Erasmus Plus - Irlandia

Aktualności » Erasmus Plus - Irlandia

Irlandia - p. Weronika Zalewska, p. Agnieszka Pietrzykowska, p. Magdalena Wiśniewska

Panie Agnieszka Pietrzykowska, Magdalena Wiśniewska i Weronika Zalewska pierwsze dwa tygodnie października spędziły na szkoleniu metodycznym dla nauczycieli języka angielskiego. Zajęcia były prowadzone przez wybitnych, pełnych pasji i zaangażowania, Irlandzkich wykładowców z kilkunastoletnim stażem nauczania.

Kurs wzbogacony był o liczne wątki z zakresu historii, literatury i kultury Zielonej Wyspy. Po zajęciach nie zabrakło czasu na poznawanie uroków stolicy Irlandii oraz jej malowniczych okolic: Howth, Dun Laoghaire, Wicklow, Kilkenny czy Glendalough.

Zdjęcia - link

 

Malta – p. Elżbieta Tomczyk

W dniach 1.10-12.10.2018 p. Elżbieta Tomczyk, nauczycielka języka angielskiego w naszej szkole, brała udział w intensywnym kursie języka angielskiego pt. „Fluency and English Language Development for Educators” na Malcie. Był to kurs języka angielskiego na poziomie C2, podczas którego p. Tomczyk rozwijała dalej swoje umiejętności w wielu obszarach, m.in. CLIL, phrasal verbs and idiomatic language, connected speech. Zajęcia prowadził pan Peter Hotton, wieloletni egzaminator Uniwersytetu Cambridge na poszczególne certyfikaty (m.in. CAE, CPE). Oprócz rozwijania umiejętności językowych na zajęciach poruszano tematykę kultury i historii maltańskiej. 

Pobyt na Malcie dał również możliwość na poznanie najbardziej znanych turystycznie miejsc na wyspach maltańskich, takich jak Valetta (stolica Malty), wyspa Gozo, Marsaxlokk (dawna wioska rybacka) , Blue Grotto (jaskinia na południowym wybrzeżu) oraz Mdina (dawna stolica Malty). Kurs był również znakomitą okazją na zawarcie nowych znajomości i wymianę doświadczeń z nauczycielami z innych państw Unii Europejskiej, m.in. z Niemiec, Danii, Szwecji oraz Słowenii.

Zdjęcia - LINK

 

FLORENCJA - p. Agnieszka Szymańska-Pawelec

Celem kursu było doskonalenie umiejętności językowych oraz poszerzenie wiedzy z zakresu historii kultury Włoch. Zajęcia odbywały się codziennie w wymiarze 4 godzin lekcyjnych. Prowadzone były przez doświadczoną i charyzmatyczną nauczycielkę języka włoskiego Trinitę ze szkoły językowej Fiorenza. Dwa razy w tygodniuodbywały się również wykłady na temat historii i kultury Włoch, prowadzone przez Marco –  W grupie byli uczestnicy z różnych stron świata – Linn ze Szwecji, Pere z Hiszpanii, Pollina- Szwedka pochodzenia estońskiego oraz Francuzka Elodie. Podczas kursu zdobyłam dodatkową wiedzę i umiejętności, które pozwolą mi uatrakcyjnić metody i formy pracy na lekcji, co przyczyni się do podniesienia poziomu kształcenia języka włoskiego. Poszerzyła moje horyzonty, umożliwiła poznanie przepięknego regionu Toskanii oraz nawiązanie współpracy międzynarodowej w ramach przyszłych projektów.

Pobyt we Florencji był również świetną okazją do dokładnego poznania tego pięknego, toskańskiego miasta malarzy, architektów i poetów, miasta będącego kolebką renesansu oraz języka włoskiego. Dwutygodniowy pobyt wystarczył tylko na powierzchowne zwiedzenie i poznanie zabytków, dzieł sztuki wpisanych na listę dziedzictwa kulturalnego Unesco. Wspólnie z uczestnikami kursu odbyliśmy wycieczki do Fiesole – osady etruskiej, Sieny – miasta, w którym corocznie odbywa się Palio, wyścig konny. Byliśmy w Mercato Centrale, Palazzo Pitti, skąd Korytarzem Vasariego (wybudowanym przez Medyceuszy w czasach, gdy już nie byli tak kochani przez współobywateli) przeszliśmy do Galerii degli Uffizi.

Tutaj mieliśmy możliwość zachwycenia się takimi dziełami wielkich mistrzów jak Narodziny Wenus Botticellego, Święta Rodzina Michała Anioła, Madonna ze szczygłem Rafaela itd. W programie zwiedzania mieliśmy również katedrę z kampanilą, Ponte Vecchio, galerię florenckiej Akademii Sztuk Pięknych z oryginalnymi dziełami Michała Anioła. Jedno z niedzielnych popołudni przeznaczyliśmy na spacer w ogrodach Boboli, gdzie można rozkoszować się niesamowitymi widokami gier wodnych fontann, grot i wodospadów. Dwa tygodnie minęły bardzo szybko i już w dniu wylotu do Polski zatęskniłam za włoskim Dolce Vita.