Rok Asnyka

 • Asnyk zdj.jpg

  Rok 2018 poświęcony pamięci Adama Asnyka

  30 listopada 2017 r. Rada Miejska Kalisza ustanowiła rok 2018 - Rokiem Adama Asnyka. 11 września przypada bowiem 180. rocznica urodzin poety. Podczas licznych uroczystości i imprez kulturalnych kaliszanie oddzą hołd wybitnemu Synowi Kalisza, jednemu z największych poetów polskich XIX wieku, bojownikowi o suwerenny byt Rzeczpospolitej, działaczowi społecznemu oraz popularyzatorowi idei Niepodległościowych. Nasze liceum będzie brało w tych akcjach atywny udział.

   

 • 15854719-09E1-4FF9-BBDE-E0C54AF95651.jpeg

  W ramach obchodów Roku Asnyka

  Uczniowie I LO czynnie włączają się nieustannie w akcje poświęcone swojemu patronowi. Z okazji Roku Asnyka odbył się w ostatnim czasie - 7 czerwca - wieczór poetycki zatytułowany Kawiarenka Asnyka. Uczniowie klasy 2a, 2f, 1e, 1c (pod opieką Pani Pauliny Litwickiej-Tomczyk) recytowali i śpewali teksty poety w klubie Komoda przy ulicy Niecałej.

  Inną imprezą było Czytanie Asnyka przy fontannie "NOCE I DNIE". Nasze uczennice przedstawiły wybrane wiersze Asnyka w piątkowy wieczór 6 lipca. Dziękujemy Darii Góreckiej, Gabrysi Janiak i Weronice Hoffman. 

 • 457202_580840221942864_114225618_o.jpg

  Nasi absolwenci - Rafał Zieliński

  Urodzony w 1988 r. Pochodzi z Kalisza. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz Katedry Projektowania i Ubioru w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Kolekcja licencjacka pod tytułem „Panny dworskie”, inspirowana obrazem Diego Velasqueza z 1656 roku pod tym samym tytułem, została zrealizowana w pierwszej w Polsce Pracowni Projektowania Kostiumu Scenicznego i Filmowego pod kierunkiem wykładowcy Beaty Cholewy – Mazurowskiej. Rektor uczelni, prof. Jerzy Derkowski docenił młodego projektanta przyznając kolekcji „Panny dworskie” nagrodę J.M. czytaj dalej

  zdj. Katarzyna Madziała

   

 • about.png

  Nasi absolwenci - Łukasz Durajski

  Uczęszczał do Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w rodzinnym Zbiersku. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu, profil biologiczno-chemiczny. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.

  Ponadto kształcił się we Włoszech, studiując medycynę na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie. Lekarz rezydent specjalizujący się w dziedzinie pediatrii na Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

   

 • Filip Radulak.jpg

  Nasi absolwenci - Filip Radulak

  Zwycięzca czwartej edycji  konkursu „Poznań przyciąga najlepszych” i zarazem jest  zdobywcą głównej nagrody, którą jest  rok darmowego życia w jednym z najlepszych ośrodków akademickich w kraju – otrzymał Filip Radulak, maturzysta z I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu, za film pt. „Zdrowo na sportowo”.

  Podczas Gali Art of Packaging wręczono nagrody dla najlepszych twórców opakowań w dwóch kategoriach: Debiuty oraz Professional. W pierwszej grupie, zwycięzcą konkursu został Filip Radulak, student grafiki CDV. Jury doceniło kreatywność Filipa przyznając główną nagrodą za stworzenie opakowania na skarpetki – Bandziorki. Projekt został uznany za najbardziej innowacyjny, funkcjonalny, zaspokajający gusta wybrednych konsumentów. Laureat otrzymał miano zwycięzcy Konkursu Art of Packaging 2016 Debiuty dla Najlepszego Opakowania Roku 2016, prestiżową statuetkę Art of Packaging 2016, dyplom i znak towarowy ART OF PACKAGING 2016, prawo do użytkowania znaku Konkursu w portfolio oraz nagrodę pieniężną.

 • Zdjecie 2.jpg

  Nasi absolwenci - Agnieszka Kołacińska

  Jest specjalistką chirurgii, profesorem nadzwyczajnym, członkiem Zarządu Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Board of Directors of the European Society of Surgical Oncology. Jej miłością zawodową jest chirurgiczne leczenie raka, a w szczególności nowotworów piersi i skóry.

  Jest absolwentką Akademii i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pracuje na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi. Doświadczenie zdobywała w  Klinikach Chirurgii Piersi Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie, Uniwersytetu we Florencji, Instytutu Onkologii w Amsterdamie, Kliniki Mayo w Rochester, Instytutu Raka w Tokio i Instytutu Ivo Pitanguy w Rio de Janeiro

 • Zdjecie 1.jpg

  Nasi absolwenci - Antonina Łuszczykiewicz

  Antonina Łuszczykiewicz absolwentka kulturoznawstwa dalekowschodniego, które ukończyła z wyróżnieniem, obecnie doktorantka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka stypendium konfucjańskiego na uniwersytecie Xian Jiaotong Daxue (Chińska Republika Ludowa), visiting scholar na Department of East Asian Languages and Cultures na Indiana University (Stany Zjednoczone).

  Autorka dwóch monografii poświęconych wizerunkowi Indusów i Chińczyków w literaturze brytyjskiej na przełomie XIX i XX wieku. Interesuje się historią relacji chińsko-indyjskich oraz tematyką związaną z uprzedzeniami i stereotypami. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą kulturowej interpretacji Pięciu Zasad Pokojowego Współistnienia. 

 • DSCF7035.JPG

  Adam Asnyka i jego czasy

  10 kwietnia 2018 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny Adam Asnyka i jego czasy. Przed ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród uczestnicy oraz młodzież naszego liceum wysłuchała ciekawego wykładu p. Macieja Błachowicza, historyka i regionalisty, pracownika Zakładu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzykulturowej UAM o Kaliszu w czasach Adama Asnyka.

  Dyrekcja oraz organizatorzy konkursu serdecznie gratulują zwycięzcom oraz ich opiekunom, którzy włączyli się w celebrowanie Roku Asnyka w naszym liceum. Serdecznie dziękujemy również panu M. Błachowiczowi, który swoją niezwykle interesującą opowieścią „zabrał nas na spacer” starymi uliczkami Kalisza.

  Wyniki konkursu - link

 • 220px-POL_Kalisz,_pomnik_Asnyka.jpg

  Sławni absolwenci

   

  „… Droga mnie wiedzie do starego grodu,
  otoczonego ramionami Prosny…
  Tam wśród alei kasztanowych chłodu
  Czerpałem tchnienie pierwszej życia wiosny…”

  To fragment wiersza Adama Asnyka – patrona naszej szkoły, poety, liryka, bojownika o wolność. Był on wychowankiem naszej szkoły.