Wymiana Hamm - wrzesień 2019

Aktualności » Wymiana Hamm - wrzesień 2019

W dniach 12-18.09.2019 r.odbyła się kolejna wymiana naszej szkoły z partnerskim Gimnazjum Hammonense w Hamm. Tym razem był to wyjazd 14-osobowej grupy z naszej szkoły wraz z opiekunami p.Anną Cichorek- nauczycielką języka niemieckiego oraz koordynatorką projektu i p.Tomaszem Kałużą, nauczycielem języka angielskiego.
Tegoroczna wymiana była wyjątkowa, gdyż właśnie w tym roku obchodzimy jej 25-lecie, które dodatkowo zbiegło się z obchodami 200-lecia powstania gmachu naszej szkoły.

Jak co roku podczas wymiany, młodzież polsko-niemiecka opracowuje wspólny projekt, który przedstawia w dwóch językach w formie plakatów lub multimedialnej. Tematem tegorocznych warsztatów był przemysł oraz obszary postindustrialne w regionie Hamm, które są przeobrażane lub przekształcane w taki sposób, by mogły na nowo służyć lokalnej społeczności w dobie zmian gospodarczych, które przyczyniły się do zamknięcia licznych fabryk, hut i kopalń w Zagłębiu Rury.
Podczas tych 6 wspólnie spędzonych dni młodzież pracowała bardzo intensywnie nad zagadnieniami dotyczącymi przemysłu, gospodarki, architektury oraz historii, które mają ogromny wpływ na obecny wygląd tej części Niemiec. Analizując przemiany, które doprowadziły do końca ciężkiego przemysłu u naszych sąsiadów, uczniowie mogli lepiej zrozumieć problemy, z jakimi zmaga się Kalisz, a także inne polskie miasta związane z przemysłem, w których dzisiaj niejedna fabryka jest już tylko widmem.
Międzynarodowe grupy składające się zarówno z Polaków jak i Niemców miały za zadanie przeanalizować tematykę przemysłu w Zagłębiu Rury na płaszczyźnie historycznej do 1958 roku, od 1958 roku do dnia dzisiejszego, a także opracować pomysły na funkcjonowanie tego regionu w przyszłości. Uczniowie najpierw musieli wypracować system komunikacji i zgromadzić materiały potrzebne do projektu, które pomogły im przybliżyć wyżej wymienione zagadnienia. W tym celu nasi gospodarze zorganizowali wycieczki do miejsc, które były związane z naszym projektem: starej kopalni Heinricha Roberta czy tez zamkniętej huty Stahlwerk Phoenix-West w Dortmundzie.
Efekty końcowe pracy międzynarodowych zespołów zadowoliły zarówno polskich, jak i niemieckich opiekunów, którzy asystowali uczniom na każdym kroku, a także Panią Ulrike Wasche, Burmistrz miasta Hamm, której uczniowie osobiście zdali relację z tegorocznej wymiany i jej efektów podczas spotkania w ratuszu w Hamm.
Podczas wymiany nie zabrakło też wspólnych spotkań poza szkołą, m.in. kolacji powitalnej oraz pożegnalnej, wspólnych kręgli, zwiedzania wielu ciekawych miejsc, czy też wspólnego grillowania.


Wszystko to możliwe było dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, za co uczestnicy i opiekunowie bardzo serdecznie dziękują