którą przygotowała klasa 2a wraz z wychowawcą, panią Agnieszką Pietrzykowską upamiętniająca rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież przedstawiła krótką inscenizację, która miała pokazać, że wśród codziennego zgiełku nie należy zapominać o  trudnej historii naszego państwa. Natomiast 11 listopada młodzież naszego liceum wraz z opiekunem, panem Remigiuszem Przybyłem wzięła udział w uroczystościach przed kaliskim ratuszem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 • zbiorbat.jpg

  Zbiórka baterii

  Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji zbiórki zużytych baterii w naszej szkole. 

   

 • lit1.jpg

  Międzynarodowe Zaduszki Poetyckie

              6 listopada 2014 r. w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie poetyckie – inauguracja XXXVII Listopada Poetyckiego. Gościliśmy poetów z Polski i z różnych części świata: Albert Tusseyn, Ute Pfeiffer, Lam Quang My, Mareka Zagaińskiego. Artyści odczytywali własne wiersze,  o których dyskutowali z uczniami naszej szkoły. Młodzież z entuzjazmem wsłuchiwała się w prezentowane teksty przez p. Marka Wawrzkiewicza prezesa Zarządu Głównego Literatów Polskich w Warszawie, p. Danuty Bartosz, wiceprezesa zarządu ZLP w Poznaniu, p. Agnieszki Tomczyszyn-Harasymowicz, nauczycielki i poetki, wietnamskiego poety Lam Quang My. Organizatorem zaduszek poetyckich w naszym mieście była kaliska aforystka, poetka Urszula Zybura.  W programie imprezy kulturalnej znajdowały się liczne spotkania poświęcone poezji. Patronat nad tym wartościowym przedsięwzięciem kulturalnym objął prezydent Kalisza pan Janusz Pęcherz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

 • filozoficzny.jpg

  Młodzi filozofowie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka

  4 listopada 2014 r. w I LO w Kaliszu odbył się po raz czwarty Konkurs Filozoficzny COGITO, ERGO SUM. Organizatorzy, czyli Polskie Towarzystwo Filozoficzne oddział w Kaliszu i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli pragnęli przez to przedsięwzięcie zainteresować młodzież edukacją filozoficzną, zachęcić do samodzielnego myślenia oraz kształtować ich wrażliwość poznawczą.Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z rejonu Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. W etapie pierwszym młodzi filozofowie musieli rozwiązać test z historii filozofii, a w drugim, odpowiedzieć na pytania z wylosowanego zestawu. Komisja konkursowa w składzie: ks. prof. UAM dr hab. Jan Grzeszczak, prof. dr hab. Hubert Mikołajczyk, dr Grzegorz Matuszczak oraz mgr Beata Witkowska,po sprawdzeniu prac pisemnych oraz wysłuchaniu odpowiedzi uczestników wskazała zwycięzców konkursu:

  I miejsce: Sławomir Glinkowski z IV LO w Ostrowie Wielkopolskim,

  II miejsce: Oliwia Konarska z IV LO w Ostrowie Wielkopolskim,

  III miejsce: Konrad Mocek z I LO w Kaliszu.

  Zwycięzcom gratulujemy i czekamy na V edycję konkursu w 2015 r.

 • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

  Zachęcamy do zapoznania się z wspólnym listem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ministra Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka oraz przypadającą również w tym dniu 25. rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Niewątpliwie będzie to sprzyjało dyskusji o prawach dziecka, będzie również doskonałym momentem do realizacji ciekawych zajęć i przedsięwzięć związanych z poszerzaniem wiedzy na temat praw najmłodszych obywateli.

  http://brpd.gov.pl/materialy-do-pobrania/25-lecie-konwencji-o-prawach-dziecka

  http://brpd.gov.pl/listy-rpd/list-z-okazji-ogolnopolskiego-dnia-praw-dziecka

 • Podziękowanie

  I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu serdecznie dziękuje
  Panu Piotrowi Gulczyńskiemu reprezentującego Firmę Handlową MG
  za pomoc przy pielęgnacji zieleni wokół szkoły.

 • wszystkich4.jpg

  Pamiętamy...

  31 października 2014 roku nasi uczniowie wraz z opiekunami siostrą Małgorzatą Depką i panem Remigiuszem Przybyłem odwiedzili cmentarz miejski, na którym pochowani są najwybitniejsi asnykowcy.  Jak co roku nasza młodzież odmawiała modlitwę i zapalała znicze na ich nagrobkach.

 • Z wizytą na UAM

           29 października 2014 r. uczniowie klasy patronackiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz klasy III F wysłuchali prelekcję profesora dra hab. Piotra Łuszczykiewicza o życiu i twórczości Brunona Schulza. Pan profesor opowiedział o twórczości autora Sanatorium pod Klepsydrą, a także analizował oraz interpretował wraz młodzieżą niepublikowany fragment opowiadania Wiosna. Następnie studentki edukacji artystycznej zagrały krótki koncert prezentujący bogactwo i różnorodność muzyki.

 • archiwum.jpg

  Archiwum filmowe

  28 października 2014 roku nasi uczniowie wraz z opiekunem panem Remigiuszem Przybyłem wzięli udział w premierze 2 Edycji Kaliskiego Archiwum Filmowego. Głównym punktem spotkania było obejrzenie fragmentów filmów oraz spotkanie z bohaterami nagrań na temat Kalisza w pierwszych dniach II wojny światowej. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu wzięli udział w dyskusji mających na celu ustalenie pewnych wątpliwych dotąd faktów historycznych. Po zakończeniu spotkania, pani Dyrektor APK Grażyna Schlender  zaprosiła naszą młodzież do uczestnictwa w lekcjach archiwalnych, z czego na pewno nasi uczniowie skorzystają.

 • Asnykowcy bliżej Unii Europejskiej...

        24 października 2014 r. odbyła się VI edycja Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowanego przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct- Ostrów Wielkopolski. Konkurs cieszy się dużą popularnością w województwie wielkopolskim, ale również wśród uczniów naszego liceum. Jego celem jest m.in. inspirowanie uczniów do zainteresowania się problematyką europejską, przybliżenie wiedzy o krajach Unii Europejskiej, uświadomienie młodzieży ich roli w zjednoczonej Europie, kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury i języka. Uczestnikami konkursu byli przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych w naszym województwie. Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Kłos (2D), Dominika Kempa (3A), Konrad Mocek (3A), Patryk Słomian (3D). Konrad Mocek zajął III miejsce, a tym samym został szczęśliwym posiadaczem telewizora LED. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy innych do brania udziału w konkursach i olimpiadach.
  Koordynatorem konkursu w naszej szkole jest p. Ewelina Majewska- Kędzia.

 • Warsztaty w CKiS

          23 października 2014 r. uczniowie klasy II d wraz wychowawcą uczestniczyli w ciekawym przedsięwzięciu zorganizowanym przez CKiS w Kaliszu w związku z VI Festiwalem Kultur Regionów Europy. Nasi uczniowie mieli okazję nauczyć się podstawowych zwrotów komunikacyjnych w języku rumuńskim, podczas warsztatów kulturowo-językowych prowadzonych przez dr Emilię Ivancu oraz dra Tomasza Klimkowskiego pracowników wydziału neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rozważania o bogactwie językowym i kulturowym rumuńskiej wołoszczyzny, poprzedziła projekcja dokumentalnego filmu Béla Lugosi o kontrowersyjnym aktorze  pochodzącym z Transylwanii, który w latach 30 XX w. w USA stworzył klasycznym wizerunek wampira Draculi. 

 • kinonatemat.jpg

  Kino na temat

         20 października klasa I d obejrzała film Bogowie w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Film opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi (Tomasz Kot), który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Po projekcji filmowej młodzież wysłuchała ciekawego wykładu profesora Piotr Łuszczykiewicza, dotyczącego wpływu wybitnych jednostek na naszą rzeczywistość. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy jednostka wybitna powinna poświęcać się dla ogółu. Dyskusję poprowadziła Natalia Mazur z poznańskiej redakcji Gazety Wyborczej. Partnerami Kina na temat w Kaliszu są Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka oraz Uniwersytet im. Adama Asnyka w Poznaniu. 

 • Gałązka heliotropu

  17 października 2014 roku w auli naszej szkoły odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego Gałązka heliotropu. Przystąpiło do niego 52 uczestników (41 z gimnazjów i 11 z liceów). Pierwsze miejsce spośród uczniów gimnazjów zajęła Wiktoria Kramarska z Gimnazjum nr 7 w Kaliszu, drugie Joasia Kubiak z Gimnazjum nr 10 też w Kaliszu, trzecie Ania Czarnecka z gimnazjum w Szczytnikach. Jury w składzie: panie Marzanna Forysiak i Karena Łuszczykiewicz oraz pan Włodzimierz Garsztka przyznało również cztery wyróżnienia. Otrzymali je:Karolina Mosiołek Z Gimnazjum nr 7 w Kaliszu, Agata Woźniak z Koźminka, Kasia Klepanda i Bartosz Dreczko z Tłokini Wielkiej. Pierwsze miejsce wśród licealistów zdobyła Ada Wiśniewska z naszej szkoły, wykonując piosenkę Zamiast, drugie Olaf Bressa z V LO, który zaprezentował własną, pełna dowcipu parafrazę tekstu barokowego poety, trzecie Maja Majewska także nasza koleżanka. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

 • Warsztaty filmowe

  9 października 2014 roku uczniowie klasy 1f wzięli udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez krytyków filmowych państwo Małgorzatę i Marka Hendrykowskich, nauczycieli akademickich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zostały one poprzedzone projekcją filmu Jana Komasy "Miasto 44". Dzieło artysty wywołało różne emocje młodzieży, z którymi mogli się podzielić, uczestnicząc w dyskusji na jego temat.

 • chcz5.jpg

  Wyjazd integracyjny klas pierwszych

  W czwartek 2 października 2014 roku odbyła się wycieczka integracyjna klas pierwszych do Wioski Indiańskiej, znajdującej się w Józefowie koło Chocza. Przygotowano mnóstwo atrakcji. Klasy brały udział w wielu zabawach integracyjnych. Jedną z nich było pokonywanie toru przeszkód, aby otrzymać nowe indiańskie imię, rywalizacja w dojeniu krowy na czas, ujeżdżania byka, rzut tomahawk do celu i wiele innych. Po wspólnej zabawie znalazł się czas na ognisko oraz kiełbaski z grilla. Pobyt zakończył się nauką tańca Country & Western Cowboy Dance oraz okolicznościowymi zdjęciami. 

 • dps.jpg

  Warto pomagać

             30 września 2014 klasy Id i II d wraz z wychowawcami odwiedzili mieszkańców kaliskiego Domu Pomocy Społecznej. Mieszkańcy DPS-u mieli okazję poznać asnykowską młodzież, która na to spotkanie upiekła ciasto oraz przygotowała krótkie występy artystyczne. Nasi uczniowie przekonali się, że warto zwracać uwagę na los drugiego człowieka, niektórzy zadeklarowali chęć niesienia pomocy starszym osobom w postaci wolontariatu. 

 • wybory_do_su.jpg

  Wybory przewodniczącego i opiekuna SU

   W poniedziałek 29 września uczniowie naszej szkoły wybierali swojego przedstawiciela oraz opiekuna. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Marcin Maj, uczeń klasy 2e, natomiast opiekunem SU – pan Remigiusz Przybył. Gratulujemy! Życzymy wielu sukcesów i owocnej współpracy :)

 • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

  Miło nam poinformować, że Zuzanna Żywiołowska, uczennica  klasy 2e, otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Może się o nie ubiegać uczeń, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. Gratulujemy!!!

 • sprz1.jpg

  Sprzątanie świata 2014

  W piątek, 19 września po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Klasy 2c, 1c, 1d i 2b-geo wraz z wychowawcami wyruszyły przed południem w plener na wielkie sprzątanie sąsiadujących ze szkołą Plant i Parku Miejskiego. Akcja przebiegała zgodnie z wytycznymi ustawy o nowych zasadach segregacji śmieci. Każda klasa otrzymała rękawiczki i worki przeznaczone do określonego rodzaju śmieci oraz ulotki informacyjne na temat ich segregowania. Akcja  zainicjowana przez fundację „Nasza Ziemia odbyła się już w Polsce po raz dwudziesty pierwszy. Jej głównym celem jest poprawa środowiska naturalnego poprzez bezpośredni udział mieszkańców w oczyszczaniu ze śmieci najbliższych im terenów, a zwłaszcza zachęcenie uczniów szkół do podjęcia działań na rzecz ochrony przyrody i poprawy estetyki najbliższego otoczenia. Dziękujemy Wszystkim za czynny udział w akcji. Dodatkowo uczniowie klasy 2b-geo w ramach zajęć geografii „w terenie”, ćwiczyli wyznaczanie azymutów oraz posługiwanie się planem miasta i mapą topograficzną. 

