XXXI Mecz Koszykówki o Puchar im. Kazimierza Paszyna

Aktualności » XXXI Mecz Koszykówki o Puchar im. Kazimierza Paszyna

7 września 2018r w ramach XVIII Zjazdu Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka oraz Jubileuszu 100-lecia Szkoły Dwojga Imion Anny Jagiellonki i Mikołaja Kopernika i IX Zjazdu Absolwentów i Wychowanków Szkoły, rozegrany został XXXI Mecz Koszykówki o Puchar im. Kazimierza Paszyna.

Tradycyjnie w roku zjazdowym głównymi organizatorami meczu były Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Dwojga Imion Anny Jagiellonki i Mikołaja Kopernika, a także Dyrekcje szkół - I i III Liceum Ogólnokształcącego.

Na sali gościliśmy m.in.: Prezesa Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka – Piotra Kościelnego, Wiceprezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Dwojga Imion Anny Jagiellonki i Mikołaja Kopernika - Jacka Bartosika, Dyrektor I LO – Urszulę Janczar oraz Wicedyrektor – Emilię Wojtulewicz, Dyrektor III LO - Annę Narewską, Przewodniczącego Rady Kaliskiej Fundacji im. Kazimierza Paszyna - Jarosława Paszyna syna Kazimierza Paszyna oraz Prezesa Fundacji i nauczyciela wf w I LO, piszącego te słowa – wnuka Kazimierza Paszyna - Marcina Paszyna. Imprezę swoją obecnością zaszczycił także Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu Mariusz Witczak.

Zmagania rozpoczęły się meczem absolwentów, którzy grali 4x10 minut bez czasu zatrzymywanego. Początek meczu należał do Asnyka, który w pierwszej kwarcie osiągnął dużą przewagę, schodząc na przerwę z różnicą ośmiu punktów 21:13. Druga kwarta to utrzymywanie przewagi przez zespół I LO który po pierwszej połowie prowadził 32:22. Dużo ciekawiej było w trzeciej kwarcie, gdzie Kopernik na cztery minuty przed jej końcem przegrywał już tylko pięcioma punktami 36:31. Ostatnia kwarta należała jednak do Asnyka, który w końcówce uzyskał znaczną przewagę wygrywając mecz 64:44. Najlepszym strzelcem został Piotr Latosiński z I LO – 16 pkt. Drużynę Asnyka prowadził prof. Wiesław Łukasiewicz, a Jagiellonek/Kopernika prof. Grzegorz Kulawinek. Po trzydziestu jeden spotkaniach Asnykowcy mają na koncie 22 zwycięstw, a Jagiellonowie/Kopernikanie 8, w jednym meczu padł remis.

Puchar im. Kazimierza Paszyna ufundowany przez Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka wręczał Przewodniczący Rady Fundacji im. Kazimierza Paszyna - Jarosław Paszyn wraz z Prezesem Stowarzyszenia „Asnykowców” - Piotrem Kościelnym oraz Marcinem Paszynem – Prezesem Fundacji im. Kazimierza Paszyna, Puchar dla najlepszego strzelca ufundowany przez Stowarzyszenie „Asnykowców” wręczył Prezes Stowarzyszenia – Piotr Kościelny. Zjazdowe upominki ufundowane przez Stowarzyszenia, zawodnicy otrzymali od: Dyrektor I LO - Urszuli Janczar oraz Dyrektor III LO – Anny Narewskiej i Wiceprezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Dwojga Imion - Jacka Bartosika.

Asnyk – Jagiellonowie/Kopernik 64:44

Asnyk – Paweł Tyma, Piotr Latosiński, Grzegorz Gmyrek, Marcin Kornacki, Michał Kornacki, Piotr Wzgarda, Tomasz Czarniecki, Bartosz Walaszczyk, Mateusz Widmański, Tomasz Nowak.

Jagiellonowie/Kopernik – Janusz Zalewski, Adam Gądziak, Jakub Wypych, Wojciech Dziedzic, Piotr Otwiaska, Jarosław Andrzejewski, Jakub Skurjat, Miłosz Pijański, Szymon Sobczak.

Pierwszy raz w historii zjazdów zagrali obecni uczniowie szkół, 2x12 minut, bez czasu zatrzymywanego. Początek pierwszej połowy to dominacja uczniów I LO, którzy konsekwentnie powiększali swoją przewagę by w ósmej minucie prowadzić już 16:8, jednak Kopernikanie łatwo nie złożyli broni i dzięki skutecznej grze odrobili straty, na przerwę Asnyk schodził tylko z dwu punktową przewagą 16:14. Druga połowa była już tylko pod dyktando uczniów I LO którzy przede wszystkim dzięki skutecznej grze Filipa Szafrana (12 pkt.) i Dawida Pietrzaka (14 pkt.) - najlepszy strzelc meczu, wygrali 32:22. Asnyk odniósł 10 zwycięstwo w meczu uczniów, a Kopernik ma ich na swoim koncie 11. Drużynę Asnyka prowadził prof. Łukasz Zając, a Kopernika – prof. Anna Michalska.

Puchar ufundowany przez Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka wręczyła Dyrektor I LO – Urszula Janczar wraz z Dyrektor III LO – Anną Narewską, a statuetkę dla najlepszego strzelca również ufundowaną przez Stowarzyszenie „Asnykowców”, Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Dwojga Imion - Jacek Bartosik. Upominki wręczali Wiceprezesi Stowarzyszenia „Asnykowców” - Marek Sierakowski i Janusz Wysogląd oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Dwojga Imion - Jacek Bartosik, gratulacje zawodnikom złożyli również: Piotr Kościelny – Prezes Stowarzyszenia „Asnykowców”, Przewodniczący Rady Fundacji im. Kazimierza Paszyna – Jarosław Paszyn oraz Marcin Paszyn – Prezes Fundacji im. Kazimierza Paszyna.

I LO – III LO 32:22

I LO – Dawid Pietrzak, Michał Latosiński, Jakub Gołębiak, Filip Szafran, Adam Chlebowski, Wiktor Marcinkowski, Samuel Rosa, Grzegorz Wrzuszczak, Marcel Hofman, Kacper Sobański.

III LO – Marcel Lipczyński, Aleksander Duliba, Filip Szczot, Dawid Przepiórka, Sebastian Furmaniak, Hubert Ciumek , Miłosz Oraczewski, Mikołaj Rak, Janusz Tyc, Michał Krawczyk, Mikołaj Nowak, Konrad Trzepacz.

Wszystkie mecze tradycyjnie sędziował Radosław Nowaczyk. Mistrzem ceremonii i niezastąpionym komentatorem, jak co roku był Zbigniew Kościelak. W przerwach meczu mogliśmy podziwiać występy zespołu tanecznego z I LO w którym układy przygotowała uczennica klasy maturalnej Nikolina Rajbiś oraz zespołu z III LO - „Jagiellonki Dance” prowadzonego przez prof. Violettę Wacowską. Upominki dla uczestników części artystycznej ufundowało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Dwojga Imion. Na trybunach, które były wypełnione do ostatniego miejsca, panowała niesamowita atmosfera, kibice obu szkół nie szczędzili swoich gardeł aby zagrzewać swoich zawodników do walki.