Doświadczenie jest najcenniejsze - Niemcy 2017

Aktualności » Archiwum » 2017/2018 » Doświadczenie jest najcenniejsze - Niemcy 2017

... Polepszenie własnych umiejętności językowych to nie jedyne, co niosą ze sobą takie wyjazdy. Wielokulturowość grup pomogła mi poznać odmienne tradycje, których nie pozna się przez książki. Trzeba to zrobić osobiście, tj. przebywać i rozmawiać z ludźmi, którzy są zupełnie inni – mają ciekawy światopogląd, zachowanie i to, co tak naprawdę buduje kulturę – religię. Nigdy wcześniej nie myślałam, że będę mieć przyjaciół z Izraela, Tadżykistanu, Argentyny czy Szwecji. Przez cały miesiąc uczyliśmy się od siebie nawzajem, i dopiero teraz rozumiem, czym tak naprawdę jest tolerancja, która sprawiła, że mam swoją drugą, małą rodzinę na całym świecie!


Jeżeli chodzi zaś o niemiecką kulturę, to mogę powiedzieć jedynie tyle, że się w niej zakochałam. Dwutygodniowy pobyt w Norymbergii u rodziny goszczącej dał mi możliwość poznania prawdziwego, niemieckiego życia. Tu nie było szkolnej gramatyki, regułek, bo w języku nie ma miejsca na schematy. Język żyje, a żeby go poznać, trzeba żyć razem z nim.


Jeżeli ktokolwiek otrzyma możliwość uczestnictwa w kursie PAD niech nie zawaha się spróbować. Na początku nie jest kolorowo, bo wszystko jest OBCE. Człowiek zostaje wrzucony na głęboką wodę i musi sobie radzić. Ale to właśnie wspomniana ,,głęboka woda’’ jest nauczycielką, dzięki której osiągnie się więcej, niż się człowiek może spodziewać.