 • DSCF0496[1].jpg

  Bądźmy razem bezpieczni

  16 września 2014 r. w naszej szkole odbyła się akcja edukacyjno-profilaktyczna pod hasłem „Bądźmy razem bezpieczni”. Jej inicjatorem była Fundacja „Bądźmy razem”. W przedsięwzięciu tym wspierali nas zaproszeni do współpracy przedstawiciele Zakładu Karnego w Kaliszu, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Prokuratury Rejonowej w Kaliszu, Komendy Miejskiej Policji - Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego, Kaliskiego Bractwa Motocyklowego oraz Lekarz Medycyny Piotr Suda.
  Zgromadzona młodzież mogła zapoznać się z dotychczasową działalnością Fundacji „Bądźmy razem”, którą przybliżyła nam Pani Agnieszka Andrzejak – przedstawiciel Fundacji.
  Swoją wiedzą na temat zachowania młodzieży po zażyciu środków psychoaktywnych i o przemocy w rodzinie   podzielili się Przedstawiciele Komendy Miejskiej w Kaliszu: aspirant sztabowy Dariusz Kaczmarek (Wydział Ruchu Drogowego) oraz młodszy aspirant Witold Woźniak (Wydział Prewencji). Na temat konsekwencji  łamania prawa pod wpływem środków odurzających głos zabrał pan prokurator Krzysztof Dębski. O możliwych następstwach posiadania i zażywania środków psychoaktywnych, o „życiu za murami” mówił oficer prasowy Zakładu Karnego w Kaliszu pan Remigiusz Czaja. Pan Sławomir Chrzanowski reprezentujący Wojewódzki Ośrodek  Ruchu Drogowego przybliżył nam obowiązujące przepisy w aspekcie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, natomiast pan doktor Piotr Suda mówił na temat działania i wpływu środków psychoaktywnych na organizm człowieka. Konferencję zakończył występ uczennicy naszej szkoły Julity Balcerzyk.
  Dużą atrakcją dla młodzieży okazała się możliwość praktycznego poznania, jak zmienia się świadomość, koncentracja, równowaga oraz jakie zaburzenia w przestrzeni występują u osoby nietrzeźwej. W tym celu użyte zostały autogogle. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć motory, ale również porozmawiać z członkami Kaliskiego Bractwa Motocyklowego, którzy starali się przekonać zgromadzoną młodzież, iż rozwijając swoje pasje, do celu można dojechać tylko na trzeźwo. Cała społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu serdecznie dziękuje wszystkim, którzy okazali wsparcie w działaniach na rzecz bezpieczeństwa nas wszystkich. Serdecznie dziękujemy Państwu  Mirosławie i Stanisławowi Paraczyńskim za pyszne bułeczki, które były super dodatkiem do grochówki w trakcie naszego spotkania.
  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii oraz obejrzenia filmiku: 

 • maj[1].jpg

  Nasz uczeń na konsultacjach obywatelskich w Ratuszu

  11 września br. uczeń naszego liceum, Marcin Maj, uczestniczył w zorganizowanych przez Urząd Miejski Miasta Kalisza konsultacjach społecznych związanych z realizacją Funduszu Obywatelskiego. Marcin zgłosił projekt budowy w naszym mieście Skateparku. Mieszkańcy Kalisza zaproponowali ponad 60 różnych projektów, spośród nich wybrano tylko 13 do realizacji, w tym również projekt naszego ucznia. Miasto jest gotowe wydać pół miliona złotych na budowę tej inwestycji. Zanim ruszą prace budowlane, należy jeszcze przeprowadzić rozmowy z młodzieżą, aby wskazać najlepszą lokalizację i kształt tego obiektu.

  http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkancow/aktualnosci/obywatelskie-konsultacje
  http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkancow/aktualnosci/tak-dla-skateparku
  http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkancow/aktualnosci/fundusz-obywatelski-rozstrzygniety

 • I Kaliski Przegląd Młodzieżowych Grup Kabaretowych oraz Stand Upperów

               Organizatorem I Kaliskiego Przeglądu Młodzieżowych Grup Kabaretowych oraz Stand Upperów jest I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. Koordynatorem i autorem przeglądu jest pani Kamila Majewska. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w konkursie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami i regulaminem… 

 • WP_20140914_054.jpg

  Patron

  W niedzielę, 14 września 2014 o godz. 1000 w kaliskiej katedrze pw. św. Mikołaja odbyła się msza św. z okazji kolejnych, już 176 urodzin naszego patrona, w intencji wychowanków, profesorów i uczniów Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka. Po mszy św. uczniowie naszej szkoły wraz z jej absolwentami „Asnykowcami” przeszli ze sztandarem i kwiatami pod  pomnik poety. 

 • pasowanie.jpg

  Ślubowanie

   W piątek 12 września 2014 r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Wzięło w nim udział 193 uczniów wraz z wychowawcami.

 • Spotkania z Rodzicami

  Harmonogram spotkań z Rodzicami - 10 września 2014 r.
  16:30 - spotkania w salach Rodziców uczniów klas II z wychowawcami
  17:00 - w auli spotkanie Rodziców uczniów klas 1d, 1e, 1f z dyrektor Elżbietą Karpisiewicz, 
             potem w salach z wychowawcami
  17:00 - spotkanie Rodziców uczniów klas 1a, 1b, 1c w salach z wychowawcami,
             potem ok. 17:30 w auli spotkanie Rodziców uczniów z dyrektor Elżbietą Karpisiewicz, 
  18:00 - w auli spotkanie Rodziców uczniów klas III z dyrektor Elżbietą Karpisiewicz,
             potem spotkanie z wychowawcami w salach.

 • ksi[1].jpg

  Kiermasz książek

  W poniedziałek 8 września o godz. 10:35 podczas długiej przerwy na sali gimnastycznej odbędzie się kiermasz książek. Prosimy przygotować podręczniki (podpisać: imię, nazwisko, klasa i cena jaką chcecie za książkę), będziemy je zbierać w poniedziałek od rana. Informacje znajdują się również na gazetce samorządu szkolnego. W razie pytań prosimy się zgłaszać do prof. Woźniaka lub do Bogusi Kochanek (IIIe).

 • Wyprawka szkolna - dotyczy uczniów klas trzecich

  Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Kalisza termin składania wniosków do szkół upływa 12 września br. Uczniowie klas trzecich spełniający warunki powinni taki wniosek złożyć w sekretariacie uczniowskim. Wszelkie informacje o wyprawce znajdują się na tablicy ogłoszeń obok sekretariatu na I piętrze. Zgodnie z harmonogramem programu realizacja zwrotu rodzicom kosztu zakupu podręczników  nastąpi do 17 listopada 2014 r. 

 • Stypendium socjalne

  O stypendium mogą się ubiegać uczniowie z rodzin, w których dochód na członka rodziny nie przekracza 456,00 zł netto. Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony.
             Wnioski o stypendium socjalne należy składać w sekretariacie uczniowskim  do 15.09.2014r. Szczegóły na tablicy informacyjnej przy sekretariacie uczniowskim. Do wniosku każdy wnioskodawca dołącza wypełnione oświadczenie.

 • julita[2].jpg

  Kolejny sukces Julity

  Uczennica naszej szkoły, Julita Balcerzyk zajęła drugie miejsce w XXII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki dla dzieci i młodzieży „We – XXI Century”, który odbył się dniach 22-29 sierpnia 2014 roku w Słonecznym Brzegu w Bułgarii. Gratulujemy!!!

   

 • Podręczniki

           W zakładce: Dla uczniów/Podręczniki można znaleźć wykaz podręczników na rok szkolny 2014/2015. Klasa 2a informację o podręczniku do matematyki otrzyma we wrześniu od nauczyciela uczącego.

 • Herbich_Dziewczynyzpowstania_popr_500pcx.jpg

  Zaproszenie

  Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu zaprasza na spotkanie z Anną Herbich autorką książki „Dziewczyny z Powstania” oraz na otwarcie wystawy „...niosąc naręcza pragnień jak spalonych róż”, które odbędzie się w poniedziałek, 28 lipca 2014 o godz. 16.00 w Filii nr 5, ul. Złota 26-28.

 • Grechuta-Festival-2013_span16image16.png

  Grechuta Festival 2014

  W dniach 9-12 października 2014r. odbędzie się w Krakowie siódma edycja Grechuta Festival - największego w Polsce wydarzenia poświęconego pamięci Marka Grechuty. Jego głównym elementem jest konkurs na interpretacje jego piosenek. Konkurs ma formułę otwartą. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie dwóch dowolnych, nagranych przez artystów utworów z repertuaru Marka Grechuty. Ważne, by jest przygotowanie własnego podkładu muzycznego (a nie korzystanie z oryginalnego nagrania). Zgłoszenia w formacie mp3 należy nadesłać poprzez formularz dostępny na stronie www.grechutafestival.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 września 2014 r. Zapraszamy!

 • Wyniki matur

   W piątek 27 czerwca absolwenci poznali wyniki matur. W tym roku zdawalność matury w kraju wyniosła zaledwie 71%, w Wielkopolsce 70%, a w Asnyku w chwili obecnej 95%. Mamy nadzieję, że będzie to 100%, gdy dziewięcioro maturzystów poprawi swój wynik w sierpniu. Wszystkim absolwentom, którzy zdali już egzamin dojrzałości gratulujemy serdecznie, a tym, którzy będą zdawali jeden egzamin w sierpniu, życzymy powodzenia.

 • Warsztaty na UAM

          Czy teksty hiphopowe mogą być pełnoprawnymi wierszami? Jak bardzo odnotowują  one zachowania polskiego społeczeństwa, czy mówią prawdę, czy posługują się utartymi schematami? I wreszcie jak stworzyć chwytne rymy, zaciekawiające odbiorcę? To tylko kilka kwestii, o których dyskutowali uczniowie klasy patronackiej na warsztatach poprowadzonych 24 czerwca przez pracownika IFP UAM w Poznaniu Tomasza Umerle. Na zajęciach młodzież analizowała wiersze z tomiku Bartka (Fisza) Waglewskiego, Warszafka płonie, opatrzonego recenzją krakowskiego poety Wojciecha Bonowicza, który 18 listopada 2011 roku w naszej szkole przeprowadził Lekcję czytania Miłosza. Po analizie tekstów współczesnych, nasi humaniści udali się na niezwykle inspirujący wykład dra Macieja Parkitnego Treny Jana Kochanowskiego jako arcydzieło literackie i cykl poetycki. Warsztaty i wykłady okazały się doskonałą okazją pogłębienia wiedzy zdobytej na zajęciach języka polskiego, a także rozwijały indywidualne zainteresowania uczestników. Koordynatorem współpracy z IFP UAM jest p. Joanna Montelatic.

 • ZfA-Logo_Auslandsschularbeit_29-11-2010.jpg

  DSD

  W naszej szkole jest możliwość zdawania egzaminu z języka niemieckiego - DSD. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi na naszej stronie w zakładce SZKOŁA. 

 • mecz[1].jpg

  Mecz Asnykowcy - Jagiellonowie

  W piątek 20 czerwca odbył się XXVII tradycyjny Mecz Asnykowcy-Jagiellonowie. Jagiellonki/Kopernik prowadził pan Grzegorz Kulawinek, natomiast nasze liceum pan Łukasz Zając. Asnyk zagrał w okrojonym składzie, zawodników było tylko sześciu, ale pomimo tego w końcówce meczu uzyskali przewagę i odnieśli osiemnaste zwycięstwo (58:53)! Gratulujemy!!! W meczu reprezentowali nas: Piotr Latosiński, Darek Kamzelewski, Norbert Jurek, Michał Kornacki, Marcin Kornacki i Artur Kapitaniak. Dziękujemy!

 • Nasze sukcesy

   18 czerwca uczennica klasy 1f -  Ania Czechowska na uroczystości w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu odebrała  nagrodę za konkurs "Poznaj przeszłość Diecezji Kaliskiej", w którym zajęła trzecie miejsce. Gratulujemy!

 • Podziękowanie

  Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz dziękuje Dyrekcji oraz Nauczycielom i Uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka, którzy włączyli się w organizację jubileuszowej V literackiej gry miejskiej "Kaliszanie piszący - Kaliniec utracony", przygotowanej z okazji setnej rocznicy  zburzenia  miasta o najpiękniejszych nocach i dniach.

 • szefowa4.jpg

  Finałowa Gala konkursu "Jestem szefową"

          11 czerwca 2014 r. w Sali Kolumnowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników V edycji ogólnopolskiego konkursu JESTEM SZEFOWĄ –inicjatywy Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania realizowanej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
  W finałowej gali uczestniczyło 20 laureatek z całej Polski – były to uczennice szkół ponadgimnazjalnych, które w pierwszym etapie napisały pracę dotyczącą swoich zdolności przywódczych. Podobnie jak w poprzednich edycjach 20 finalistek oraz towarzyszących im rodziców i nauczycieli zostało objętych programem rozwojowym zawierającym takie elementy jak: szkolenia z umiejętności przywódczych, mentoring i wizyty studyjne w wybranych instytucjach, m.in. w Sejmie RP, firmie Procter&Gamble, Microsoft czy spotkanie z Panią Prezydentową Anną Komorowską i panią Dorotą Zawadzką „Supernianią”. Jedną z uczestniczek tego przedsięwzięcia była uczennica naszego Liceum – Dominika Kula z klasy 1b, która wraz ze swoją mamą i wychowawcą – panią Anną Gabiś uczestniczyła w czterodniowej wizycie w Warszawie. Praca Dominiki – dotycząca jej działalności w harcerstwie, została nagrodzona wyróżnieniem przyznanym przez jednego ze sponsorów konkursu.
  W ramach tego wyróżnienia Dominika objęta została programem rozwojowym Twoja Perspektywa, który umożliwi jej zapoznanie się ze specjalnie przygotowaną ofertą edukacyjną uczelni wyższych w Polsce, zapewni także udział w cyklu szkoleń mających na celu określenie indywidualnych predyspozycji zawodowych.
  Warto dodać, że prace finalistek oceniała Kapituła konkursu w składzie:
  Agnieszka Kozłowska-Rajewicz -Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania – przewodnicząca Kapituły konkursu
  Joanna Kluzik-Rostkowska - Minister Edukacji Narodowej
  Ewa Synowiec - Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
  Prof. Lena Kolarska-Bobińska - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  Władysław Kosiniak-Kamysz - Minister Pracy i Polityki Społecznej
  Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m.st. Warszawy
  laureatki poprzednich edycji konkursu oraz inne podmioty – partnerzy konkursu.

