Erasmus Plus - Irlandia

Aktualności » Erasmus Plus - Irlandia

Irlandia - p. Weronika Zalewska, p. Agnieszka Pietrzykowska, p. Magdalena Wiśniewska

Panie Agnieszka Pietrzykowska, Magdalena Wiśniewska i Weronika Zalewska pierwsze dwa tygodnie października spędziły na szkoleniu metodycznym dla nauczycieli języka angielskiego. Zajęcia były prowadzone przez wybitnych, pełnych pasji i zaangażowania, Irlandzkich wykładowców z kilkunastoletnim stażem nauczania.

Kurs wzbogacony był o liczne wątki z zakresu historii, literatury i kultury Zielonej Wyspy. Po zajęciach nie zabrakło czasu na poznawanie uroków stolicy Irlandii oraz jej malowniczych okolic: Howth, Dun Laoghaire, Wicklow, Kilkenny czy Glendalough.

Zdjęcia - link

 

Malta – p. Elżbieta Tomczyk

W dniach 1.10-12.10.2018 p. Elżbieta Tomczyk, nauczycielka języka angielskiego w naszej szkole, brała udział w intensywnym kursie języka angielskiego pt. „Fluency and English Language Development for Educators” na Malcie. Był to kurs języka angielskiego na poziomie C2, podczas którego p. Tomczyk rozwijała dalej swoje umiejętności w wielu obszarach, m.in. CLIL, phrasal verbs and idiomatic language, connected speech. Zajęcia prowadził pan Peter Hotton, wieloletni egzaminator Uniwersytetu Cambridge na poszczególne certyfikaty (m.in. CAE, CPE). Oprócz rozwijania umiejętności językowych na zajęciach poruszano tematykę kultury i historii maltańskiej. 

Pobyt na Malcie dał również możliwość na poznanie najbardziej znanych turystycznie miejsc na wyspach maltańskich, takich jak Valetta (stolica Malty), wyspa Gozo, Marsaxlokk (dawna wioska rybacka) , Blue Grotto (jaskinia na południowym wybrzeżu) oraz Mdina (dawna stolica Malty). Kurs był również znakomitą okazją na zawarcie nowych znajomości i wymianę doświadczeń z nauczycielami z innych państw Unii Europejskiej, m.in. z Niemiec, Danii, Szwecji oraz Słowenii.

Zdjęcia - LINK

 

Hiszpania – p. Agnieszka Bełzowska-Maślak

W październiku p. Agnieszka Bełzowska-Maślak, nauczyciel języka niemieckiego i hiszpańskiego uczestniczyła w warsztatach językowych w Barcelonie w ramach programu Erazmus Plus.  Celem dwutygodniowych warsztatów było doskonalenie umiejętności językowych oraz poszerzenie wiedzy na temat kultury Hiszpanii. Zajęcia obejmowały 5 godzin lekcyjnych języka codziennie oraz  trzy razy w tygodniu 2 godziny nauki o kulturze połączone  z konwersacją. Zajęcia prowadzone były przez znakomitych  nauczycieli. W warsztatach brałyudział osoby z Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Portugalii oraz Szwajcarii. W trakcie zajęć poznałam najnowsze metody nauki języków obcych, a także  zastosowanie narzędzi technologii informacyjnej w celu wzbogacenia zajęć lekcyjnych. Moje doświadczenia wykorzystam w pracy z uczniami. Bardzo atrakcyjne były wycieczki organizowane przez szkołę językową z przewodnikiem,który w bardzo ciekawy sposób opisywał zabytki Barcelony.Była to świetnaokazja do zwiedzenia stolicy  Katalonii bogatej w perełki architektoniczne. Jedną z nich jest Sagrada Familia- dzieło Antoniego Gaudiego. Jest to secesyjny kościół - Świątynia Pokutna Świętej Rodziny.  Budowa świątyni rozpoczęła się w 1882 roku. Pracę nad tym projektem trwają do dziś, ale Sagarda Familia już teraz wzbudza podziw i zachwyt turystów z całego świata. Gaudi nadał bazylice bardzo oryginalne i fantazyjne kształty, przepiękne rzeźbienia, niezwykłe witraże, kolorowemozaiki i ceramiczne ozdoby, a także motywy roślinne. Przykładem architektury gotyckiej jest Katedra św. Eulalii.Katedra wygląda imponująco, awidok z jej dachu na Dzielnicę Gotycką i całą Barcelonę,jest zdecydowanie niezwykły. W centrum miasta można podziwiać średniowieczną dzielnicę Barii Gótic, pełną wąskich urokliwych uliczek. Atrakcja, którą koniecznie trzeba zwiedzić jest Museu Picasso , które mieści się w kompleksie budowli reprezentujących architekturę  katalońskiego gotyku. Aktualnie stała ekspozycja składa się z 4.249 dzieł sztuki obejmujących wszystkie etapy twórczości artysty urodzonego w 1881 roku w Maladze.

 

FLORENCJA - p. Agnieszka Szymańska-Pawelec

Celem kursu było doskonalenie umiejętności językowych oraz poszerzenie wiedzy z zakresu historii kultury Włoch. Zajęcia odbywały się codziennie w wymiarze 4 godzin lekcyjnych. Prowadzone były przez doświadczoną i charyzmatyczną nauczycielkę języka włoskiego Trinitę ze szkoły językowej Fiorenza. Dwa razy w tygodniuodbywały się również wykłady na temat historii i kultury Włoch, prowadzone przez Marco –  W grupie byli uczestnicy z różnych stron świata – Linn ze Szwecji, Pere z Hiszpanii, Pollina- Szwedka pochodzenia estońskiego oraz Francuzka Elodie. Podczas kursu zdobyłam dodatkową wiedzę i umiejętności, które pozwolą mi uatrakcyjnić metody i formy pracy na lekcji, co przyczyni się do podniesienia poziomu kształcenia języka włoskiego. Poszerzyła moje horyzonty, umożliwiła poznanie przepięknego regionu Toskanii oraz nawiązanie współpracy międzynarodowej w ramach przyszłych projektów.

Pobyt we Florencji był również świetną okazją do dokładnego poznania tego pięknego, toskańskiego miasta malarzy, architektów i poetów, miasta będącego kolebką renesansu oraz języka włoskiego. Dwutygodniowy pobyt wystarczył tylko na powierzchowne zwiedzenie i poznanie zabytków, dzieł sztuki wpisanych na listę dziedzictwa kulturalnego Unesco. Wspólnie z uczestnikami kursu odbyliśmy wycieczki do Fiesole – osady etruskiej, Sieny – miasta, w którym corocznie odbywa się Palio, wyścig konny. Byliśmy w Mercato Centrale, Palazzo Pitti, skąd Korytarzem Vasariego (wybudowanym przez Medyceuszy w czasach, gdy już nie byli tak kochani przez współobywateli) przeszliśmy do Galerii degli Uffizi.

Tutaj mieliśmy możliwość zachwycenia się takimi dziełami wielkich mistrzów jak Narodziny Wenus Botticellego, Święta Rodzina Michała Anioła, Madonna ze szczygłem Rafaela itd. W programie zwiedzania mieliśmy również katedrę z kampanilą, Ponte Vecchio, galerię florenckiej Akademii Sztuk Pięknych z oryginalnymi dziełami Michała Anioła. Jedno z niedzielnych popołudni przeznaczyliśmy na spacer w ogrodach Boboli, gdzie można rozkoszować się niesamowitymi widokami gier wodnych fontann, grot i wodospadów. Dwa tygodnie minęły bardzo szybko i już w dniu wylotu do Polski zatęskniłam za włoskim Dolce Vita.