Nasi absolwenci - Rafał Zieliński

Rok Asnyka » Nasi absolwenci - Rafał Zieliński

Urodzony w 1988 r. Pochodzi z Kalisza. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz Katedry Projektowania i Ubioru w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Kolekcja licencjacka pod tytułem „Panny dworskie”, inspirowana obrazem Diego Velasqueza z 1656 roku pod tym samym tytułem, została zrealizowana w pierwszej w Polsce Pracowni Projektowania Kostiumu Scenicznego i Filmowego pod kierunkiem wykładowcy Beaty Cholewy – Mazurowskiej.

Rektor uczelni, prof. Jerzy Derkowski docenił młodego projektanta przyznając kolekcji „Panny dworskie” nagrodę J.M. Rektora za Najlepszy Dyplom 2011 roku! Kolekcja magisterska  Un Losange powstała na podstawie pracy „Życie w świetle reflektorów - analiza drogi na szczyt trzech ikon popkultury” pod kierunkiem  Małgorzaty Gawrysiak-Bańkowskiej otrzymała nagrodę J.M. Rektora za Najlepszy Dyplom 2013 roku. Pierwszy raz w historii  Uczelni nagroda przyznana za Najlepszy Dyplom roku przyznana temu samemu studentowi. Kolekcja Un Losange została zaprezentowana podczas licznych konkursów, których młody projektant został laureatem, zarówno w Polsce, Europie (Riccione Moda Italia, Alta Moda w Rzymie, 50 lat Lamborghini w Brukseli, oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podczas finału zakończenia sezonu wyścigowego gonitw płaskich koni arabskich w Abu Dhabi.  

Projekty Rafała Zielińskiego łączą w sobie elegancję z ogromnym przepychem. Tajemniczość, a zarazem odwaga i barokowy rozmach są mu najbliższe. Luksusowe tkaniny, futra, skóry i włoskie dodatki królują w jego szykownych projektach. „To, co naprawdę mnie inspiruje to bulwary Monako, gdzie – poza książęcą parą – króluje klasyka w najelegantszym wydaniu”.