 • ferenc.jpg

  Niecodzienna lekcja historii

        10 czerwca 2014 r. gościł w naszej szkole pan Stefan Ferenc od wielu lat pasjonat historii Liskowa i okolic, który wygłosił wykład na temat "Dzieje Liskowa w latach 1939-1945”. Uczniowie klasy 1d pod opieką pana Remigiusza Przybył aktywnie wzięli udział w nim udział. Na spotkaniu poruszono wiele tematów m.in. wysiedleń Polaków na roboty do III Rzeszy, działalność ks. Wacława Blizińskiego oraz dyskutowano na temat systemu oświatowego i  gospodarczego w naszym regionie podczas II wojny światowej.

 • "Pat"

  „Profilaktyka i Ty” to program edukacyjny Komendy Miejskiej Policji adresowany do młodzieży i promujący zdrowy styl życia wolny od uzależnień. Młodzież naszej szkoły przystąpiła do programu. Proces edukacji profilaktycznej w programie „Pat” polega na nauce poprzez sztukę i sport. W podejmowaniu działania chodzi głównie o budowanie społeczności poprzez łączenie środowisk na zasadzie wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji. Istotą programu jest zaangażowanie młodzieży
  w działalność profilaktyki rówieśniczej, adresowanej do kolegów i koleżanek.

  W sobotnie czerwcowe popołudnie zjednoczy się cały kraj w trosce o to,
  aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia.
  Impreza odbędzie się 14 czerwca 2014 r. o godzinie 15.55
  w Zespole Szkół nr 10 przy ulicy Podmiejskiej w Kaliszu.

 • 001.jpg

  Grosz do grosza

  Uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w akcji "Grosz do grosza" w ramach projektu Nakarm Głodnego. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!

   

 • gra[1].jpg

  Gra literacka Kaliniec Utracony

          W sobotę (7 czerwca 2014 r.) nasza szkoła po  raz trzeci włączyła się w przygotowanie miejskiej gry literackiej, której pomysłodawcą był pan Maciej Stadmuller oraz  Stowarzyszenie  im. Haliny Sutarzewicz. W tym roku nasi uczniowie odgrywali role powieściowych postaci  Nocy i dni Marii Dąbrowskiej. Uczennice wystąpili w oryginalnych strojach z filmu Noce i dnie w reżyserii Jerzego Antczaka, wypożyczonych z magazynów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. I tak w rolę opiekunki dziewcząt na Pensji Wenordenowej wcieliła się Sandra Grabara z kl. IIF, w rolę Barbary Niechcic Julia Waszak kl. IIF, Julki służącej Niechciców Ola Michałowska kl. IIF. Na uczestników z kartami gry przy ulicy Kościuszki 22 czekały Ola Szymańska i Ada Pietrzak z kl. IIF. Gra wpisała się w miejskie obchody 100 rocznicy zburzenia Kalisza przez oddziały pruskie i nawiązywała do powieści Marii Dąbrowskiej, w której ta tragedia została opisana. Opiekę nad młodzieżą sprawowały pani Joanna Montelatic i pani Joanna Przywara. 

 • platan8.jpg

  Platan - drzewko wolności o wdzięcznym imieniu Adaś

         4 czerwca 2014 roku w samo południe w 25. rocznicę wyborów czerwcowych nauczyciele i uczniowie naszej szkoły posadzili drzewko wolności – platan, któremu nadano imię patrona Adaś. Pan Jarosław Woźniak dał krótką lekcję historii, przypominając znaczenie tego wydarzenia dla Polaków i kraju. Powiedział między innymi: 25 lata temu, 4 czerwca 1989 roku, pokonaliśmy komunizm kartą wyborczą, a nie karabinem. Dzięki temu żyjemy w wolnym kraju, cieszymy się niepodległością i demokracją. Dziś trzeba sobie zadać pytanie, czym jest dla nas wolność, czy wszystko, co mi wolno, jest wolnością, jak łączyć wolność z poczuciem odpowiedzialności i prawem. Wiemy, że nie wszystko w ciągu tych 25 lat wolności udało się osiągnąć zgodnie z marzeniami. Ale wiemy też, że nie ma wolności bez trosk i kłopotów, bez wysiłku i bez ciężkiej pracy. Wiemy, że nie ma wolności bez ludzkiej solidarności. Dziś musimy dla niej pracować, musimy nauczyć się ją cenić i nią cieszyć, znajdować w niej źródło wiary i optymizmu. Obywatelem i patriotą nie jest się raz na 4 lata w lokalu wyborczym, jest się każdego dnia pracy, nauki, każdego dnia poświęconego rodzinie!!! Dziś Polsce najbardziej zagraża bierność, obojętność i brak zaufania do samych siebie. Wolność odzyskana 4 czerwca 1989 roku powinna nas łączyć, budować poczucie siły i wiarę w to, że i tym razem pokonamy przeszkody i trudności. Wielkość Polski jest w nas - wolnych obywatelach wolnej Ojczyzny!!!
  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 • julita[1].jpg

  Nasz talent

             Julita Balcerzyk, uczennica klasy If  zdobyła  główną nagrodę - Grand Prix w VII Diecezjalnym Festiwalu Pieśni Religijnej w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Koncert finałowy odbył się 3 czerwca w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kaliszu. Gratulujemy Julicie i życzymy dalszych sukcesów!

 • ham2.jpg

  Niemieckie akordy w asnykowskiej auli

           W piątkowe przedpołudnie, 30 maja 2014roku, aula naszego liceum ożyła przepełniona wyjątkowo nie jękami uczniów, piszących w niej trudne klasówki, lecz pełną życia muzyką, którą przywieźli nam goście z Hamm. To już drugi koncert Orkiesty i Chóru Gimnazjum Hammonense z Hamm, nasza partnerska szkoła uświetniła też uroczystość otwarcia auli, przed sześciu laty. Orkiestra przebywa w Polsce na tournee koncertowym, a zaproszenie naszej szkoły dyrygent chóru pan Alexander Fox przyjął bez chwili namysłu, albowiem pozostali opiekunowie pani Heike Jochem i pan Ulrich Lütgebaucks, Honorowi Przyjaciele Miasta Kalisza, są przyjaciółmi naszej szkoły od ponad dwudziestu lat i zawsze chętnie do nas wracają. Podczas koncertu Wiceprezydent Kalisza, pan Dariusz Grodziński wraz z Dyrektorem I LO, panią Elżbietą Karpisiewicz wręczyli najlepszym absolwentkom i najlepszemu germaniście wśród uczniów Dyplomy Burmistrza Miasta Hamm. Nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Hamm oraz panów Krokera i Komo, wyróżnieni otrzymali już wcześniej. Po koncercie uczniowie klasy 1e i 1f, uczestniczący w projekcie językowym, pokazali kolegom z Niemiec w alternatywny sposób najważniejsze zabytki naszego miasta. Najcenniejszy dla naszych uczniów był oprócz aspektu kulturalnego, kontakt z żywym językiem i zetknięcie się z nim w sytuacji dnia codziennego, a nie w ławce szkolnej. Bardzo cieszy fakt, że tak wiele młodzieży, bo ponad dwadzieścia osób zdecydowało się popracować i zaprezentować trudne informacje w ciekawy sposób i do tego po niemiecku… Nagrodą było podsumowanie gości z Niemiec, którzy na ponad dwugodzinnym spacerze poznali zaprezentowane przez osiem różnych grup wizytówki naszego miasta. Stwierdzili, że było to najlepsze oprowadzanie po mieście, jakie przeżyli. W sobotę mięli okazję pod opieką pani Emilii Wojtulewicz i uczniów klasy 2a, DSD, poznać Gołuchów i Śmiełów. W rolę przewodników wcielili się uczniowie, co znowu znalazło aplauz u gości. To kolejne przedsięwzięcie z języka niemieckiego, które umożliwia uczniom naszego liceum nie tylko podszlifowanie tego niezbyt lubianego języka, ale przede wszystkim pozwala im nawiązać nowe kontakty, które potem kwitną na facebooku oraz przełamać opory i nabrać więcej motywacji do nauki. Nad przygotowaniem wizyty gości oraz nad projektem językowym czuwała Agnieszka Iwanow-Maruda, a kolejna przygoda z językiem niemieckim już we wrześniu, podczas kolejnej wymiany międzyszkolnej z Hamm.
  Więcej zdjęć można znaleźć w galerii.

 • zaproszenie-2 (1).jpg

  V gra miejska KALISZANIE PISZĄCY

  Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz oraz
  współorganizatorzy serdecznie zapraszają do udziału
  5. jubileuszowej literackiej grze miejskiej KALISZANIE PISZĄCY
  „Kaliniec utracony – w setną rocznicę zburzenia miasta
   o najpiękniejszych nocach i dniach”
  Szczegółowe informacje oraz regulamin na stronie internetowej:
   
  www.kaliszaniepiszacy.blogspot.com

 • niezapo.jpg

  Asnykowcy wprowadzają Niezapominajkę w świat języka niemieckiego

         Przez cały rok szkolny grupa niemiecka DSD klasy IIA z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka wprowadzała grupę Fiołków z Niepublicznego Przedszkola "Niezapominajka” w trudne arkana języka niemieckiego. Na dorocznym święcie Niezapominajki, podopieczni asnykowców przedstawili inscenizację piosenki pt. "Im Kindergarten". Dzieci stanęły na wysokości zadania, bardzo szybko opanowały trudny niemiecki tekst, po czym bez tremy zaprezentowały go rodzicom. Licealiści bardzo chętnie zaangażowali się w ten nowatorski projekt, poświęcili wiele czasu na przygotowanie dzieci do występu. Wykazali się oni dużą cierpliwością oraz odpowiedzialnym podejściem do niełatwej i nowej dla nich roli "nauczycieli". Oprócz piosenki dzieci poznały podstawowe zwroty powitania i pożegnania, kolory, liczby oraz nazwy wszystkich bohaterów bajek, które czytała im młodzież. Na święcie w przedszkolu Asnyka reprezentowały: Marta Juszczak, Katarzyna Wielgusiak, Aleksandra Antczak i Karolina Stasiak. Opiekunem młodzieży była pani Agnieszka Iwanow-Maruda. 

 • Asnykowiec zwycięzcą "Bitwy o dom"!

          Gratulujemy naszemu absolwentowi Łukaszowi Durajskiemu wygranej w „Bitwie o dom”, programie emitowanym przez stację telewizyjną TVN. 29 maja odbył się finał konkursu, w którym nagrodą główną było mieszkanie w Warszawie. Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia stron:
  http://bitwaodom.tvn.pl/uczestnicy,2207,p/lukasz-durajski,2441.html
  http://bitwaodom.tvn.pl/wideo,2205,v/lukasz-w-koncu-jest-szczesliwy,1288668.html
  http://bitwaodom.tvn.pl/wideo,2205,v/lukasz-to-sa-emocje-ktorych-nie-da-sie-opisac,1288693.html 

 • niezapo3.jpg

  Muzykanci z Bremy w Niezapominajce

           W ramach patronatu językowego I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu nad Niepublicznym Przedszkolem Niezapominajka w Kaliszu, grupa uczniów klasy IIA DSD zabrała przedszkolaków w bajkową przygodę do Bremy. Prowadząc jedną ze stacji językowych, uczniowie nauczyli dzieci nazw bohaterów znanej bajki braci Grimm. Na podstawie fragmentu filmu w języku niemieckim, licealiści przedstawili dzieciom fabułę bajki. Największe zainteresowanie wzbudziła nauka fragmentów piosenki oraz przedstawienie małej inscenizacji,  podczas której dzieci wcieliły się w postacie bohaterów: osła, psa, kota i koguta, a następnie zagrały na instrumentach. Dzieci bardzo chętnie angażowały się w projekt, były bardzo zadowolone i stwierdziły, że język niemiecki nie jest wcale taki trudny. Tego kolejnego wyzwania dydaktycznego podjęli się Marta Juszczak, Natalia Janczak i Konrad Mocek, nad stroną techniczną czuwał Michał Fic, a całość pilotowała Agnieszka Iwanow-Maruda. Więcej zdjęć można znaleźć w galerii.

   

 • Asnykowski talent

  Maja Majewska, uczennica klasy 1a otrzymała wyróżnienie w II Wielkopolskim Konkursie Poezji Patriotycznej Nie rzucim ziemi skąd nasz ród. Przesłuchania odbyły się w sobotę 24 maja w Publicznym Gimnazjum Katolickim w Poznaniu. Patronami konkursu byli: dr Marian Król - prezes Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, Elżbieta Walkowiak - Wielkopolski Kurator Oświaty, Marek Woźniak -  Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Ks. Stanisław Gądecki Arcybiskup - Metropolita Poznański, Ks. Edward Janiak -  biskup kaliski. Uroczysta gala finałowa oraz wręczenie nagród odbędzie się 14 czerwca 2014 roku w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Gratulujemy!

 • zburzenie2.jpg

  Wystawa

  W setną rocznicę zburzenia Kalisza w naszej szkole zorganizowano wystawę poświęconą temu wydarzeniu. Zapraszamy.

 • Uwaga!

  Tegoroczni maturzyści, którzy będą kontynuować naukę na studiach dziennych, mogą ubiegać się o tzw. stypendium pomostowe.  Zapoznajcie się ze szczegółami...

 • interaktywny-konkurs-it.png

  "Interaktywny produkt IT" - ogólnopolski konkurs informatyczny

  „Interaktywny produkt IT” to ogólnopolski konkurs informatyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Oto niezwykła, nowatorska w skali kraju inicjatywa otwierająca nowe możliwości dla młodych twórców i pasjonatów nowoczesnych technologii. Akademia Morska w Szczecinie, organizuje konkurs dla fanów wirtualnego świata, zapewniając laureatom i szkołom nie tylko interesujące nagrody (takie, jak np. rejs statkiem czy elektroniczne gadżety, łączna wartość nagród przekracza 20 000 zł) nie mniej wartościową nagrodą będzie dla uczestników konkursu możliwość zawodowego kontaktu z firmami, które wiodą prym w branży IT – laureaci konkursu mają szansę na praktyki, staże oraz pracę w zawodzie! Partnerami konkursu są między innymi: Microsoft, NetStream, Sup4Nav, Technopark Pomerania, Tieto, Unizeto, natomiast  patronat objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami…

 • 2[2].jpg

  Trzeciomajowe obchody w Kaliszu

  Jak co roku nasi uczniowie wzięli udział w obchodach 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap odbył się na Głównym Rynku w kaliskim ratuszu, gdzie można było usłyszeć przemówienie prezydenta miasta dr inż. Janusza Pęcherza oraz wysłuchać koncertu orkiestry dętej "Gród Nad Prosną". Drugim etapem był przemarsz uczestników obchodów trzeciomajowych do Katedry Kaliskiej, gdzie zaprezentowano przedstawienie "Czy bez tej miłości można żyć?". Podsumowującym elementem uroczystości była Msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił biskup kaliski senior Stanisław Napierała. Opiekunem młodzieży podczas uroczystości był pan Remigiusz Przybył.

 • maj1.jpg

  Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

           30 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Program artystyczny przygotowała klasa 2e. Przedstawienie było próbą odpowiedzenia na pytanie, jaki jest stan wiedzy na temat tego wydarzenia oraz jak je można oceniać. Przedstawienie miało formę jednego odcinka programu Trudne sprawy, będącego relacją z lekcji historii i społeczeństwa, w ramach której uczniowie obejrzeli film pt. Ile wiemy o Konstytucji Trzeciego Maja, przeprowadzili dyskusję i odtworzyli prezentację multimedialną. Całość zamknęła piosenka Taki kraj w wykonaniu Ani Jakubek i Olafa Bąka. Autorką scenariusza była Michalina Filipiak, a dobrym słowem i poradą wsparła uczniów p. Joanna Balcerzyk.

 • DSCF9995[1].jpg

  Klasa patronacka z prawdziwego zdarzenia

            Wykłady,  konwersatoria,  ćwiczenia,  projekty edukacyjne,  spotkania w kołach studenckich to tylko kilka z różnorodnych propozycji przygotowanych przez pracowników Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dla uczniów klasy humanistycznej oraz wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy pragną pogłębić swoje kompetencje językowe oraz wiedzę humanistyczną.
        
  28 kwietnia 2014 r. dyrektor I LO im. A. Asnyka Elżbieta Karpisiewicz oraz dr Krzysztof Skibski wicedyrektor ds. dydaktycznych IFP UAM podpisali porozumienie w sprawie objęcia patronatem klasy o profilu humanistycznym.  Dzięki  porozumieniu  uczniowie  będą  mogli korzystać z szerokiej oferty dydaktyczno-edukacyjnej IFP w  Poznaniu i  w  Kaliszu, otoczeni zostaną opieką i nadzorem  merytorycznym, podczas pisania prac badawczych oraz realizowania różnorodnych inicjatyw edukacyjnych. Współpraca z prestiżowym ośrodkiem akademickim, kontakt z wybitnym specjalistami, studentami zapewne przyczyni do pogłębienia pasji oraz indywidualnych zainteresowań młodzieży. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. UAM Piotr Łuszczykiewicz, a uczniowie kl. I d: Bartosz Jarych, Marcin Bąkowski, Karolina Linke i Małgosia Solińska opowiedzieli o współczesnym języku młodzieży.  Koordynatorem współpracy w naszej szkole jest p. Joanna Montelatic.

 • HAMM.jpg

  Nagroda Burmistrza Miasta Hamm

         Podczas uroczystości wręczenia świadectw ukończenia szkoły, trójka naszych absolwentów otrzymała prestiżowe nagrody książkowe. Są to nagrody z partnerskiego miasta Hamm, które fundowane są już od trzynastu lat. Głównym fundatorem jest Burmistrz Miasta Hamm, pan Thomas Hunsteger-Petermann, a współfundatorami pan Ulrich Kroker ze Stowarzyszenia „Most Kulturowy Kalisz-Hamm” oraz pan Wolfgang Komo, nauczyciel z partnerskiego Gimnazjum Hammonense z Hamm. W tym roku najlepsze okazały się Agata Lisiak i Aleksandra Chojnacka. Natomiast najlepszy germanista wśród uczniów wyłoniony został w dwuetapowym konkursie, do udziału w którym nauczycielka języka niemieckiego, Agnieszka Iwanow-Maruda, zachęcała na stronie naszej szkoły już w listopadzie. Najlepszy okazał się Marcin Kornacki. Wszyscy troje otrzymają również pamiątkowe dyplomy podpisane przez Burmistrza Miasta Hamm w maju, podczas wizyty gości z Hamm w naszej szkole. Gratulujemy tego pięknego wyróżnienia.

 • Zakończenie roku szkolnego klas trzecich

  25 kwietnia nastąpiło uwieńczenie trzyletniej nauki tegorocznych maturzystów, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego dla klas III, która odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Pełną wspomnień, humoru i wzruszeń część artystyczną przygotowała klasa IId pod opieką wychowawczyni - pani Ewy Maćczak-Witczak. Część artystyczną uświetniła swoimi zdolnościami wokalnymi uczennica klasy If – Julita Balcerzyk. Dyrekcja szkoły, nauczyciele, wychowawcy klas III, rodzice oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Asnykowców pożegnali trzecioklasistów w tym znaczącym dla nich dniu. Maturzyści pożegnali swoich wychowawców, dziękując im za pomoc, wsparcie i zrozumienie. Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce oraz wyróżnili się osiągnięciami na rzecz własnego rozwoju i szkoły otrzymali „laury asnykowskie”, nagrody książkowe i dyplomy. Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że czas płynie za szybko i trudno się rozstać, ale należy patrzeć w przyszłość z optymizmem i sięgać po szanse, jakie niesie ze sobą życie.
  Kochani Maturzyści!
  Dziękujemy za czas, który mogliśmy razem spędzić i życzymy Wam powodzenia podczas egzaminów maturalnych i w podejmowaniu przyszłych decyzji życiowych.

   

 • lazur.jpg

  Wycieczka edukacyjna

  23 kwietnia 2014 r. grupa uczniów z klas 2B i 3B wraz z opiekunem panią Anną Gabiś uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do znanej w regionie, Polsce, ale również i w Europie firmy produkującej oryginalne sery z przerostem szlachetnej pleśni – Spółdzielni Mleczarskiej LAZUR z Nowych Skalmierzyc. Mieliśmy okazję spotkania z pracownikiem, który przedstawił najważniejsze informacje na temat działalności zakładu przemysłowego. Głównym celem naszej „lekcji w terenie” było przeprowadzenie przez uczniów wywiadu i badań dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa przemysłowego, prześledzenie przebiegu procesu produkcyjnego oraz zwrócenie uwagi na powiązania poszczególnych działów gospodarki (rolnictwo – przemysł – usługi). Takie spotkanie umożliwiło uczniom zdobycie praktycznej wiedzy i uatrakcyjniło realizowane w szkole zajęcia dotyczące działalności przemysłowej w Polsce. Przy okazji uczniowie mieli okazję spróbować serów produkowanych w zakładzie, a także rewelacyjnego sernika serwowanego przez restaurację LAZUR. Dziękujemy Zarządowi firmy za możliwość zorganizowania tego spotkania.

 • S_Olejnik_foto_15_2.jpg

  Ostatnie pożegnanie

  23 kwietnia 2014 r. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pożegnaliśmymy
  śp. księdza infułata, prof. Stanisława Olejnika,
  Asnykowca, maturzystę 1938 r.

  Ksiądz profesor dr hab. Stanisław Olejnik urodził się 28 kwietnia 1920 roku w Kaliszu. Świadectwo dojrzałości otrzymał po ukończeniu Gimnazjum im. Adama Asnyka. 22 grudnia 1944 roku na Jasnej Górze w Częstochowie przyjął święcenia kapłańskie. Studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego ukończył doktoratem w 1948 roku, a dwa lata później został wykładowcą na tymże Wydziale. W 1954 roku na podstawie rozprawy Eudajmonizm. Studium nad podstawami etyki został habilitowany na tej uczelni w zakresie etyki i teologii moralnej. Prowadził szeroką działalność naukową, badawczą i dydaktyczną na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii w Warszawie, a w latach 1958-1968 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od roku 1953 do 2002 był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1973, a profesora zwyczajnego w 1980 roku. Na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie sprawował funkcję prodziekana w dwóch kadencjach i dziekana.  Doktor honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (2007). Dużo podróżował po świecie, gdyż zawsze Go to pasjonowało. Uczestniczył w wielu międzynarodowych zjazdach teologicznych. W latach 1968-1973 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Rzymie. Pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Teologów Moralistów w Polsce w latach 1964-1975. Pracował jako członek Komisji do Spraw Nauki Katolickiej Episkopatu Polski (1967-1975) oraz Rady Naukowej Episkopatu Polski (1974-1987).
          
  Opublikował przeszło sto pięćdziesiąt prac naukowych  popularnonaukowych (w tym 28 książek) z zakresu filozofii i teologii, a zwłaszcza teologii moralnej. Najważniejszą publikacją jest siedmiotomowe dzieło Dar - Wezwanie - Odpowiedź. Teologia moralna (1988-1994).
           
  Swoje wspomnienia zebrał w tomie Takie to były czasy, tacy to byli ludzie. Karty dziennika (Wrocław 2009). Publikował także na łamach Asnykowca. Członek Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu.

 • 67001_poezja_2.jpg

  Asnykowski talent

  W środę 16 kwietnia uczennica klasy Ia, Maja Majewska zakwalifikowała się do półfinału 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się 10 maja w Poznaniu. To kolejny sukces Mai w ciągu ostatnich tygodni. Gratulujemy serdecznie i życzymy powodzenia w półfinale!
  Opiekunem uczennicy jest pani Irena Bartolik.

 • julita2.jpg

  Wyróżnienie dla Julity

  Julita Balcerzyk, uczennica klasy If  zdobyła wyróżnienie w XII Kaliskim Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza o zasięgu ogólnopolskim, który odbył się 15 kwietnia 2014 r. Zorganizowała go Szkoła Podstawowa nr 7  przy współpracy z Centrum Kultury i Sztuki oraz Młodzieżowym Domem Kultury. Gratulujemy!

 • DSCF9748.jpg

  Festiwal "Muzyka dla Asnyka"

  9 kwietnia odbył się w naszej szkole IV Festiwal Piosenki Obcojęzycznej „Muzyka dla Asnyka”, który organizowany jest pod patronatem Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie 10 szkół gimnazjalnych z Kalisza i powiatu. Uczestnicy zaprezentowali autorskie interpretacje popularnych utworów muzycznych w języku angielskimi niemieckim. Imprezie towarzyszyła dobra zabawa oraz pokaz wokalnych i językowych umiejętności gimnazjalistów. Jury w składzie pp. Dorota Wróblewska, Adam Michalak, Agnieszka Iwanow-Maruda i Weronika Zalewska wyłoniło zwycięzców i wyróżniło następujących uczestników tegorocznego festiwalu:

  Nagroda Grand PrixGabriela Sieradzka z Gimnazjum im. A. S. Gillerów w Opatówku

  I miejsceKarolina Pyłypiw z Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu

  II miejsce – zespół „The Flash” w składzie:Aleks Ciekalski, Kacper Sobański i Krzysztof Hadrych z Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu

  III miejsceJustyna Garczarek z Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Kaliszu

  Wyróżnienie w kategorii „barwa głosu”Bartosz Dreczko z Gimnazjum w Tłokinii Wielkiej

  Wyróżnienie w kategorii „interpretacja utworu”Aleksandra Włodarczyk z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Piotrowie

  Wyróżnienie w kategorii „wymowa w języku niemieckim”Michalina Parczyńska
  z Gimnazjum nr 4 im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu

  Wszystkim wyróżnionym i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! Składamy również serdeczne podziękowania opiekunom nagrodzonych uczestników. Więcej zdjęć z konkursu można znaleźć w naszej galerii.

 • Patriotycznie...

  Maja Majewska, uczennica klasy Ia została finalistką II Wielkopolskiego Konkursu Poezji Patriotycznej, który odbywa się pod patronatem pana Mariana Króla Prezesa Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego oraz pani Elżbiety Walkowiak Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Finał odbędzie się 24 maja 2014 r. w Poznaniu. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
  Opiekunem Mai jest pani Irena Bartolik.

 • Asnykowcy jadą do Warszawy

  Uczniowie klasy 2a aktywnie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „ 25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce”. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o działalności Senatu odrodzonego na mocy postanowień Okrągłego Stołu w 1989, a szczególnie znaczenia i roli Senatu w polskim systemie konstytucyjnym. Przygotowując się do etapu wojewódzkiego uczniowie: Agata Niziołek, Katarzyna Wielgusiak, Aleksandra Antczak, Kaja Wojtaszczyk i Mikołaj Morawski musieli zgłębić wiedzę dotycząca nie tylko funkcjonowania Senatu w wolnej Polsce, ale również zapoznać się z wieloma inicjatywami ustawodawczymi podejmowanymi przez Senat i przybliżyć sobie postaci wybitnych senatorów. Cała piątka zakwalifikowała się do grupy najlepszych uczestników, którzy 29 kwietnia 2014 roku będą mieć przyjemność zwiedzić Parlament, poznać osobiście wielu polityków, jak również  odwiedzić najciekawsze miejsca w Warszawie. Jeszcze raz gratulujemy i życzymy miłej i bezpiecznej wycieczki.
  Opiekunem jest p. Ewelina Majewska- Kędzia.

 • 411x0_as-kalkulator.jpg

  Finał konkursu matematycznego

  Balbina Ławniczak, uczennica klasy 2e  zajęła I miejsce w rejonowym etapie konkursu matematycznego organizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, który odbył się w środę 9 kwietnia 2014 r. Naszą szkołę reprezentowały trzy osoby: Balbina Ławniczak, Aleksandra Szymańska i Aleksandra Michałowska. Konkurs składał się z pięciu zadań otwartych, na rozwiązanie których każdy z uczestników miał 75 minut. Nagrody i dyplomy wręczał Naczelnik Wydziału Edukacji, pan Mariusz Witczak oraz wicedyrektor ODN w Kaliszu, pan Mariusz Chojnacki. Gratulujemy sukcesu!
  Koordynatorem konkursu w szkole i opiekunem młodzieży była pani Ewelina Lis-Jarnuszkiewicz.

 • IMG_20140403_114414.jpg

  Niecodzienna lekcja historii

               W czwartek 3 kwietnia 2014 roku odbyło się spotkanie na lekcji historii uczniów klasy Ie z panem Georgem Hansenem, emerytowanym już profesorem uniwersytetu w Hagen. Pan profesor urodził się w Kaliszu w 1944r. w rodzinie niemieckiego urzędnika III Rzeszy i już jako dojrzały człowiek zainteresował się miejscem swojego urodzenia i historią rodziny. Ponieważ niewiele mógł się od niej dowiedzieć, podjął trud poznania prawdy o rzeczywistości wojennej w Kraju Warty, poszukując i studiując dokumenty znajdujące się w kaliskich, poznańskich i warszawskich archiwach. Z tych poszukiwań narodziła się powieść Kiedy Kalisz był niemiecki... Spotkanie uczniów naszej szkoły z panem profesorem dotyczyło jego osobistej historii, wojennej przeszłości Kalisza, polityki oświatowej okupanta. Panu prof. Georgowi Hansenowi bardzo dziękujemy za niecodzienną lekcję historii.

 • stypendium[1].jpg

  Stypendium Jana Pawła II

  2 kwietnia 2014 w Gimnazjum nr 9 odbędzie się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Aż trzynaścioro naszych uczniów otrzymało to stypendium. GRATULUJEMY!

 • Prelekcja dotycząca cukrzycy

  W poniedziałek 31 marca, w ramach działań profilaktycznych, odbyła się prelekcja „Nastolatek z cukrzycą typu 1 w grupie rówieśniczej” dla uczniów klas II , którą poprowadziła p. Elżbieta Dębska, lekarka, edukator w diabetologii. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat rozpoznawania i leczenia cukrzycy oraz sposobów radzenia sobie w sytuacji niedocukrzenia czy pomagania  osobom z cukrzycą w przypadku np. zasłabnięcia.

 • baner250x90_ws.png

  Certyfikat "Wiarygodna Szkoła"

  W wyniku przystąpienia do
  Ogólnopolskiego Programu Wiarygodna Firma
  w kategorii Szkoła 2012/2013,
  po spełnieniu warunków określonych w Regulaminie Programu jako Wiarygodna Szkoła, która zapewnia właściwy poziom edukacyjny, wychowawczy i bezpieczeństwo swoim uczniom, szkoła nasza uzyskała 
  Certyfikat Wiarygodnej szkoły 2012/2013.

 • Wyniki konkursu matematycznego

  Do etapu rejonowego Konkursu Matematycznego organizowanego przez ODN w Kaliszu zakwalifikowały się:
   -
  Balbina Ławniczak (kl. 2e)
   -
  Aleksandra Szymańska (kl. 2f)
   - Aleksandra Michałowska (kl. 2f)
  Etap finałowy odbędzie się 9 kwietnia 2014 o godz. 9.00 w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Koordynatorem konkursu w szkole jest pani Ewelina Lis-Jarnuszkiewicz.
  Gratulujemy i życzymy powodzenia !!!

 • wero.jpg

  Asnykowskie talenty... Słowem malowane...

           Aktywność uczniów naszej szkoły przejawia się w różnych ciekawych inicjatywach. To, że nasi uczniowie są zdolni, posiadają ciekawe zainteresowania i talenty, wiadomo nie od dziś. Tym bardziej cieszy nas fakt, że odnoszą oni widoczne sukcesy, promując naszą  szkołę nie tylko w rodzinnym mieście, ale również i w kraju. Weronika Pawlik (kl. I e) to  kolejny asnykowski talent! Uczennica wykorzystując swoje zdolności artystyczne (plastyczne i interpretatorskie), stworzyła doskonałą pracę plastyczną  nawiązującą do wiersza Adama Asnyka Rodzinnemu miastu i zajęła I miejsce w konkursie Obraz inspirowany wierszem Asnyka, zorganizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnykaw Bielsku -Białej. Koordynatorem przedsięwzięcia była p. Joanna Montelatic. Weronice gratulujemy sukcesu!!!

 • talent_za_talent_2014.jpg

  Talent za Talent

          Talent za Talent jest ogólnopolskim konkursem skierowanym do maturzystów. Organizowany po raz piąty przez Stowarzyszenie Cognitis konkurs jest wspaniałą okazją, aby podsumować dotychczasowe osiągnięcia, a zarazem płynnie przejść z cennym doświadczeniem do następnego etapu życia. Celem przyświecającym organizatorom jest odnalezienie wśród maturzystów liderów – osób, które aktywnie działają, aby czynić i osiągać więcej, nie tylko dla siebie, ale również dla innych. Docelowym uczestnikiem jest więc osoba, która nie boi się przewodzić innymi, przejmując inicjatywę i odpowiedzialność. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami...

 • DSCF9646[1].jpg

  15 lat w NATO

  12 marca 2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie upamiętniające 15. rocznicę członkostwa Polski w Pakcie Północnoatlantyckim. W spotkaniu tym udział wzięły klasy mundurowe. Podczas prelekcji, prowadzonej przez Kapitana Jacka Wolfa z WKU Kalisz, młodzież mogła poznać, jakie możliwości dało nam członkostwo w NATO, jak wpłynęło ono na zreformowanie polskich sił zbrojnych oraz jakie stanowisko zajmuje dziś Polska w dyskusjach dotyczących perspektyw rozwoju Paktu Północnoatlantyckiego. Zakończeniem uroczystości był pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych.

 • ciagotki_do_poznania_640x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

  Asnykowskie talenty

  Filip Radulak, uczeń klasy 3b, zajął I miejsce w konkursie „Poznań przyciąga najlepszych” organizowanym przez Miasto Poznań. Zadaniem uczestnika było przygotowanie półminutowej prezentacji w postaci filmu pokazującej go jako osoby najlepszej w danej dziedzinie. Jury oceniało prace opierając się o następujące kryteria: ogólna ocena prezentacji, czytelność i przejrzystość przekazu, merytoryka prezentacji oraz umiejętność wykorzystania nowoczesnych technik multimedialnych (montaż filmu, efekty specjalne).
  Filipowi gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia nagrodzonego filmu  pt.: „Zdrowo na sportowo” na stronie: http://www.poznanprzyciaganajlepszych.pl/zwyciezcy-2014/ .

 • 20140204_112523.jpg

  Edukacja z Policją

             4 lutego 2014 roku na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczystość podpisania Listu intencyjnego pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu a Komendą Wojewódzką. Jest on formą porozumienia dotyczącego współpracy, która ma postać umowy patronackiej. Całemu przedsięwzięciu patronuje Wielkopolski Komendant Wojewódzki insp. dr Rafał Batkowski. Patronat  obejmuje wsparcie dydaktyczne ze strony Policji dla uczniów klas mundurowych 

 • konop1.jpg

  Iwona Kienzler w naszej szkole

  We wtorek 18 lutego w auli naszej szkoły jej absolwentka pani Iwona Kienzler opowiedziała o Marii Konopnickiej jakiej nie znamy. Z jej opowieści wyłania się kobieta wyzwolona, niestroniąca od wolnych związków ze znacznie młodszymi mężczyznami, jednym słowem „rozwydrzona bezbożnica”, którym to określeniem była nazywana przez środowiska prawicowe i katolickie.
  Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu.

 • Rok-2014-rokiem-Czytelnika-duzy.jpg

  Rok 2014

  Rok 2014 został ogłoszony Rokiem Czytelnika przez organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy, którzy w ten sposób uczcić 650 lat działań na rzecz książki. Sześć i pół wieku temu w Polsce pojawił się „stacjonariusz” czyli osoba, która pełniła zarazem trzy funkcje: wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Pod nadzorem uczelni organizował on wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie ksiąg, wówczas jeszcze rękopiśmiennych. Król Kazimierz Wielki wymienił stacjonariuszy w dokumencie z 12 maja 1364 r., w którym ustanawiał Studium Generale czyli późniejszą Akademię Krakowską (obecnie Uniwersytet Jagielloński). Dla upamiętnienia tej ważnej dla kultury i nauki polskiej rocznicy, Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił JUBILEUSZOWY ROK 2014 ROKIEM CZYTELNIKA – pod honorowym patronatem Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP.

 • 25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce

  10 stycznia 2014 r.  odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs „ 25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce”. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o działalności Senatu odrodzonego na mocy postanowień Okrągłego Stołu w 1989 r., a szczególnie roli i znaczenia Senatu w polskim systemie konstytucyjnym, a także przybliżenie postaci wybitnych Senatorów , którzy wpłynęli na zmiany ustrojowe po 1989r. i jakość stanowionego prawa. Konkurs sprzyja również  podnoszeniu świadomości obywatelskiej wśród młodego pokolenia Polaków.  W etapie rejonowym sukces odniosła uczennica naszego liceum Kasia Wielgusiak ( 2a) i uczeń Mikołaj Morawski (2a). Koordynatorem konkursu w szkole jest pani Ewelina Majewska- Kędzia. Uczestnikom  gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim .

 • Co nam zostało po PRL - WYSTAWA W BIBLIOTECE

  Biblioteka szkolna pragnie zorganizować przy Waszym udziale wystawę pamiątek po PRL. Jeśli w domach waszych dziadków, rodziców, sąsiadów znajdują się przedmioty pochodzące z tego okresu (gazety, bibeloty, ubrania itp.), przynieście je. Wspólnym wysiłkiem spróbujemy odtworzyć klimat tamtej epoki. Szczegółowe informacje w bibliotece szkolnej.

 • IMG_9239.jpg

  Konkurs języka niemieckiego

  16 grudnia 2013 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu odbył się konkurs na najbardziej oryginalny kalendarz adwentowy oraz na najlepszą aranżację kolędy w języku niemieckim. Organizatorami był zespół germanistek I LO: Agnieszka Iwanow-Maruda, Agnieszka Nowicka oraz Iwona Tkacz wraz z klasą IIA, grupą DSD. Zaproszenie na konkurs przyjęło dziesięć gimnazjów z Kalisza i powiatu kaliskiego. Nadesłano aż 32 kalendarze adwentowe. Oceniający brali pod uwagę inwencję twórczą, kreatywność uczestników oraz zgodność z tradycją. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami...

 • pangea_3.png

  Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Pangea

  W piątek 10 stycznia odbył się w naszej szkole pierwszy etap Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Pangea organizowanego przez Meridian Internationel Schools oraz przez University Vistula pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jest to konkurs organizowany w Niemczech, Danii, Austrii, Polsce, Portugalii, Szwajcarii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Czechach, we Włoszech oraz na Węgrzech. Wzięło w nim udział dziewięcioro uczniów ILO: Agata Kledecka (3b), Joanna Fengier (2b), Jakub Telega (2b), Bartosz Nowak (2b), Magdalena Sibińska (2b), Aleksandra Szymańska (2f), Joanna Paszyn (2f), Balbina Ławniczak (2e) oraz Adrianna Jackiewicz (2e). Z niecierpliwością czekamy na wyniki, życząc dalszych sukcesów. Koordynatorem konkursu w szkole jest pani Ewelina Lis-Jarnuszkiewicz.

 • prokurator.jpg

  Niecodzienna lekcja wychowawcza

  20 stycznia 2014 r. uczniowie klasy 1b w ramach lekcji wychowawczej uczestniczyli w spotkaniu z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Kaliszu – panem Adamem Handke. Podczas zajęć prokurator przedstawił przykłady powszechnych przestępstw popełnianych w Polsce, zapoznał uczniów z konsekwencjami nieprzestrzegania prawa oraz przybliżył charakter swojej pracy.

 • jas3.jpg

  Przy wigilijnym stole

  20 grudnia 2013 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli okazję posłuchać pięknego montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez przedstawicieli uczniów z klas I, II i III wraz s. Małgorzatą Depką. Montaż był głębokim przygotowaniem do zbliżających się Świąt Narodzenia Pana Jezusa. Dzięki zaangażowaniu dużej grupy uczniów mieliśmy okazję posłuchać wierszy świątecznych znanych poetów: min. Adama Asnyka, Cypriana Kamila Norwida oraz wysłuchać najpiękniejszych kolęd i pastorałek wykonanych przez (mamy nadzieję, że nie tylko na tę jedną okazję utworzony) zespół wokalno – muzyczny. Atmosferę umiliła dekoracja złożona z dwóch części: szopki,  której centrum stanowiło Pismo święte złożone w żłóbku i stół wigilijny.

 • Wyniki konkursu biologicznego

  Etap rejonowy

 • DSC08032.jpg

  Asnykowcy z „Niezapominajką w Europie”

  Uczniowie klasy 2a, grupy DSD, czyli grupy niemieckiej objęli honorową opiekę językową nad grupą Fiołki z Niepublicznego Przedszkola Niezapominajka w Kaliszu. Na zaproszenie wychowawczyni grupy pani Ireny Galoch-Juszczak, grupa młodzieży pod opieką Agnieszki Iwanow-Marudy, przedstawiła bajkę Dornröschen, czyli Śpiaca Królewna w języku niemieckim. Żeby przedszkolaki wszystko zrozumiały uczniowie przygotowali prezentację multimedialną do czytanej w języku niemieckim i komentowanej po polsku bajki oraz odegrali ją w pięknych kostiumach. Dzieci słuchały z zapartym tchem. Po bajce młodzież nauczyła dzieci piosenki „Dornröschen war ein schönes Kind” oraz tańca z elementami pantomimy do niej. Na zakończenie dzieci otrzymały lizaczki od dobrych wróżek, a uczniowie pięknego świątecznego aniołka z masy solnej. Po raz kolejny uczniowie odwiedzili przedszkolaków ucząc ich kolędy Klingglöckchen, czyli Dzwońcie dzwoneczki, a ponieważ zarówno uczniom Asnyka jak i przedszkolakom z Niezapominajki bardzo podoba się ta forma współpracy i swoistego patronatu językowego nad tą inicjatywą, nie była to ostatnia wizyta.

 • Olimpiada Bogusia.jpg

  Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

  16 grudnia 2013 r.  w Kaliszu odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Uczennica naszego liceum Bogumiła Kochanek zajęła I miejsce i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Bogusia jest uczennicą p. prof. Krystyny Kucińskiej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • W ramach programu profilaktyki

  13 grudnia 2013 roku w auli naszej szkoły młodzież klas trzecich spotkała się w ramach programu profilaktyki z panią Agnieszką Kupis, która przybliżyła młodym metodę leczenia bezpłodności popularnie nazywaną NAPROTECHNOLOGIĄ. Jest to metoda nowoczesna i jeszcze mało znana w Polsce, ale jednocześnie bardzo skuteczna. Najważniejsze jest w niej to, że rzeczywiście jest to metoda leczenia bezpłodności w przeciwieństwie do np. metody in vitro, która jest techniką umożliwiającą poczęcie dziecka poza ciałem matki, ale nie jest metodą leczenia bezpłodności. Naprotechnologia jest, co bardzo ważne dla osób o ugruntowanych wartościach chrześcijańskich, zalecana przez Kościół Katolicki na całym świecie. Spotkanie zorganizowali: s. Małgorzata Depka i ks. Rafał Kopis. 

 • egz.jpg

  Spotkanie z egzorcystą

  10 grudnia 2013 r. odbyło się w auli naszej szkoły spotkanie młodzieży z księdzem Marcinem Wiśniewskim – egzorcystą diecezji kaliskiej, w którym uczestniczyła duża grupa uczniów. Spotkanie zorganizowali ks. Rafał Kopis razem z s. Małgorzatą Depką. Ksiądz egzorcysta mówił przede wszystkim o zagrożeniach duchowych, które mogą stać się przyczyną zniewolenia, dręczenia czy też w skrajnych przypadkach opętania człowieka przez złego ducha. Szczególny nacisk ks. Marcin położył na życie w łasce uświęcającej, bliskiej relacji z Panem wyrażającej się w przystępowaniu do sakramentów świętych, szczególnie do regularnej spowiedzi i przyjmowania Komunii św., które są najskuteczniejszą ochroną przed działaniem demona. Bardzo ważna jest modlitwa osobista, codzienna modlitwa i czytanie Słowa Bożego. Zły duch jest bardzo przebiegły i wykorzystuje wszystkie możliwe okazje, aby odciągnąć człowieka od Boga. Właśnie to w połączeniu z dobrym, uczciwym życiem, solidną­­ nauką i pracą oraz wartościowe zainteresowania pomagają również chronić się przed podstępami złego.

 • jakub.jpg

  Stypendium dla ucznia naszej szkoły

  Zarząd Województwa Łódzkiego  przyznał stypendia w ramach projektu Łódzki Regionalny Program Wspierania Młodzieży Szczególnie Uzdolnionej - II edycja na rok szkolny 2013/2014 pięciuset pięćdziesięciu najlepszym uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa łódzkiego. 16 grudnia 2013 r.Teatrze Wielkim w Łodzi  odbyło się spotkanie gratulacyjne dla stypendystów ŁRPWMSU - II edycja . Wśród wyróżnionych i nagrodzonych  znalazł się uczeń naszej szkoły, Jakub Telega. Gratulujemy!

 • 2013-08-12 at 09-38-09.jpg

  Wakacyjne wspomnienia...

  Jak co roku jeden z uczniów naszej szkoły otrzymał szansę na wyjazd do Międzynarodowej Akademii Letniej w ramach programu Deutsche Schülerakademie Bildung & Begabung. Akademia trwała 16 dni, rozpoczynając się 1 sierpnia, a kończąc 16 sierpnia oraz mieściła się w prywatnym gimnazjum Torgelow Schloss na północy Niemiec. W tegorocznej edycji wziął udział nasz uczeń - Konrad Mocek, uczeń klasy 2a, grupy DSD, który wytypowany został przez swoją nauczycielkę niemieckiego, p. Agnieszkę Iwanow-Marudę. Konrad wybrał kurs Sztuczne Życie  (z niem. Künstliches Leben). W akademii wzięła udział młodzież z sześciu krajów w tym Niemiec, Polski, Litwy, Estonii, Łotwy oraz Rosji. Kursy, które możliwe były do wyboru dla osób biorących udział to: Ausstellung Machen, Theoretische Mathematik, The Story of Stuff oraz Künstliches Leben. "Kurs który wybrałem polegał na aspektach biologicznych, chemicznych i technologicznych. Wspólnie w dwunastoosobowej grupie dyskutowaliśmy nad hasłem przewodnim naszego kursu "Nie życie jakim jest, ale życie, jakim mogłoby być". Podczas pierwszych spotkań więc nie rozstawałem się na krok ze słownikiem technicznym, który był moim towarzyszem przez najbliższe dni. Wspólnie prezentowaliśmy różne tematy i przedstawialiśmy problemy, nad którymi ochoczo debatowaliśmy. Osobiście nie przepadam za żadnym z przedmiotów, które były przewodnimi w tym kursie, ale z czasem przekonałem się, że nie są one takie ciężkie! Myślę, że akademia jest świetną alternatywą na kontakt z żywym językiem, co dla mnie bardzo istotne, ze względu na klasę językową do jakiej uczęszczam, ale też możliwością nawiązania przyjaźni międzynarodowych i poznania nowych kultur. Dziennie na pracy w pracowniach kursowych spędzaliśmy, oczywiście z przerwami, od sześciu do siedmiu godzin, tak więc aby opanować materiał wymagało to od nas dodatkowych nakładów pracy w czasie wolnym. Poza kursami teren Akademii oferował ogromną ilość atrakcji: pływanie w jeziorze, zajęcia sportowe, chór, koło teatralne, prasowe - było tego tak wiele! Z pewnością polecam udział każdemu, kto tylko jest ciekaw nowych kultur, albo chciałby rozwinąć swoje zdolności językowe." - wspomina Konrad.

 • Historia pewnej miłości

  29 listopada 2013 r. gimnazjaliści oraz towarzyszący  im nauczyciele obejrzeli inscenizacje Historia pewnej miłości, przygotowaną przez  Weronikę Kokot (kl.IIf),  Jakuba Plotę (kl.IIf),  Adę Pietrzak (kl.II f) pod opieką p.  Joanny Montelatic. Krótka etiuda opierała się na nowatorskim odczytaniu  Pamiętników Adama i Ewę Marka Twaina. Młodzi aktorzy doskonale wcieli się w role legendarnych bohaterów, dwóch całkowicie odmiennych postaci, którzy posiadały różne pomysły na urządzanie świata. Lekkość oraz świadomość gry aktorskiej Jakuba oraz Weroniki zachwyciły widzów.  Scenę urządzania świata na bieżąco szkicowała Weronika Pawlik (kl. Ie). Gratulujemy i serdecznie dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie!!!!!

 • konkurs (2).jpg

  Konkurs SUPER SAMORZĄD - SUPER INICJATYWA

  Adam Drewicz – uczeń klasy IIe, otrzymał nagrodę główną w konkursie organizowanym corocznie przez Stowarzyszenie Samorządny Kalisz. W tym roku konkurs polegał na przygotowaniu materiału obrazującego spojrzenie młodych ludzi na losy Kalisza od momentu jego zniszczenia do chwili obecnej. Przygotowana przez Adama prezentacja multimedialna zajęła I miejsce w tegorocznym konkursie. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy.

 • zdjecia AIDS 2013.jpeg

  Konkurs wiedzy o HIV i AIDS

  29 listopada 2013r w naszej szkole odbyła się kolejna już VI edycja Powiatowego Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem ” HIV i AIDS nie zna granic”. Konkurs skierowany był do młodzieży gimnazjalnej z powiatu kaliskiego i miał na celu podniesienie poziomu wiedzy o HIV/AIDS oraz kształtowanie świadomości wpływu własnego postępowania na stan zdrowia. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: I miejsce -  Agata Tylczyńska z Gimnazjum im. Agatona i Stefana Gillerów w Opatówku, II miejsce – Kinga Zimna z Gimnazjum im. Agatona i Stefana Gillerów w Opatówku, III miejsce – Jakub Domagalski z Gimnazjum w Rajsku. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostę   Kaliskiego. Pozostałym  uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy. Organizatorem konkursu była nauczycielka biologii p. Krystyna Kucińska.

   

 • fotki 504 (1).jpg

  Młodzi filozofowie

  3 grudnia 2013 r. w I LO w Kaliszu odbył się po raz trzeci Konkurs Filozoficzny COGITO, ERGO SUM. Organizatorzy konkursu, czyli Polskie Towarzystwo Filozoficzne oddział w Kaliszu i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli pragnęli przez to przedsięwzięcie zainteresować młodzież edukacją filozoficzną, zachęcić uczniów do samodzielnego myślenia oraz kształtować ich wrażliwość poznawczą.
  W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z rejonu Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. W etapie pierwszym młodzi filozofowie musieli rozwiązać test z historii filozofii, a w drugim, który odbył się 10 grudnia, odpowiedzieć na pytania z wylosowanego zestawu. Komisja konkursowa w składzie: ks. prof. UAM dr hab. Jan Grzeszczak, dr Grzegorz Matuszczak oraz mgr Beata Witkowska, po sprawdzeniu prac pisemnych oraz wysłuchaniu odpowiedzi ustnych uczestników wskazała zwycięzców konkursu:
  I miejsce: Mateusz Banasiak z II LO w Kaliszu,
  II miejsce: Jagoda Powąska z I LO w Ostrowie Wlkp,
  III miejsce: Sławomir Glinkowski z IV LO w Ostrowie Wlkp.
  Zwycięzcom gratulujemy i czekamy na IV edycję konkursu w 2014 r.

 • Walka o czystość to walka o miłość

  W dniach 18-19 listopada 2013r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z przedstawicielami Ruchu Czystych Serc z oddziału w Warszawie w ramach programu profilaktyki szkoły. Temat spotkania Walka o czystość to walka o miłość miał za cel przybliżenie młodym ludziom idei czystości przedmałżeńskiej jako wielkiej szansy na piękne i szczęśliwe pożycie małżeńskie. Młodzi małżonkowie i narzeczeni dzielili się swoim doświadczeniem walki o piękną i czystą miłość oraz owocami właśnie w ten sposób przeżywanych relacji między kobietami i mężczyznami. Poruszone zostały także tematy relacji w rodzinie, przyjaźni, okresu narzeczeństwa, zagrożenia płynącego z pornografii i nieodpowiedzialnego korzystania z mediów. Bardzo ważne miejsce zajmowała też relacja ja – Bóg, która jest fundamentem czystego i wiernego życia narzeczonych i małżonków. W każdym spotkaniu szczególnym czasem była okazja do zadawania pytań, z którego młodzi chętnie skorzystali. Spotkanie zorganizowałi: s. Małgorzata Depka i ks. Rafał Kopis.

 • Świąteczna zbiórka żywności

  W dniach od 29 listopada do 1 grudnia uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w zbiórce artykułów spożywczych dla najbardziej potrzebujących rodzin naszego miasta. Zbiórka odbywała się na terenie kaliskich supermarketów i cieszyła się dużą popularnością również w tym roku. Wolontariuszom naszej szkoły serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie przy organizacji przedsięwzięcia.

 • "Aresi" na szkoleniu w Kiekrzu

  W październiku uczniowie naszych klas mundurowych „Ares” byli uczestnikami obozu w Kiekrzu zorganizowanego  przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Kadeci przyjechali w specjalnym umundurowaniu, sprawnie ustawiali się w szyku, było widać, że musztra nie jest im obca. Po zakwaterowaniu w budynku  rozpoczęły  się pierwsze zajęcia. Młodzież chętnie brała udział w pokazach, instruktażach, treningach, a zwłaszcza       w sprawdzeniu umiejętności z musztry. Wiele wysiłku kosztowała ich zaprawa sportowa. Trening dla chłopców wymagał prawdziwej męskiej wytrzymałości, nawet najlepsi poczuli, że dostali w kość. Płeć piękna ćwiczyła profesjonalną samoobronę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z kajdankowania, w których można było wykazać się umiejętnościami i sprawnością fizyczną w obezwładnieniu napastnika. Młodzież wróciła bardzo zadowolona, pełna wrażeń i pozytywnych emocji. Koordynatorami przedsięwzięcia byli  pani Żaneta Balcerzak oraz pan Łukasz Zając – wychowawcy klas mundurowych.

 • nie.jpg

  Konkurs dla gimnazjalistów

  I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie na najbardziej oryginalny kalendarz adwentowy oraz najlepszą aranżację kolędy w języku niemieckim. Konkurs odbędzie się 16 grudnia 2013 r. Adresowany jest do uczniów zainteresowanych  językiem niemieckim, pragnących zaprezentować swoje plastyczne lub wokalne pasje i przeżywać wspólnie pełną refleksji atmosferę adwentową. Konkurs pozwoli przybliżyć nam niemiecką tradycję oczekiwania na wieczór wigilijny umilonego niespodziankami z kalendarza adwentowego oraz kolędami w języku niemieckim. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami...

 • DSC06679.JPG

  Konkurs matematyczny KOMA

  W piątek 22 listopada w naszej szkole odbył się wykład, który stanowił pierwszą część konkursu matematycznego KO-MA organizowanego przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem wykładu były Wielokąty foremne, przygotowała go, na podstawie przysłanego przez organizatorów konspektu i przeprowadziła pani Ewelina Lis-Jarnuszkiewicz. Wzięło w nim udział ponad 50 uczniów, a także chętni nauczyciele. Zadaniem słuchaczy było notowanie i wychwytywanie najważniejszych informacji przekazywanych przez wykładającego. W poniedziałek odbyła się druga część, sprawdzająca nabyte podczas piątkowego wykładu wiadomości i umiejętności, uczestnicy testu mogli korzystać z własnych notatek. Konkurs ten oprócz tego, że rozwija matematycznie, uczy także racjonalnego notowania. Uczniowie, którzy uzyskają odpowiednią ilość punktów, wezmą udział w finałowym etapie we Wrocławiu, który ma identyczną formę, a wykład przeprowadza pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie etapu szkolnego.

 • apel11.jpg

  Narodowe Święto Niepodległości

             Oto dziś dzień krwi i chwały… słowa Warszawianki autorstwa Jean’a Françoisa Delavigne’a stanowiły doskonałe otwarcie apelu upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy II B wcielili się w role polskich legionistów, którzy bezkompromisowo walczyli o wolność. Przypomniano narodowych bohaterów: Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Paderewskiego. Działania artystyczne młodzieży wspierały: p. Agnieszka Bełzowska – Maślak oraz p. Joanna Montelatic.

 • Powodzenia!

  Konrad Siuda z klasy IIIe1 i Zuzanna Żywiołowska z klasy Ie zakwalifikowali się do kolejnego etapu Olimpiady Chemicznej, który odbędzie się 23 listopada 2013 roku w Poznaniu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • kwiat-rozy-z-kroplami-rosy[1].jpg

  14 października - Dzień Edukacji Narodowej

  „Nauczyciele i uczniowie to dwie uzupełniające się zmienne; żadna nie byłaby tym, czym jest, bez obecności tej drugiej.” Jonathan Edwards
  14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Część artystyczną przygotowała klasa 2a z wychowawcą panią Pauliną Jarzębską. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć w naszej galerii.

 • IMG_2576.JPG

  Klasa akademicka w Asnyku

  W roku szkolnym 2013/2014 nasze liceum nawiązało współpracę z Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  21 października 2013 r. odbyła się pierwsza lekcja akademicka prowadzona przez Pana dr Karola Kościelniaka i Pana mgr Wojciecha Sługockiego z zakresu historii wojskowości XX w. Wykład wzbudził bardzo duże zainteresowanie naszych uczniów. Jest to początek tego typu spotkań, ponieważ Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu objął patronatem naukowym klasy mundurowe „ARES” w naszej szkole.
           Uczniowie tych klas będą otoczeni opieką merytoryczną pracowników Instytutu Historii, będą uczestniczyć w  wykładach programowych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Historyczne oddział   w Poznaniu, w wykładach i konwersatoriach prowadzonych przez pracowników Instytutu Historii UAM, warsztatach „ Powtórka przed…” oraz mają możliwość korzystania z Biblioteki Instytutu Historii.
  Koordynatorem projektu jest p. Ewelina Majewska- Kędzia

 • Julia_Bednarczyk[1].jpg

  Międzynarodowy Tydzień Bibliotek Szkolnych

  Rozpoczynamy akcję Książka, którą chcesz się podzielić. Jeśli masz książkę, którą już przeczytałeś i nie wiesz, co z nią zrobić, a jest w dobrym stanie – przynieś ją do biblioteki szkolnej. Być może sprawi ona radość innym.

  PRZYŁAPANI NA CZYTANIU - konkurs fotograficzny
  Z okazji październikowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłaszamy konkurs fotograficzny "Przyłapani na czytaniu". Konkurs dla miłośników fotografowania. Wystarczy obserwować i uchwycić obiektywem osobę lub osoby czytające książki, czasopisma w nietypowych miejscach i sytuacjach. Zapraszamy i życzymy udanych ujęć. Prace konkursowe należy podpisać (imię i nazwisko , klasa) oraz  przesyłać na adres biblioteki szkolnej: asnykliceum.biblioteka@op.pl

 • galazka liceum.jpg

  Gałązka heliotropu

       11 października 2013 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego Gałązka heliotropu. Wzięło w nim udział 52 uczniów z gimnazjów powiatu kaliskiego i Kalisza oraz liceów.
  Pierwszą nagrodę w kategorii gimnazjum zdobył Paweł Ogórkiewicz ze szkoły w Jankowie Pierwszym, który zaprezentował utwór Wandy Karczewskiej Rozmowa z rówieśnikiem z ulicy Widok 12. Drugie miejsce zajęła Joasia Kubiak z kaliskiej 10, trzecie Ola Wojcieszak z Cekowa-Kolonii. Na wyróżnienie zasłużyły Agata Nowacka (Gimnazjum Nr 10), Kamil Gruszka (Koźminek), Marysia Paruszewska (Koźminek). Spośród licealistów najlepszą okazała się Agata Piotrowska z IV LO, której interpretacja wiersza Izabeli Fietkiewicz-Paszek  List Anny Frank najbardziej podobała się jury. II lokatę zajął Dawid Zmuślony z IV LO, III Szymon Pasternak z tej samej szkoły. Wyróżnione zostały Zuzia Żywiołowska z I LO
  i Ola Wojtas z II LO. Konkurs zorganizowały i przeprowadziły nauczycielki języka polskiego Joanna Balcerzyk, Joanna Montelatic i Joanna Przywara.

 • IMG_0074.JPG

  Gratulujemy!

           W dniu 21.10.2013 roku w auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza, odbyła się uroczystość wręczenia Medali Komisji Edukacji Narodowej – najwyższego  polskiego odznaczenia resortowego. Medal przyznawany jest za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej. Wśród odznaczonych osób była nauczycielka biologii naszego liceum p. Krystyna Kucińska. Medal w imieniu Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas wręczył wojewoda wielkopolski Piotr Florek i wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Walkowiak.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • IMGP4774.JPG

  Grosz do grosza...

               Nasze liceum w dniach 9-11 października wzięło udział ogólnopolskiej akcji „Grosz do grosza” „Nakarm głodnego. Szczęśliwe dziecko z pełnym brzuszkiem”.  Została ona zainicjowana przez fundację „Być bardziej” i miała na celu przeprowadzenie zbiórki funduszy (tylko w postaci monet) na wykupienie posiłków w szkolnych stołówkach dzieciom zgłoszonym do programu. Uczniowie I LO aktywnie przyłączyli się do tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia, mając na uwadze, iż problem niedożywienia dotyczy coraz większej ilości dzieci w Polsce. Zobacz i przeczytaj w jaki sposób włączyliśmy się do akcji.

 • makosza 007.jpg

  Spotkanie z wybitnym Asnykowcem

                   10 października 2013 r. odbyło spotkanie z wybitnym absolwentem naszej szkoły profesorem Mieczysławem Mąkoszą,  wieloletnim dyrektorem  Instytutu Chemii Organicznej  PAN. Obecnie jest przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu uhonorowanym Nagrodą  Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk chemicznych  za opracowanie i wprowadzenie do kanonu chemii organicznej nowej reakcji – Zastępczego Podstawienia Nukleofilowego.  
  Profesor Mieczysław Mąkosza to jeden z najwybitniejszych chemików pracujących w obszarze chemii organicznej nie tylko w Polsce, ale i na świecie.  Jest autorem ponad 300 publikacji naukowych i 70 patentów. Jest także doskonałym wykładowcą i opiekunem naukowym młodych chemików. Do tej pory wypromował blisko 50 doktorów, z których wielu odnosi znaczące sukcesy zarówno w nauce  jak i w przemyśle.

 • DSCF0623.JPG

  VI Marsz Życia i Nadziei

  VI Marsz Życia i Nadziei przeszedł 17 października ulicami Kalisza. Uczestniczyli w nim uczniowie naszej szkoły. Opiekunem grupy była pani Agnieszka Bełzowska – Maślak. Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego szczególnie teraz warto uwrażliwić kobiety na ten problem i nakłonić do profilaktyki.  
  „Życie to raj, do którego klucze są w naszym rękach” F. Dostojewski

 • 89052.jpg

  Dziękujemy...

  W czwartek 3 października w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu odbyła się akcja poboru krwi.  Przed pobraniem krwi każdy oddający został przebadany przez lekarza. Akcja cieszyła się sporym powodzeniem.
  Uczniowie i pracownicy Asnyka mają pomoc we krwi. Do donacji zgłosiło się ponad 50 chętnych. Dzięki sprawnej organizacji akcja przebiegła bez zastrzeżeń. Koordynatorem tego przedsięwzięcia w szkole była pani Agnieszka Bełzowska-Maślak.
  Wszystkim honorowym krwiodawcom bardzo dziękujemy! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akcji w naszej galerii.

 • IMG_2568.JPG

  Jak być aktywnym w demokratycznym państwie?

       Uczennice klasy trzeciej AGNIESZKA KOSMALSKA i KLAUDIA WAWRZYNIAK reprezentują nasze liceum w projekcie „Jak być aktywnym w demokratycznym państwie?”. Projekt służy kształtowaniu szacunku do własnego państwa, krzewieniu postaw i wartości demokratycznych, poznaniu mechanizmów funkcjonowania samorządów i jego organów jak również rozwijaniu umiejętności świadomego korzystania z procedur demokratycznych. 23 września 2013 r. wyżej wymienione uczennice uczestniczyły w warsztatach dydaktycznych, natomiast 30 września 2013 roku w wyjeździe studyjnym do Sejmiku Wojewódzkiego. 
  Podczas wyjazdu do Poznania, Agnieszka i Klaudia uczestniczyły w lekcji muzealnej „Renesansowy ideał obywatela” w dekoracjach poznańskiego Ratusza, obserwowały obrady Sejmiku Wojewódzkiego oraz wysłuchały wykładu dr Jacka Pokładeckiego (UAM) na temat samorządu terytorialnego. Zarówno udział w warsztatach oraz zdobytą wiedzę uczennice wykorzystają do przeprowadzenia szkolnego projektu: „Co jako uczniowie, możemy zrobić dla najbliższego środowiska?”. Podsumowanie całego projektu odbędzie się w listopadzie 2013 roku. Uczennicom I LO życzymy powodzenia. Koordynatorem projektu jest pani Ewelina Majewska-Kędzia.

 • ewakuacja.jpg

  Próbna ewakuacja

  W piątek 27 września 2013 roku odbyła się próbna ewakuacja, której celem było sprawdzenie stopnia przygotowania naszej szkoły do działań w sytuacji zagrożenia pożarem. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy przebywający na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Akcja przebiegła sprawnie, zgodnie z obowiązującymi procedurami.

 • Uczestnicy GRY MIEJSKIEJ

  4. LITERACKA GRA MIEJSKA

  Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wraz z p. Joanną Montelatic wzięli udział w bardzo ciekawym przedsięwzięciu 4. literackiej grze miejskiej Kaliszanie Piszący, która poświęcona została Kaliszance, Natalii Gałczyńskiej.

 • mprof_makosza_3.jpg

  Asnykowiec prof. Mieczysław Mąkosza

  emerytowany profesor Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Chemii Organicznej PAN otrzymał „polskiego Nobla”.

  To potoczna nazwa nagrody Fundacji Nauki Polskiej - najbardziej prestiżowego wyróżnienia naukowego w Polsce. Przyznanie „polskiego Nobla” 78-letniemu prof. Mąkoszy, dla osób ze środowiska naukowego nie jest zaskoczeniem.Wybitny absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu i członek stowarzyszenia tej szkoły, od wielu już lat uważany jest za pewnego kandydata do nagrody Szwedzkiej Akademii Nauk w dziedzinie chemii.

 • Obraz3.jpg

  I Manewry Taktyczno-Sprawnościowe Klas Mundurowych Województwa Wielkopolskiego – 28.05.2013 Brzednia

  W dniu 28 maja br na terenie ośrodka szkolenia sprawnościowego BRZEDNIA odbyły się I Manewry Taktyczno-Sprawnościowe Klas Mundurowych Województwa Wielkopolskiego. Organizatorem zawodów jest XXIX Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu przy wsparciu i pomocy Kanclerza Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
  I miejsce zajęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu.

 • gra.jpg

  II Edycja gry miejskiej Kaliszanie Piszący

             24 września 2013 r. odbyła się powtórka IV literackiej gry miejskiej Srebrna Natalia, której organizatorem jest Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz. Gra skierowana była dla uczniów kaliskich szkół podstawowych oraz dla uczniów kaliskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Tegoroczna  gra  poświęcona  została żonie poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Natalii, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Uczniowie naszej szkoły wcielając się w role historycznych postaci, pomogli w odtworzeniu realiów XIX-wiecznego i międzywojennego Kalisza, z którym związane były losy rodziców Natalii, a także przybliżyli postacie Natalii oraz jej przyjaciółki Haliny Sutarzewicz.

 • DSC06457.JPG

  Jedna kropla miłości jest więcej warta niż ocean dobrych chęci...

  23 października uczniowie klas trzecich uczestniczyli w prelekcji dotyczącej propagowania honorowego krwiodawstwa. Pan Janusz Sibiński wyjaśnił młodzieży procedurę oddania krwi krok po kroku. Celem prelekcji było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby osób chorych, dla których krew jest bezcennym lekiem. Koordynatorem akcji pobierania krwi w szkole jest pani Agnieszka  Bełzowska – Maślak. Więcej zdjęć z prelekcji można znaleźć w galerii.

 • Konkurs matematyczny

  Nie tak dawno odbył się szkolny etap konkursu matematycznego dla klas I i II.

 • Krwiodawstwo.jpg

  Liczy się każda kropla...

  3 października 2013 r. na terenie naszej szkoły już po raz kolejny odbędzie się akcja poboru krwi. Krew będzie można oddawać w godzinach od 8.00 do 11.30. Punkt poboru zostanie zorganizowany przez pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa
  i Krwiolecznictwa w Kaliszu.  Akcję poprzedzą spotkania pana Janusza Sibińskiego - przewodniczącego Wielkopolskiej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK  z młodzieżą na temat zasad oddawania krwi. Koordynatorem akcji na terenie szkoły jest pani Agnieszka Bełzowska-Maślak.

 • mz_4.jpg

  Marsz Żywych

  Polska to miejsce, w którym rozegrała się tragedia Holokaustu. Kwiecień jest miesiącem, w którym szczególnie pamięta się o ofiarach nazistowskiego  reżimu . 19 kwietnia został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Dlatego też 8 kwietnia 2013 r. uczniowie klas 3B, 3C i 3E mieli okazję wzięcia udziału w niezwykłym wydarzeniu - Marszu Żywych - który jest manifestacją życia i jedności.

 • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście

  Mając na uwadze, że jest to dzień nader szczególny, klasa II A z panią profesor Beatą Witkowską postanowiła uczcić go wystawą w auli I LO.

 • Odwiedziny w Teatrze na Widoku

                Opowieść o ostatnich tygodniach wojny trojańskiej ciekawie przedstawili aktorzy Teatru na Widoku działającegoprzy IV LO w Kaliszu, których zmagania mieli okazje śledzić uczniowie klasy I d.  Najbardziej znane sceny pojedynków Iliady Homera w wykonaniu młodych aktorów, sugestywnie przedstawiły obraz świata sprzed trzech tysięcy lat. Włodzimierz Garsztka, charyzmatyczny nauczyciel IV LO, tworząc sztukę, chciał przede wszystkim ukazać, że  Iliada to opowieść o wojnie i cierpieniu, ciągle obecnych zwłaszcza w historii państw Bliskiego Wschodu.

 • bio.jpg

  Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

  25 marca 2013 roku w Poznaniu, odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia.

   

 • fredro.jpg

  Sobotnie czytanie Fredry

  Narodowe Czytanie Fredry- akcja zainicjowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego została z entuzjazmem przyjęta przez uczniów naszej szkoły. 7 września 2013 r. Adam Błażejewski, Marcin Kornacki, Marcin Mazurkiewicz, Florentyna Szyjka, Klaudia Gryczyńska, Klaudia Klimek, Edyta Plichta, Bogusia Kochanek, ubrani w stroje z epoki, promowali akcję głośnego czytania dzieł mistrza literatury polskiej wśród kaliszan. Agata Kledecka, obok czterdziestu trzech osób, czytała pamiętnik Fredry Trzy po trzy. Opiekunem grupy uczniów była pani Joanna Montelatic.

 • stypendium.jpg

  Stypendium Jana Pawła II

  W czwartek 19 września 2013 roku  po raz szesnasty zostały wręczone stypendia im. Jana Pawła II. Tym razem otrzymało je 425 uczniów z kaliskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uroczystość odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. Na uroczystości pojawili się także nauczyciele wyróżnionych uczniów i dyrektorzy placówek, w których uczą się stypendyści. W tym roku zostało złożonych 581 wniosków o stypendium – 425 osób spełniło kryteria. Stypendystami z naszej szkoły zostali: Karolina Paś (klasa 3b), Magdalena Rosińska (klasa 3f), Bogumiła Kochanek (klasa 2e), Paulina Gac (klasa 3f),  Katarzyna Zakręt (klasa 3f), Marcin Kornacki (klasa 3b), Eliza Derbiszewska (klasa 2f), Olaf Bąk (klasa 2e), Michalina Filipiak (klasa 2e), Marta Białek (klasa 2c), Adrian Herc (klasa 2f), Ewa Durman (klasa 3e1), Martyna Piotrowska (klasa 3a).

 • targi_1.jpg

  Targi edukacyjne

  22 marca 2013 roku już po raz szósty w Hali Arena w Kaliszu odbyły się Targi Edukacyjne.

 • gra_miejska_zdjecia.jpg

  Weź udział w Grze Literackiej...

  W sobotę, 8 czerwca o godz. 12.00, startuje 4. Literacka Gra Miejska „Kaliszanie Piszący”. Zabawa skierowana jest do wszystkich kaliszan: dzieci, dorosłych, studentów i młodzieży. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. W tym roku kanwą gry będzie historia „Srebrnej Natalii” - żony wybitnego poety, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Gościem honorowym wydarzenia będzie córka poety, Kira Gałczyńska.

 • Wizyta w Archiwum Państwowym

  Jaką metrykę posiada przemysł sukienniczy w Kaliszu? Jak doszło do uruchomienia przez braci Beniamina i Jana Repphanów manufaktury produkującej sukno?

 • P1120402.JPG

  Wymiana z Gimnasium Hammonense

  We wrześniu czternaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w kolejnej już niemieckojęzycznej wymianie z partnerską szkołą Gymnasium Hammonense w Hamm. Gospodarze zapewnili naszym uczniom pobyt pełen miłych wrażeń i nowych doświadczeń. Poza możliwością obcowania z żywą kulturą i językiem niemieckim zaplanowali dla naszych uczniów i ich opiekunów atrakcje polegające na: zwiedzaniu miasta, wizycie na stadionie piłki nożnej w Dortmundzie, udziale w multikulturowym projekcie tanecznym oraz wizyciew Urzędzie Miasta i spotkaniu z przedstawicielem władz Hamm. Wyjazd ten dał wszystkim uczestnikom możliwość bliższego poznania historii regionu oraz kultury i obyczajów jego mieszkańców, a przede wszystkim stał się początkiem nowych przyjaźni między uczniami obu krajów, które zaprocentują w przyszłości na polu współpracy polsko-niemieckiej. Więcej zdjęć z wymiany można znaleźć w naszej galerii.

 • XVII ZJAZD WYCHOWANKÓW GIMNAZJUM I LICEUM IM. ADAMA ASNYKA W KALISZU

  odbędzie się w dniach 13-15 września 2013 r. Uczestnicy Zjazdu otrzymają specjalnie na tę okazję przygotowywane wydawnictwa, wspomnienia kol. Krzysztofa Bogusława Troca (1939 – 2010) oraz edycję biuletynu „Asnykowiec” i inne pamiątki. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem zjazdu, który dostępny jest na szej stronie lub na stronie Stowarzyszenia "Asnykowców" : www.asnyk.kalisz.pl.

 • kaliszanin1.jpg

  Z Sankt Petersburga do Kalisza

              Doktor Bogumiła Celer, którą gościliśmy w naszym liceum 23 września 2013 r., opowiedziała historię XIX wiecznego czasopisma „Kaliszanin”,  jakie dzięki staraniom pani doktor oraz innych pracowników Książnicy Pedagogicznej, sprowadzone zostało z Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w Sankt Petersburgu do Kalisza. Dlaczego warto pamiętać,  że taki periodyk wydawany był w naszym mieście dwa razy w tygodniu w latach 1870-1892? „Kaliszanin” zawiera opisy wydarzeń, korespondencję oraz informacje historyczne opracowane na podstawie dokumentów, których oryginały zniszczyli Niemcy w czasach okupacji. Redaktorem i współzałożycielem „Kaliszanina” był Adam Chodyński, a na jego łamach publikowane były teksty Marii Konopnickiej, Adama Asnyka, Józefa Kraszewskiego i Gabrieli Zapolskiej. Pismo to zawiera ważne i błahe informacje, których przekrój obrazuje życie, mentalność oraz język XIX w. kaliszan.

 • Kilka słów o Asnyku...

  I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu jest szkołą niezwykle atrakcyjną, dwustutrzydziestoletnia historia stawia ją w rzędzie najstarszych szkół w Polsce, a galeria znakomitych wychowanków - twórców narodowej kultury i nauki, określa jej rangę.

 • pow_stycz_2.jpg

  Rok Sześćdziesiąty Trzeci

  150 rocznica wybuchu powstania styczniowego była doskonałą okazją do zacieśnienia współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi liceami.  20 stycznia 2013 roku przed uroczystą mszą świętą w intencji powstańców styczniowych celebrowaną w Kościele Garnizonowym przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego księdza kanonika Zenona Surmę uczniowie naszego liceum pod kierunkiem Joanny Montelatic, przy udziale Włodzimierza Garsztki, twórcy Teatru na Widoku, na co dzień nauczyciela IV LO oraz  Łukaszem Leśniewiczem, uczniem IV LO przygotowali inscenizację Rok 63. Adam Błażejewski (II b), Weronika Kokot (kl. I f), Jakub Plota (kl. I f), Wiktoria Mazurowska (III a), Łukasz Leśniewicz (IVLO), Klaudia Przybył (III b) oraz Alicja Matuszczak (kl. IIe1) wcieli się w role styczniowych powstańców, którzy w przestrzeń Kościoła Garnizonowego wkroczyli trzymając w rękach sztandary z narodowymi  emblematami.

 • bono_2011.JPG

  Lekcja czytania Miłosza z Wojciechem Bonowiczem

  Z przyjemnością informujemy,  że w naszym licem po raz pierwszy odbyła się Lekcja czytania z ..., która była jedną z cyklu ogólnopolskich spotkań organizowanych przez „Tygodnik Powszechny”, w czasie których licealiści mają sposobność poznać profesorów uniwersyteckich, pisarzy, eseistów, filozofów, wydawców.  

 • XXXII Zjazd Stowarzyszenia na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce

  23 i 24 września I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu będzie gościć przedstawicieli najstarszych szkół w Polsce, honorowy patronat nad Zjazdem objął Prezydent Miasta Kalisza Pan dr inż. Janusz Pęcherz

 • dziel sie ksiazkami.jpeg

  "Podaruj książkę bibliotece"

  Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w akcję "Podaruj książkę bibliotece". Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe. Jeżeli przeczytałeś lektury lub książki, które warto polecić innym - przekaż je do biblioteki. Wystarczy nawet jedna uwolniona książka z własnej kolekcji. Przekazane książki będą służyć innym czytelnikom. Pamiętaj - książka czytana żyje dłużej. Zapraszamy do współpracy z naszą biblioteką.
  Pomysł i ilustracja - źródło: http://www.dzielesieksiazkami.pl/

 • swiatowy_dzien_ksiazki_i_praw_autorskich_www.jpg

  23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  Idea Dnia Książki wywodzi się z Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, św. Jerzego (Sant Jordi). Więcej na stronie:
  http://www.zaiks.org.pl/436,111,23_kwietnia%E2%80%93_swiatowy_dzien_ksiazki_i_praw_autorskich 

  Netografia:
  Strona internetowa poświęcona Światowemu Dniu Książki
  http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=1 

  Strona internetowa Polskiej Izby Książki
  http://www.pik.org.pl/pl,Swiatowy_dzien_ksiazki,Swiatowy_dzien_ksiazki_info.html

  Strona UNESCO o Światowym Dniu Książki
  http://portal.unesco.org/culture/en/ev.php-URL_ID=5125&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

 • Cyfrowa szkoła

  Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK)